Her kas ayrı gün ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve [email protected] tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. drkolera@gmail.com

[email protected] Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaslar.
    (Umarim konuyu yanlis baslik altinda acmadim :)

Yaklasik 4 aydir vucut gelistirme ile ilgileniyorum. Daha once de 6 aylik kisa bir tecrubem olmustu (1 sene once)

Calismasina calisiyorum beslenmeme de dikkat ediyorum. Progainer ve amino asit kullaniyorum simdilik. Fakat gogus konusunda cok cok zayifim. En cok onem verdigim kas gogus kasi. Gelisemiyorum demiyorum cunku henuz 4 ay oldu :) Daha once de 6 ay calistim fakat goguste cok buyuk degisiklikler olmadi. Gerek tecrube eksikligi gerek beslenme gerekse yanlis program vs. vs.
    Simdi ayni hatayi yapmamaya calisiyorum

Program konusunda bir sey danismak istedim.
    Haftada 4 gun calisiyorum ve gogus kasina daha fazla agirlik vermek istiyorum.

Sorum şu : Calistigim programi şu sekilde degistirsem uygun olur mu?

Pazartesi - Gogus
    Sali - Omuz, Sirt
    Carsamba - Bos
    Persembe - Biceps, Triceps
    Cuma - Bos
    Cumartesi - Gogus
    Pazar - Bos

Yani gogusu tek gün, biceps triceps tek gün seklinde calisirsam acaba fazla calistigim icin zararini gorur muyum? Mesela pazartesi gogus icin bench press, fly, incline bench press, incline fly, pull over 4x8
    seklinde calisirsam cok mu asiri olur?

Umarim konuyu yanlis yere acip yanlis bir uslub ile soru sormadim. Forumda henüz yeniyim. Bir yanlislik yaptiysam affola :)

Iyi calismalar.
    Tesekkur ederim...

2. drkolera@gmail.com

[email protected] Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Calismis oldugum salondaki hocamiz (!) herkese her sekilde her kiloda insana ayni setleri ayni programlari verdigi icin forumdan calismalara bakarak bir program yapmaya calisiyorum.

Uygun olup olmayacagini cozemedigim program :

Pazartesi : Bench Press; Dumbell Fly, Dumbell Bench Press Incline, Pullover
    Sali : Behind Head Press, Lateral Raise, Front Raise, Shoulder Press, Sirt + Kanat icin 1 hareket
    Carsamba - Bos
    Persembe - (Biceps) Barbell Curl, Preacher Curl, (Triceps) Skull Crusher, Tricep Push Down, Dips on Bench
    Cuma - Bos
    Cumartesi - Decline bench press, Dips, Deatlift
    Pazar - Bos

3. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    boy kilo yaş gibi bilgilerin eksik.
    Ancak göğüs çalışmanı haftada 2 gün yapmanla göğüslerinin gelişiceğini sanman hata olacaktır,büyük kas grupları kendilerini 72 saatte küçük kas grupları 48 saatte yeniler cumartesi göğüs girip tekrarında pazartesi yine göğüs girmen senin gelişimine faydadan çok gerileme getirecektir.
    pazartesi göğüs + kanat

çarşamba biceps + triceps

cuma omuz + bacak çalışabilirsin hareketleri yedirerek yap.Ve iyi bir beslenme ile bir ay kadar böyle çalışmanı tavsiye ederim,haftada tek göğüs çalışması yeterli olacaktır.

[email protected] bunu beğendi.
  4. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    programında kesinlikle bacak olmalı..bu çok önemli..squat falan olmasa da leg press,extension,leg curl,calf raise hareketlerini yapabilirsin..
    ayrıca sırt için neden 1 hareket.büyük kas grupları için 4-5, küçük kas grupları için de 2-3 hareket yeterli olacaktır.

5. drkolera@gmail.com

[email protected] Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar.
    Bacak niye cok onemli ?

6. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Forumda arama yaparsan,forumu akoursan niye önemli olduğunu anlarsın tek tek sorularına cevap verilmesini beklemen hoş değil.
    Biraz araştırmacı olalım lütfen gerekli birçok bilgi forumda mevcutken böyle sorulara tekrar tekrar cevaplar yazmak sıkıyor.

7. drkolera@gmail.com

[email protected] Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar.
    Peki baska bir soru sorayim. Yanlis anlasilmasin lütfen. Forumdaki her konuyu teker teker okudum ileride kimse arastirmadan sorma demesin diye. Fakat hepsini ezberleyemedim kusura bakmayin. Ve Böyle bir konunun daha once tartisilip tartisilmadigini da anlamam malesef mümkün degil cünkü vahiy gelmiyor bana. Yani bacak calismanin neden onemli oldugunu daha once forumda konusuldugunu anlamam icin ya vahiy gelmesi lazim ya da konu linkini bilmem lazim.

Sürekli forumda arastirin kardesim bak forumda var deyip insanlari rencide etmek yerine. Daha once konusuldu bu konu link burada kolay gelsin basarilar demek bence daha makul ve daha kibarca.

Kaldi ki "bacak çalışmak neden gerekli" cümlesini forumda aradim fakat bir şey bulamadım bunu da ekleyeyim.

Araştırmacı olmak için öncelikle neyin nerede olabileceğini bilmek araştırmayı bilmek gerekir. Bu da birazcik tecrübe ile doğru orantilidir. Forumda henüz yeni olan bir insan yanlış bir üslüb ile soru soruyorsa kabul ama tamamiyle bilmediğim icin merak ettigim icin bi soruyu soruyorsam bence verdiginiz cevap hakikaten cok yanlis.

Ben her soruma cevap verilmesini tabiki isteyemem. Sonucta burasi bi paylasim platformu paylasmak isteyen insan yardimci olur ben illaki cevap verilsin diyemem : ) ama lütfen biraz daha sakin olalim biraz daha anlayisli olalim herkes sizin gibi uzun süredir forumda degil ve sizin gibi profesyonel degil.

Soru icin ozur dilerim.
    Kolay gelsin.

8. drkolera@gmail.com

[email protected] Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teker teker bütün sonuclara bakarak bacak calismanin neden gerekli oldugunu bulabildim sonunda. Amatorlukten olsa gerek ilk bulamadigim.

Ama yine de link vererek düzgün bi dille söylense cok daha güzel olurdu

Kolay gelsin.

salvadore_xp bunu beğendi.
  9. drkolera@gmail.com

[email protected] Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tartisma icin ozur. doggetman
    yorumlar icinde cok cok tesekkur ederim son yorum kotuydu ama :) İlk yorum hakikaten yardimci oldu kaslari dinlerdirme hususunda.

Peki son olarak şunu sorayim. Benim aslinda anlatmak istedigim her kas grubunu ayri calistirmak.
    Bu arada yaş 22 boy 178 kilo 70

Pazartesi - Bacak
    Sali - Gögüs
    Carsamba - bos
    persembe - biceps - triceps
    cuma-bos
    cumartesi - sirt omuz kanat
    pazar - bos

anlatmak istedigim buydu yani gogus icin sadece bir gün ayirmak
    onda da setleri arttirmak normalde gogus- biceps calisiyordum gogus 4x12 ydi. simdi 6x12 yapabilir miyim bi günün hepsini goguse ayirirsam.

Şu anda şu programi yapiyorum

Pazartesi - Gogus biceps
    Sali - Omuz sirt triceps
    Carsamba - bos
    persembe - gogus biceps
    cuma - bos
    cumartesi - omuz sirt ticeps

Sanirim haftada iki defa büyük kas gruplarini cailstirdigim icin zararli olacaktir bu?

10. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Bence bacak zorunludur diye bir kaide yok. Bir süre sonra bacak geliştirmeye karar verirsen programına alırsın bacak antremanını. Neticede kendi estetik anlayışına göre vücut dizayn etmeye çalışıyorsun; istediğin vücutta, gelişmemiş bir bacak, pazu ya da trapez olabilir. Bunları da istediğin şekilde erteleyebilir ya da temel bir hareketini yapar geçersin. Doggetman heralde genel anlamda gelişim için ısrar etmiş olabilir. Belki de çok büyük bir kas grubu olduğu için bacak antremanında daha çok testesteron salgılayabileceğini, daha çok hacim aldırabileceğini ve daha çok yağ yakabileceğini anlatmak istemiş. Squat, deadlift gibi bacak hareketleri çok kapsamlıdır. Bu hareketleri yaparken bel, karın, kalça calf, hamstring de çalışır ve tek taşla 4-5 kuş vurmuş olursun. Ben de ilk başlarda bacak antremanını önemsemezdim; yalnız vücut ağırlaştıkça bacağa binen yük artıyor. Menisküs, çapraz bağ, eklem incilmesi vs. kemik ve eklem problemlerinin olabilmesi yüksek. O yüzden sağlığın için üzerine çok düşmesen de haftada 1 kez olsun 1-2 temel bacak hareketi yapmanı tavsiye ederim.

11. drkolera@gmail.com

[email protected] Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Cok Tesekkur ediyorum.
    Evet bacak calismaya (Squat) basladim. Yardimlariniz icin tesekkurler.

Sayfayı Paylaş