Kısacık sorularım

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve RmznTR tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. RmznTR

RmznTR Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba arkadaşlar direk sorulara geçeceğim:

1-Bugüne kadar hocamın programda verdiği gibi değilde setleri 12-10-8 şeklinde yapıyordum bi gün bunu hocama söyleyeyim dedim fakat sözüm bitmeden yarısını kestiği için 12-10-8 şeklinde yaptığımı anlayamadı cevabı direk şöyle oldu
    "O o kadar önemli değil ister 12-10-8-6 yap ister 10-10-8-8 yap ister 12-12-12 yap işin püf noktası 36 tekrar yapmaktır" dedi ve bende hemen programlarımı değiltirip 12-10-8-6 yapmaya karar verdim fakat bu şekilde ağırlıkları arttıramıyordum ve bende tekrar 12-10-8 yapmaya başladım böyle sanki daha iyi geçiyor antremanlarm ama bide size sormak istedim gerçekten böyle bişey var mı yani işin püf noktası 36 mı?
    2-Bazen nedense eski programda girdiğim ağırlıkla sete başlamama rağmen o gün enerjim olmadığı için veya bilmediğim başka bi sebeple o kilolar bana çok ağır geliyor ve o kilolarla devam etmek zorunda oluyorum bu olay genelde oluyor yani kiloları arttırmadan o hareketin setlerini yapsam bunun bi zararı olur mu?

ve son olarak 1,5 yıldır ciddi olarak vücut geliştirme yapmaya çalışıyorum :) şu an amino kullanıyorum bunun yanına creatine ve kilo almama yardımcı olması için no-x almayı planlıyorum sizce aminomun bitmesini beklemelimiyim yoksa sizce 3 ü bir arada daha mı etkili olur?

okuduğunuzu düşünerek çok teşekkür ediyorum.

Pek de kısa sorular değilmiş :)

Son düzenleme: 26 Şubat 2012
  2. Big_Hammer

Big_Hammer Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    10 a 5 e takma kafanı vucudunu dinle. illa 36 olucak diye bi kural yok.

demircan256 bunu beğendi.
  3. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Her antrenmanda aynı kiloları aynı rahatlıkta kaldırabilmek zordur. Eğer dinlenme ve antrenman öncesi beslenmen aynı olmuyorsa bu çok normal olduğu anlamına gelir.

Tekrar sayısına gelirsek de her zaman hacim isteyenler piramit yada düşük tekrarı tercih ediyorlar. Ben şu anda hacmimi artırmak istediğim için çoğu hareketi 3*8 yapıyorum. Tekrar sayısı arttıkça kaldıracağın ağırlığı düşürmek zorunda kalırsın.

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    en iyisini kendin bulacaksın zamanla merak etme
    önemli olan çok hafif kilolarda çok kalmamak
    tabi sağlık durumun spora elverişli ise ağır kaldırmalısın
    mesala 1 kilo 100 tekrar yapmaktansa 10 kg ile 10 tekrar yapmak arasında çok fark vardır
    2. sinde güç kazanırsın

RmznTR bunu beğendi.
  5. RmznTR

RmznTR Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Tekrar sayısı arttırma diye bişey duymadım ben genelde atıyorum 12 tekrar ile 20 kg 10 tekrar ile 22,5 kg 8 tekrar ile 25 kg yapmaya çalışıyorum

6. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Tekrar sayısını artırma dediğim 3*8 ile 4*12 nin farkı gibi.

RmznTR bunu beğendi.
  7. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    şöyle cevap vereyim en azından 36 olayına girme vede kulak asma veya varsa böyle bir gerçek daha deneyimli arkadaşlar illaki cevap verecekrldir ama bana kalırsa yok öyle birşey...

2.sorua gelirsek ; bu tamamen o günkü veya bir önceki günkü yeme içme dinlenme v.s durumun ile lakalı birşeydir...

salı günü benchte 100 kiloyu 8 tekrar yaparken ..çarşamba aynı kiloyu 5 tekrar zor çıkartmak dediğim gibi farklı etkenlere bağlı dır.

bu spor malesef nankördür..vücudu besleyeceksin..bu gerek yeme gerek dinlenme ve gerekse düzenli idman ile olmakta.

son oalrak suplementleri aynı andada kullanabilirsin daha etkili olur..ilk ürünün bitmesini beklemeye gerek yok.

kolay gelsin...

RmznTR bunu beğendi.
  8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    ole 36 falan dıye sıhırlı bır sayı yok

mesela ben heavy duty sıstemıyle calısıyorum goguste epı topu 12 tekrar gırıyorum toplam da 3 harkette

ole olsa gelısemzdım

trıceps-bıcepste toplam tekrar sayım 16 gelısemıyor olsam kolum 46 olmazdı heralde

forumu oku antrenman sıstemlerıne goz at

demircan256 ve RmznTR bunu beğendi.
  9. RmznTR

RmznTR Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Cok sagolun fakat ben simdi 2.soruma net bi cevap alamadim yada verdiginiz cevaplari anlayamadim :)
    Dedigim gibi mesela normalde 12 tekrarda 5 , 10 tekrarda 7 , 8 tekrarda 9 kg ile yapiyorum o hareketi ama o gun yorgun oldugum icin butun tekrarlari 5 kg ile yapsam mi daha iyi olur yoksa ilk 12 tekrara 2 kg ile baslayip 2 kg arttirarak devam etsem mi iyi olur?
    Umarim anlatabilmisimdir

Son düzenleme: 27 Şubat 2012
  10. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Eğer piramit yapacaksanız ağırlıkları değiştirmeniz önemli. Artırmak ve azaltmak ayrı 2 yöntem. Ben biceps ve triceps i Drop Set olarak yapıyorum. Yani tekrar sayısı ile ağırlık da azalıyor. Şahsen büyük kas gruplarında 3*6-8 de max ağırlık çalışmayı daha iyi buluyorum.

RmznTR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş