humerus kol kırıgım ve body building‏

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve maximus35 tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. maximus35

maximus35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar,

32 yasında,1,83m boyunda ve 79-80kg erkeğim.spor ile çok içli dışlıyım.basketbol,bsiklet son 4 senedir fitness (aralıklı olarak ağırlık kaldırma 3-4 ay çalışma 1-2 ay ara verme seklinde) son 9 aydırda ağırlık kaldırmaya fazla önem verdim ve haftada en az 3-4 olmak üzere antreman yapmaktaydım.bu sırada çeşitli protein tozları,glutamin,creatin tarzı urunleride belli dönemlerde aksatmadan kullandım ve bu çalışmamın faydasınıda fiziksel olarak gördum.Ancak geçen hafta bilek guresı sırasında kolumu kırdım.doktor raporuna göre HUMERUS DIAFIZ KIRIGI saptanmış.tanı olarak s42.2 humerus bası kırıgı olarak raporda belirtildi.oprasyonu detaylı olarak yazmıyorum ancak sol koluma platin takıldı ve suan askıda.bu arada ben sağlak biriyim ama o anda sol ile bilek guresi yapıyordum.

sorumda tahmin edeceğiniz üzere,body building sporunu devam ettirip edemiyeceğimile ilgili.doktorum eski kiloları kaldırabileciğimi ama zamana ihtiyacım oldugunu belirtti.çoğu harekette kol kullandıgımızdan dolayı muhtemelen bır sure spor yapamıyacagım.

ancak siz tecrubeli arkadasların ve degerli hocalarımızın bilgi ve fikirlerinize ihtiyacım var.acaba formumun bozulmaması için ne yapmalıyım ve aktif olarak en iyi ihtimal ile ne zaman agırlık kaldırmaya baslamalıyım.yardımınız için çok tessekkur ederim.

2. selunlu

selunlu Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba, Normal şartlarda bu gibi kırıklar konservatif ( Alçı / atel vs. ) yöntemlerle başarılı şekilde tedavi edilmektedir. Zira yeterli süreçte kırık iyileşme bulguları görülmemesi nedeniyle cerrahi yöntemler kullanılabilir. Araştırmalara bakıldığında konservatif tedavinin , Cerrahi tedaviye oranla daha hızlı kaynama oranlarına ulaştığı görülmüştür. Söylemek istediğim En az 4-5 ay boyunca eline ağırlık almamalısın bu süreç dolduktan sonrada çok hafif ağırlıklarla bağ dokusunu yenileyip 1-1,5 aylık toparlama sürecinden sonra eski ağırlıklarını tekrar denemelisin ( bana kalsa dahada uzun olabilir süreç zira hastalar bu konuda pek sabırlı olamayabiliyor )

3. maximus35

maximus35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    doktorlar sadece alçı yapılması durumunda 3-3,5 ay alçıda kalacağını söylediler.bu süre benim için çok uzun oldugundan (işsel sebeplerden dolayı) tercih etmeyip,ameliyat ile platin takılmasına karar verildi.ayrıca bu şekilde kaynaması daha rahat olacakmış.

4. dr.ismael

dr.ismael Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    ve eğer sol kolunun çok güçsüz kalmasından endişeleniyorsan prof sporcuların sakatlandığında kasının atrofi(küçülme)ye uğramaması için ufak elektrik şoklarıyla kası uyarma terapileri yaptırıyorlar deneyebilirsin onuda . tekrar geçmiş olsun

5. maximus35

maximus35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yanıtlarınız için teşekkürler.

benim asıl merak ettiğim,böyle bir kırıktan sonra eski kaldırdığım kiloları kaldırıp kaldıramayacağım.doktorum 5 ay sonra kaldırırsın desede içimde tekrar olma korkusu var.geçen hafta doktorum yarım veya 1 kg dumbell ile biceps curl hareketine başlamamı söyledi.ancak daha önce boyle bir olay yaşamadığım için ilerleme konusunda hiçbir bilgim ve yol gösteren yok.spor salonundaki hocanın hiç bir bilgisi yok.kolumun kırılması sırasındada herhangi bir sızı ve zorlama hissetmediğim için (bir anda oldu) ileride ağırlık arttırdığımda tekrar kırılması düşüncesi oluyor kafamda..

6. jacob99

jacob99 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle çok çok geçmiş olsun maximus35 bu konuda seni en çok ben anlayabilirim. zira aynı olay benimde başıma geldi. ben o olaydan sonra çok sevdiğim bodybulding sporunu bıraktım ve artık forum sitelerinde araştırmalar yapmadım ta ki bugün senin msj görene kadar sırf sana msj atmak için bu siteye üye oldum...Neyse Ben 22 yaşındayım bende bir çok sporla ilgileniyordum fakat en sevdiğim spor fittnesstı. Bodybulding sporuna geçen yıl temmuz ayında başlamıştım ve o kadar çok seviyordum ki üşenmeden bıkmadan haftada 4 gün zevkle o sporu yapıyordum 6 ay böyle devam etti sonuçlarını gördükçe daha çok hoşuma gidiyor ben bu sporu hiç bırakmayacağım diyordum taki 2 şubat 2010 a kadar (son antremanımı 1 şubat 2010 da yaptım) o akşam birden bir arkadaşla bilek güreşine tutulduk... normalde arkadaşlarla bilek güreşi yaptığımızda birşey olmuyordu. herneyse normalde ben solak değilim ama nedendir bilinmez sol elle bilek güreşi yaptık ve ters harekettenmidir anlamadım önce bir ses duydum millet masanın ayağı kırıldı sandı fakat ben kolumun kırıldığını hissettim acı yoktu fakat ben anladım... dünya başıma yıkılmış gibiydii hemen hastaneye gittik röntgen çektirdik kırılırken duymadığım acıyı röntgen sırasında öyle bir hissettim ki Allah kimseye vermesin o acıyı kolumun kırıldığını öğrendiğimde sakat kalacağımı düşündüm kendime inanamadı sanki herşey rüyaydı şaka gibiydi önce koluma alçıdan bi atel takıldı sonra doktorun yanına gittik Doktor sol dış çapraz humerus kırığı dedi 2 türlü tedavisi var biri alçı tedavisi dedi fakat onun yanlış kaynama ihtimali var ve tedavisi süresi uzun olur kolu 2 ay alçıda kalcak fln dedi birde cerrehi müdahale yapabiliriz platin takacağız dedi zaten ben şok içindeyken cerrahi müdahaleninde 6 ay gibi geçiçi felçe yol açabileceğini söyledi o an tamamen yıkıldım... platin sparişi verildi 3 gün evde bekledim ameliyat tarihini.... inanırmısın 2 şubat 2010 dan 5 şubat 2010 a kadar gece ne gözüme uyku girdi nede yemek yiyebildim 5 şubat günü ameliyat oldum platin takıldı... zamanla önce platin çıkarıldı sonra kol eğzersizlerine başladım ve şuan sanırım 6 ay oluyor Allahıma şükür doktorun dediği geçiçi durum başıma gelmedi ALLAHIMA ŞÜKÜRLER OLSUN... şuan durumum iyi her geçen gün daha iyi olduğunu hissediyorum fakat içimdeki korkudan mıdır nedir ağırlık kaldırmaya cesaret edemiyorum zaten biraz ağırlıkta bi ağrı oluyoo eskiden 14 kilo arka kol 20kg pazu çalıştırırdım şimdi elime 3 kilo almaya çekiniyorum... ben bundan sonra yanii hiç değilse 1 yıl yüzmeyi düşünüyorum çünkü eski halimden eser kalmadı steroit kullanmamama rağmen ufalıyosunuzz zatenn çok sevsemde bu sporu söylemek zorundayım bu spor kadar nankör bi spor görmedim hayatımda... şuan eminim sizde öncelikle kilo almışsınızdır sonra da kaslarınız yavaş yavaş eriyecek ufalacaksınız onca yediğiniz proteyin ağırlıklı besinler ve yaptığınız spor harcadığınız zaman boşa gidiyoo bunları moralinizi bozmak için söylemiyorum yaşadıklarımı anlatıyorumm.. kısaca ben 1 yılın sonunda bodybulding değilde fitness sporuna geri döneceğimi düşünüyorum ki dönenleri duydum mesele bi arkadaşım serest güreşe tekrar döndü diğeri tenis sporuna...vs örnekler mevcut
    yaşadıklarımı hissettiklerimi yazsam sayfalar sürer çünkü ben bodybuldingi çok seviyorum ve bırakmak zorunda olmak çok zoruma gidiyor yinede halime şükür ediyorum ki git gide düzeliyorum.
    Eski sağlıklı bodybuldingli günlerine dönmen dileğimle kib arkadaşım nasıl kki spor yaparken beslenmene dikkat ediyordun şimdide edeceksin bol bol yazın sıcakta süt içilmez ama yoğurt yiyeceksin fındık vs yiyeceksin
    ( bunları seni bilgilendirmek için yazdım. tekrar bu siteye gireceğimi sanmıyorum çünkü her gördüğümde moralim sıfıra iniyor Allah şifa versin)

7. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    merhabalar 2 hafta once bir kaza sonucu benimde bu kemigim kirildi. radial sinirimde hasar olmadigi icin kalici bir sakatligim olmayacak. ama 4ay hic agirlik kaldiramayacagim. 4 ay sonra hafif hafif baslayabilir 9 ay sonra eski, agir antremanlarima donebilirmisim. sizlerden ricam nasil bir antreman programi yapmam lazim. tum vucut hafif agirlikmi yoksa, bacak agir antreman,kardiyo, mide, diger bolumler hafifmi( omuz,sirt mecburen hafif olacak) yardimci olursaniz sevinirim.tsk saygilar.

8. mami06

mami06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    humerus

benimde kolum kırıldı spora nne zaman dönebilirim?

9. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    daha geçenlerde profosyonel bodyci victor martinez bilek güreşinde kolunu kırmıştı o ne yapsın?
    adam yıllarını vermiş
    ama sizin dediğiniz gibi olmadı
    adam şimdi tekrar şampiyonalara hazırlanıyor
    pes etmeyin sağlıklı günlerin döneceğini bilerek gününüzü mutlu ve hakkıyla geçirin

sultanmehmed bunu beğendi.
  10. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
  11. Emreum75

Emreum75 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba benim de sağ kolum da humerus kırığı oluştu bilek güreşi sonucu sinirlerde her hangi bir zarar oluşmadı ve platin yerine alçıya alındı 6 haftadır alçıda kolum 3 gün sonra açılacak merak ettiğim şey fitnesa devam edebilecekmiyim ? Bu benim için çok önemli ve ayriyeten eski futbolcuyum ve halı saha ya hafta da bir kez gidiyordum bunlara engel olur mu ? Alçı açıldıktan sonra ne gibi yol izlemeliyim dirsek kitlenmesi gibi olaylar konuşuluyor internette sizde de oldu mu ? Sigara kemiğin gelişimine engel oluyor mu ? Cevaplarsanız çok memnun olurum.

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    buna doktor karar verir ama kırıklardan sonra fitness'a devam edilemez diye bir kaide yok..çok fazla sporcunun kemikleri kırılıyor ve akabinde spora dönüyorlar fakat önemli nokta kırığın yeri ve türü..buna göre (eklem kırığa dahilse) fizik tedavi gerekebilir ya da sadece kemik ise tam iyileşme sürecini doktordan öğrenmenizde fayda var..örneğin şunu diyebilir "alçı açıldıktan 3 ay içinde spor yapmayın" vb..
    dediğim gibi en iyi doktorunuz cevap verecektir..

13. Emreum75

Emreum75 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sağolun teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş