isa buzda yürümüş olabilirmi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve tahribat tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

 1. tahribat
  Offline

  tahribat Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2006
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  "İsa Suda Değil Buzda Yürüdü"

  Yeni Ahit, Hz. İsa'nın su üzerinde yürüdüğünü söylüyor, ama bilim bu olayın daha az mucizevi bir açıklaması olduğuna inanıyor: Hz. İsa yüzen bir buz tabakasının üzerinde yürümüş olabilir.

  Florida Üniversitesi'nden oşinografi profesörü Doron Nof, 1990'ların başında, Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i ikiye ayırması rivayetini de bilimle açıklamıştı.

  Nof araştırmasında, atmosferik koşullar ve soğuk su kombinasyonunun, kuzey İsrail'de hava sıcaklığının düşmüş ve Galilee Denizi'nde buzullar oluşturmuş olabileceğine dikkat çekti.

  2,000 yıl önce soğuktu

  Nof, günümüzde İsrail'de Kinneret Gölü olarak adlandırılan Galilee Denizi'nin dinamiklerini test etmek için Akdeniz'in yüzey sıcaklığı ve istatistik verilerini kullandı.

  Araştırma, Hz. İsa'nın yaşadığı dönemi de kapsayan günümüzden 1,500 ve 2,600 yıl önce, bölgede ani sıcaklık düşüşü dönemlerinin yaşandığını gösterdi.

  Uzaklardan farklı görüntü

  Nof'a göre bölgede sıcaklıkların eksi derecelere düşmesi, Gelilee Denizi'nin batı sahilinde tatlı suyu, bir insanı taşıyabilecek kadar kalın buz tabakalarıyla kapladı.

  Tatlı su, buzul tabakalarını denizin yüzeyine kadar kaldıramayacağı için de uzaktan bakanlar için suda yürüme gibi mucizevi bir olay gerçekleşti.

  'Olası bir açıklama'

  Nof teorisini, 'Journal of Paleolimnology' dergisinin nisan sayısında, Hz. İsa'nın su üzerinde mucizevi yürüyüşüne 'olası bir açıklama' olarak yayımladı.

  "Bir insanın su üzerinde yürümesine inanıp inanmadığımı soruyorsanız, hayır, inanmıyorum" diyor Doron Nof: "Belki buzda yürümüş olabilir. Sadece bu olayın doğal bir açıklaması olduğuna inanıyorum."

  Tehditler aldı, alıyor

  Nof, Kızıldeniz'in Hz. Musa tarafından ikiye ayrılmasına rüzgar koşullarıyla açıklama getirdiği teorisini ortaya attığında, teorisinin kutsal kitaplardaki metinleri doğrulayabileceğini söylemesine rağmen tehdit mesajları aldı.

  Ve şimdi, Hz. İsa'nın su üzerinde yürümesine getirdiği açıklamayla yeniden tehdit mesajları gelmeye başladı. Nof, "gelecek işimin yaradılışı açıklamak olup olmayacağını soruyor ve tehdit ediyorlar" diyor.


  millet haberden alıntıdır.
   

Sayfayı Paylaş