idrar tahlili

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve deathlifter tarafından 3 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    herkes kan tahlilinden bahsediyor. geçenlerde kan tahilil çok temiz çıktı ama idrar tahlili sonucu böbreklerde sorun çıktı. idrarda protein çıktı 30mg kadar.
    bu arada hiç kür yapmadım, supplement olarak whey ve likit amino kullanıyorum. idrardaki proteinin sıfır olması gerekiyormuş. değilse böbrekte sorun varmış. 2-3 doktorla konuştum dedikleri supplementleri derhal kes. protein alımını azalt dediler. kafa_kafa_kafa_kafa_kafa_kafa_kafa_kafa_
    yani bu spor ile tamamen ters şeyler zira şu an beslenmem çok iyi ve 2-2.5gr protein alıyordum. moralim çok bozuldu.

salondaki hoca ile konuştum o az su içtiğim için öyle olduğunu, suyu arttırınca bu sorunun kalkacağını söyledi. ama konuştuğum böbrek uzmanı nefrolog olan prof Türkiye de ilk üçte ve konusunda dünyaca tanınmış biri.
    ona göre de bu olay iki sebepten olabilir fazla protein alımı veya böbreklerdeki doğuştan veya başka bir rahatsızlık sonucu oluşan bozukluk.

yalnız şu var ki gerçekten az su tüketiyormuşum, onu gördüm, 3-4 litre su derken saf suyu saymak gerekiyormuş ben çay veya protein tozu ile aldığım suyu da sayıyordum.

şimdi ne yapsam, supplement-proteine devam edip su tüketimini arttırıp 1 ay sonra tekrar tahlil mi (salondaki hocanın önerisi)

yoksa doktorların dediği gibi supplementleri kesip 1 ay sonra tekrar tahlil mi

sizin başınıza böyle bir şey geldi mi, insanlar onlarca kür yapıp sorun yaşamazken sadece supplement kullanıp bu sorunla karşılaşmak çok moral bozdu.:(:(:(:(

2. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bol su içmemenden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca biraz saçma gelebilir ama antrenmanlar gerektiği kadar sert geçmiyor ve vücut alınan proteini kullanmadan atıyorsa. Böyle bir şey mümkün olur mu bilmem tabii. Mantıken düşünerek yazıyorum.

deathlifter bunu beğendi.
  3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Dediğin benim de aklıma geldi ya proteini çok alıyorum ya da idmanlar yeteri sertlikte değil. Protein oranı 2.5 şeklinde haftanın 5 günü gidiyorum salona. İşte bizim doktorların yaklaşımı çok kötü hemen onu kes bunu kes ilaca başla. Psikolojik yıkım ne olacak? Çok basitçe body yapmayıver diyor. Ben yıllarımı vermişim. Spor ile ilgilenen bir doktor bulmaya çalışacağım supplementi azaltıp bir tahlil daha yapacağım.

zigbog bunu beğendi.
  4. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    bence ilerde rahatlıkla kullanabilmen için önce hiç suplement alma, bir ay sonra kontrole git, tekrar idrar tahlili yaptır normal oldugunu görürsen rahatlarsın. tekrar başlarsın(Gerçekten fazla protein alımından olabilir bu, ama sonuçta fazla protein böbreği de yorar, bol su kesinlikle önemli) Ama böbrekle ilgili herhangi bir problem varsa normal miktarda alınan protein bile işleri daha kötü hale getirebilir. Yerinde olsam birşey olup olmadııgından emin olmak için bir ay kadar keserdim. Tuza da dikkat. Geçmiş olsun. Umarım önemli birşey değildir.

deathlifter bunu beğendi.
  5. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    su çok önemli. Bunu okuduktan sonra ben daha fazla dikkat etmeye özen gösteriyorum odama 10lt. lik su şişesi koydum. Sürekli içiyorum. Durmadan da wc ye gidiyorum :D bir nevi spor oluyor bu da :p

Doktorlar konusunda haklısın bana bir çok kez bunu söyledi doktorlar bu sporu bırak. Sağlık için yapılan bir spor dalı değil vs. vs... Ama kim ne derse desin bilçli bir şekilde yapıyorum ve yapıcam da(tabii ki özel durumlar hariç yani ameliyat olup ertesi günü salona girmek gibi şeyleri kasıt etmiyorum). Bu sporun sağlıksız olduğunu söylüyorlar ama gün geçtikçede bir şeyler çıkıyor ve bu sporun adı temizleniyor yavaş yavaş. En basitinden H1N1 (domuz gribi) bu sporu yapan birinin bu virüsten korkmasının gereği yok bence.

Son düzenleme: 4 Kasım 2009
  6. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
  7. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
  8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Bu arada unutmayalılm su hesabı yapılırken çay, neskafe, protein tozu veya diğer her neyse birlikte aldığımız su sayılmıyor. Sade su sayılıyor. Supplementi kestim, suyu arttıracağım, 2 hafta sonra bir daha tahlilie gireceğim sonucu paylaşırım. Salondakilere de söyledim herkes kan tahlilinde kesiyor, benim kan tahlili ve karaciğer sonuçları çok temiz çıktı, idrar tahlili yaptırmasam oh temiz diye supplementlere abanacaktım. Bence siz de ihmal etmeyin. Salonda 15 yıldır aralıksız günde 5 ölçek whey kullanan bir kişiye dedim o da yaptıracak tahlil ilginç sonuç olursa paylaşırım. Kiminden de şu lafı duyuyorum küre girmiyorsan tahlile gerek yok millet anapolon alıyor üçer beşer bir şey olmuyor diyor supplement den zarar gelmez mantığı saçma. Herkesin bünyesi farklı.

zigbog bunu beğendi.
  9. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Ben senede 2 kere yaptırıyorum. Bio kimya falane toptan baktırıyorum. Bir nevi hobi :p :D

10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Tahlil sonuçlarını yazayım:

5 yıldır vg yapıyorum, steroid olayına girmedim, eskiden hep supplementleri 1-2 ay kullanıp 2-3 ay ara verirdim ve aynı anda 2 tane kullanmazdım, ya tek whey ya tek amino. supp kullanımına 3.sene başladım.

son üç ay whey + likit amino kullandım son 1 ay da nox ekledim. beslenme çok iyiydi protein alımı 79 kiloyum 200 (supplement + beslenme) civarı idi. içki ayda bir en fazla 1-2 bira. katı bir diyet uyguluyordum. supp alımı boyunca b vitamini multivitmain balık yağı hapı milk thistle eksik etmedim. hiçbir ağrı sızı yokken aklıma esti tahlil yaptırdım.

Kan tahlilinde
    kreatinin 1.2 mg/dL olacak iken 1.23 çıkmış sınırın dışında ama doktor dedi spor yapanlarda normal. Aynı şekilde bun (üre) de 6-20 olması gerekirken 29 çıktı doktor buna da normal dedi. Kanda başka sorun yok. (açlık kan şekeri, bun, kreatinin, alt , ast, sodyum, potasyum, iyi-kötü kolestrol, trigliserit) bunlar normal. bir de 2-3 harfli 20 madde var onlar da normal. idrar tahlilinde glikoz, protein, bilirubin, urobilinojen, keton, eritrosit, lökosit, nitrit bakıldı. Olayın patladığı yer:

idrarda protein sıfır olmalı. 0 degilse sorun var demek. 10 mg/Dl ya kadar sorun. 10 un üstü ciddi sorun. Bendeki gibi 30 ise çok aşırı anormal durum. (4 doktorun yorumu)
    Olayı hemen supplementlere bağlamadı doktorlar. 1 dahiliyeci 2 çok ünlü nefrolog ile görüştüm. Nefrologlardan 2si de prof de Türkiye de ilk 5 de. Dedikleri, supplementlerden olabilir de olmayabilir de. Ama sorun az su tüketiminden değil kesinlikle. Önce supplementleri kes tahlilleri tekrarlayalım dediler. Şu an supplementleri kestim, 2 hafta sonra sonuçları ve gelişmeleri burada paylaşacağım. Belki supp lardan belki değil. Belli olur. Ama tahlil yaptırın. Bende hiçbir şikayet yok iken çok ciddi bir böbrek rahatsızlığınınn başlangıcında olduğumu gördüm. Sırf kan tahlili yeterli değil. Forumda vardı birkaç kişi kan tahlili sonuçlarını koyup supplementlere devam etmişler. Ben de gümrük kanunu değişti diye supplementlere abanıyordum bu aralar performans da artmıştı iyice idrar tahlili yaptırmasam 2 supp daha ekleyecektim.

Son düzenleme: 6 Kasım 2009
  11. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    bende de kan tahlilinde fazla demir çıkmıştı ki ben sadece antrenman sonrası tek ölçek protein tozu içerim, neyse buraya konu açtım kan bağışı yapmam söylendi ayda 1 kez bağış yapıyorum en son kontrolde normal çıktı ama idrar tahlili hiç yaptırmadım.

12. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    İlk tahlilden itibaren aldığım supplementleri azalttım. Şöyle ki:
    1.tahlilden önce:
    On günler 4 ölçek whey, 2 ölçek nox, 1 tane likit amino
    Off günler 2 ölçek whey
    1.tahlil sonucu anormal olarak idrarda çok yüksek protein çıktı, dahiliyeci ve nefrologlar çok tehlikeli dedi, hatta prof dahiliyeci senin böbrekler çalışmıyor, şu an iflas etmiş vaziyette dediler.
    Ben supplementleri azalttım, su tüketimini arttırdım.
    Sadece on günlerde 1 ölçek whey aldım sadece.
    Yeni tahlili sonuçlarında idrarda protein 0 olarak çıktı.

3 ihtimal var,
    1. tahlilde yanlışlık oldu bir şekilde, veya son tahlilde yanlışlık oldu (protein değerleri açısından)
    2. su tüketimini arttırmak faydalı oldu (doktorlar bununla alakası yok dedi)
    3. supplement kullanımını azaltma durumu düzeltti.

13. TuncaÖzlen

TuncaÖzlen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İdrar testinde protein oranının yüksek çıkmasıyla ilgili yazdıklarınızı okudum. Ben de benzer bir sorunla karşılaştım.
    Bir süre protein tozu kullanmayıp tekrar idrar testi yaptırıp sonucu sizinle paylaşacağım demişsiniz ancak yazmamışsınız.
    Protein tozunu kesince durum düzeldi mi, tozu temelli mi bıraktınız?

Sayfayı Paylaş