kafam cok karısırık bilgilendirilmek istiyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ziya_41 tarafından 5 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ziya_41

ziya_41 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    kocaeli/gölcük
    merhaba arkadaşlar.aranıza yeni katıldım cok yeniyim.smdi söyliyecegm aklıma takılan şeyi bütün sitelere yazdım fakat ukala yöneticiler cevap bile vermediler.bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum ve cok mantıklı ve gayet seviyeli bi ortam var bu yüzden hemen üye olup derdimi paylaşmak istedim.bu arada yorumları ve bilgisiyle Flexor beni kendine hayran bıraktın üstad :).

nyse sorunumu hemen anlatmak istiyorum.öncelikle 17 yaşındayım 1.83 boyum ve 79 kiloyum. 1 yıldır evde kendi edindigim aletlerle bütün üst yapıyı calıstırmaya caba gösterdim .allah için degişiklikler oldu, olmadı desem kendime haksızlık etmiş olurum.ve artık birz daha düzenli calısmak için bir salona kayıt oldum ve 1 ayım doluyor.uzun bir süre gidicegim kesinlikle ve cok sabırlıyımdır.sorunum şu , ben her agırlık calısmasından sonra 1 konserve ton balıgı , powerade ,süt ürünleri tüketiyorum. agırlık öncesinde yumurtam vazgecilmezdir . birde makarna veya pilav tüketiyorum. soruma dahada netlik kazandırmak için kısaca yani yaptıqım bu beslenme şekli bana fayda getirirmi . yani kaslarımın biraz daha belirginleşmesini saglarmı ileriki zamanlarda.ben kas yapmanın %60-70 beslenme digerninde spor oldugunu bilen ve kabul eden biri oldugum için beslenme konusunda elimden qeldiqince titiz olmaya gayret ediyorum . dedgim gibi bu beslenmeyle bir sonuca ulaşabilirmiyim ? cok sabırlıyım ama yanlıs birşeyler yaparakda boşa zaman harcamak istemiyorum eminim anlamışsınızdır beni.cvp veren bütün kardeşlerime abilerime cok cok teşekkür ederim kafam cok karısık cunku.

2. doqukaaN

doqukaaN Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Istanbul
    Öncelikle hoşgeldin.

Spora gitmeden önce yumurta yemen ve spordan çıktıktan sonra Powerade içmen biraz ters :)

Powerade'i spora giderken içersen, sana antreman sırasında enerji sağlar, daha sağlıklı bi antreman çıkarmış olursun. Spor bittikten sonra enerji kazanman pek işe yaramaz.

Antreman bittikten sonra kaslar kendilerini yenilemek ve boşalan enerji depolarını doldurmak için karbonhidrat, gelişebilmeleri için protein, kendilerini korumak ve yenileyebilmek için de Amino asitlere ihtiyaç duyarlar.

Bunları supplement dediğimiz ek besinlerle daha kolay ve etkili bir şekilde alabilirsin. Ama yok ben supplementlere bulaşmam, doğal gidicem diosan onun da bi yolu var.

Sabah kalktığında, 6-7 saattir aç olan vücudunu beslemek ve katabolik etkiyi sonlandırmak için hemen protein almalısın. Bunu yumurta, süt, tavuk, peynir gibi besinlerden karşılayabilrsin.

Öğle yemeğinde komplex karbonhidratlı yiyecekleri tercih et ki gün içinde gerek duyacağın enerjini sağlasın.

Antremana gitmeden en az 2 saat önce yemek yemeyi kes, aksi takdirde vücut kendisini, yediklerini sindirmeye verecek, çalışırken de kaslara kan pompalamaya çalışacak ve kalp gereksiz yere yorulacaktır. Yediklerinin mideni bulandırması da cabası.

Spora gitmeden önce ki yemeğinde karbonhidratlı ve enerji verici ürünler tercih et. Örneğin yulaf ezmesi ve dediğin gibi Powerade tarzı içecekler.

Spordan çıktıktan sonra hemen basit bir karbonhidrat tüket, örneğin çikolata. Bu seni bi süre idare eder.

Eve gittiğinde ise kesinlikle protein ağırlıklı bir yemek ye. Bu öğün, en önemli öğün kısacası. Kasları çalıştırdın, büyümeleri için proteine ihtiyaçları var, onlara protein vermezsen kendi içinden bunu sağlamak için yıkıma gidecekler yani katabolik sürece girecekler. Buna dikkat et ve onların istediği proteini onlara ver.

Gece yatmadan önce de gece boyunca vücudu beslemek amacıyla Lor peyniri tüketebilrsin. Lor peyniri kana daha geç karışır, emilimi yavaştır. Gece boyunca protein açısından seni idare eder.

Bildiklerimi en basit haliyle sana aktarmaya çalıştım.
    Umarım faydalı olacak bilgiler vermişimdir.
    Başka sorun olursa, yardım etmeye çalışırım.
    Kolay gelsin.

ziya_41 bunu beğendi.
  3. ziya_41

ziya_41 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    kocaeli/gölcük
    saolasın

cok teşekkr edrm kardşm dikkat edicem anlayarak tekrr tkrr okudum :) bench_O

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:02 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:54 ----------

Eve gittiğinde ise kesinlikle protein ağırlıklı bir yemek ye. Bu öğün, en önemli öğün kısacası. Kasları çalıştırdın, büyümeleri için proteine ihtiyaçları var, onlara protein vermezsen kendi içinden bunu sağlamak için yıkıma gidecekler yani katabolik sürece girecekler. Buna dikkat et ve onların istediği proteini onlara ver.

birde aklıma takılan brşy daha war.burda bahsettiqin protein agırlıklı yemek konusunda..ben antreman cıkısı hemen protein almak qerektiqi için ,body salonunun yanında bizim dükkan war hemen dükkana girip 1 adet konserve ton balıqı yiyorum. eve qidince 2-3 bardak süt ,yogurt benzeri şeyler yiyip içiyorum.bu doqru bi davranısmı ? birde konserve sayısını arttırmam qerekiyormu? cwp verirsen cok memnun olurum kardşm

4. doqukaaN

doqukaaN Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Istanbul
    Şöyle cevap veriyim, 1 günde kendi kilonun 2 katı kadar protein almalısın ki gelişesin.

Örneğin sen 79 kilosun, 158 gr protein alman gerekiyo gün içinde.

Bildiğim kadarıyla Ton balığında 20-25 gr protein var. 2-3 bardak süt de yarım litre eder. O da sana 10-15 gr protein verir. Yoğurtdu peynirdi derken 10 gr da ordan alsan, 50 gr protein yeterli olacaktır.

Hesabını buna göre yap, buna göre de beslen.

Kolay gelsin :)

emirhan26 bunu beğendi.
  5. sailor16

sailor16 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa-sivas
    doqukaaN çok güzel bilgiler vermişsin.Ama benim bildiğim powerade enerji içeceği değil;vücutta kaybedilen suyu daha cabuk kazandıran bir içecek acaba yanlış mı biliyorum.

6. emirhan26

emirhan26 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    doğukan verdiğin bilgiler benimde uzun süredir aradığım bilgiler beslenme konusunda eksiklerim var teşekkür ederim

7. doqukaaN

doqukaaN Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Istanbul
    Doğrudur ben pek ayrıntıya inmedim. Powerade vücudun kaybettiği mineralleri daha hızlı geri kazanmasını sağlar, yani dolaylı yoldan enerji de sağlar ama ana fonksiyonu, kaybettiğimiz su ve minerali geri kazanmaktır.

Buradan yola çıkarak, antreman sonrası daha uygun olabilir mineralleri geri kazanma bakımından, ama antremandan önce içerseniz de bişey kaybetmezsiniz :)

8. ziya_41

ziya_41 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    kocaeli/gölcük

hmm 50 qR protein ytrli olucaktır diysn. tmm ztn bunları hep yapan biriyim 50 ninde üstüne cıkıyorumdur garanti.hesap yapmadım ama cıkıyorumdur.cok tşkkr ettim krdşm saolasın snada kly qelsin ;)

Sayfayı Paylaş