Hergün duş almayın!!!

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve izzet tarafından 12 Ocak 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    Uzmanlar, her gün duş alınmaması konusunda uyarıyor

Özellikle yaz aylarında ısınan havayla birlikte alınan duşlar sıklaşıyor. Ancak hekimler, her gün duş almanın, sanılanın aksine çok da sağlıklı olmadığı görüşünde. Uzmanlar, sık yıkanmanın, cildin doğal koruyucu mekanizmasına zarar verdiği konusunda uyarıyor...

Almanya’da “Apotheken Umschau” adlı sağlık dergisinde yayınlanan bir araştırma, Almanların giderek daha sık duş almaya başladıklarını ortaya koyuyor. Cilt bakımının en başlıca unsurlarından temizlik, dermatologlara göre de vazgeçilmez. Ancak, her gün duş almak sanıldığının aksine yaradan çok zarar getiriyor. “Apotheken Umschau” dergisinin genel yayın yönetmeni Dr. Hans Haltmeier, cilt hastalıklarının çoğunun, insanların günlük bakımlarını yanlış yapmasından kaynaklandığını belirterek, sık yıkanmanın, cildin doğal koruyucu mekanizmasına zarar verdiğine dikkat çekiyor.

Araştırma sonucuna göre, Almanların yüzde 80’inden fazlası her gün duş alıyor. Araştırmada, bu eğilimin giderek daha da arttığına dikkat çekiliyor. Ancak sabun ya da şampuan kullanmadan, sadece suyla bile yıkanıldığında bu, cildin kurumasına yol açıyor. Uzmanlar bazı nemlendirici kremler de sık sık kullanılması durumunda, cildin kurumasına sebep olabileceğini belirtiyor.

Sık yıkanmanın zararları

Hekimler, sık yıkanmanın yarattığı sorunu şöyle özetliyor: Sık yıkanma, cildin asit-baz dengesini olumsuz etkileyerek, bir çok katmandan oluşan cildimizin en üst tabakasını değişime uğratıyor ve böylece deri, nem kaybına uğrayarak, zararlı maddelerin içeriye nüfuz etmesini engelleyemez hale geliyor. Normal cilt tipine sahip olan insanlarda bu nem kaybı bir gün içinde kapanabiliyor. Nem kaybı ise kuru ve hassas cilt tipinde egzama gibi hastalıkların görülmesine yol açıyor.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için önerilen ise haftada en fazla 2- 3 duş almak. Hatta banyo daha da etkili olduğu için haftada sadece bir kez yapılmalı. İstenmeyen kokular içinse silinmek en iyi çözüm olarak gösteriliyor. Uzmanlar, insanların bu konuda bilinçlenmelerini istiyor ve cildin beden sağlığıyla olduğu kadar ruh sağlıyla da yakından ilişkili olduğunu belirtiyor. Buna örnek olarak da bazı cilt hastalıklarının stres yüzünden daha da ağırlaşması gösteriliyor.

ben haftada en kotu ihtimal 5 defa dus aliyorum:)
    dikkat edilmesi gereken bi konuymus!!!

alinti:
    http://www.haber53.com/haber_detay.php?haber_id=7133

2. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    2 günde 1 duş alırım, bir sıkıntım olmadı şu ana dek.
    Yalnız bi aralar protex'in en güçlü sabununu kullanırken cildimdeki yararlı bakterileri katlettiğim için kaşıntı ve kızarma sorunu yaşamıştım.

3. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    hergün spor yapıp kova kova terleyenler içinde geçerlimi bu izzet? şahsen, sırf hergün yıkanmamak ve vücudumun asit baz dengesini bozacam diye, o halde dolaşırsam çıldırabilirim de ben :)

4. CENTAUR

CENTAUR Guest

Eğer bende ecnebi bir hristiyan evladı olsaydım haftada bir yıkanırdım buna eminim.

Yeterli sanırım...

Saygılar.

5. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bu ne demek :!: :?:

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Besbelli Amerikalıların hergün iki,üç kere duş aldığını bilmiyor.
    Temizlik dinden çok kültürle alakalıdır.
    Amerikan toplumu temizlik konusunda oldukça takıntılı bir toplum, Fransızlar aynı dinden oldukları halde herkesin malumu su ile pek araları yok.
    Ben çok sık duş alırım, kısa sürer banyoda geçirdiğim süre,ama her gün duş alırım, çok severim suyu.
    Günümüzde vücudu asit alkali dengesine dost duş jelleri olduğu için derimize bir zarar geleceğini düşünmüyorum, çok sık yıkanan ve çok su içen biri olarak derimde kuruluk namına hiç sorunum olmadı.
    Kullanılan jel ve bol su içmek vücudun nemsiz kalmasına engel oluyor...

7. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    :x

Düzeltmeye nereden başlasam...Herneyse.

8. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    karahasan arkadasimin dedikleri bana mantikli geldi
    sunu bende belirtmek isterim dus jelleri vucuta cok iyi geliyor
    ama sakinlikla sacinizda kullanmayin(kendimden biliyorum bi keresinde hic dikkat etmeden sacimada dokmusun sacim sonra kece gibi oldu :D :D :D )

9. CENTAUR

CENTAUR Guest

:oops: Yahu arkadaşlar cenabet kalmamak için hergün yıkanmaktan bahsediyorum yoksa yıkanmayı sevmiyorum

Haklısınız çok fazla yetersiz oldu açıklamam özür dilerim :cry:

10. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Biraz yersizdi ama işi cenabetlikle bağlaman güzel oldu :badgrin: :badgrin:

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

İlk mesajımda münasebetsizlik etmemek için şifreli yazayım dedim, ama elime yüzüme bulaştırdım galiba ama bunlardan da bahsetmek lazımdı gibi geldiydi tutamadım kendimi.

Selametle

12. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Espri olarak dediğin için gülüp geçilir tabi ama ciddi olarak Karasan'ın da dediği gibi günde 1 kezden fazla duş alan insanlar var yurtdışında...

13. CENTAUR

CENTAUR Guest

Muhakkak ki var amenna, ben mesajlarımı hiç bunu düşünerek yazmadım zaten ;)

Şöyle söyleseydim durumu kurtarmazdı ama daha iyi olurdu galiba ('de' ekini kaldırıyoruz)

Eğer ben ecnebi bir hristiyan evladı olsaydım haftada bir yıkanırdım buna eminim.

14. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Genellestirme herzaman yanlis, bilmedigimiz konular hakkinda yorum yaparsak komik duruma düsebiliriz.
    Centaur sana eksi rep verecektim, ama sonraki yazilarinla düzelttin.
    Danimarkalilarin cogu günde 1 kez dus alir.

Ben kendim hergün dus alirim bazen günde 2 kez olur. Bu basliktaki bilgilerden haberdardim, hatta bazen kolumdan "pigment hatasi" dedikleri beyaz "yaralar" cikar, bunun nedeni doktorun degisiyle fazla dus almaktan kaynaklaniyor ve cildin dogal koruyucu mekanizmasına zarar verdiginden bu "kuruluklar" ama dustan daha iyisi yok, bir evde insani daha cok rahat edebilecek birsey yok.

15. :pEAce:

:pEAce: Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bende her sabah alıyorum duş ama artık akşamları alıcam cunku zamanla sinuzit vs.. oluyoşuyo beynim zonkluyo bagzen... özellikle kurutulmyan saclardan dolayı...

16. Kahraman

Kahraman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Gün aşırı yani 2 günde 1 duş alırım. Sanırım normali de bu...

17. ONR

ONR Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Saçma..1 gün duş almayınca rahatsız oluyorum.Yazın günde 2 kere,kışın 1 kere duş alırım mutlaka.

18. LionBody

LionBody Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben hergün duş almazsam kendimi çok pis hissediyorum,özellikle saçlarım çok yağlanıyor.Çözüm bulamadım gitti.

19. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Ben de sabah kalktığımda yüzümü yıkamam direk duş alırım kesin her sabah duş almam lazım.Bu aylarda biraz yağmur yağarsa iyi olacak arkadaşlar yoksa yaza susuz kalabiliriz.

20. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Hergün duş almanın zararlı olabileceğini düşünmüyorum..
    Çok önemli bir sorun olmadıkça (yolculuk-gittiğim yerde anında duş için gerekli donanım bulamama-hastalık-vs) hergün duş alırım.Fakat saç ve vücut şampuanlamasını her duşta uygulamam.

Çünkü Çok iyi bilinen bir temizlik ürünleri şirketinde müdür olan bir tanıdığımız(izmirde yaşayanlar bilir,bayraklı istikametinden karşıyakaya giden yol üzerinde solda)Şampuan,saç kremi,duş jeli gibi bayıla bayıla aldığımız ürünlerin yağ fabrikalarında atık haline gelmiş yağların kullanılarak ve balık yağı artıklarından yapıldıgını söylemişti.Hatta insana yapılan liposucktion operasyonu sonrası çıkan yağların sabun olarak değerlendirildiğini de duymuştum.
    Bir kimyager arkadaşım da,saç veya vücut şampuanlarının sık kullanımlarında içeriklerindeki etken maddelerin deri üzerinde hasar yaptıgını,bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar oluşturdugunu belirtmişti.

İyi bildiğim birşey var ki o da sabun ve şampuanlar yapılırken baz kullanıldığıdır.Cildimizin normal pH değeri 4.5-6.5 arasındaki değerlerdir. Klasik nitelik taşıyan sabunlarla (pH 9-10) yıkadığımızda cildimizin pH değeri yükselir. Kuruluk hissi verir ama sağlıklı bir cilt kısa sürede tekrar gerekli nem ve pH dengesine kavuşur...

Üzerinde pH değeri 5.5 yazan yada pH 5,5-7,0 arasında değişen sabunlar üretilior.Bu üretimin amacı klasik tabir ettiğimiz sabunların cilde verdiği zararları önlemek.Fakat içeriğinde çok çeşitli dolgu maddeleri mevcut.Ayrıca bu madde kalabalıklığı ile sabun dediğiniz şey sentetik özellik taşıyor.

Medikal sabunların da pH aralığı 9-10'dur.Antibakteriyel özellik taşıyan maddeler içerir.Fakat antibakteriyel olmasına kanarak aldığımız bu tip sabunlar pH değerinin yüksek olmasından dolayı hassas ciltlerde zararlı olabilir.Bu göz önünde bulundurularak bu sabunların pH değeri Laktik asit ya da sitrik asit eklenerek 5-7 aralığına çekilir.

pH 5,5 sabunlarla,normal sabunların temizleme oranı aynı değildir şüphesiz...pH 5.5 sabunlar temizlemekten ziyade nemlendirmek ve sahip oldugumuz pH dengesini korumaktadır.Normal sabunlar ise bazik karakterli oldukları için cildi biraz tahriş edebilir,kuruluk yaratabilir ama daha iyi bir temizleme gücü yaratırlar.

Duş Jelleri ve sıvı sabunlar yukarıda bahsettiğim birçok bileşime kıvam arttırıcılar ve kimyasal tuzlar (Genelde potasyum)eklenerek elde ediliyor..Dikkat ederseniz deride ,klasik sabunlara oranla hafif nemli,kaygan his bırakıyor.Sebebide iyi arındırılmadığında içeriğindeki kimyasal tuzlar kalıntı yapabiliyor ve cilt tahrişini arttırabiliyor..

Bana göre bu endüstri tamamiyle bir muamma..
    pH 5.5 değerlerindeki sabunlarda neden iyi temizleme sağlayamıyoruz?
    Bazik biileşenlerle iyi temizlik sağlanıyorsa niçin vücut pH dengesi baz değerlerin altında?
    Bu pH değerleriyle oynamadan birşey yapılmaz mı ?

Bunun gibi daha bir sürü soru işareti..Ama bu kadar soru işaretine rağmen muamma oldugu kanısına vardığım bu endüstrinin muhasebe verilerine bakıldığında yıllık kar marjının milyar dolar olarak ifade edilen parametrelerde oldugunu da gözardı etmemek lazım..

Sayfayı Paylaş