Her gece davul gürültüsüyle uyanmaktan gına geldi artık

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Ge-Force tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 40 üye.
  1. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    Her sabah 6:30 kalkıp işe gitmem gerek akşamda spor filan çok erken yatamıyorum. Uyuyacağım taş çatlasın 6-8 saat uyku . Gel görelim ki her gece davulcu paldır küldür mahallemizde dört dönüyor . Önce arka sokaktan geçiyor 15 20 dakka sonrada evin öndünden geçip uykumun içine ediyor. Yıl 2014 olmuş herkezin cep telefonu var , olmadı alarmlı saatler var , özel uyandırma servisleri var , var oğlu var anlicanız. Bu çağ dışı uygulama artık yasaklanmalı kişilerin özlük hakları ihlal ediliyor. Oruç tutan var tutmayan var. Ben gecenin bi köründe uyanmak istemiyorum kardeşim benim kapımın önünden yeri göğü inlete inlete geçme hakkını kim veriyor bu adamlara.

DjPtoo, ///berke, 2pacist ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. burjuvaes

burjuvaes Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    spor yöneticisi
    Yer:
    istanbul
    arkadaşım görüşüne saygı duyuyor ama kesınlıkle katılmıyorum.. 21 yaşındayım daha .. bende sabah kalkıyorum 7 30da ama türkiye olarka ve türk toplumu olarka bazı adet gelenek göreneklerımiz ve geçmişimiz var bu geçmişin içinde ramazan eğlencesi ayrı bir yer tutmaktadır davulcusu feshane eglencesi.. bayramı.. kurbanı ... bunların içinde yaşamıyorsan sana biraz uzak gelir ama bunlara sahip çıkmalıyuz gelişen teknoloji zaten yeterınce aile bağlarını dostluğu koparmış durumda .. kesinlikle sahıp çıkıp gelecek nesile aktarmalıyız bazı değerleri zaten kaybedıyoruz.. ben kendi çocuğuma 15 belki 20 yıl sonra bunları hikaye diye anlatmak istemıyorum gözleriyle görsün hissetsin istiyorum çağ dışı dediğin şey senin değerlerindir. polemik yaratmak istemıyorum.. ama türkiyede yaşıyorsun bunlara sadece düşünce olarak tepkı gösterirsin..

Bodyyci, Gondor, DjPtoo ve diğer 15 kişi bunu beğendi.
  3. ruther

ruther Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    yıl 2014 değil bilmem kaç olsa yine de çağ dışı uygulama dediğin (ki bana göre değil) ramazan davulcusu olacak.1 ay kulağına pamuk tak.1 ay uykusuz kal.

Bodyyci, Gondor, 2pacist ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  4. sefayksl

sefayksl Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    System and Network Expert
    Yer:
    Baku/Azerbaycan
    Arkadaşım böyle düşünmeyin yahu. Kimsenin kimseyi bir ay uykusuz bırakmaya hakkı yok.

Bu davul olayı harbiden can sıkıcı. Oruç tutan var tutmayan var, müslüman olan var olmayan var. Niye milleti rahatsız ediyorsun ki? Hastası olan var, çocuğu olan var. Var oğlu var.

Winches919, undencem, timokanil ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. burjuvaes

burjuvaes Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    spor yöneticisi
    Yer:
    istanbul
    gerekçeler olabilir ama yukarıda bazı degerlerden bahsettım .. müslüman bir ülkede yaşıyoruz dimi küçüklükten beri olan şeyler bunlar ben 5 yaşındaykende vardı 21 yaşındaykende var benım hoşuma gitmeyen arkadaşımızın tabirleri çağ dışı demesi.. ilkel demesi .. degerlerimizi böyle cümlelerle bastırması aşağılaması bir yerde.. hepimiz burda yaşıyoruz.. hemen hemen her evde tutmayan vardır ama demıyor kimse çağ dışı diye.

Bodyyci, stefan35, zvandut ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  6. ruther

ruther Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    hiç rahatsız değilim hastam olsa da veya bebeğim olsaydı da rahatsız olmazdım. davul olmasa ramazan ayın da olduğumuzu unutucaz. malum oruç tutmayan da bi hayli fazla ve davul ramazan oldugunu hatırlatıyor

zvandut, ace1, BeTheBest ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  7. sefayksl

sefayksl Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    System and Network Expert
    Yer:
    Baku/Azerbaycan
    Onun o kelimeleri kullanmasını savunmuyorum tabi ki. Benim görüşüm bu davul çalma olayının artık gereksiz ve rahatsız edici olduğu.

8. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Açıkçası bu tarz eski adetlerin olması hoşuma gidiyor. Yine de sözlük tabiriyle davulcu olayı kesinlikle çağ dışı ve ilkel. Madem eskide kalmakta bu kadar ısrarcıyız o zaman imamlarımız da hoparlör, megafon kullanmayıp çıplak sesle okusun ezanı ?

burakbyr, timokanil, fthycl ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. ruther

ruther Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    hiç bir alakası yok ikisi aynı şey değil çıplak sesle kaç kişiye sesini duyurabilceksin

fRaNtiCBjK bunu beğendi.
  10. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Oruç tutmuyorum,dinine çok bağlı biride sayılmam.Ama söylemeliyim ki bu geleneği her zaman sevmişimdir,bana sıcacık gelir çocukluğumdan beri hoşuma giden bir gelenektir.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
    Bosna hersek vb. birçok ülkede çıplak sesle okunuyor

11. ruther

ruther Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    hiç okunmasın o zaman nasılsa herkeste saat var. vakit girdi mi namazını kılsın

12. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Böyle bir şey asla demedim ancak çıplak sesle okunabiliyor ve çıplak sesle ezan kulağa çok daha güzel geliyor.

13. ali erkan

ali erkan Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba selamlar saygılar Tabi ki en doğal hakkın rahatsız olmak bende davulun çalınmasından yanayım hoşuma gidiyor ayrıca ramazan davulu önemli bir anenemizdir. Toplumda o kadar çok rahatsız olacak olay ve konu varken ramazan davulcusundan şikayetçi olmak gereksiz ve lakayit bir tavırdır. Ben 2 yıldır fitnessla uğraşıyorum hergün 8.5 saat net ayakta hiç oturmadan çalışıyorum ve sahurdan sonra uyuyorum rahatsızda etse olması gereken bir uygulamadır geleneğimizdir. Ayrıca çoğunluğa hitap eden bir olaydır saygı duyulması gerekilir katlanılmalıdır. Arkadaşıma saygı duyuyorum fikridir ancak yöneticilerden ricam bu şekilde ayrıştırıcı tartışmaya yönelten konuların kapatılıp silinmesini rica ediyorum.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muafız, medceza, ajn16 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. burjuvaes

burjuvaes Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    spor yöneticisi
    Yer:
    istanbul
    yaa öf aynı şeymi eskıden insan azmıs ev azmıs ses duyuruluyordu şimdi öylemi.. biraz örnek verirken yakın verin birbirine komik ya.. davulun nesı çağ dışı ilkel iyi o zaman cd calar ve hoparlörle yayın yapsın sizin için yeterınce çağa uygun olur mu??

stefan35 bunu beğendi.
  15. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Her şeye katılıyorum fakat bence konunun silinmesi yanlış. Neden hiç bir konuyu konuşamayan başkalarının fikrine saygı göstermeyen insanlar olduk ?

16. ali erkan

ali erkan Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    O zaman düğünleride dev ekranlardan webcam den yapalım takılarıda paypaldan ödeyelim cenazelerede snap shoot video yapalım fatihalı falan bu bahsettiğim çağa ne kadar uygunsa senin cd çalar hoparlöründe o kadar uygun. Olay çağa ayak uydurmak değildir. Davul olayı senin bahsettiğin gibidir doğrudur neticede kültürümüze yerleşmiştir ve bu mübarek günlere muhabbet katmaktadır en azından benim için. Her neyse ben başka cevap yazmıyorum tartışmaya gerek yok söylediğim gibi senden ricam ben fikrine saygı duyuyorum teşekkür ediyorum sendende davulcu uygulamasına saygı bekliyorum. Selametle.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ruther, ajn16 ve egemennn bunu beğendi.
  17. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Ramazan davulundan ben rahatsız olmuyorum balkona çıkıyorum bakıyorum binalara ışıklar yanmış millet sahura kalkmış insan mutlu oluyor adet gelenek göreneklerimizi ne çabuk unutuyoruz

Bodyyci, zvandut, HergeleSefa ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  18. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Gelenek görenek tamam da ramazan davuluyla uyanan yok ki zaten. Çoğu kişi uyumuyor zaten sahura kadar uyuyanlar da telefon alarmını ya da saati kuruyorlar sonuçta. Benim de çalıştığım 2 iş var mesela bazı günler akşam bara gidiyorum gündüz de çalıştığım bi şirket var. Benim uyuyacağım 6-7 saat uyku sonra geceye kadar çalışıyorum. Tepki göstermeden önce biraz empati yapın bence. Ben kalksın ya da kalkmasın demiyorum bu arada ağır çalışan insanlar olabilir anlayın diye sadece.

undencem bunu beğendi.
  19. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    5 saat uykuyla çalışıyorum ben yıllardır 1 ay 6-7 saat uyudun diye ölmezsin merak etme böyle konuya böyle empati kusura bakma.

Valine, zvandut, ace1 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  20. esdaesda

esdaesda Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Rahatsız oluyorsun hmm kusura bakma kardeş gelenek bu senin uykun kaçacak diye mi kalkacak. Bırakın çağı dışı ne kaldı eskiden akıllı telefonlar çıktı gençlik öldüüüü ne kalacak başka.

Valine, FuriousWind, medceza ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş