hergün 100 şınav 100 mekik çekmenin faydası olur mu?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve samsunlee tarafından 3 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar. ''brad pitt vücudu'' diye tabir ettiğimiz görünüme kavuşmak için, hiç olmadığım kadar azimli ve kararlıyım..
    1 haftadır hergün akşam 5-8 arası 100 mekik 100 şınav çekiyorum. bunun dışında bir de yorulana kadar yay büküyorum. iki elimi omuz hizasında ileri doğru uzatıp yayı tuttuktan sonra aşağı doğru eğiyorum... tabi bu hareketlere başlamadan önce ısınma hareketleride yapıyorum.

sonra yatıp gece 4'te işe kalkıyorum :)

bu hareketlerle belirli bölgelerim çalışır, diğer yerler antremansız kalacağından orantısız bir görüntü oluşturacağımdan endişeliyim. mesela çınav çekerek göğüslerim bayağı ağrıdı, sonrada sertleşti. kol arkalarıda nispeten öyle. yay bükme hareketiyle bileklerimin üstü ve altı gelişmeye başladı. mekikte henüz tık yok. mekiği de sırt üstü yatıp bacaklarımı bükerek çekiyorum.

bu yaptıklarım sizce ne kadar doğru? eğer yanlış yapıyorsam lütfen uyarın zira boşu boşuna kendimizi yormayalım.

manken vücuduna sahip olmak için (biliyorum bıktınız bu soruyu duymaktan) evde daha iyi sonuç verebilecek ne gibi hareketler yapmalıyım?
    şu an ki programımı değiştirmeye gerek var mı?
    aşırı kas yapmak istemiyorum (zaten yapamazsın demeyin, yolunu yordamını bilerek çalıştıktan sonra yapılmayacak iş yoktur)
    kollarımın kalınlaşması falan önemli değil kas oluşsun yeter. bruce lee misali.

eğer ''senin programdan iş çıkmaz al bunları uygula 4 ay sonra çık karşıma'' :) diyecek arkadaşlar varsa, programlarını sabırsızlıkla bekliyorum.
    eksiksiz uygulayacağımdan şüpheniz olmasın.
    hem böylelikle diğer arkadaşlara da ilham vermiş olur programın işe yarayıp yaramadığını anlamış oluruz.

saygılar.. önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

bu arada alet olarak elimde sadece yay bulunmakta. spor salonuna gidecek maddi gücüm yok, evimde büyük alet koyacak yerde yok. sadece dambel alabilirim arkadaşlar. bunlarıda gözönünde bulundurursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler..

boy:1.77
    kilo:65

eğer resim gerekliyse müsait bi zamanda çekinip buraya koyabilirim.

Son düzenleme: 3 Mart 2009
  2. helof

helof Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    -dayak hocası
    Yer:
    çocuk dayak kurumu
    100 şınav 100 mkik yapabiliosan zaten vücudun belliki fena değil ayrıca pek yararı olacağını düşünmüorum bu benim düşüncem ama senin yerinde olsam bir çantanın içine bir miktar ağırlık koyarım sınaç çekerken çantayı sırtıma asarım daha çok verim alabilirsin...

sezerov ve samsunlee bunu beğendi.
  3. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Zararı olmayacağı kesin. Yarar tabi ki sağlanır. Önemli olan vücudunu ne kadar zorladığın. 100 mekik 100 şnav yararlıdır dersek çok afaki bir şey olur. Ama kişisel görüşüm, bir günde sadece 100 şnav 100 mekik ile Angelina Jolie'nin Brad'i bırakıp sana yazmasını bekleme. Uygun aralıklarla sayıyı da arttırırsan bir süre sonra fark görebilirsin. Yalnız mekiğe dikkat, bel ve boyun bölgeni sakatlama hızlı hızlı yapacağım diye. Mümkünse destekli yap veya destek veren aletlerden al. Kolay gelsin.

fanat1 ve samsunlee bunu beğendi.
  4. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Sen 2 tane dumbell al kaç kg lık olacagı sana kalmıs. Max 8 tekrar yapacak agırlıkta 2 tane dumbell al. Sonra flexor hocanın evde dumbell çalışma programıyla çalış. Böyle kısa yazdıgıma bakma başımdan savurup atmadım :) Dediklerine bakarak senin işin bu kadar basit. Yani aslında başka şeylerde gerek ama maddiyat falan sen bunlarla düzenli çalış sonra uye fotolarına bırlıkte bakalım :)

Yasin Esn ve samsunlee bunu beğendi.
  5. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğin gibi her gün 100 mekik 100 şınav yaparsan ne Brad Pitt'i,onun 3 katı vücut yaparsın inan ama bence gün aşırı yapman daha iyi olabilir kasların dinlenmesi açısından.sonuçta şınav ağırlık çalışmasına girmese bile yine de 24 saat dinlensin bütün kasların.Eğer şınav aleti alıp onunla çalışırsan çok daha çabuk gelişirsin, tricepslerin göğüslerin kanatların sırtın ve omzun.şınavdan vazgeçme ve dediğim gibi görüceksin çok güzel üst vücudun olucak güreşçi gibi

samsunlee bunu beğendi.
  6. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Hergün 100 mekik, 100 şınavın kondüsyon dışında hiç bir yararı olmaz. Öyle olsaydı askere giden herkes manken gibi olurdu. Öncelikle beslenme oluşturmadıktan sonra da en uygun programı uygulasanız da yararı olmaz.

97,5-130 gram arası günlük protein tüketmelisiniz. Bundan sonra 2 tane dambıl edinin. Forumda zamanında tartışılmış birçok ev programı var. Kendize birini beğenin. Önerim ilk ay kas adaptasyon programını uygulamanızdır.

samsunlee bunu beğendi.
  7. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için.
    anladım ki tek başına şınav mekik hikaye. kendime dambel programı ayarlamam lazım.
    antrenman yapmaktan zorum yok, üşenmem kaytarmam. dinlenmek zaten iş değil.
    bunların dışında bir tek beslenme kalıyor. zaten en büyük sorunda bu. suplement falan kullanmaktan çekiniyorum desem yalan olmaz. zararı var mı acaba?

8. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    samsunlee azminden dolayı kutluyorum seni.fakat güzel orantılı bir vucuta sahip olmak için sadece mekik-şınav işe yaramaz.sana tavsiyem kesinlikle spor salonunda çalışman.eğer salona gidecek vaktin ya da imkanın yoksa evine bir sehpa bir bar ve bir kaç ağırlık almanı tavsiye ederim.böylelikle daha çok yerini çalıştırmış olursun.supplement(sporcu gıdası) adı üstünde bunlar gıda ve zararı aşırıya kaçmadığın sürece yok.ileriki zamanlarda bunlardan alaman gerekecektir.özellikle protein ve amino asitler bu sporun vazgeçilmezleridir.

mukeat ve samsunlee bunu beğendi.
  9. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Neye göre,neye dayanarak şınav ve mekiğe yaramaz diyosunuz????????? bu gördüğünüz kolu TAMAMEN ŞINAVLA YAPTIM 2.5-3 senede. 3. sene nike'tan şınav aleti alıp onunla yapmaya başlamıştım ve onunla yapmaya başladığım zaman özellikle göğüsler başta olmak üzere,omuzlar,kanatlar,sırt ve tricepslerim çok daha etkili çalıştı normal şınava göre. bu dediğim şınav aleti eli yumruk yapıp şınav çekmeyle aynı hareket fakat ondan en büyük üstünlüğü yerden 1 karış kadar yüksekte olması.bu şınav aletini al samsunlee görüceksin inan en geç 3-4 ay sonra farkı görüceksin.tavsiyem gün aşırı çekmen.ben her gün çekiyodum ama bu yanlış bence.ve hiçbir protein takviyesi de almıyodum,sağlıklı beslenmeye çalışıyodum o kadar ama pastasıydı böreğiydi çikolatasıydı çoğu böyle şekerli ve unlu mamülleri de tüketiyodum.unlu ürünleri az tüketmeye dikkat ediyodum ama canım çok çektiğinde yiyodum tabi.şekerde iste sınır tanımıyodum,çaya 3 şeker atıyodum.Şuan böyle yapmıyorum tabi,artık unlu ürünlerden sadece esmer undan yapılan kemek,tam buğday ekmeği ve çavdar yiyorum.basit şekeri de bıraktım.Samsunlee inan ki sağlam güçlü bir üst yapı için,sağlam bir göğüs kafesi,geniş omuzlar,üçgen bir görünüm için(kolları saymadım bile ama kolları da müthiş geliştiriyo ve benim bicepslerim tamamen şınavla gelişti.şınav biceps'i geliştirir mi demeyin,ben de bicepsi geliştirmez zannediyodum ama hepsinin şınava borçluyum) muhakkak şınava başla.tricepslerin için ellerini omuz genişliğinden dar tut.göğüslerin ve özellikle de ön omuzlar için omuz genişliğinde tutmanı öneririm.ellerini geniş açıyla tutarsan yan omuzların ve göğüslerinin dış kısmı gelişir,omuz genişliğinde tutarsan da iç göğüs ağırlıklı olmak üzere eşit olarak tüm göğsün çalışır. tavsiyem şınavı 1 gün ellerini yumruk yaparak çek, 1 gün dinlendikten sonra da ertesi gün ellerini normal karşıya baktırarak bildiğin şınav pozisyonunda çek. ama kesinlikle şınav aletini al,görüceksin o şınav aletiyle yapıcağın 3 aylık çalışma, normal şınav yaparak 6-7 aylık çalışmana bedel olucak.bunun yanında tabiki ağırlık ta al derim arkadaşların dediği gibi.ama dediğim gibi güç için,mükemmel bir sırt,kanat,omuz,göğüs,triceps için muhakkak şınav yapmalısın.ayrıca şunu da ekliyim.Şınavla yapıcağın kasları ömür boyu vücut geliştirme sporunu bıraksan bile hiç kaybetmezsin,erimezler.ve vücut geliştirmeye şınav sayesinde yapılı bir vücut ile başlamanın en büyük artısı da şu; kasların daha önceden hiç ağırlık görmediği için hafif kg'daki ağırlıklardan bile hemen etkilenicek,işte bu da gelişim demek.Yani ağırlıkla çok yüksek kilogramlara girmene ilk başlarda hiç gerek kalmıyıcak.zaten ilk başta yüksek kilolarla başlarsan kasların bi süre sonra bu ağırlığa alışır ve senden daha ağır kilolarla hareketi yapmanı ister.o zaman da kilogramı hemen ha diyince artıramıyıcağına göre(burda beslenme devreye giriyo,kilo almak gerekiyo) dolayısıyla dediğim gibi kesinlikle kaldırabiliceğin ağırlıklarla,hareketi nizami olarak yapabildiin kilolarda çalış ve usulüne göre yaparsan her çalışmanda kaslarında gerilimi ve kasılmayı sağlıyıcaksın.şınavın en büyük artısı bu işte.başarılar

simitci88, furkan1038, playbecks ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    yaşadığın yerde spor salonu varsa ve maddi imkanların yeterli ise profesyonel bir salonda çalışman daha uygun olur... acemilik dönemini antrenör gözetiminde geçirmen sakatlanmaman için daha uygun olacaktır.

imkanların yetersiz ise yeni başlayanlar bölümündeki programlarla işe başlayabilirsin ancak bunun için de yine para harcayıp dumbell, bar, ağırlık, sehpa, plaka vs. alman gerekecek...

supplementlerin ilk 3 aylık dönemde kullanılmaması öneriliyor, ayrıca zararsızdır...

iyi çalışmalar!

samsunlee bunu beğendi.
  11. jac0B0

jac0B0 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    vandamme çok emin konuşmuşsun şınavla edinilen kaslar ömür boyu gitmez iyi sallamışsın :D
    öyle olsaydı göğüs kası yapmak için tekrar şınava başlamak zorunda kalmazdım ;)

samsunlee bunu beğendi.
  12. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    hangi koldan bahsediyosun?

samsunlee bunu beğendi.
  13. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    şınavla mekikle bir yere kadar gelirsin.olmıcak duaya amin demek bu

samsunlee bunu beğendi.
  14. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    şınav ve mekik çekmekle "brad pitt" olunsaydı spor salonlarına kimse gitmez, 100 lerce TL. yi ağırlıklara, sehpalar, supplementlere vs. harcamazdık. herkes evde mekiğini şınavını çeker manken gibi olurdu... mantıklı olmak lazım biraz...

Body06 ve samsunlee bunu beğendi.
  15. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    aynen aycan1903..ben boşuna bütün paramı salona ve supplementlere veriyorum o zaman.olur mu böyle bi şey ya.bu spor dünyanın en zor sporlarından biri!

Body06 ve samsunlee bunu beğendi.
  16. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    aycan1903,Bureaucracy, büyük bi yanlış anlaşılma var ortada.1.si ben şınavla ağırlık çalışılmıştan daha iyi bir vücut elde edersiniz demedim,iyi okuyun yazdıklarımı.şınavın temel bir hareket olduğundan ve üst vücudu çok iyi çalıştırdığından bahsettim.Bady salonlarına gitmeyip evde sadece şınav mekik yapın da demedim.2.si de,şunu yine tekrarlıyorum; aycan1903, bu sözüm size, eğer şınavı usulüne göre doğru olarak ve en önemlisi istikrar gösterip 2 sene boyunca sabırla yapsaydınız sonuçlarını görürdünüz ve o zaman bana biraz mantıklı olmak lazım gibi bi cümle yazmazdınız.şınavla mekikle brad pitt değil,yine tekrarlıyorum onun en az 2 katı vücut yaparsınız.brad pitt kim??????????????? onun fight club filmindeki vücuduna ben 19 yaşında sahiptim hem de hiçbir ağırlık çalışmadan. sadece karın kaslarım onunki kadar belirgin değildi o kadar,ama omuzlarım göğüslerim,omuz genişliğim ve sırtım ondan çok daha yapılıydı.ŞINAV VÜCUT GELİŞTİRMENİN BABASIDIR,EN TEMEL HAREKETİDİR ama bu demek değil ki sadece şınav çekin ağırlık çalışmayın.asla böyle demiyorum ve kendim de 2 aydır salona giderek çalışıyorum ve artık şınav yapmayı bıraktım.şınav çekmeyi 1.5 sene kadar önce bıraktım alt göğüslerim ve trapezlerim çok çıktığı için.jacOBO,üslubunuza dikkat ederek konuşun ve tekrar diyorum jacOBO, şınavla elde edilen vücut ÖMÜR BOYU KORUNUR.siz zayıflamışsınızdır sonra da göğüs kasınız biraz azalınca suçluyu şınav yapmışsınızdır.eğer böyle değilse,yani zayıflamadığınız halde göğüs kasınız eridiyse de,bu dediğinize asla inanmıyorum.aycan1903, düzenli olarak istikrarla ve en önemlisi büyük sabırla 2 sene kadar şıanv çekseydiniz,sonuçlarını görürdünüz. Ayrıca şunu son kez diyim, şınav aletiyle çekilen şınav normal şınavdan çok daha etkili ve benim göğüslerim bu şıanv aletini aldığım zaman çok daha iyi ve çabuk gelişmişti

Son düzenleme: 4 Mart 2009
  17. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    ben sana cevap vermedim, hatta yazdıklarını okumadım bile bu mesajını da okumadım sadece başında ismim var diye cevap veriyorum benim cevaplarım konuyu açan arkadaşa idi... saygılar!

18. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    aycan1903 ben de size bişey demedim,burda konu var bizler de ortaya konuşuyoruz tabi.birbirimizin katılmadığı görüşleri tabi olabilir,çok normal bu.sorun yok yani sağolun

19. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    size bişey demedim diyorsun ama mesajın "aycan1903" diye başlıyor. Neyse... gereksiz mesaj kalabalığına gerek yok! iyi çalışmalar!

20. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Vandamme paragraf yaparak yaz lutfen ! Kimse okumayı luzum bile gormuyor...

Sayfayı Paylaş