Irak petrolünde aslan payı ABD ve İngiltere'nin

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve N-aim tarafından 7 Ocak 2007 başlatılmıştır.

 1. N-aim
  Offline

  N-aim Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2006
  Mesajlar:
  494
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Adana
  İşgal sonrası Irak petrolünün nasıl kullanılacağı yavaş yavaş belli olmaya başladı. The Independent gazetesinin haberine göre, petrol karının büyük bölümünü batılı şirketler alacak. Aslan payı da ABD ve İngiltere'ye düşecek.

  ngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesinin haberine göre, ülkenin petrol karının yaklaşık yüzde 75'i batılı büyük şirketlerin kasalarına akacak.

  Gazete, batılı petrol devlerinin Irak'a girmesini sağlayacak yasanın birkaç güne kadar Irak Parlamentosu'nda görüşüleceğini ve taslağın hazırlanmasında Washington yönetiminin müdahil olduğunu yazdı.

  Yasanın kabu edilmesi halinde BP, Shell ve Exxon gibi petrol devlerine 30 yıllık sözleşmeyle Irak'a girme fırsatı verilecek.

  Bu da Irak petrolünün 1972 yılında millileştirilmesinden sonra bir ilk anlamına geliyor.

  Gazeteye görüş bildiren petrol şirketlerinin yöneticileri, yasanın, savaş, ambargolar ve uzman eksikliği yüzünden darbe alan Irak'ta petrol endüstrisini ayağa kaldırmanın tek yolu olduğunu düşünüyor.

  Yasaya karşı çıkanlar ise bu yasayla ekonomisinin yüzde 70'i petrole bağlı olan Irak'ın egemenliğini yabancılara teslim etmeye zorlandığını belirtiyor.

  Irak savaşının ilk günlerinde parlamentoda konuşan İngiltere Başbakanı Tony
  Blair, amaçlarının Irak petrollerini ele geçirmek olduğu yolundaki suçlamaları
  şiddetle reddetmiş, amaçlarını Irak'ın özgür ve demokratik bir ülke olmasını
  sağlamak olarak özetlemişti.
   
 2. GyMania
  Offline

  GyMania Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  253
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Afrika'dan sonra sömürge sırası ortadoğuya geldi desenize. Sırada kim var? hangi kıta? Acaba bor mineralerinin %70'ine sahip ülkemize ne zaman sıra gelecek? Yoksa zaten mi sömürülüyor bu kaynaklar?
   
 3. N-aim
  Offline

  N-aim Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2006
  Mesajlar:
  494
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Adana
  Zaten bunu olacağı paşa paşa belliydi.Amerika ve İngiltere Iraka özgürlük diye girdiler Aman petrol caanım petrol diye sömürecekler.Namlunun uçuda yavaş yavaş değil hızlı bir şekilde bize dönmeye başlıyor.Artık gavurlara karşı harekete geçmenin vakti geldide geçiyor bile ,uper ,uper
   

Sayfayı Paylaş