Hiç acı yok acaba bir sorunmu var?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve CyberLink tarafından 19 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. CyberLink

CyberLink Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir / Çeşmealtı
    Arkadaşlar, abilerim sınavlarımın bitmesi sebebiyle artık spora ve beslenmeme verdiğim önem doğal olarak arttı. Tuz, yağ, şeker kullanımını minimuma indirdim hatta babam diyabet olduğundan bana alışkanlık kazandırdı bu 3 şeyi tamamen hayatımdan çıkardım diyebilirim.
    Beslenme açısından bir problem yok ancak spor programımda sorun var sanırım;
    Şu sıralar hacme yönelik çalışmalarımı sürdürüyorum; yüksek ağırlık-az tekrar sayısı yapıyorum, piramit sistemini uygulayıp dermanım kalmayınca bir sonraki harekete geçiyorum örnek olarak: 35 kilo ile 10-8-8-6-6 şeklinde bench press yapıyorum, hacim için bu tekrar sayısı ve ağırlık yanlışmı bilmiyorum ama çalışmam dan bir gün sonra hiç bir ağrıma yok, sanırım gelişmede yok. Önerilerinizi bekliyorum, boyum:1.83m ağırlığım:65kg

2. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Ne kadar süredir ve haftada kaç gün spora gidiyorsun ?

3. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    boyuna göre gerçekten kilon çok aqz öncelikle burda anlaşalım,sonra ise ;

10-10-8-8-6-6 Değilde max tekrar hafif kilo,max tekrar az ağır kilo,arttıkça tekrar sayısını düşür..

kısaca ;

20 kilo ile 15 tekrar gir,sonra 40 kilo ile 10 tkrar veya 8...sonra 60 kiloda ise 4-6 arası tekrar gir bırak...

bu şekilde dene...

ağrı yoksa düzgün besleniyosun da diyebiliriz...evet acı olmalıiama düzenli beslenen kişiler kas ağrısı fazla yaşamaz ama bu hiç olmayacak demek de değildir..illaki zamanla oalcaktır..sıkma canını...ama bu arada kilo almaya başla...

kolay gelsin...

4. Furko2424

Furko2424 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    bi dergide okumuştum ağrının olmaması gelişiminde olmaması anlamına gelmiyormuş.yani canını sıkma thums:

Tigertugi bunu beğendi.
  5. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Antrenman programını değiştirebilirsin. Vücut belli bir süreden sonra programa alışıyor.

Ağırlık daha da artırabilirsin. Son seti partnerinle birlikte çıkarabilecek bir ağırlık tak.

6. CyberLink

CyberLink Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir / Çeşmealtı
    Malesef salona gitmek için vaktim olmadığından bench sehpam ve ağırlıklarıma idare ediyorum. Önceden düzensiz olarak yaptığım programlar oldu ancak son 2 haftadır kesin bir başlangıç yakaladım ve devamını getireceğim, teşekkürler :)
    Önerilerin için teşekkür ederim abi, kilo sıkıntısı çekiyorum evet bu konuda hemfikiriz zaten :) , bu hafta senin önerilerin doğrultusunda çalışmaya özen göstereceğim ancak evde çalıştığımdan halter barına en fazla 45 kilo takacak kadar ağırlığım var. Teşekkürler :)
    Yorumlarınızla motive oldum diyebilirim, hepinize teşekkür ederim :) thums:
    Partnerim malesef yok evde hazırlanıyorum, bu hafta sizinde dediğiniz gibi ağırlığı arttırıp tekrar deneyeceğim, bu programda 2 haftamdayım daha. Bench press, dumbell flyes, incredible dumbbell flyes ve straight arm dumbell, hareketleri var egzersizimde. Teşekkürler :)

7. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim benimde aynı sorun var burda okumuştum acı yoksa gelişmede yok diye ama bende antremandan 1 2 gğn sonra hissedilmesi zor bi agrı oluyordu yani agrıyormu bilemiyordum ama gelişme oldu kafanı yorma sen ama benimde şüphelerim var aman salla :D

8. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

ağrı yoksa tam olarak recovery iyi oluyor dememiz mümkün olmaz, idmanın hakkı yeterince verilmemiş diyebiliriz.
    ne kadar iyi beslenirsek beslenelim, eğer ki idmanda kasa yeterince hasar verdiysek ertesi gün ağrısı ile güne başlarız, bu ağrı bize yaptğımız idmanda hedeflediğimiz kasa yeterince hasar verebildiğimizin sinyalini verir, biz yine düzgün şekilde beslenmemize devam ederiz, ağrı 1 ya da 2 gün sonra kendiliğinden gecer.

piramit sistem birçok kişi tarafından uygulanır...
    fakat tahmin ediyorum ki problem, senin tam olarak idman yapmayı bilmemele alakalı, hareketleri tam olarak hedeflediğin kasa yediremiyorsun, hareketleri yavaş yapmaya özen göster, periyodik olarak ağırlıkları arttır...

bir de çok önemli bir nokta daha var, body building'e başlarken verilen klasik 1. ve 2. ay programlarını 3-4 ay ay süresince uyguladın mı?, eğer ki adele yeterince olgunlaşmadıysa, yaptığın harekete tepki de vermiyor olması muhtemel...

9. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Ağrımasını istiyorsan tekrarı arttır:) 4 set yapıyorsan 5 set yap zorlanacaksın ister istemez ağrır en azından psikolojik olarak kendini rahatlatmış olursun. örneğin ; 4x10 ise 5x10 yap yine ağrımıyosa sen İronMan'sin :)))

10. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

tekrar arttırmakla ağrı çekmenin hiçbir alakası yok,hatta set sayısının da çok az alakası var, kasa yeterince sterss veremezseniz ağrı çekmezsiniz, ya da dediğim gibi alt yapı yoktur, adele hareketi algılamıyordur

11. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Alt yapı olmasa asıl o zaman hamlıktan dolayı ağrılar olur. Adele hareketi algılamıyordur diye birşey 4 yıllık Besyo hayatımda duymadım ya ben boşuna okudum ya da sen tahmin yürütüyorsun :) Elektronik bir sistem değilki bu hareketi algılamasın. Sonuçta bir ağırlık var ve bu ağırlık ya uygulamak istediği kası çalıştıracak ya da yanlış uygulamadan dolayı diğer kasları çalıştıracak. Sonuç olarak adelenin hareketi algılamaması gibi mantıksız birşey olamaz. İskelet sistemiylemi kaldırıyor?

12. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

boşuna okumadın elbette, fakat böyle durumlar olabiliyor,tahmin yürütmüyorum,tahmin ile olacak işler değil bunlar :) bunu daha önce forumdaki "Flexor " hoca dahil birçok hocadan da duymuştum, burda anlatılmak istenilen şey, adele alt yapısı oluşmadığından,yapılan hareketlerin adeleye yedirilmeme durumu,yani yapılan hareket adeleyi stresse sokmuyor...illa ki bir takım kaslar çalışacak zaten,o mesele de bir problem yok...Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar diye kalıp 2 tip programın olmasının sebebi de bundan ötürü zaten, direk hurra diye girilebilinecek bir spor değil...
    spora yeni başlayan kimseleri yakından gözlemliyorum adam biceps çalışıp omzum ağrıyor diyor, triceps çalışıp göğsüm ağrıyor diyor, bench press yapıyorum, tricepslerimde derman kalmıyor ama göğüste tık yok diyor, adam bir seferde 60 şınav çekiyor ama göğüsler tahta gibi,diğer adam 30 tane şınav çekiyor 127 cm göğüs var adamda,daha bunun gibi bir çok örnek...

Hamlık ağrısı çok çok başka birşey, onu burda tartışmanın manası yok zaten...
    100 kg lik vücutçular bile her idmandan sonra ertesi gün ağrısı çekerler, ağrı dediğin şey sadece hamlıkta olan birşey değil allah aşkına...
    İdman yaparken kasa hasar verirsin,kasta micro yırtıklar oluşur,kasta yanma ve ağrıya sebep olan bu micro yırtıklardır,besyo okuyorum diyorsun bunları iyi bilmen lazım...

Son düzenleme: 20 Mayıs 2012
  13. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Konu sapıyor biraz farklı konulara giriyorsun ben bunu uzatmıcam. Sen biliyorsun ben biliyorum muhabbetide yapmak istemiyorum üyemize yardımcı olmaya çalışıyoruz sonuçta burda. Neyse bahsettiğin biceps çalışıp omzum ağrıyo vs. amacı farklı kas grupları olup farklı kasların ağrıdığı söyleyenler bi önceki mesajımda yazmıştım hareket yanlış yapan kişilerdir. Her neyse sonuç olarak hareketi kasın algılamaması kısmına katılmıyorum saygılarımla.

14. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    kesinlikle sen bilmiyorsun ben biliyorum gibi bir muhabbet söz konusu değil zaten, soru soran üyeye yardımcı olmaya çalışıyoruz,konudan sapmıyoruz,bu tarz seviyeli tartışmalar da forum adına yararlı tartışmalar oluyor.

NoPainNoGain! bunu beğendi.
  15. Tigertugi

Tigertugi Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    hocam 176 boyum var piramit sette 6. tekrarda 60 kg ile 6 tekrar yapıpı bırakıyorum kilo az mı ?

Sayfayı Paylaş