Hipertrofiye Yönelik Program

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve capish tarafından 17 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba herkese.
    Yaz sonundan itibaren 5x5 sistemini uyguluyorum. Bilmeyenler için, program haftada 3 kere, her antrenman 2.5 kg artırımına ve antrenman başına 3 compound hareketin 5 set 5 tekrar yapılmasına dayanan bir sistem. Şöyle detaylandırırsam daha anlaşılır olacak:
    Örn:
    1. Gün
    Squat - 5 set 5 tekrar
    Bench Press 5 set 5 tekrar
    Barbell Row - 5 set 5 tekrar
    2. Gün
    Squat - 5 set 5 tekrar
    Shoulder Press 5 set 5 tekrar
    Deadlift 5 set 5 tekrar

O antrenman kiloyu kaldırabildiyseniz, bir dahaki antrenman o harekete 2.5 kg ekleniyor, bu kadar. Vücudun her bölgesini çalıştıran compound hareketler olduğu ve ağırlığı da sürekli artırmaya dayalı olduğu için sevdiğim bir düzen, bana verdiği güç artışına minnettarım.
    Ancak, fiziksel görüntü için hipertrofiye dayalı, setlerin 6-12 tekrar arası olduğu bir programa ihtiyacım olduğunu okuyorum.
    Bu tarz compound hareketlerle, hipertrofi için nasıl bir program yapabilirim sizlerden yardım almak istedim. Hangi hareketler, kaç gün, kaç tekrar gibi parametrelerle.

2. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    Dediğiniz gibi hipertrofi ile güç kazanımı farklı bir şeydir.güç kazanım amaçlı bir antrenman ile hipertrofi, 6-12 tekrarlardan(veya daha fazla) oluşan bir antrenman sistemine göre daha az elde edilir.güç antrenmanları maksimum 1 ay uygulanıp sonrasında hipertrofiyi(kas kütlesi kazanımı,hacimlenmek) arttırıcı programlar uygulamak daha mantıklıdır ve "compoud" tarzı hareketler kütle kazanımından çok güç arttırır.bkz:"powerlifterların squat bench deadlift hareketlerini yapması,bodybuilderların ise bu compoud hareketlerin yanısıra izole hareketleri de antrenmanlarına dahil etmesi."

capish bunu beğendi.
  3. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Ben de tam olarak bundan bahsediyorum evet. Yani artık hipertrofiye yönelik çalışmak, compound hareketler temelinde ihtiyacım olan izole hareketleri de eklemek istiyorum. Bu temel düşünceyle nasıl bir program çıkarılabilir onu merak ediyorum.

4. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Hipertrofi için compound hareketler temelli bir program önerebilecek kimse yok mu?

Sayfayı Paylaş