Ileus Ve Supplement Kullanimi

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve asimo55 tarafından 7 Kasım 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. asimo55

asimo55 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    memur
    Yer:
    samsun
    İNTERNETTE FORUMLARDA GEZERKEN SUPLEMENT KULLANAN ARKADAŞLARDAN BİRİNİN FORUMA KULLANDIĞI SUPLEMENTLERDEN DOLAYI BAĞIRSAK TIKANMASI( İLEUS ) AMELİYATI OLDUĞUNU VE BU SUPLEMENLERİ KULLANAN İNSANLARIN BU RİSKLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU BELİRTEN BİR YAZISINI OKUDUM. SİZDEN MÜMKÜNSE BU KONU HAKKINDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIN TECRÜBE VE BİLGİLERİNE BAŞVURAYIM DEDİM
    BU KONUYLA ALAKALI CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM. HEM BENİM İÇİN HEMDE KULLANAN VE KULLANMAYI DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR BU SUPLEMENTLERİN HEP FAYDALARNI KONUŞUYOR VE OKUYORUZ, ZARARLARINI DA BİLMEMİZ GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM, YARDIM VE BİLGİLERİNİZİ BEKLİYORUM.

2. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    ilk defa duyuyorum. Bu rahatsızlığı olan birisi ne gibi şikayetlerde bulunmuş? Ama olabilir, araştırmak lazım.

3. asimo55

asimo55 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    memur
    Yer:
    samsun
    bende ilk defa duydum internette forumlarda gezerken rasladım. internette iius nedir diye baktım bağırsak tıkanması sendromu yazıyor ve tek çözümü ameliyat olmak ama tekrarlamasına engel değilmiş. kullanılan suplementlerin buna neden olduğu ile alakalı bir tespit yapılmış ama arkasın da bi,limsel bir açıklma yok
    ben de merak ediyorum bir şey bu kadar iyi ama bir o kadar da yan etkisi yok denebilirmi ( suplementler için söylüyorum)
    yemeği veya hayatında benzer herhangi bir şey fazla tükettiğin de vücut buna yan etki verebilirken bu sporu yapan insanların suplementleri su gibi tabir yerindeyse tüketmesi ve bunlardan kurtarıcı gibi bahsetmesi ne kadar doğru.
    insanlara birşeyleri tavsiye ediyorsak iyi sonuçlarnı gösterirken karşılaşabileceği riskleri anlatmak lazım
    sizlerden sahip olduğunuz bilgilerinizi paylaşmanızı ve sitenin ilk sayfasında steroid lere karşı olan duruşunuzu hiç yoktan suplementler için de göstermenizi rica ediyorum

4. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    ek besinlerin en kötü yani yan etkilerinin kestirilememeleridir. O yüzden diyoruzya, vücudun gereksinimi olan kadar tüketmek yararlı, üzerinde tüketim belki gelişimi daha hızlandırsada ilerde özellikle karaciğer ve böbreklerde sorun yapabilir. Bu yazıda belirtilen durumda çıkabilir, ancak kesin bişey söylemek için birçok insanın aynı şikayetlerle ve belli ek besin kullandıktan sonra bu sıkıntının ortaya çıkmasıdır.

Ben ek besinleri daima uygun dozda kullanıyorum, ne fazla ne eksik. Ayrıca enaz 3-4 hafta ara veriyorum kullanmaya.

Aslına bakarsanız en güzeli kullanmamak...Ama düzgün beslenen için sorun değil.

Sindirim ve emilim sistemini uyuşuk hale getirdiğide söyleniyor bu ek besinlerin. Sonuçta bazı sistemlere yan tesiri olabilir.

Birde bebekken de kullandık bu ek besinleri. Gerçi bizim zamanımızda çok yaygın değildi. Aslında onlarla, sporcuların kullanıkları aynı türden, her ikiside ek besin olarak geçiyor...

Unutmamamız gerekirki, suyun bile fazlası zarardır...

Yabanci sitelerde bu konuyu araştıralım ama pek bişey bulacağımızı sanmıyorum.

5. arnoldjr

arnoldjr Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Her seyin fazlasi zararlidir.suyun bile!Supplementlerde dogru kullanildiginda yararlidirlar ancak.
    Ayrica bagirsak tikanmasi diye bir zarar ilk defa duydum.Daha once sadece duydugum bir kiside sadece supplement beslenmesi yaptigi icin(normal yemek cok az bir sekilde) tembellik olustugu ve kabizlik yaptigidir.o da bir iki gunde gerekli duzeltme yapilinca normale donmektedir.Bu tembelligin nedeni de zarardan degil yarardan aslinda.Yani soyle:protein tozu kolay sindirilen bir gidadir.Fakat mesela tavuk daha zor sindirilir.Bu kolay sindirim eger tek basiina kullanilirsa,bu nedenden tembellik olabilir.Dedigim gibi supplementler normal yemekler ile birlikte kullanilmalidir.

6. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    asimo55 yazıyı görmek ve okumak isterim link verebilirmisin böyle birşey ne duydum nede gördüm ve supplamentler çabuk sindirilir nasıl olurda ileus e sebep olur anlamış da değilim sana zahmet yazıyı tekrar bulursan sevinirim hata varsa irtibata geçeriz kişiyle kolaygelsin

7. asimo55

asimo55 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    memur
    Yer:
    samsun
    ya kusura kalmayın bir süredir bilgisayardan uzak kaldım, linki istemişsin ben den mezun.forum.com adresinde okumuştum. ama şimdi bende bulamıyorum.

8. kerem2017

kerem2017 Guest

dikkatli olmalı

Herşeyin fazlası kesinlikle zararlıdır tabii ki. Hiç zararı yok denen bir supplement, amino asit veya protein tarzı besin in bile yan etkileri olabilir. En azından böbreklere olur. Bu nedenle 2-3 ayda bir 1 aylık dinlenme uygun olacaktır. Bu 1 ay içerisinde hiçbirşey kullanmamak uygundur. Birde bol su içilmesi gerekir. Supplementlerin en büyük etkisi böbrekleredir. Bol su içerek bu etki aza indirilebilir vede belli süreler dinlenmeye girerek. Ama bahsekonu rahatsızlığın supplementlerden kaynaklandığına ihtimal vermiyorum. Teşekkür ederim. :)

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Herşeyin fazlası zarar örneğin amerikadaki iki asker su içme yarışı yaparken ölmüş sebebi aşırı oksijen.. olayın tamamını suplamente bağlamamak lazım

10. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    bunyu yazan eleman heralde kapsulleri avucla tozlarıda kepçeyle yuttu ilk defa duydum bagarsak tıkanması var ama buna nedenolacak besin bunlar değildir bence gerekli arastırma yapılmadan rasgele yazılmış bir konu olsa gerek

adam eşşekten düşmüs zaten inecektim demiş bunu yazan kişide bahaneyi buna atmış

11. kijthae

kijthae Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Oldukça eski bir konu olduğunun farkındayım , hortlarttığım için özür dilerim.Ben vucut geliştirme sporuyla ilgilenmemin ilk yıllarında bu lanet olası ameliyatı geçirdim.Üstelik 2 kez.Size yaşadığım ızdırapları anlatmak istedim.İlk ileus amelayıtımda doktorlar besin destek ürünleri olabileceğini söylediler , ikincisinde bırakmamı söylediler.1.5 yıl arayla tekrar etti ikinci ameliyat sonrası bıraktım ve bir daha tekrar etmedi.Kuşkusuz her kullananda olacak diye bir şey yok , pek çok faktör var ama olursa çekeceğiniz şeyleri okuyun istedim.Yazımda utanmadan her detayı paylaşmayı ( elimden geldiğince bazı yerleri paylaşamayacak kadar utanıyorum ) tercih ettim.Umarım ciddiyetini anlarsınız.

İleus sadece bağırsak tıkanması değil aynı zamanda bağırsak yapışmasıdır.Yüklü miktarda protein ve amino asit alımı bunun nedenlerinden biriydi.Doktorlar tahlillerimde ilk şaşırdıkları şey vucudumdaki protein miktarı ile ilgili olan tahlildi.

Bir sabah uyandığımda tuvalete çıkamadım.Bütün gün yürüyüş yapmama rağmen çıkamadım.Akşama doğru önce karın ağrım daha sonrada bulantım başladı.Ağrım dayanılmaz seviyeye geldiğinde doktor abimin o gece nöbetçi olduğu hastaneye gittik , miğdemi deldiğimden korktu.Ultrasonla bakıldı tek gördüğü şey düşük bağırsak hareketiydi.Kortikosteroid denen ilaç yapıldı , ağrı kesici etkisinden dolayı ve eve döndüm.

Gece 2-3 gibi ağrı korkunç bir boyuta geldi.Sandalyeleri fırlatmaya , 2 büklüm dolaşıp çığlıklar atmaya başladım.Defalarca tuvalete çıkıyordum ama ihtiyacımı gideremiyordum.Bulantım farklılaşmaya başladı.Oldukça iğrendirici bir hale geldi.Genzimede kaçıyordu boğazımı ciğerlerimi yemek borumu yakıyordu.Daha sonra o kustuğum şeyin safra suyu ve bağırsak içeriği olduğunu öğrenecektim.

Hayatımın en uzun gecesi sabahla sonlandı fakat çektiğim ızdıraplar bitmek bilmiyordu.Allah'a 10 dakika acı çekmeden durabilmek , biraz dinlenmek güç toplamak daha sonra acı çekmeye devam edebilmek için yalvardım.Kolumu , bacağımı , hayatımdan 30 yılı bunun için verebilirdim.

Sabah çığlıklar içinde ablamın sırtında dışarı çıktım.Taksiye bindim abimin çalıştığı hastanenin yolunu tuttuk.

Abimin çalıştığı 4.cerrahi polikinliğine yerleştirildim.Abimin arkadaşları teker teker muayene etmek için karnımı mıncıkladı ben ise her dokunuşta tekrar öldüm.Ellerine sıkı sıkı sarılmaya yapmayın diye yalvarmaya başladım.Abimin can düşmanım dediği aynı bölümde çalışan bir doktor bile yanıma geldi elimi tuttu.

Filmlerde derler ya acının gerçek anlamı diye , işte bana onu öğretecek şeyle tanıştım.Nazogastrik sonda. Burun deliklerinizden miğdenize doğru sokulan bir hortum.Miğdenizde ki asidi çekiyor böylece bağırsaklarınıza daha fazla yük oluşturmasını önlüyordu.Doktor burnumdan sokmadan önce hazırmısın dedi. He he diye tersledim. Bu soruyu sorarken oldukça ciddiymiş. Burnumdan yemek boruma doğru girmesiyle karnımdaki o acıya rağmen bütün vucut kaslarım kasıldı ve vucut doğal tepkisini göstererek ittirmeye zorladı.Yatakda çırpındım doktora yardımcı olucak insanlar geldi bir kolumdan 2 kişi tuttu. diğer 4 kişiden 2 side diz kapaklarımı ve ayak bileklerimi paylaştılar.Yatakta çırpınıyordum doktor yut itme dedikçe öğürüyordum. O anlatılmaz acıya rağmen benim yutkunmam gerekiyordu ki miğdeme doğru ilerlesin o şeytan.Nasıl başardım hatırlamıyorum sonda miğdeme ulaştığında akli dengemi kaybetmek üzere , o kasılmayla karın ağrım şiddetlenmiş , yatağıma 2 kova kusmus salya sümük kısacası pislik içinde kalmıştım. Sondayı yüzüme doğru bantladılar uyurken dikkat etmemi ve çıkarmamı söylediler.O sonra ameliyat boyunca ve ameliyattan 9-10 gün sonrasına kadar boğazımdaydı.Onun varlığını düşündükçe kusuyordum dolayısıyla onu düşünmemeye çalışmam gerekiyordu.

Röngenler tahliller mıncıklamalar sonrasında ameliyat oldum.Çıktığımda acılarımın çoğu dinmişti.Bitkin haldeydim.İdrar yollarıma bir hortum bağlandığını öğrendim.Cişim geldiğinde tutmamam gerektiğini ve aksine yapmaya çalışmak için zorlamamam gerektiğini öğrendim.Tabi narkozdan yeni çıkmış halde konuştuğu bir hecesi anlaşılmayan bir adamın idrar yollarım yanıyor demeye çalışması biraz geç sonuçlandı.Bu bilgiyi edindiğimde çişimi unutmayı öğrendim.

Ameliyat sonrasında 15 gün hastanede yattım.Defalarca serum iğnesi takıldı , damar yolu açıldı.İğneden korkmayan ben kolları eroinmana dönmüş halde iğneden bile korkmayı öğrendim.

9.-10. günde bir gece uyuya kalmışım ve burnumda ki sonda çıkmış.Çığlığım hastanede yankılandı.Sabah tekrar takıcaklar üstelik karnımda ki dikişlerle diye düşünürken takmadılar.

10.güne kadar serumla yaşadım , bir damla su , bir lokma yemek yedirmediler. 10 .gün Eti form bisküviden 3 adet ve 1 bardak su içmeme izin verdiler. Eti form bisküvi gibi bir tatsız şeyden bu kadar zevk duyacağımı hayatımda aklıma gelmezdi.

Bu ameliyattan 6 ay sonra tekrar spora geri döndüm.Tekrar supplement kullandım. 1.5 yılımda ameliyat tekrar etti aynı acıları paylaştım , doktorlar artık supplementden dolayı dediler.

Yıllar sonra tekrar vucut çalıştım ama supplement kullanmadım ve tekrar etmedi.

Bu site gibi forumlarda defalarca paylaştım supplementlere güvenmediğim fikrimi herkes söylediklerime gülüp geçti.Üstelik ben oldukça az kullanıyordum. Önerilen dozun 1/4'ünü bile aşmamıştım. Arada 1-2 ay aralar veriyordum.

Sayfayı Paylaş