Kafein kullanımını gözden geçirin !

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 8 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, zannediyorum benm gibi idman öncesi kafein kullanan arkadaşlar vardır...

Günlük aldığımız çay, yeşilçay kahve gibi içeceklerden aldığımızda cabası... Günlük kaç mg a ulaşıyoruz acaba hiç oturup bir düşündünüz mü?

Bu yazıyı okuduktandan sonra biraz daha dikkat edeceğinize eminim ;)

Kafein Nedir

Kafein, çay, kahve, kola gibi içeceklerde bulunan ve insan vücudunda psikolojik olarak uyarıcı etki oluşturan kimyasal bir maddedir. Kafein insanda merkezi sinir sistem üzerinde uyarıcı etki yaparak geçici olarak halsizliği azaltır, uykuyu açar, odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Kafeinin Zararları ve Etkileri

Günlük olarak 200 – 300 mg kafein tüketmek sağlığa zararlı değildir. Bu da günde 3 ile 4 bardak kahve anlamına gelir. Eğer günde 4 bardaktan fazla kahve tüketiyorsanız, kafein sağlığınıza zarar verebilir, kafein tüketimini azaltmanız anlamına gelir. Kafeinin zararları ve zararlı etkileri şunlardır:

Uykusuzluk
    Sinirlilik
    Huzursuzluk
    Yerinde duramama
    Kas kasılması
    Mide ağrısı ve bozukluğu
    Kalp çarpıntısı, kalbin hızlı atması

Bazı insanların kafeine karşı özel hassasiyatları, kafein allerjisi olabilir. Bu tür durumlarda 1 bardak kahve bile içseniz, yukardaki zararlı semptomlar bünyenizde oluşabilir.

Belli bir süreliğine yoğun tempoda çalışmanız, gece uyumamanız gerekebilir. Ya da uykunuzu açmak isteyebilirsiniz. Bu tür durumlarda kafeinli içecekler alıyor olmanız normal, ama uzun süre uykusuz kalmak ve kafein almak vücuda zararlı. Yetişkinlerin günde ortalama 7 ile 8 saat arası uyuması gerekir. Kafein alıp uyumadığınız zamanları sonradan telafi edin ve uykusuz kalma durumunuz ayda bir ya da iki kereyi geçmesin. Aksi takdirde hem kafein, hem uykusuzluk sağlığınıza zarar verebilir.
    Kafeinin Faydaları Yararları

Günde 300 mg altı alınan kafeinin vücuda pek zararı yoktur. Yani günde 1 – 2 bardak kahve ya da 3 – 4 bardak çay. Hatta vücuda faydası da vardır. Günlük az miktarda alınan kafeinin yararları şunlardır:

Vücudu dinç tutar, daha yoğun ve odaklı çalışmayı sağlar
    Metabolizmayı hızlandırır ve dolayısıyla yağ yakımına ve zayıflamaya yardımcı olur
    Fiziksel aktivite yapmayı (yürüme, koşma, futbol oynama gibi) kolaylaştırır

Kafeini şekerle birlikte almak, sağlığa faydalı etkilerini öldürebilir. Bu nedenle çayı ve kahveyi şekersiz içmek daha iyidir.
    Kafein Bağımlılığı

Kafein bağımlılığı da sigara bağımlılığı gibi bir bağımlılıktır. Ama sigara ya da alkol bağımlılığı kadar tehlikeli değildir. Kafein bağımlılığının asıl zararı, insanların kafeine bağımlı olduklarının farkına varmamalarından kaynaklanmaktadır. Sigara ya da alkol kadar vücuda zararlı olmasa da, bağımlı olarak her gün her gün fazla kafein ve kafeinli içecekler tüketmek, uzun vadede vücuda ciddi zararlar verebilir. Kafein bağımlıları ayrıca kafeine karşı hassasiyetlerini de yitirirler, normal bir insan için uykuyu azaltmak amacıyla içilen 1 bardak kahve, bağımlılarda 3 – 4 bardak kahve anlamına gelebilir. Bu nedenle eğer her gün 4 bardaktan fazla kahve tüketiyorsanız, kafeine bağımlısınız demektir, ve kafeinin zararları başlığındaki yan etkileri vücudunuzda gözlemleyebilirsiniz. Kafein tüketimini birden durdurmak da sizi sarsabilir, yavaş yavaş günlük normal miktarda kafein tüketim limitine gelmeniz faydalı olacaktır.
    Kafein Hapları ve Tableti

Kafein hapı ya da hapları, kahve ya da diğer kafeinli içecekleri yerine alternatif olarak kullanılabilir. Ama neticede haptır, ilaçtır, dikkatli kullanmak gerekir. En iyisi hiç kullanmamaktır, gerekiyorsa kahve ya da çay içerek kafein almak daha sağlıklıdır. Eğer kahve ya da çay reflu gibi mide rahatsızlığınız varsa midenize dokunabilir. Bu tür durumlarda kafein hapı alınabilir ama en faydalısı bir doktora sorarak önerisi doğrultusunda kullanmaktır.
    Kafein hangi içeceklerde besinlerde bulunur

Kafein çayda, kahvede, kolada ve kakaoda bulunur. Yani kakaolu çikolata vb. yiyeceklerde de az da olsa kafein vardır. Redbull ya da Burn gibi enerji içeceklerinde de kafein bulunmaktadır.

2. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Gün boyu sadece idmandan önce kafein alıyorum ben arada bir sabah (zinde değilsem) kahve içerim. Tabi bazıları türk kahvesi çok tüketiyor, öğlen, akşam, yemekten sonra vs. dikkatli olunmalı

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Kaynak; Diyetisyen-Seçil Kenar (Uzman Tv) ;)

Bundan sonra unutmam kaynak yazmayı ;)

5. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    kaynak belirtme konusunda cem yılmaz ın harika bi esprisi vardı o aklıma geldi :) konuya gelicek olursak yemeklerden sonra içilen çay ve kahve, yemekle birlikte alınan vitamin ve minerallerin emilimini büyük oranda azaltıyor. türk milleti olarak kahvaltıda çay içme alışkanlığından kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum.

ZeusS_ bunu beğendi.
  6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen... Bende aslında biraz bu konu açılsın diye açtım bu başlığı...
    Çok çay içiyoruz yaaa, günde 12-15 bardak yani...

Ben biraz frenledim kendimi; siyah çayı tamamen kestim, yeşil çay tüketiyorum, şuan 2. hedefim yeşilçayın günlük bardak sayısını azaltıp, azalttığım kadarını normal su içme alışkanlığna çevirmek ;)

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "kaynak belirtmek" tamamen bir "abd "tipi davranıştır...((

2x2 =4 ...midir?!...kaynak belirtin...bu özellikle son yıllarda "paralı üniversitelerin "çoğalmaları ve internet bilgiçliğinde oluşan bir çerçeve ve herşeye kaynak belirtmek gerkmez...ve hele özellikle son derece "bilgi kirliliğinin" oluştuğu şu internet dünyasında...

kafein e gelince . tabi ki fazlası zarar ...neticede .aşırı içildiği taktirde dehidratasyon (su kaybı) yaratır...ancak i faydaları .özellikle spor ve günlük hayatta bayağı çoktur...özellikle konsantrasyon açısından..

ama tabi ki szö kosnsu olan saf kahve . instant cafe türevleri değil!...

8. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yani, instant kahveler nescafe 3 ü 1 arada gibi şeylermi oluyor ? bunlarda kafein yokmu?

Sayfayı Paylaş