Istedıgım vucut tıpını nasıl yaparım ?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve furkan123 tarafından 27 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. furkan123

furkan123 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ben seneye eylulden ıtıbaren bodybuıldınge baslıyacagım.Bu yaz ıse yuzme ıle yağlarımı kaybetmeyı dusunuyorum.Boyum 1.79 kilom 70 ama yağlıyım yani biraz kaslıyım ne az ne fazla.
    Benım ıse asıl yapmak ıstedıgım vucut kaslı ve yağsız olmak dııl de yapılı,iri olmak.Acaba oyle olmak ıcın nasıl calısmalıyım ?
    ama dıkkat edın sırf kaslı olmak ıstemıyorum iri,yapılı,besili olmak istiyorum
    istedigim vucut hakkında 2 resim verecek olursam

http://4.bp.blogspot.com/_2vtaLRMVmf4/SSz19lRjOxI/AAAAAAAAEj8/xr_q1nKC-Ys/s400/Josh+Holloway+1.jpg

http://lh4.ggpht.com/_RBG1CP6VrKo/SUswo5cx3LI/AAAAAAAALYE/rICL1clMbjg/46 Matthew Fox, Lost.jpg

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    hacim çalışması yapmalısınız salona yazılıp çalışırsanız daha ıyı olur tekrarları az tutup agır kılolar ıle calısarak.

yüzme kardıo olarak en ıyısıdır dıyebılırız.

3. furkan123

furkan123 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bende yağ var da yazın bol bol yuzerek onları vermeyı planlıyorum eylulde ıse spor salonuna yazılmayı dusunuyorum da mesela boyle vucut yapmam kac senemı alır ve proteın tozu kullanmak zorunda mıyım ?

4. superman06

superman06 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    furkan123 arkadasım bence böyle bir vücut icin en 3 sene calısman gerekir ve cabuk gelişim istiyorsan supplament vs protein tozu alırım diyorsan 2-3 sene icinde ve toz vitaminlerle iyi bi vücut yaparsın ama tabi benim görüşüm doğal vücuttan yana NATUREL vücut
    gerekirse 5 senede yap ama doğal yap sağlam ve sıkı olsun her zaman :)
    benimde istediğim vücut tipi blood and bone da ki bone'nn vücudu gibi :)) ama gerçekten azim sabır çalışma beslenme irade ve süreklilik ister kısacası cok çalışmak ister :)) öyle bi vücut icin
    umarım acıklayıcı olabilmisimdir teşekkürler :)

5. EgedmiR

EgedmiR Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Bu vücudu yapmak için açıkçası 3 seneye gerek yok. Beslenmene ve çalışmalarına devam ettiğin sürece kolayca böyle bir vücudun olabilir

6. furkan123

furkan123 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Egedmir kolayca yapabılırsın demıssın de ben tam beslenemıyorum yanı verımlı olarak cunku okul var mesela ıstedıgım gıbı beslenemıyorum.Protein kullanmak zorunda mıyım ?
    Kolaycadan kastın en az kac yıl ?

7. superman06

superman06 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8

Kolay vücut yapmak öyle dedikleri kadar kolay deqil ... herkesin genetik yapısı vücudu anotomisi farklı .. kimisi hiç çalışmadan doğal kasları vardır fit dediğimiz vücut kimide bu vücudu yakalayabilmek icin uzun zaman calısır da iyi bir vücuda sahip olur

Ama sana tavsiyem protein tozu suplemant vs vs gibi maddeler kullanmadan vücut yapabilmen en güzel vücut doğal naturel vücut geç olsun güc olmasın :)

8. Teddie*

Teddie* Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci.
    Yer:
    Istanbul.
    Supplementlerin anormal yada naturel olmadığını mı söylüyorsunuz?
    Yanlış bilgilendirme yapmayalım bence.

Konuya değinecek olursak 1 veya 1.5 sene içersinde vücuda sahip olabilirsiniz.

9. Scott Adkins

Scott Adkins Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    superman o vücutlarda 3 sene uğraşcak ne var bi açıklasana ? forumda yeniyim gördüğüm en saçma msjlardan birini attın ;) 1 senede rahat olur.

10. EgedmiR

EgedmiR Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Katılıyorum en fazla 1 seneni alır hatta almaz bile.Beslenme olmadan olmaz benim düşüncem ben supplement kullanıyorum.Ama kullanmanı tavsiye etmem doğal beslenerekte yapabilirsin böyle bir vücudu.Ama en kısa sürede amacına ulaşmak istiyorsan beslenmen şart

11. furkan123

furkan123 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ya ben proteın tozu alırım almasına da bızım aılenın bobreklerınde sorun var annemın dedemın mesela proteın tozu da bobreklerı yoruyor buyuk saglık sorunlarına da yol acmak ıstemıyorum aslında ama tam olarak da beslenemıyorum

12. EgedmiR

EgedmiR Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Protein tozu zorlarsa bi tek karaciğeri zorlayabilir o da zorlamak kelimesi abartı olur

13. superman06

superman06 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8

Bak kendinde diyorsun karaciğeri zorlarsın diye ... benimde bahsetmek istediğim supplament protein tozu gibi zararlı maddeler kullanmadan doğal naturel sağlıklı bir vücut yapabilmen .. ha illa ben vücuduma zarar vereyimde bazı arkadasların dediği gibi 1 senede o vücudu yapayımda ne olursa olsun diyorsan karar senin ... sağlam calıs sıkı çalış ister 1 sene olsun ister 2-3 sene olsun yeterki gec olsun güc olmasın istediğin hayal ettiğin o vücut :)

Çünkü öyle uğraşarak kararlılıkla çalışarak vücut yapmak kolay deqildir bazıları yanlıs bilgilendirme yaptıgımı söylemis :) zor geliyorsa uzun zaman icinde iyi bir vücut yapmak o zaman sizde body yapmayın kardeşim bırakında milleti zararlı seylerle vücut yapması icin teşvik etmeyin :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:49 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:46 ----------

scoot adkins kardeşim o kadar saçma konustun ki simdi ;) sen zannediyormusun avatarına koydugun o resimdeki adamın o vücudu 1 sene icinde yaptıgını mı zannediyorsun eğer böyle zannediyorsan o halde bildiğin yoldan git madem..En güzel vücut naturel doğal vücut ha uzun bi calısma dönemi ister ama er yada gec saglıklı güclü iyi bir vücuda sahip olursun o ayrı :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:55 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:49 ----------

furkan123 kardeşim ..:) istersen arnold schwarzenegger'in en son haline bak california valisi iken plajda cekildiği vücuduna bak daha sonra supplament protein tozunu kullanmak istersen kullan ondan sonra karar wer ha çalışmak zor gelir bana ben hemen vücut yapayim sağlığımda bi sorunda olsa beni etkilemez cünkü sağlıktan ziyade görüntü yeter diyorsan sen düşün :)

Arnold schwarzeneger vücut geliştirmenin tanrısıdır bunu da belirteyim böyle sporculara da saygım war :) acık konusuyorum ben arnold olucam demekle de arnoldda olunmaz o adamlar kac kg agırlıkların altına girmiştir o vücuda nasıl ulasmıstır saygı duyulması gerekir :)

ama ben dediğim gibi supplament protein tozu vs gibi maddelere karşıyım en güzel vücut naturel vücut :)

14. Teddie*

Teddie* Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci.
    Yer:
    Istanbul.
    Arnold Supplement kullandığı için mi o hale geldi diyosun? Bence Steroid ve supplementin farkını araştırmalısın dostum bi an önce hemde.thums:

15. superman06

superman06 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Dostum bence steroid ve suplament kullandıgı icin dediğim gibi olmuş olamaz mı neden steroid veya supllamenti savunuyorsun ki kullanmak adına :) ben sadece kendi görüşümü söyledim hic bir ilac ve katkı maddesi kullanmadan uzun yıllar çalış ama sağlam sağlıklı güclü ve iyi bir vücut olsun naturel olsun :)

Doping kullaniminin moral ve fiziki sonuçlari:

Moral olarak

* Sporculuk prensiplerine ve centilmenlige aykiridir.
    * Kendini ve baskasini aldatmadir.
    * Diger yarismacilara bir hakarettir.
    * Ailesi, arkadaslari, kulübü ve milli spor federasyonlari tarafindan kendisine gösterilen güveni kötüye kullanmadir.
    * Ilgili herkes için ayiptir.
    * Bir milletin yasalarini zorlamadir ve ilaç kullanimi suçlu muamelesi görür.
    * Sporcu bu ayibi ve zararli etkileri bilip kullandigi için bunu gizli yapar ve daima suçluluk hissi duyar.

Fiziki olarak:

* Bireyin sagligini riske sokar.
    * Bazilari bilinen, bazilari bilinmeyen hemen veya uzun sürede görülen yan etkilere neden olur. (Bu tehlikeli etkilerin sonucu seneler sonra dahi çikabilir.)
    * Sporcunun biyolojik hazirligini bozar.
    * Fiziksel bozukluklar yaratir, bunlar bazen ölüme bile neden olur.
    * Aliskanlik yaratir.

Sagligi tehdit eden en önemli zararlarina genel bakis:

* Karaciger ve böbrek bozukluklarina yol açar. Çünkü bu ilaçlar vücutta karacigerde elimine olup, böbrekler vasitasiyla atildigindan, bu organlarda büyük tahribatlar yapmaktadir. Sarilik bulgularina veya iflasina hatta ölüme yol açmaktadir.

* Vücudun normal kapasitesi üzerine çikildigindan, kas ve eklem sakatliklarina neden olur.

* Cinsel performansta denge bozulmakta, erkekler kisirlasmaya kadinlar ise erkeklesmeye baslamaktadir.

* Kanser tehlikesi yaratmaktadir. Bu tür ilaçlar hücre bölünmesini hizlandirmak suretiyle protein metabolizmasina etki eder. kanserde bir hücre oldugundan bu hücrelerinde bölünmesi hizlanir ve kanserin ortaya çikmasina veya ilerlemesine etken olur.

* Prostat büyümesi ve tahribatina neden olur.

* Çogu zararli etkiler zamanla ortaya çikacagindan ilerde birçok rahatsizliga uygun bir ortam hazirlar. Ayrica bunca zarara karsi, sporculari bekledikleri performans açisindan bir süre etkilese de yarismaya yakin kesilecegi için bu etki müsabaka sirasinda % 10'luk bir avantajdan ileriye gitmez. Son yapilan arastirmalar bunu kanitlamistir.

* Vücutta su tuttugu için yarismaci için dezavantaj teskil eder.

* Kan basincini arttirir ve kalp hastaligina neden olur.

* Bütün bu sayilan yan etki ve zararlari ile birlikte, bunlari ortadan kaldirmak için daha baska ilaçlar kullanilmasini gerektirerek metabolizmanin yorulmasina neden olur.

Bütün bu olumsuzluklara ragmen, kaçinilmaz sekilde doping tutkusunu yenemeyenler ve en fazla doping yanlisi olanlar bile:

* En az 4-5 sene çalismadan (bu süre içinde vücut ancak üst seviyelere gelecek ve disaridan ilaç alimina gerek göstermeyecektir.)

* En az 20 yas sinirini geçmeden

* Her kürden sonra 2-3 ay ara verip doktorlara karaciger, kan, hormon ve diger saglik testi yaptirmadan asla kullanmamalidirlar.

Doping ilaçlarinin etki ve zararlari kisiden kisiye degistigi gibi, yasla da ilgili olarak degismemektedir. Birçok besin maddesinde de hormonal katkilar sonucu birikimler olustugundan, yedigimiz besinlerle dahi bunlari alabilecegimiz açisindan da konuya ciddiyetle yaklasmak gerekmektedir.

STEROIDLERIN YAN ETKILERI:

Gerek her ilacin özelliklerini açiklamaya çalisirken ve gerekse dopingin zararlarini sik sik tekrarladigimdan burada konu basligi altinda özetleyecegim.

Steroidler, kullanilan ilaçlarin cinsine göre sporcuya çesitli açilardan etki yapar. Güç, kuvvet dayaniklilik, kas gelismesi, güven duygusu, yag yakmasi v.s. gibi sporcunun arzuladigi etkiler saglarken, diger taraftan fiziksel ve moralmen olarak da ters yönde etkiler. Anabolik, androjenik steroidler toksik oldugundan karacigerde birikerek, karacigerin dokusunu bozarak, muhtelif karaciger hastaliklari ve sonuçta kanser ve ölüme kadar götürürler. Özellikle 17-alpha alkylated cinsi oral haplar, karacigere çok zararlidir. Bunlarin zarari bazen seneler sonra da çikabildigi gibi, tedavileri de seneler sürebilir. Uzun süreli kulanimlarda karaciger testleri kötü çikar. Bu ilaçlarin zararli yan etkileri yas, kadin veya erkek, çocuk, büyük, yasli, vücut yapilari, metabolizmaya göre de kisiden kisiye degisir. Hormonal isleyisleri bozar. Hipofizi etkiler. Hipofiz kanaliyla da erkek yumurtaliklarim etkileyip erkekligin kaybina yol açar. teslisleri büyütmesine ragmen, spermler azalir.

Vücutta su ve tuz tutar:

Steroidlerin hemen hemen tamama yakini vücutta degisik ölçülerde su tutar. Bu da vücudun elektroliz dengesini bozar. Vücutta su ve tuz seviyesi arttikça ödemler baslar. El ve ayaklar siser, yüzde, yanaklarda ve göz altinda kilo almis görünümü veren ödemler olusur. Buna doping argosunda "steroidli ay yüz" denmektedir.

Vücudun su tutmasi sonucu, birçok organlar zarar gördügü gibi tansiyon da artar. Bunu önlemek için mecburen su atici haplar alinir ki, bu da vücuda ayri bir yük getirir ve ani su atislari da baska açilardan problemler yaratir.

Kadinsi özellikler olusturur:

Erkek sporcularda, gögüs uçlari sivrilerek büyür. Buna gynecomastia (Jinekomasti) denmektedir. Bunu önlemek için Nolvadex, Proviron ve Fludestrin gibi ilaçlarin kullanilmasini gerekir. Su toplayip kilo arttikça, kaslar kadinimsi yumusak görünüm kazanir. Erkekte, kadin östrojen hormonu seviyesini yükseltir. Bu da daha birçok degisik açilardan vücutta kadinsi özellik belirtilerini arttirir. Bunlar Steroid çesitleri ve her vücudun etkilenmesine göre degisir.

Derideki degisiklikler:

Derideki en önemli etki sivilceler (Akne) dir. Her ilacin etkisine, dozaja ve kullanim süresine ve vücudun kabullenme nisbetine göre degisik görünümde ve büyüklükte deride sivilceler olusur. Sporcunun teni yarali bereli çok çirkin bir görünüm kazanir. Bu özellikle depot etkili testosteronlar ile birlikte, karacigeri çok etkileyen Anadrol ve Dianabol gibi haplarin agir kürler halinde kullanilmasinda olusur. Bu sivilceler, erkek sporcularin sirt, omuz gögüs ve yüzlerinde meydna gelir. Kadinlarin ise; yüz, sirt, omuzlarinda ortaya çikar. Hafif yüz sivilcelerinde, benzoyl peroxide sürülür ve antibiyotikle, B vitamini takviyesi yapilir. Daha fazla alana yayilmis sivilceler için, bunlara ilave olarak, Tetracycline (antibiyotik) veya Accutane alinir. Ayrica deri alinan steroidlerle su toplayip atarak, elastikiyetini kaybeder. Derinin rengi sari-yesilimsi ve cansiz bir görünüm kazanir. Derinin üzerine temas eden su, yayilmayip damla damla kalir. Bu belirtiler sporcunun steroid kullandiginin ön göstergesidir. Tecrübeli hocalar, sporcusunu iyi takip ederek, bu belirtilerle, steroid kullanip kullanmadigini anlayarak gerekli ikazlarda bulunurlar.

Psikolojik ve ruhsal degisimler:

Gerek erkek ve gerekse kadin sporcular, yüksek dozda ve uzun süreli steroid kullanirlarsa, agresif davranis bozukluklari (sinirli, kavgaci, saldirgan) gösterirler. Baslarda bu ruh hali sporcuya etkili bir çalisma hirsi kazandirsa da sonra bu davranis bozukluguna dönüsür. Her zaman kavgaya hazir sinirli bir sporcu yaratilisi kazanir, ilaçlari kullanirken gösterecegi yüksek form büyük bir egoizm ve üstünlük duygusu yaratirken, biraktiklari zaman meydana gelecek düsüs de moral bozucu ters etki yapar.

Mide ve sindirim sistemi problemleri:

Özellikle oral alinan 17-alpha alkylated türü steroidler; epigastrik. ishal, karin agrisi v.s. problemler yaratir. Igne olanlari ise midede sikinti hissi olusturur.

Saç dökülmesi ve kellik:

Steroidler, biraz da genetik yapiyla ilgili olarak saç dökülmesine ve hatta kellige sebep olmaktadir. Sporcularda ve özellikle kadinlarda, vücuttaki killar artarken, saç dökülmeleri baslar veya dökülmeyi hizlandirir. Bazi sporcularda genç yasta görülen saç dökülmesinin bir sebebi de kullandiklari steroid ilaçlardir.

Kardiovasküler etkilenmeler:

Steroidlerin kalp ve damar sistemiyle ilgili olarak da zararlari vardir. Kandaki kolestrol ve trigliserit seviyesini yükseltir. Iyi kolestrolü düsürürken, zararli kolestrolü arttirir. Bu da damarlarda tikanmalara ve kalp krizlerine sebep olur. Tansiyonu arttirmasi da bu sisteme zararli etkisidir. Ayrica, Steroidlerin etkisiyle artan kuvvetle yapilan agir yüklenmeler, onu tasiyamayacak yapiya sahip olan sistemde kanamalara dahi yol açmaktadir.

Kadinlarda erkeklik belirtileri:

Anabolik ve androjenik steroidler kadinlarda erkeklik belirtilerini arttirmaktadir. Kandaki hormonal isleyisi bozarak erkeksi gelismelere yol açar. Sivilce, vücutta erkeksi killanma, saç dökülmesi, vücuttaki kaslarin erkeksi görünümü, ses kalinlasmasi ve boguklugu, klitoris büyümesi ve daha birçok erkeksi belirtiler olusur. Kadin vücudu erkeginkine göre bu ilaçlardan daha çok etki ve tepki görmektedir. Kadinlarin libido artisi sinir ve agresifliligi arttirir. Hamilelige yakin zamanlardaki kullanim ise, dogacak çocukta genetik bozukluklara yol açar.

Büyüme problemi:

Henüz gelismesi tamamlanmamis genç sporcular kullanirsa, kemik büyümelerine ve oransiz gelismelere yol açar. Özellikle, kemiklerin uç kismindaki yumusak dokularda büyüme olur. Yüz hatlari sivrilesir. Boyu uzamayanlar için gelistirilen birçok steroid ilaci, bu defa anormal boy uzamalarina sebep olur.

Prostat büyümesi ve kanseri:

Steroidler, alinan doza, süreye ve kisilerin etkilenme nisbetine göre, erkeklerde prostat büyümesine ve sonuçta prostat kanserine sebep olur.

Yüksek tansiyon:

Birçok steroid özellikle vücutta tuz ve su tuttugundan yüksek tansiyona yol açar. Bu genetik tansiyon sorunu olanlarda, artisi daha da körükler.

Kalp büyümesi:

Steroidler gene kullanim ve kisisel faktörlere göre kalp büyümelerine yol açar. Ayrica birçok sporcu, steroidlerin etkisiyle kendi vücut kapasitelerinin üstünde kilo kaldirip efor harcarlar. Bu da 5 tonluk kamyona 10 ton ve hatta çok daha fazlasi yük koymak gibi, esas sistemleri bozar ve organlari etkiler.

Böbreklere zararli etkisi:

Böbrekler steroid kullanimlarinda büyük yük altina girmektedir. Bunun en önemli sebebi vücutta ve karacigerde biriken toksit artiklarin böbrekler kanaliyla atilmasidir. Ayrica yüksek tansiyon, vücutta su ve tuz birikmesi veya su kaybi böbreklere zararli etki yaparak harap ederler. Su atici ilaçlar ise, böbreklerdeki havuzcuklarin kuruyarak yapismasina ve böbrek harabiyetine sebep olur. Böbrek tümörlerinin olusmasini veya artmasini körükler. Idrar koyu ve bulanik renk alir. Özellikle Parabolan, böbreklere daha zararli etki yapar.

Diger zararli yan etkileri:

Steroidlerin diger yan etkileri ise özetle; bas agrisi, bulanti, birakinca ani kuvvet kayiplari, vücudun tasiyabilecegi yükten fazlasini kaldirmak suretiyle çesitli adele ve tendon sakatliklari, genetik yapi bozukluklari ve igneler yapilirken olusacak problemler olarak siraliyabiliriz.

16. Teddie*

Teddie* Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci.
    Yer:
    Istanbul.

Supplementler sadece besin desteğidir, steroidler ise kimyasal. Burdan bile belli oluyor neyin ne olduğu, ayrıca Weider, All-stars gibi markaların ürünlerinin olduğu katalogları alıp okumanı tavsiye ediyorum neyin neyden üretildiği açıkça yazıyor.

17. superman06

superman06 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Suplementler cok besin desteği oldugu icin mi vücut hormonlarında oynama oluyor ve vücutta zararlı etkenler bırakıyor bence besin desteğinden ziyade bunun verdiği zararları etrafında cevrenden arastır derim :) hani tamam ben bunları gectim arkadaşım supplament protein tozu gibi maddeler kullanmadan vücut yapmak sizce cok zor bi olay mı yani zor olan şeyleri kabullenemiyormusunuz herseyin doğalı varken neden ekbesin sağlayan maddeler veya kimyasallara ihtiyac duyuyorsunuz ;)

18. moment

moment Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    Supplement kullanmana gerek yok zaten 2. resimdeki adam da pek fazla kaslı gibi görünmüyor onun gibi olmak istiyorsan ağır çalışıp bol bol yemek yemen gerekiyor ayrıca kilo vermeyi düşünmene gerek bile yok 2. resimdeki adam zaten kilolu bir insan kilon o adamdan daha mı fazla bence direk kilo vermeden çalışmaya gir.

19. EgedmiR

EgedmiR Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    katılıyorum bel kısmından belli oluyor

20. Teddie*

Teddie* Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci.
    Yer:
    Istanbul.
    Hormonlarda oynama olan bi kaç adet supplement var onlarda da belirli kullanım süreleri var. Protein tozu gibi ürünleri genel olarak ara öğünde kullanıyoruz örnek vericek olursak; eğer bi şirket bana 30 tane muz'un besin değerini 1 ölçek toz haline getirmişse ben bunu alır kullanırım ve bu doğaldır. Zor olan birşeyi kabullenememek değil burda ki olay teknolojinin faydalarından yararlanmak. Senin en son yazdığın cümle ise şuna benziyor; Bitkileri karıştırıpta kendin niye ilaç üretmiyorsun doğalı varken kimyasal kullanıyorsun?

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş