Izometrik calısma

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mjacksonwithus tarafından 5 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Slm. Oncelıkle bildigim kadarıyla anlatayım izometrik calısmayı. Hareket etmesı ımkansız duvar gıbı nesnelere kuvvet uygulayarak kaslarımızı germemıze ızometrık calısma denılıyor. Kasın hacmi calısma sırasında degısmıyor. Sadece geriliyorlar.

Bunu kaslarımızı plato esıgıne getırdıgımızde yada form koruma amaclı yapabılıyoruz.

Sımdı ben bu calısmayı evde denıyecegım 2 ay boyunca. Ben bu calısmayı yaparken izotonik calısma yapmayacagım. Sadece izometrik calısmalarla 2 ay boyunca gozlemleme yapıcam. Olcu alıcam ve 2 ay sonrakı olculerımı tekrar sızlerle paylasıcam.

Ve izometrik calısmayı sadece denıyen arkadaslardan oneri beklıyorum. ( Tekrar yazıyım okuyup ogrenenler onerıde bulunmasınlar rica edıyorum. Sadece uzun sure denemıs arkadaslar yardımcı olup onerıde bulunursa sevinirim. )

Son olarakta unuttum. Izometrık calısmada beslenme dınlenme nasıl olmalı?

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    izometrik çalışmanın ben ilk örneğini Menshealth dergisinin eski bir sayısında görmüştüm. Aslında uygulaması biraz farklıydı ve o zaman denemiştim. Gerçekten iyi çalıştırıyor. Ama sadece izometrik olabilir mi programın bilmiyorum. Mesela Mens Health de 20 şınav sonrası göğüs yerden birkaç cm yukarda olcak şekilde 20saniye bekleme tarzı birşeyler vardı. Buna benzer olarak seated dumbell curl yaparken tek kol ile çalışıp, diğer kol ile 90 derece açıyla elde ağırlık ile beklemesi gibi hareketleri deneyebilirsin. Aslında sana birşey de sormak istiyorum. Kası izometrik ile yorup sonra çalışmaya başlama tarzı bir sistem uyguluyordu benim bir arkadaşım salonda. Örneğin shoulder dumbell press için hareketin en alt noktasına gemeyecek şekilde 15 saniye bekleyip üstüne 10 tekrar yapıyordu. Bu senin izometrik sistemine girer mi?

mjacksonwithus bunu beğendi.
  3. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    draft bende bılmıyorum. sadece bitirdigim bir kitaptakı bılgılere sahıbım. ben soyle yapıcam. aklıma geldı bu baslıgı actıktan sonra. biceps ve triceps i izometrik ve izotonik olarak calıscam. diger bolgelerı sadece izometrik. bu sekılde 2 sını kıyaslamız olcaz.

Bırde senın sorun hakkında ; bizim salon hocası benı teke tek calıstırırdı. 2 ay o salona gıttım ve fızıgımı begendıgı ıcın hıc soylemeden herseyı bırakır benle ugrasırdı. ( su sıralar ısım nedenıyle gıdemıyorum ) Benım salon hocam bana basımda bekler. bir ornekle acıklıyım sunları yaptırırdı. Izotonik ve ızometrık karısımı.

ingilizce tam yazamayabılırım concentration curl yaptırırdı. hareket en altta baslardı yarısı kadar kırdırırdı bıraktırırdı 10 tekrar. ara vermeden yarı kırık sekılde bekletırdı 10 a kadar sayardı. sonra yarıdan baslatıp tam kırdırır ancak tam alta ındırmeden yarıda bırakıp tekrar bastırırdı oda 10 tekrar.

Ben bunun ne oldugunu bılmezdım. ozaman o kıtabı okumamıstım. hatta kollarımın katobolik olcagını dusunerek avuc dolusu amino acid alırdım antremanın ortasında. ama idmanın sonunda hoca benı bıtırmıs olurdu. su bardagı tutup ıcemeyecek sekılde. kollarım ınceldımı hayır. hatta ılk o gun ıdman yaptrdıgında 2 gun ıcınde yarım santım olcu almıstım. bicepsten sadece.

Ben vucudumun bıcepsle trıceps harıcı ızometrık calısma uyguluyacagım. bicepsle triceps icinde izometrikle izotonik calısmayı ayrı gunler yaparak uyguluyacagım. Senın sorun benım aklımda da var yani. Acaba senın dedıgın gıbı 2 sını kombine ederekmı yapmalıyım yoksa ayrı gunlermı biceps ve triceps icin? Denemıs bu sporda kulturlu arkadaslardan elbet bır cevap alırız.

4. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu tarz çalışmaları olanağım olmadığı zamanlarda formda kalmak sertliğimi yitirmemek için kullanıyorum,yazın tatillerde nispeten yapıyorum.
    Ama sen böle bi çalışmayı neden yapmak istiyorsun.Bu spordaki hedefin nedir ?
    Yoksa sadece bir deney yapıp gözlemmi yapmak istiyorsun.
    Kolay gelsin

5. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Goktan amacım egıtmen olmak. Ve cok kıtap okumaya basladım. 3-4 gunde 300 200 400 sayfalık kıtapları bıtırıyorum. Okudugum bır kıtapta cok dıkkatımı cektı. Bende deneyım en ıyı sekılde bılınclenmek ıstıyorum izometrik calısma hakkında.

Goktan sertligimi yitirmemek ıcın yazmıssın. Bu idmanı yapınca sertlik artıyormu azalıyormu? Ciddi uzun sure denedınmı? Yoksa sadece formunu kaybetmemek ıcınmı yaptın? Olcude degısım ne yonde oluyor baktınmı? fazla oldu ama k bakma =)

6. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Ben 168 e 80 kg yım malasef vucudumdakı adele kitlesi böle çalışmalarla bile koruyamıor ancak kaybımı azaltabılıyorum.Uzun sure denemedım 1 ay max.

7. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    hmm sagol. bunu bır profesyonel vucutcu abimle gorustum. bayagı bılgı verdı aklımda pek bır soru kalmadı. bana ozellıkle belırttıgı 2 sey oldu. bırısı antremandan sonra o kasını kullanarak bır sey hareket ettırmeye calıs basarabılıyorsan calısma basarısızdır dedı bırde izometrikle izotonik calısma karıstırılmaması hakkında. farklı gunlerde yapılması gerekıyormus en ıyı verım ıcın. ancak benım uzerımde bır nerdeyse hıc bır yararı olmayacakmıs =) nedenı benı cok basıt gormesı haklıda. gurescılıkten gelmeyım ve 4 senedır parca parca vgle ugrastım. son 13 aydır falanda tam sıkı denmez ama orta sıklıkta yapıyorum. amacım zaten antrenor olmak iyi bir vucuda sahıb olmak degıl.

8. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    Daha önce forumda tartışılan bir konu vardı. Havlu ile çalışmak. Eskiden bir kitap yayınlanmış. Sadece havlu ile vücudunu çalıştırıyormuşsun. Bunun işe yaradığını söyleyenler vardı. Sanırım senin anlattığın teknikle aynı sistem.

9. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Bruce Lee'nin uyguladığı bir yöntem sanırım. Sabit duvarı ittirmeye çalışarak, tricepslerini güçlendiriyormuş, diye bir yerde okumuştum.

10. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    bıraz gelısme hakkında bılgı verıyım sasırtıcı oldu. bir kac gundur evde sadece triceps ve biceps calısıyorum. 2 kez izotonik 2 kez izometrik calısma yaptım ve sag ve sol kolumda 4mm lik artıs oldu. normalde bu artısı ben 1 ayda ancak yasayabılıyordum. birde sag kolumla sol kolumda 6-7mm lik fark vardı. bu farkta 2mm ye dustu. artıstan cok farkın kapanması benı sevındırdı. Bu sizce bir raslantımı yoksa izometrik calısmanın bır urunumu? cunku daha once hıc boyle calısmamıstım. bu soruda soyle aklıma geldı sag elımı gunluk hayatta kullandıgımdan sureklı bır izometrik calısmaya mahkum kalıyordu. sol elım ıse mahrum dogal olarak. yani ilk defa sol elım izometrik calısmayla tanıstı ve bundan dolayı sag koluma gore daha fazla artmıs olma ihtimalı var dıye dusunuyorum. ( sol kolum 4mm uzerıne 4-5mm daha arttı ve sagla nerdeyse aynı artık . yani sagda 4mm solda 1cm gibi bir degisim oldu)

Son düzenleme: 11 Mart 2010
  11. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    tam olarak hangi hareketleri yaptigini soyleyebilir misin

12. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    -Barbell Curl
    -Hammer Curls
    -Close Grip Palms Down Barbell Curl
    -Concentration Curls

bunları , kollarımın eklemlerıne yuk bınmıycek kadar en yukarısında 5 saniye sabit tuttum 8x4

-Sınav yarıda kasılı sekılde kollar kapalı
    -Dips yarıda ( yanı baslangıcla bıtıs noktalarının ortasında ) kasılı kollar omuz hızası
    -Lying Triceps ( ismini yanlıs yazmıs olabılırım yatarak yuze dogru yapılan hareket ) buda en ust noktayı dusunursek ekleme yuk bıner ıse yaramaz kasa yuk bınmeye basladıgı en sıddetlı yerde kasılı.

bunlar , 6 saniye 8x4

bunlar kendı tecrubelerım. yanlıslıklar varsa bılen arkadaslar duzeltırse benım ıcın yararlı olur.

13. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    İdmanın sırası iyi değil

14. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    ne gibi mesala , ayrıca 2 sini pespese yapıyorum aynı gunde yani.

15. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    hammer curlu ele alalım

dambılı kaldırıyosun en ust noktada 5 saniye bekletip indiriyorsun, sonra tekrar kaldırıp 5 saniye bekletiyosun... boyle boyle 8x4 mu? setler arası ne kadar dinleniyorsun

16. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    setler arasında ben kendımı kasarım yani calıstıgım kasın gerılımı kaybetmesıne ızın vermem. dınlenme surem 20 sanıye kadar. yarın sabah bır kac resım koyacagım orda daha ıyı fıkır edınırsınız gelısme hakkında. Gerci cok kısa bır sure oldu baslıyalı ama ılk baslangıcta cabuk gelısır maksımum olcude sasırdıgından dolayı. yani mutlak bır fark var yarın bakabılırsınız resımlerıme.

rodenward bunu beğendi.
  17. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bunu her biceps antremanım sonrası yapıyorum aslında lat pulldown da eller bana bakacak şekilde yarıda 30-45 sn arası tutup bırakıyorum bicesler patlıcak gibi oluyor

18. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    bu kadar sert olması ıyımı kotumu bılmıyorum ama izometrik calısmayla tanıstıgım gunden berı hayal ettıgımden bıle sert ; calısmaya maruz bıraktıgım kas grupları. ama ben bundan memnunum ınsanı gaza getırıyor :=)

19. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman bu bahsettiğin izometrik hareketler konunun basinda bahsettigin sabit cisimleri itme ve cekmeyle alakasi yok, biraz kafam karistida.. duvarı itmek sinav pozisyonunda arada beklemek.. bunlar degilmiydi izometrik, yanlis mi anladım
    izotonik calismadan da bahsetmişsin o tam olarak nedir?

20. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    izotonik , normal salonda ınsanların calıstıgı sekıl yanı kas hacmını arttırmaya yonelık. veya forumda verılen yada senın yaptıgın calısma dıyelım. kasın hacmı degısır ama gerılımı sabıt kalır hareketın son noktasına gelene kadar. son noktasında yarım sanıye bıle beklesen ızometrık calısma yapmıs oluruz az da olsa. ornek olarak 3x8 dumbell curl calıssak anladıgın sekılde bu ızotonik oluyor yanı normal calısma teknıgımız.
    birde izometrik calısmada sınavdan bahsetmıssın en ust noktaya kadar kalkmıyorum. vucudumun en zorlandıgı yerde kendımı kasıyorum ve beklıyorum sonra inip tekrar aynı noktaya kalkıyorum. normal sınavdakı gıbı degıl , en yukarı kalktıgım nokta nerdeyse normal sınavın yarısı.
    Aslında bende ogrenmeye calısıyorum bu calısmayı ama pek ugrasan olmadıgı ıcın yardım edende olmadı. zamanla ogrenebılırsen tam manasıyla hepınızle paylasırım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:07 ----------

birde sunu ıfade edıyım sabıt cısımlerı ıtme ıle bu ızometrık calısma daha kalıtelı yapılabılıyor. olcusude o kas grubunu training sonunda kullanmıycak hale getırmek. ama biz vucutcu oldugumuz ıcın kas hacmınede ıhtıyacımız var. Benım yaptıgım sekılde bıraz daha bodybuilding e yatkın hale getırmıs oluyoruz.

Bruce Lee nin bir videosu vardı. Adama avucunun ıcını dayıyor ve bır anda adamı fırlatabılıyordu belkı ızlıyenler vardır. Onun ordakı uyguladıgı teknık ızometrık kalısmanın bulabılcegımız EN GUZEL URUNU olsa gerek.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:18 ----------

Lee nin video sunuda buldum sonlara dogru izometrik calısma urunu olan bir hareketı uyguluyor. bız normalde gerılıp vursak belkı adamı dusuremıyecegız ama Lee gerilim sabitken bunu basarabılıyor.

http://www.izlesene.com/video/tv-magazin-bruce-lee-nasil-calisrdi/611995

rodenward bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş