Her gece davul gürültüsüyle uyanmaktan gına geldi artık

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Ge-Force tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 40 üye.
  1. enesozdenn

enesozdenn Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Ramazan davulcusuz olmaz ki be kardesim

Media Tab 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fRaNtiCBjK bunu beğendi.
  2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    çok eskiden mecburiyet vardı kimsede ne saat vardı ne telefon ne elektrik
    şimdi mecburiyet yok
    artık gerekte kalmadı
    bence kaldırılabilir sonuçta görevini tamamlamış oldu
    illa gelenekler yaşatılsın istiyorsak bunu halka sormak lazım buda zor iş

bodykazm, FastandLean, Rambo16 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konuyu siyasete girmeden tartışmak oldukça zor.

Genel olarak ramazan davulu şu şekilde savunulmuş,

1-Artık bir gereği kalmamış olsa da bu adetleri devam ettirebilmek adına senin 1 ay uyku uyumamanda herhangi bir sorun görmüyorum. 1 ay uyuma ne olacak.

Oruç tutmuyorum, evim oldukça yüksek bir katta olduğu için davul sesi de duymuyorum. Kişisel bir rahatsızlığım yok. Ancak evi daha alt katlarda veya zemin katta olan, çoluğu çocuğu, hastası olan için çok zor bir dönem bu, çok rahatsız olan insanlar olduğunu biliyorum. Herkesin sağlıklı olduğu varsayılarak 1 ay az uyumaları istenmiş, bu da çok temel bir hakka, uyuma ve dinlenme hakkında direkt olarak saldırı olsa da işin bir de küçük çocuk ve hastalık durumunu göz önüne alınca bazı insanlar için ne kadar sıkıntılı durumların oluştuğunu tahmin edersiniz. Alzheimer hastası veya şizofrenik rahatsızlıklar yaşayan yakınları olanlarımız vardır, sanırım söylemek istediğim anlaşıldı.

2-Ramazan davulu bir gelenektir ve gelenekler sonsuza kadar korunmalıdır.

Gelenekler ihtiyaçlardan ortaya çıkarlar ve zaman, yaşama koşulları ihtiyaçlar değiştikçe gelenekler yok olurlar veya yerini başka geleneklere bırakırlar. Ramazan davulu teknolojinin zayıf olduğu, toplumun daha ilkel bir aşamasında ortaya çıkmış bir gelenektir. Amacı belli, insanları sahura uyandırmak ve bunu şimdiki hapçı, motorlu davulcular gibi değil çok zarif bir biçimde yapmaktı. O zaman da insanların elbette hastaları vardı ama ramazan davulunun faydası verdiği zarardan çok daha fazlaydı. Şimdi ise bu şartların tamamı değişmiş durumda. Uyanmak için davula ihtiyacımız yok ve artık davulun pratikte faydası sıfırken çok sayıda insana az önce yazdığım, aslında hepimizin bildiği yollarla zarar veriyor.

Çözüm önerime geleyim, tepeden gelecek emir veya dayatmalarla değil, mahalle muhtarlıklarında yapılacak yerel referandumlarla bu iş çözülebilir. Mahalle ahalisi davulcu isteyip istemediklerini oylarlar, buna göre o mahalleye davulcu girer veya girmez. Mükemmel çözüm olmadığının farkındayım ama en azından insanlar bir mahalleye taşınırken bu kriteri de göz önünde bulundururlar ve mağduriyetler azalır.

4. SemihCebraiL

SemihCebraiL Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    birisi laf atmis cekilmis o_O soyle diyeyim herkesin alarmi saati var imsak saati biliniyor ve musluman olmayan oruc turmayan var niye rahatsiz ediliyor? Musluman ollmayan namaz kilmayanlarda var ezan da okunmasin?

JohnnyB bunu beğendi.
  5. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    ramazan davulcusuna para vermekte geleneğimizin bir parçası. merak ediyorum acaba burada kac kişi davulcuya para veriyor..

6. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Bence olay zaten gelenekten zaten çıkmış durumda, bizim buradakiler çift sürgülü kapılı ford transitle iki davul stereo çalarak geçiyorlar.

Kadirzm45 ve MaSKeLTR bunu beğendi.
  7. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Biz dinimizi namaz kılmayanlara göre mi yaşayalım ezan okunmasın namazı da jimnastik olaram görelim o zaman sonra müslümanım diye geçinelim biz de çan sesi dinlemeye meraklı değiliz ama her inanca saygımız var ezanlar hayat var oldukça dinmeyecek böyle saçma örnekler yazmayın

stefan35 bunu beğendi.
  8. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    ezan ile davulu kıyaslamak yanlış olur
    konu dini tartışmaya gidiyor
    dikkat edelim
    yine kimse durduk yere ceza almasın konu kapatmaya gidilmesin
    rica ediyorum

bodykazm ve Namelessa bunu beğendi.
  9. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Konu kapanmaya doğru gidiyor, konu ezan değildir, ezan dinin gereği ancak ramazan davulu dinin gereği değil, Türk adeti, şöyle bir örnek verelim.

Halkın bir kısmında sirke ile oruç açma/iftar yapma geleneği var, sirke asidik olduğu için aç karına zarar verme potansiyeli yüksek. Bu durumda bir doktor "sirke ile oruç açmayın" dese, o geleneği devam ettiren kişiler, o kişiyi "islam düşmanı" ilan etse olur mu? Olmaz.

Kendi hesabıma cevap vermem gerekirse, ezan içime huzur verirken , günümüzdeki ramazan davulu özellikle ritimsiz gümgüm vurulduğu için huzurumu bozuyor. Çocukken manili ramazan davulcusu vardı, sesi de güzeldi, keşke öyle olsa ama şimdi dediğim gibi transitle geçerken gümgüm vuruyorlar.

10. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    din konusuna bişe demiyorum uzamasın gene de iyi en azından ramazan ayının geldiğini anlıyor insan bana göre tabiki de bizim burada gece 3-4 kere turluyorlar 2 den 3 e kadar vur vur adam davulu patlatacak resmen :)) tutmayan ıcın dusunuyorum sinir bozucu olabilir belli günlerden sonra başlarda iyi gelir sonra sıkar güzelliği burada zaten 12 ayın 1 ayı uygulanıyor

11. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Valla dediğim gibi keşke benim çocukluğumdaki gibi manili olsa, keyifle dinlesek. Tutanların bir kısmı ve Tutmayanlar tolere etmek durumunda tabi, yurtdışında çan sesini duymak istemiyoruz deme lüksün yoksa burada da yok. Toplumsal uzlaşım bunu gerektirir.

Herşeyden önce aslında body forumunda bu konunun işi yok.

12. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Sen ya yazdıklarımı anlamadın ya da polemik yaratmak istiyorsun diğer üye yazmış ki ezanlar da okunmasın bende dedim ki başkaları ezana katlanıyorsa bizde onların dini işlerine saygı duyarız ki duyuyoruz ben sana yurt dışında ile ilgili bir şey yazdım mı gelmiş yurt dışından bahsediyorsun hayır konu uzamasın bozulmaya doğru gidiyor başarılar

13. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Ben orada sizin fikirlerinize aksi birşey söylemedim ki, destekledim, Her ülkenin bir kuralı, geleneği var ve orada yaşayanlar buna uymalı dedim, sizde öyle söylediniz ve üstüne bana kızdınız, sağlık olsun.

Namelessa bunu beğendi.
  14. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    kusura bakmayın. Ben yanlış anladım o zaman benim hatam

Tevfik Erzon bunu beğendi.
  15. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Estağfurullah, yazdığımı tekrar tekrar okudum, "lüksün yok" ifadesi yanlış kullanım olmuş, siz de kusura bakmayın.

16. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Biri de demiyor ki davulcu neden bu kadar tur atıyor, yavaş hareket ediyor. Kardeşim demek ki kimse para vermiyor da adam gitmek bilmiyor. Şöyle 3-5 kişi beş lira atsın da adam yoluna devam etsin. :)

17. F35

F35 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    Rahhatsızlık duyuyorsun demekkii bin yıllık geleneğimizden .. yarın öbürgün elin kızını alıp evlendinmi arabanla bangıra bangıra korna çalarak ortalıkta gezeceksin ?

HergeleSefa ve ajn16 bunu beğendi.
  18. burjuvaes

burjuvaes Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    spor yöneticisi
    Yer:
    istanbul
    farkındamısınız bilmiyorum ama farklı görüşlerdeyiz yani kimisi gelenek göreneklerini dini düşünüyor kimisinin umrunda değil olmasın nolcak ben tutmuyorum diyor kimiside duyarlı olup ya hastası olabilir olmasada olabilir diyor konu her yöne çekilebilir ama bir gerçek var ortada şurda yazdıklarınızla birşey değişmicek çoğunluk davulcunun olmasından memnun ki devam ediyor çoğunluk bu geleneğe saygılı..

ajn16, fRaNtiCBjK ve F35 bunu beğendi.
  19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Peki diyelim ki benim yaşadığım mahallede çoğunluk bunu istemiyorsa o mahallede davulun yasaklanmasına karşı mı çıkarsın yoksa kendi tercihleridir diyip anlayış mı gösterirsin?

20. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Sonuca bakalım türkiyenin köyü kasabası ili ilçesi her yerde davul geleneği devam ediyor ki hayat bitene kadar da eder diye düşünüyorum

Sayfayı Paylaş