Jujitsu,Ninjutsu.. Nasıl Başlamalıyım ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve FitFighter tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Eğer amaç iyi dövüşmek ise mma eğitimi almanı tavsiye ederim arkadaşım. Birkaç farklı kombinlerle eğitim verilebiliyor (kick boks+jiujitsu, muaythai+juijitsu). Ama derdin sokakta kavga etmekse ben wing chunu tek geçerim. Wing chunun müsabakası ve estetik güzelliği olmadığından açıkçası bel altına vurmamayı, boğaza yumruk atmamayı veya göze müdahalede bulunmamayı sevmez. Ha diyeceksin ki, erkek gibi dövüşmek denmez buna; üç kişiyle veya bıçakla mücadele ederken erkeklik pozlarından önemli birşey var derim sana, canın. :)

FitFighter bunu beğendi.
  2. FitFighter

FitFighter Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Yorumlarin icin saol..Evet kardesim arkadaslarla 3 wingchun antrenmanina gitmistik gecen sene..Gercektende hocamiz cok kullanisli bir dovus sanati oldugu soylemisti ve antrenmanlarda hiz guc dayaniklilik a dayaliydi ancak ismini hatirlamadigim(gard alip ellerinle hizlica vurma bi sag bi sol cok hizli) hareket cok sıkıcı geldi ben cunku icerden gelen bi yumruk ne kadar sert olabilirdi ki wing chun un yumruk stilini begenmedigim icin biraktim..Tamam yumruklar cok hizli ama ip mandaki olay cok zor bi boksorun yumruklari sokakta daha etkili olabilir diye dusunuyorum..

3. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    :D:D:D benim başından beri demek istediğim sokak felsefesi farklıdır.konuyu açan arkadaş istiyor ki dövüş sanatıyla sokakta birden fazla kişiyi haklayayım.geçenlerdede haberlere konu olmuştu profesyonel mma dövüşcüsünü sokakta yerlerde sürüklüyorlardı hani ;)

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Wing Chunu boşvermeni tavsiye ederim , yani geleneseksel bir sanat ülkesine özgü , ayrıca ıp manın yaptığı sadece filmlerde olur.Bir strikera karşı mmade bile kullanılan vuruş stilleri dışında çalışıyorlar.Wing Chun hele hele bizim ülkemizde olabildiğinden farklı tanıtılıp en iyi self defanslardan biri olarak gösterilmeye çalışıyor amaçları para tuzatğı yanından bile geçmemeni tavsiye ederim.

FitFighter bunu beğendi.
  5. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Arkadaşım wing chun'la ilgili pek eksik bilgi ve gözlemdendir bu söyledikleriniz bana kalırsa. Ve wing tsun hakkında da hakeza. Wing chun geleneksel yanıdır tekniğin, 4 yılda anca dövüşçü çıkarır, 6 ay yürüyüş çalıştırdıklarını biliyorum. Wing tsun ise bana felsefe öğretme yumruk atmayı öğret diyen sabırsız Avrupa halkı için olayın direk sokakta yapılacak kısmının sıyrılıp öğrenci önüne konmasıdır. 3 ayda dahi güzel şeyler öğrenirsiniz. Wing chun deyince ip man'dakiler gerçek olamaz diyor bir takım arkadaş. ip man'in sayıyla belirtilecek bir derecesi yoktu, fakat şuan 6. teknikerlik seviyesindeki formların hepsini zamanında öğrettiğini öğrencilerinden anlamak mümkün. Filmdeki Donnie Yen abimiz de zaten yine en üst derecelerdeki İp Chun'dan ders aldı. Yani özetle filmdeki ip man -abartı sahneleri saymayın tabi- en az 3-4 senelik bir çalışmanın ürünü bir dövüş tekniğiyle yapıyor onları. Donnie yen 6 ayda gayet iyi yansıttı bence tekniği orası ayrı.

İçten gelen yumrukların güçlü olamayacağını söyleyenler için, içten gelen yumruğun boğaz ağırlıklı atıldığını unutmayın derim. Wing tsun'da amaç en güçlü yumruğu atmak değil, en hassas noktaya en çok yumruğu atmak üzerinedir. Yumruk dairesel açıyla gitmediğinden yol dolayısıyla zaman kısalıyor bu da seriliği arttırıyor tabi. Bir başka yönü ise rakibi şaşırtıp sağlıklı tepki verememesi üzerine. Bu da göze doğru el ayasıyla yapılan darbelerle mümkün.

Kısacası, wing chun öyle hemen boşverilecek bir teknik değil dostlar, yapmayın. :)

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Zaten boş verilecek bir teknik olduğunu söylemiyorum.Wing Chun fazla geleneksel bir sanat , eskiden boks popülerdi , sonra kickboks , sonra farklı farklı self defans sanatları ama hangilerinin ringleri var spor sayılanların mücadele sporu isminde geçenlerin , Kickboks - Boks - Muay Thai - MMA , en az kuralla dövüşülüyor denilebilecek bir kıvamda MMA var Karma Dövüş Sanatları bunun görebileceğimiz en büyük ABD de olan organizasyonlarından biri U.F.C dünya ordaki yıldızları izliyor , gerçekten dövüşü yansıtan insanlar orda yanı sıra K-1 vesaire bir çok organizasyonun devraldığı turnuvalar var ama hiç birinde wing chun vuruş teknikleri kullanılmıyor.Geneli ellerde boks-kickboks vuruş stilleri , muay thai diz - dirsek , kickboks tekme , yer dövüşü güreş-bjj.Self Defans stilleri çapında ilerliyor ama hiç birinin ringleri - müsabakaları resmi değil ve yok bu yüzden insanların onlara güvenmesine katılamıyorum.

7. Burako6

Burako6 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Usta kendini en iyi derecede savunmak aynı zamanda karşılık vermek için bana kalırsa Wing Chun yap . Emin boztepe bu adamı izlemelisin zaten çoğu kişi pusat dizisini bilenler diyeyim bu adamı tanır :) biraz araştır istersen çok sağlam birşey bu spor

8. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    Yorumuna saygım var ama söylemeden edemeyeceğim.Wing Chun sadece reklamdan ibarettir ve para tuzağıdır.

Yani bir düşünün boksörün biri sabahtan akşama kadar ter dökecek kaslarını çalıştırcak birsürü yorucu bezdirici idman yapacak ama wing chun salonundan cıkmıs göbekli sadece sacma el hareketleri yapabilen bir adam bu boksörden dövüş konusunda daha üstün olacak ?

Bir kere Emin Boztepe'nin ne kadar iyi olduğu tartışılır.Gösterilere bakıp aldanmamak lazım.Örnek olarak ''Emin Boztepe VS William Cheung'' dövüşnüü göze alalım :).bu dövüş ne gösteri amacıyla yapıldı nede başka birşey direk gerçek dövüş bildiğin ve izlediğiniz zaman ne görüyorsunuz ?benim şahsi görüşüm iki adam yerde debelenmekten başka birşey yapmıyor ve Emin Boztepe eğer izlerseniz kaybeden taraf.Peki ee nerde senin o Wing Chun'ların zincir yumruklarım ? :).

Yani demek istediğim böyle para tuzaklarına girmek yerine gerçekci ve işe yarar dövüş sporlarıyla çalışmak daha iyi olur ve tabi gerçek antreman sistemleriyle.

SiR_Arawn bunu beğendi.
  9. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    BarfiksPro çok doğru söyliyor Türkiye'de Wing Chunu para tuzağı olarak kullanan çok organizasyon var.

10. savas_yok

savas_yok Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Acı yok rocky
    Yer:
    izmir
    7 yıldır bu işin içindeyim jeet kune do ve ata savunma 2.dan antrenorlugm var cogu branşla ilgilendim.Vucut yapın nasıl bilmiyorum ama amaç sokaksa Mma öneririm ama zayıfım dersen wing chun jeet kune do bu kombinelere git sokakta adalet olmaz müsabakadaki gibi

FitFighter bunu beğendi.
  11. FitFighter

FitFighter Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Yorumlarin icin saol kardesim..Vucut yapimin zayif ama fit oldugumu dusunuyorum su anda hacimlenmeye calisiyorum kick boks baslicam ardindan muay tai son asamada bjj dusunuyorum..

12. abcdefgHAKAN

abcdefgHAKAN Üye

Beğenileri:
    422
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    ANKARA
    Bruce Lee der ki; " Bir kerede 10.000 tekmenin
    pratiğini yapabilen kişiden korkmam, fakat bir
    tekmenin 10.000 kez pratiğini yapabilen kişiden
    korkarım.

Açıklayıcı olmuştur umarım.

13. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Aaah aaah. Wing tsun antremanında bihaber olduğun o kadar belliki. Sanki kasten söylemişsin gibi oldu hatta. :)

Wing tsun antremanları çok kas çalıştırır. Ama çok dediğime bakma. Uyuşturur hatta genelde. El hareketlerimizin saçma olmadığını da dayağını yemeden yada atmadan anlamak için biraz daha dikkatli bakmanı öneririm. Emin Boztepe kavgasında ise, kavga şov işi değildir. Sonuç işidir. Emin Boztepe'de en kısa yoldan sonuca gitmek peşindeydi. Videoyu izledim, bence sen bir kaç kere daha izle ki emin Boztepe'nin üstteki adam olduğunu farket.

Wing tsun'la ilgili daha önce de buna çok benzer -özensiz- eleştiri geldi. İstisnasız hepsi teknikten bihaber olanlar ve tekniğe karşı yada onu kullanarak bir mücadeleye girişmemiş olan insanlardı. İnternette fazla bir wing chun kavgası yok fakat size önerim, wing chun/tsun'u iyi bir araştırın.

Son düzenleme: 1 Ağustos 2013
    FitFighter bunu beğendi.
  14. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    bırakın bu işleri o dedikleri n doğru düzgün öğretseler tamam dicem spor ama 1 tekniği 1 ayda öğretiyorlar para tuzağı tabi 7 yılda gitsen öğrenemdiğin tekniler oluyor(bahanede hazır kişi hazır değil gelişmemiş)
    para tuzağı olmasa adama 6 ayda tüm teknikleri gösterirler sonrada 3-4 yıl pratik yaparlar adamın parasıda boşa gitmez ama nerede 1 ayda 1 teknik mt kb öylemi 1 ay git bütün teknikleri gösterirler ondan sonra tekniği doğru yapmaya geliştirmeye kendi stilini oluşlturmaya başalrsın...

FitFighter bunu beğendi.
  15. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Tabi olayın hoca kısmını katmadım ben işin içine. Fakat şu bir gerçek ki, hocaların hırsız olduğu tekniğin başlı başına para tuzağı olduğunu yada gereksiz olduğunu göstermez. Ben okul hocamdan wing tsun dersi almıştım. Para kazanmak gibi bir gayesi olmadı. Fakat hocaların tamamı paranızın peşinde değil, bu bir paranoyadır. Lütfen tanımadığınız insanlar hakkında gözünüzün görmediği olayları anlatırken dikkatli olun.

Türkiye'de EBMAS'ı bilmiyorum fakat Avcı wing tsun'a ve Salih Avcı'ya yüksek güvenim vardır. Hocamın hocasıdır kendileri. Kaliteli eğitim verdiğini de yediğim dayaklardan biliyorum. :)

FitFighter bunu beğendi.
  16. FitFighter

FitFighter Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Kardesim oncelikle yorumlarin icin tesekkurler ancak benim daha fazla dovus sanati bilmekten kastettigim şey hepsinden az az bilmek degil iyi ogrenmek..Ki zaten 10 teknik bilmek 1 teknik bilmekten daha iyidir ve kesinlikle daha kullanislidir bunun aksi yok bence..Ama tabiki 10 teknigide iyi bilmek onemli..Senin dedigine gore sadece 1 hareketi cok iyi bilmek ne kadar seri ve kullanisli olabilir?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:58 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:50 ----------

Evet dedigin gibi yabanci bir hoca var bizim burda gercekten bu isi felsefesiyle yapiyor.Antrenmanlarina denk gelmistim .Ogrencilerine en iyisini vermek istiyor ve para tuzagini oldugunu dusunmuyorum cunku adamin felsefinde zengin biri olmak olmadigini dusunuyorum..Bi dovus sporunu sadece para icin ogretiyorsan sen zaten iyi hoca degilsindir..Tabi herkesin kendine kalmis wt yi secip secmemek ama ben biraz da vucudumun kalipli ilmasini istedigimden ve kodummu oturturum tarzi bir kick boksu tercih ettim ..Tesekkurler yorumlarin icin..

17. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    kusura bakma kardesim ama türkiyede her yer böyle adamın parasını alır pratik uğruna 2 hafta aynı hareketi çalıştırır böyle devam ederse 65 yaşında filan wt yi öğrenmiş olur...

18. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    Sanırım wing chun yapıyorsunuz :)) ve saçma bir şekilde burda bana wing chun sporunu hala savunuyorsunuz acaba neyini savunuyorsunuz ben bizzat antremanlarını izledim tamamıyla fiyasko :)).Heleki sen wing chun antremanlarını bir boks, kick boks antremanlarıyla bir tutabiliyorsan kusura bakma ya çok cahilsin hiçbirşey bilmiyorsun yada wing chun yaptığın için yedirdiğin paralar zoruna gidiyor :))

Ayrıca o videoda alttaki olan Emin Boztepe bunu bile nasıl kabullenemiyorsun.Benim zaten o videoda anlatmak istediğim altta odur üstte budur değil direk wing chun'un dünyaca ünlü isimlerinin kavgasıydı ve sanırım hiçde ip-man'a benzemiyorlar belki gerçek hayatta oldukları ve işe yaramaz oldukları içindir :))

Wing chun sporu afedersin senin gibi ''ben hepsinden üstün olayım boksör kickboksör bana işlemesin direk benzersiz farklı stilimle en iyi olayım'' diyenlerin olayı ve gerçekten fiyatlarından belli olarak para tuzağı.

Ayrıca sokakta bir yerde adrenalin esnasında o ''mükemmel'' tekniklerinizi, zincir yumruklarınızı, yumruğı alıp sağa sola savurmalarınızı yapmak tamamıyla hayal ürünüdür.

Allah aşkına kendiniz söyleyin senelerde boks çalışmış bir mike tyson ile wing chun ''sanatı'' nın en iyi hocasını aynı ringe koysanız ne olur ? Gerçekten düşünebiliyormusunuz o wing chun hocası mike tyson'ın yumruklarını savuşturabilecek.Adam kas yığını yahu sen değişik değişik el hareketleri(pardon kusursuz wing chun teknikleri) yapacakken direk kendini yerde bulursun.Çünkü ne bir eskiv alayım var ne yumruğa karşı dayanıklılık var ne torba yumruklamak var ne kuvvet hız antremanları vb vb.. daha neler neler..

Ayrıca şunuda söyleyeyim elleri resmindeki gibi karşında duran bir wing chun'cunun sadece dengesini bozman yeterli yani tökezlesin yeter sonra ne wing chun kalır ne birşey buda bu kadar basittir.Örnek olarak bir muay thai tekmesi wing chun'u ağlatır :) :)

Son düzenleme: 1 Ağustos 2013
    derkrieger bunu beğendi.
  19. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon

Eveet, yine bir "vingçuncuya böyle yapsak bişe yapamazki ehehe" vakasıyla daha karşı karşıyayım. Bu tür arkadaşlar genelde, dövüş teknikleriyle ciddi bir ilgisi alakası olmayan konuşarak adam dövebileceğini sanan kişiler oluyor. Ben çok uzun bir süre pratik ders almadım. Bir yıla dağınık bir şekildeydi ve sonunda bir hafta düzenli kamp eğitimi aldım. Ve wing chun'a para kaptırdın tarzı gereksiz yorumuna da cevap olması amacıyla ekleyeyim bir kuruş para vermedim wing chuna. Biraz zeki biri olsan daha önceki yorumumda bunu belirttiğimi görürdün, ama yorumunun her yerinde ergenlik akıyor zaten.

Ben hiçbir zaman boks'tan iyidir, wing chun kusursuzdur, muay thaiciyi mahveder, wing chun en iyi tarzı bir üslup kullanmadım. Zaten biraz zekası, biraz olgunluğu, biraz da dövüş teknikleriyle alakası olan kişi şunu çok çok iyi bilir ki, birbirine üstünlüğü teknikler sağlamaz, tekniği uygulayanlar sağlar.

Wing chun'u niçin benimsediğime ve her şeyin kas yığını demek olmadığını düşündüğüme gelirsek. Boks, mma, taek wan do, muay thai olayın müsabık tarafıdır ve eldiven kullanılır. Ben bu sporları hiç bir şekilde yermiyorum, yermeyeceğim. Hatta ileride mma eğitimi almayı düşünüyorum, ufakken taek wan do yapmadığım için de pişmanım. Bu sporların kuralları var. Boks'ta rakibe sırt dönme, çelme takma, tekme/diz atma, kafa atma yasak. Mma'de rakibin gözüne müdahale etme, elin keskin tarafıyla vurmak, boğaza vurmak yasak. Muay thai'de rakibin genital bölgesine vurmak, gözüne parmak sokmak, yanak yırtmak (baş parmağı ağızdan içeri sokup yanağı kenara doğru çekmek şeklinde yapılıyor) öğretilmiyor. Ben bir amatör bir wing chun'cu olarak, sokakta kendi canım tehlikeye girerse rakibin testislerine tekme de atarım, boğazına yumruk da atarım, yanağına da saldırırım gerektiğini düşünürsem gözüne baş parmağımla müdahalede de bulunurum. Ha sen erkekçe dövüşmediğimi söylersin, ben de ağzım gözüm dağılmadan evime giderim.

Olayı boksla, muay thai ile kıyaslama durumunda da hiçbirşey değişmez. Ben süpermen değilim, muhtemelen iyi bir ağır siklet boksörün ikinci yumruğuyla komaya, üçüncü yumruğuyla da kısmi felce girerim, ilkinde ölmezsem tabi. Ben hiçbir zaman üç beş aylık wing chun bilip bu adamı dövebileceğim idda etmedim. Ama sizin gibi teorik arkadaşlar teknikleri hep kağıt üstünde değerlendiriyor. Bir insanın kendini adam akıllı koruması için başvurabileceği tonla teknik var, hepsinde sokak kavgasında birşeyler yapar muhakkak. Önemli olan o kişinin kendini o teknikte iyi bir şekilde geliştirebilmesidir. Bir wing chun'cu boksörü döverek wing chun'un en iyi olduğunu kanıtlayamaz, kendinin o dövüşçüden iyi olduğunu kanıtlayabilir ancak. Umarım bir gün şu "o böyle yaparsa diğeri hiç bişe yapamaz yer dayaaa" tarzı zihin yapısından kurtulursun da, her tekniğin kendince bir kutsallığı olduğunu görür bu tarz yersiz ifadelere bir son verirsin.

20. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    Bizim tartışma konumuz teknikleri uygulayanlar değil direk teknik ile ilgili.Ben sadece normal birtane örnek verdim.benim kaç mesajdır anlatmak istediğim wing chun sporunun işe yaramazlığı ve tartışmaya bayağı açık mesajlar yazdım.sizin dediğiniz ise şuan dövüş bu dövüşten üstün değildir konumuz kesinlikle bu değil direk wing chun üzerinden gidersen daha iyi olur.Ayrıca ''biraz zeki olsan '' ve ''yorumunun her tarafından ergenlik akıyor'' gibi kırıcı cümleler kullanmışsın onuda senin yaşına ve kör cahil yaptığın sporu savunmana veriyorum :)

Ayrıça şunları söyleyeyim wing chun'un kamp olayı şöyle işler normal antremanlardan ek olarak kamp yapılır ve kamp için ayrı para ödemen lazımdır yani paran yoksa öğrenemezsin hemşerim olayı var burda.E soralım o zaman hani sportmenlik yok dövüş felsefesi vb vb vb tabi senin nasıl gittiğini bilmiyorum ama wing chun sporunun normal kamp olayı budur.

Hazır kamp olayına girmişten wing chun seminerlerinide biliyorsunuzdur herhalde.özetleyim seminer için gerekli kıyafetleri parayla temin ediyorlar sonra yine hayatı boyunca adam gibi darbe almamış müsabakaya çıkmamış hocalarıyla yıllarca çalışıp seminerlerde onlara para yediren bir arkadaş helip bu işe yeni başlayanlara iki teknik göstereyim amacıyla biraz tokatlıyor.karşılığındada onlara derecelerini veriyorlar.Yani böyle bir seminer anlayışı olan bir sporu savunmanız ilginç.

Ayrıca ben zaten sen wing chun en iyisidir dediğini iddia etmedim.Wing chun böyle seminer anlayışıyla ve para tuzağı olarak sadece ''Hayatı boyunca yumruk yememiş yumruk yemeye korkan bir sparring bile yapamayan bu sporla yumruk yemeden en iyi olmatı ümitleyen'' insanların çabasıdır wing chun.

Bakın şimdi çok önemli bir noktaya değineceğim o yüzden yazdıklarımı bölerek yazıyorum.Daha önce söylediğim gibi wing chun tekniklerini sokakta uygulayamazsın o adrenalin ile şuna iki blok koyayım olayı yalan olur.Ha wing chun teknikleri uygulanırmı tabiki uygulanır ama dövüşte önemli olan şey sakin olmaktır eğer sakin olamadıysan 10 senelik boksör ol yine yenilirsin.Peki daha sparring'i bile doğru düzgün olmayan bir dövüş sanatı wing chun yaparken gerçek bir kavgada sakinliğini koruyarak tekniklerinizi nasıl uygulayabileceksiniz ??? bu yüzden sparring kesinlikle şart.

Ayrıca güzel bir noktaya değinmişsin mma salonlarında ve diğer sporlarda vuruşların kısıtlılığı.peki mma'de gırtlağa vurmak yok demişsiniz wing chun dediğiniz spor gırtlağa vuruş apış arasına vuruş göze parmak olmadan tüm yeteneğini kullanıclığını yitiriyormu peki ? ? nerede o bloklar zincir yumruklar ve kaç tane dövüşçü gördün gırtlağını gözünü aça aça dövüşen. Ayrıca senin o sokakta yapacağın hareketleri sadece wing chun'cular yapmaz adı üstünde bu ''sokak'' her an heryere vuruş gelebilir.

Son olarak iyi bir dövüşçü olmak istiyorsanız Sparring yapmalısınız, yumruk yemelisiniz sakinliğinizi korumayı öğrenmelisiniz hiç yumruk yemeden bir tane bile sparring yapmadan iyi olmadı amaçlamak çok yanlış ve boşuna çaba demektir.Sen tamam yumruk bloklamayı öğrenirsin wing chun'da ama illaki bir tanesini bloklayamayacaksın o zaman yerden nasıl kazırlar adamı bilmem.Yani sen yapboz oynar gibi el kol hareketleri yaparken dışarlarda gerçek antreman sistemleriyle çalışan tonlarca sparring yapan adam var bunları göze alınca bile wing chun ne kadar kullanılabilir aklım almıyor doğrusu.

Sayfayı Paylaş