kahvaltıda çay

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elix tarafından 3 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    kahvaltıda çay içme ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

bu konuda birkaç kere kahvaltıda çay içmenin kahvaltıdaki yemeklerin besin değerini öldürdüğünü duydum(artık ne kastediliyorsa).

sabahları kahvaltının yanında çay içme alışkanlığını bırakmayı düşünmeye başladım, sonra internetten biraz araştırdığımda bunun tam tersiyle karşılaştım. çayın demir emilimini bozduğunu, kahvaltıda çok fazla demir içeren besinler olmadığı için kahvaltıda çay içmenin zararı yok ama diğer vakitler çok içmek iyi değil gibisinden şeylere rastladım.

2. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Valla cok cay icen insanin demir sorunu yasadigini biliyorum da cayin besin degerini öldürdügünü ilk defa duydum. Kim bunu derse bir belge yada kaynak isterim. Bilimsel arastirilmismi bilmek isterim. Ayrica sabah cay icmek cok saglikli. Avrupa kültüründe kahve icmek vardir ve asya kültüründe cay vardir. Cay daha saglikli kahveye göre halbuki. Cünkü Cay kani inceltir ve dolasim sistemini düzenlermis. Google dan faydasi bulunur uzun uzun anlatmaya gerek yok. Kahve de bulunan kaffein cydada var. Yani sabah taze icince insani uyanik tutar iyi gelir.

3. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    Çayın kahvaltının yanında zararlı olduğunu söyleyenler kaynak verebilecek kişiler değil, eş-dost,akraba. Ben de pek kayle almazdım ama birkaç kere duyunca acaba? dedim.

hocam google'dan öğrendiğim kadarıyla çayın besinlerden alınan demir'i azaltması dışında başka bir kötülüğü yok. demir içeren besinlerle beraber alınmaması tavsiye ediliyor. benim aklıma ilk gelen et. Kahvaltıda et yemeyecez o zaman.

4. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    çayın besinlerde bulunan demir alımını etkilemesi yanında bilinen bariz bir zararı yok. sonuçta çayda doğa da dğal olarak yetişen bir bitki. fazla abartılmadığı vede çok demli içilmediği sürece vucuda bir zararı olacağı kanısnda değilim. tersine çayı da vucuda sıvı alımı olarak görebiliriz. sabahları içeceğin ,özellikle kışın sıvı alımı çok azalır, 3-4 bardak çay sıvı alımı için idealdir. birde body olayında bu yasak şu zararlı olayına fazlaca girilince ister istemez insanda psikolojik sıkıntılar meydana çıkabilir. bu yüzden günlük olarak yemekten yada içmekten hoşlandığımız şeyleri abartmamak koşulu ile ( içki ve sigara haricinde) almaya devam etmemiz iyi olur düşüncesindeyim...

5. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kahvaltıda çay yerine meyve sularını tercih etsen daha yaralı olur ;)

Sayfayı Paylaş