jeet kune do

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve jkdo tarafından 21 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    İNSAN VÜCUDUNDAKİ İLK 10 HEDEF

1. Hayalar
    2. Kemikler
    3. Gırtlak
    4. Gözler
    5. Kalp
    6. Eklemler ( kemik – lif – damar - sinir )
    7. Göğüs boşluğu ve kaburga
    8. Kafa ( beyin)
    9. Bel ( kemik – ciğer – böbrek – boşluk )
    10. Bacaklar ( kas – lif – kemik – damar )

HASSASİYET NEYE GÖRE DEĞİŞİR ?..

• Noktanın yerine göre,
    • Darbenin geliş yönüne göre,
    • Darbenin ne olduğuna ( şekline ) göre,
    • Darbenin burgusuna göre,
    • Vücudun pozisyonuna göre,
    • Hedefin pozisyonuna göre,
    • Darbenin şiddetine göre,
    • Noktanın adedine göre,
    • Ortama göre,
    • Psikolojik duruma göre değişir.

DÖVÜŞÜN DÖRT SAFHASI

1. Tekmelerle
    2. Ellerle
    3. Tuzak kurma
    4. Göğüs göğüse mücadele
    En uzun mesafe tekme mesafesidir. Size saldıranın dizine vurabilirsiniz ( diz kenarına da )

TEKMELER BİRKAÇ SEBEPTEN DOLAYI
    ETKİLENİR

1. Bütün tekme vuruşları bir noktadan çıkıp, bir yönde dağılırlar,
    2. Tekme vuruşlarında boşluk yoktur, Duraksama yoktur,
    3. Güçlü adımlar, bilek ve kalça devinimlerinden gelir,
    4. Tekme hedefe gitmek için direkt bir çizgi takip eder.

STRATEJİK SÖZLER

“ HİÇBİR YUMRUĞUN SENİ YIKAMAYACAĞI KADAR SAĞLAM OLMAN ARACINDIR, HİÇ DARBE ALMADAN SAVUNABİLMEN İSE AMACINDIR ”

Sijo Y. YILMAZ

AĞIR OLMAK ÇIRAKLARIN İŞİ, HIZLI OLMAK KALFALARIN İŞİ,YERİNE GÖRE AĞIR,YERİNE GÖRE HIZLI OLMAK USTALARIN İŞİDİR.

Sijo Y.YILMAZ

ÇIRAKLAR : Hasmına uymaya çalışır.
    KALFALAR : Hasma uyum sağlayabilir.
    USTALAR : Hasmını istediği uyuma sokabilir.

USTALAR BAZEN EN UYGUN YERDE HİÇ BİLMEDİĞİ TEKNİĞİ YAPABİLİR.

Sijo Y.YILMAZ

KONSATRASYONUN SAFHALARI

1. YOĞUNLAŞMA :
    Düşüncenin devreden çıkmaya hazırlık safhası

2. AKICILIK :
    Düşüncenin tamamen devreden çıkma safhası

ANİLİĞE YOĞUNLAŞMANIN SAFHALARI

1. Hedefe Dikkat,
    2. Eyleme Dikkat,
    3. Sakin Nefes,
    4. Üçünü Birleştirme,
    5. Patlama.

ŞİDDETE YOĞUNLAŞMANIN SAFHALARI

1. Hedefe Dikkat,
    2. Eyleme Dikkat,
    3. Basınçlı Sakin Nefes,
    4. Üçünü Birleştirme,
    5. Kendini Bırakış,
    6. Patlama.

KOMBİNASYONA YOĞUNLAŞMANIN SAFHALARI

1. Hedeflere Dikkat,
    2. Eylemlere Dikkat,
    3. Sakin Nefes,
    4. Tümünü Birleştirme,
    5. Kendini Bırakış,
    6. Patlama.

SAVUNMANIN PRENSİPLERİ

1. Zihinsel hazırlık ve zihni dağıtmama,
    2. Gard alma ve Gardı açmama,
    3. Nefes ve mesafe ayarlarının muhafazası,
    4. Kendine ve hasma uyumun muhafazası.

SALDIRININ PRENSİPLERİ

1. Zihinsel hazırlık ve yoğunlaşma,
    2. Gard alma ve gardın önünü kullanma,
    3. Hasmın nefes ve mesafe ayarını bozarak hasmın gardını açma,
    4. Patlayan atak yapma.

KALABALIK DÖVÜŞ STRATEJİLERİ

Basit olanı seç; zamandan kazanırsın, zamandan kazanan dövüşü de kazanma şansını arttırır. Tabii basit olan çabuk yapılır diye hızını arttırmanı gereksiz görmüyorum.

Sijo Y. YILMAZ

Stratejiyi düşün, tekniği değil böylece bulduğun strateji ile bilmediğin teknikler oluşur. Bilmediği teknikleri oluştura bilen biri; bilmediği stratejiler arz edebilir. Bu ikinci aşamada farkında olmadan gelişen stratejiler, bilerek yapılan tescilli stratejiler kadar geçerlidir.

Sijo Y. YILMAZ

Hareketsizken düşün, hareketli iken hisset; hissettikçe düşünmene gerek kalmayacaktır. Düşündükçe kendindesin, hissettikçe hasımda... hasmında olduğunda hasmın seni bulamaz, sen kendinde oldukça hasmını ararsın.

Sijo Y. YILMAZ

Hasımla bütünleştiğinde hasmın sana zarar vermek isterken kendine zarar verir. Sen onda oldukça o senin nerede olduğunu bilemeyecektir; seni aradıkça açık verecektir. Açık verdikçe de sen içeri gireceksin sen içine girdikçe artık kendini de bulamayacaktır.

Sijo Y. YILMAZ

Uzun sopalı hasım atak yaptığında mesafe ayarı hasmın durduğu noktaya göre değil, sopanın size uzanan ucuna göre yakın, orta ve uzaktır.

Sijo Y. YILMAZ

Saldırıyı ne kadar erken yakalarsan işin o kadar kolaydır, anahtar kapıya uzanırken kapı henüz açıktır, yuvasına girdiğinde kapı hala açıktır, anahtar dönüp kilitlediğinde artık çok gecikilmiş olur; buradan öteye ya teknik kalmaz yahut zor bulunur. Kapı açıkken girin gücünüze güvenip de kilitli kapıyı açmaya gerek bırakmayın, boşuna güç harcamak dövüşün israfıdır. Zaman kaybederken sizde kaybedersiniz boşa zaman kaybetmekte dövüşün israfıdır.

Sijo Y. YILMAZ

ÇEMBER METODU(ÇOKLU DÖVÜŞ STRATEJİSİ)

Altı kişilik bir saldırgan gurubu siz çember içinde bekledikçe onlar sizi çevirirler; çemberin dışına çıktığınız taktirde siz onları çevirirsiniz. O halde çemberin dışında kalarak müdahale edin, nasıl ki çemberin içinde kaldıkça çember daralır ve işiniz zorlaşır; işte çemberin dışında kaldıkça da çember genişler, genişledikçe de parçalanır ve işiniz kolaylaşır hasımlarınız tek tek çözülür.
    Bu mücadelede “ hasmı hasımla engelleme ” metodu ihmal edilmemelidir. Yanlış açıdan yapılan hamle ve yanlış yöne atılan adım hasımları bir araya getirerek içinize sokar, fakat aksine (doğru strateji ile) siz hasımlara ters kalırsınız, her birini içe açılmış ve dengesi kolaylıkla bozulabilecek şekilde bulursunuz.

Not : 1.

Kalabalık Dövüşlerde (Ani Patlama Yapılan)
    1. Yere düşülmez,

2. Çömelinmez,

3. Sırt dönülmez,

4. iki kişinin dar arasından geçilmez.

Not : 2.
    Kalabalık dövüşlerde mesafe ayarı önemlidir ve bloke tercih edilmez, eskiv tercih edilir.

Not : 3
    Kalabalık dövüşte sağdakine atak yapar gibi yaparak soldakine atak imkanı oluşturabilirsin

bu da bilgisayara copyledigim bir makale site cokmus bertaraf olmus ama link weriyorum eskiden buradaydı ama artık yok www.savassanatlari.com lee abimizden hepsi

jkdankara, ofis, salvadore_xp ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Exotica

Exotica Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    xXx
    Yer:
    xXx
    eee bunları yazdın ne oldu? :) ben iyi bir jkd cuyum mu demek istiyosun ? yoksa ilgi çekmekmi? kesinlikle 2.cisi...

castorpollux bunu beğendi.
  3. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    ikisi de degil

sadece amacim paylasim yapmak. makale=bilgi benim icin
    merak eden varsa okur yoksa okumaz.Iyi bir jkd cuyum diyemem cunku jkdo kisiseldir.bi de ilgi cekmek gibi bisiler solemisin neyin ilgisinden bahsettigini anlayamadim

4. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    wing chun un modifiyelisi diye biliyorum, mod eden de tabi bruce lee abimiz, gorselde guzel ama sokakta efektif bir dovus sanati oldugunu dusunmuyorum.

5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Sijo Y. YILMAZ'ın
    STRATEJİK SÖZLER i çok güzel gerçekten
    Güzel paylaşım tşk.

uzun zamandır boks tan ayrı kalmıstım gerçi gene ara ara yaparım fırsat buldukça .Gerçi boks ile jkdo arasında baya fark vardır herhalde ama jkdo sporu için bu sporun ne oldugunu bilmek açısından veya teorik açıdan oldukça faydalı tşk.

6. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bu kadar agresif davranmanın sebebi ne , adam yazmış , paylaşmış , ilgi çekmek istiyor veya şunu yapıyor bunu ediyor diye kimseyi yargılama hakkın yok

zigbog bunu beğendi.
  7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yanlış ve ortamı gerici bir üslup içerisindesiniz..

zigbog bunu beğendi.
  8. Exotica

Exotica Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    xXx
    Yer:
    xXx
    çok pardon belki farkında olmadan hakaret ettim! tekrar herkesten özür dilerim!ama şunu bilmelisiniz. jkdo nickli arkadaşın belirttiği gibi bu hassas hedef noktalarını ve jkd tekniklerini içeren makaleyi Yüksel Bey in sitesinden almış ve buraya koplayamış bulunmaktadır.böyle şiddet verici ve tehlikeli hareketleri sunmak sakıncalıdır.jeet kune do'u bilmek isteyen olursa zaten araştırır.yada bir spor okuluna gider.ama bilinçsizce bu yazıyı okuyan biri karşsındaki insana yapmaya kalkınca karşıdakine dengesizce ve bilinçsizce yaptıgı hareketlerden dolayı ömür boyu sakat bırakabilir.yada kendisi sakat kalabilir :) ;) ben hakaret yapmadım.ve ben doğruları konuşurum!! bilginize..

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

çelişki içindesin..baştan özür dilemişsin ama sonlara doğru tekrar kopmuşsun..biz özür kabul ettik..

salvadore_xp bunu beğendi.
  10. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    diez gercekten detaylari cok ii goruyosun :) ayrica expo ya kimse yalanci demedi sadece on yargili

Son düzenleme: 2 Şubat 2008
  11. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    expo nerden cikti yaw gece gece kullaniclari karistirdim :lol:

12. Exotica

Exotica Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    xXx
    Yer:
    xXx
    sağol diez :) ama haksızmıyım?? burası body building. tamam arkadaşımız içinden geldiği gibi paylaşmak istemiş.onu kırmak istemem. ama bunlar tehlikelidir!bilhasa hareketi yapmak isteyenin kendisine kötü zararlar açabilir!! tekrar tekrar dediğim gibi kullanmayı bilmeyen yapmaya kalkmasın!!!

13. cemil sezer jkd

cemil sezer jkd Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    slm arkadaşlar jkd kimsenin malı değildir. Tamamen evrenseldir ve vatanıda yoktur,çünkü içeriği bile tüm ekolleri kapsıyor, buda evrensel olduğunun ıspatıdır bence bu nedenle birbirimize kırıcı itamlarda bulunmazsak çok iyi bir davranış sergilemiş olmazmıyız

jkdankara ve zigbog bunu beğendi.
  14. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    t.c.
    başbakanlık gençlik ve spor genel müdürlüğü
    istanbul gençlik spor il müdürlüğü
    lisans no: 34-026002566

profesyönel sporcu olarak jeet kune do yu tavsiye etmiyorum.

cannabise katılıyorum. hatta sonrada çıkma bir dövüs sistemidir.

salvadore_xp ve castorpollux bunu beğendi.
  15. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bu ne ya?
    bildiğin kaba kuvvet ne zamandan beri bir felsefe altında pazarlanmaya başlamış?
    sen adamın gözüne-hayasına hedef al de, sonra Konfüçyüs kesilip edebi sözler sarf et...
    bu sözlerle birkaç uyduruk taktikle galyane gelecek çoluk çocuk sonra sokaktaki bir tinercinin bıçak darbelerine hedef olup, pisi pisine gidecek...
    yapmayın arkadaşlar...
    spor spor olduğu için yapılır, birilerinin hayasını tekmelemek için değil...
    insan vücudunun ilk on hedefi diye bir liste koyup devam edersen, elbette sert tepkiler alırsın, Exotica o yüzden sert ve haklı bir çıkışta bulunmuş...

16. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    ben wushu yu çok seviyorum kendim de evde bir ara çalışmıştım ama sadece silahlı savunma ve saldırı kısmına. Katana ve nunchaku falan..

Bu arada burada neden tartısıyorsunuz anlamış değilim sanal platforda bile gecinemeyen insanların gerçekte nasıl bir tavır sergileyeceğini düşünmek bile istemiyorum. Lütfen her görüş saygı çerçevesinde belirtilsin. Burası herkese açık bir paltform....

17. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    yok öyle her görüşe saygı...
    bu büyük bir yalandır...
    günümüz televizyon programlarında, avam tabakısı içinde bulunduğu dünya gerçeklerine göz yumar, lumpen burjuva havasında, burun kıvırarak saygı duymak-özgür düşünmek diye bütün saçmalıkları topluma dikte eder...

saygıya karşı, anti-saygı hakkıda bulunmaktadır, o yüzden saygı duymayanın saygısızlığına da saygı duyulmak zorundadır gibi bir sonuç çıkar...
    şimdi biri çıkıp, tecavüz etmenin yöntemleri hakkında detay verse, ona karşı saygı duymamız ayrıca beklenilir mi? diye soru da akıllara doğmaktadır...
    burası herkese açık bir platforum diye biride çıkıp satanizm hakkında övgülerde de bulunabilir mi?

18. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Exotico, hakikaten bu teknikleri okuyup da "dur sokakta karşıma ilk çıkanın hayasına hedef alayım" diyecek birinin olabileceğini mi sanıyorsun? Dövüş tekniğidir, değildir; zararlııdr, zararsızdır. İlgisini çekmiş, zevkle okumuş; bizim de okumamızı istemiş. Paylaşım adına teşekkür ederim. İşine yarayan bilgiler alır ,yaramayan almaz; muhalif olan da uygun bir üslupla eleştirisini, eklemelerini yazar.

jkdo ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  19. behcet992

behcet992 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Bay Milli... Size Yüksel Yılmaz'ın yeni kitabından bir cümleyle cevap vereyim: "Tabancanın oyuncağıyla meşgul olmak gibi dövüşün oyuncağıyla meşgul olan bir milli olmak nasıl bir duygu? Dövüşün sporu mu olurmuş? Ayrıca şunu da unutma ki ecnebi sporlarla milli olunmaz!"

20. bily7091

bily7091 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ya arkadaş ne güzel bir paylaşımda bulunmuş ama exotica gerginliğin başlatıcısı olmuş.paylaşım paylaşımdır. 'burası body building' de ne demek oluyor burası konu dışı platformu zaten adı üstünde konu DIŞI. paylaşımın içeriğini bu denli sorgulayamazsınız size göre gerekli veya gereksiz, spor veya değil, o zaman biri çıkıp birgün vg nin gereksiz olduğunu boş olduğunu söylese , ona ne diyeceksin. sonuçta jeet kune do dünya çapında bilinen bir spordur sen gereksiz gördün diye eleştirdin diye paylaşılmayacak mı..gereksiz bir tartışma başlatmışsın bence.

jkdo bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş