hummus eniyi vg besini mi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve donmezsa tarafından 29 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. donmezsa

donmezsa Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bundan 2 sene önce haziran yada temmuz ayında bir vg dergisinde vg için en iyi 50 besin diye bi makale vardı orda hummus 1. sıradaysı görünce oldukça şaşırmış internette tarifini aramıştım geçenm gün bilgisayarda gördüm paşlaymak istedim en iyi vg besin olup olmasığı hakkında bilmisi olan varsa cevaplarsa sevinirim
    Humus (tahinli nohut ezmesi)
    Mutfak robotunuz varsa, yapmasi cok kolay bir meze. Evde yapinca, kendi agiz tadiniza gore ayarlayabilme luksunuz de var (limon ve tahin miktariyla oynayarak).

Bu tarif, Melbourne'un en iyi Lubnan restoranlarindan Abla'nin sefi Abla Amad'in Lebanese Kitchenadli kitabindan. Nohut cok sevdigimden bir kilo kuru nohut alip, hasliyorum. Sonra kucuk kaplara bolerek buzluga atiyorum. Arada yemeklik, arada da humus yapmak icin pratik oluyor. Tabii konserve nohut da kullanilabilir ama tadi, evde haslanmis nohuttan farkli.

1.5 su bardagi haslanmis nohut
    1 caykasigi tuz
    1 dis sarimsak
    1/2 su bardagi tahin
    1/2 cay bardagi limon suyu
    1 tatlikasigi zeytinyagi

1. Tuz ve sarimsagi robota atin, calistirin. Daha sonra nohutu ekleyin, nohut ezilene kadar calistirin.

2. Yavas yavas tahin ve limon suyunu katin, aralarda robotu calistirarak.

3. Robot kabinin kenarina cikan karisimi kasikla arada siyirip, orta kisma dusmesini saglayin.

4. En son olarak, kivamini kontrol edin. Sert gibi ise, biraz sulandirmak icin 2-3 kasik su ekleyin (ben her zaman ekliyorum, daha yumusak sevdigim icin).

5. Tabaga koyun. Uzerine biraz zeytinyagi koyun, ve tatli kirmizi biber, maydanoz veya kuru nane ekleyerek servis edin. Bu sefer biraz kirmizi biber, biraz za'tarserptim.

Pide ile birlikte afiyetle yiyin. Ya da peynirli, domatesli sandvic icine surun.

FREELEO ve Despo bunu beğendi.
  2. hakonek

hakonek Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    kalori bakımındamı en iyi vg besini yoksa protein bakımındamı ?? bi turlu anlayamadım ya hayvansal kaynaklı olmayan proteinler kas yapımında kullanılıyormu kullanılmıyormu ?

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    humus çok kaliteli bir karbonhidrat kaynağı..
    kompleks karbo içerdiğinden idman öncesi tüketilmesi çok uygun..
    yani idman öncesi öğünlerde alınan baklagille ile eşdeğer..

yalnız tahinin içersindeki yağ oranını da hesaba katarak yağlanma problemi yaşayanların tahin miktarı ile oynamalarını öneririm..
    hakonek'in sorusuna cevap vermek gerekirse;
    karbonhidrat ve kalori açısından çok kaliteli bir body besini olmaya aday..
    içersinde aynı zamanda yüksek oranda bitkisel protein mevcut ancak bu besini tüketmedeki amaç protein alımını sağlamak değil..
    nitekim günlük protein hesaplarında bitkisel proteinleri hesaba katmıyoruz.. daha dogrusu ben katılmaması gerektiğine inananlardanım..

hakonek ve saydam bunu beğendi.
  4. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    gainer olarak cok basarili olacagina eminim ama diyet yapanlar uzak dursun tahin anormal kalorili bir besin :)

5. lucianno

lucianno Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Karbonhidrat kaynağı olarak çok zengin olduğunu bende duydum. Birde bıldırcın yumurtasının değerlerinin çok yüksek olduğu söyleniyor. Bu konuda bilgisi olan varmı arkadaşlar ?

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  7. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    bıldırcın yumurtasının içeriği %100 protein olsa kaç yazar lucianno? ;) günde 50 tane falan mı yiyeceksin?para dayanmaz.ama çok lezzetli.hastasıyım. :)

8. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    bu arada bu hummusu akdeniz bölgesinde rakının yanında meze olarak yerler.rakı sofrasında sayısız yemişimdir.meğer neymişsin hummus. :) tahin kompleks karbonhidrat.bence baklagillerdeki protein de yabana atılmamalı.amino proteini eksik olabilir fakat bu faydasız olduğu manasına gelmemeli.tanıdığımız bir diyetisyen abla baklagilleri öve öve bitiremezdi.geçenlerde prof. dr. erkan topuz da kansere karşı tüketilmesi gereken besinler arasında baklagilleri de önemle vurguladı.tamam bir kırmızı et,tavuk,hindi varken nohut,kuru fasülye,mercimek seçilmez ama baklagilleride hayvansal proteinlere destek olarak tüketilebilirler.hayatları boyunca hiç hayvansal yiyecek tüketmemiş vejeteryan 2-3 kişi tanıyorum.kas güçleri gayet yerinde.1 tanesi odtü dağcılık klübünde türkiye'de tırmanmadığı dağ yok.kas gücü belki bu forumdaki çoğu kişiden fazla.bitkisel proteinler bir işe yaramıyor olsaydı sizce bir insan hayatı boyunca sıfır proteinle sağlıklı yaşayabilirmiydi?sağlıklıyı boşverin,yaşayabilirmiydi?dünyada milyonlarca vejeteryan var.tekrar söylüyorum body building sporu için elbetteki whey,kırmızı et,tavuk,hindi,balık,süt,yumurta vs. tüketilmelidir ama baklagillerede "bir işe yaramaz" damgası yapıştırmayı haklı bulmuyorum.

Sayfayı Paylaş