Her gün yüzme ve plato

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Murat Keskins tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Murat Keskins

Murat Keskins Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle aranıza yeni katıldım, umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

Arkadaşlar ben 3 aydır haftanın 6 günü(pazartesiler hariç) 1 kilometre yüzüyorum, gidişler serbest stil dönüşler kurbağalama olmak üzere. Serbest stil yorucu ve nefes nefese bırakıyor, kurbağalamayı ise dinlenme tarzı aheste aheste gidiyorum, yaptığım bir çeşit interval yani. Başlarda kaslarım zayıf olduğundan çok yorulurdu ama artık kaslarım yorulmayacak kadar gelişti(görünürde öyle dağlar kadar fark yok, sadece artık yorulmuyor), kardiyo niyetine yapıyorum bu yüzme işini. (45-60 dk)

1 hafta önce her gün yüzmenin yanında p90x fitness programına başladım, fakat kardiyo olarak zaten her gün yüzdüğüm için p90x'in kardiyo egzersizlerini yapmıyorum(plyometrics,kenpo gibi), o günlerde ya sadece yüzüyorum ya da günü yüzme ve stretching egzersizleriyle geçiriyorum. Overtraining gibi bir durum yok yani; 1 gün "strength+cardio", 1 gün"flexing/stretching+cardio" gibi düşünebiliriz.

Sorum şu, acaba sürekli yüzdüğüm için artık yüzerken yağ yakmıyor olabilir miyim(plato), her gün yüzmeyi asla bırakmak istemiyorum ama platodan çıkmak için kesinlikle yüzme düzenimde değişikliğe gitmem şart mıdır yoksa haftanın 6 günü yüzme rutinimi devam ettirip üzerine strength egzersizleri eklemem platodan çıkmamda etkili olup yağ yakışını eski haline sokmuş mudur? Ha bu arada yüzme egzersizlerini ağırlaştırıp kardiyonun ötesine taşıyabilirim ama zaten strength egzersizlerinde çalıştırdığım kollarıma fazla yüklenmiş olurum. Malum kaslar dinlenirken gelişiyor, strength egzersizlerinin boşa gitmesini istemem.

2. Murat Keskins

Murat Keskins Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bir de platonun tanımında "vücudun kendini egzersizde minimum enerji tüketecek şekilde eğitmesi" deniyor, fakat ben yüzerken bildiğin nefes nefese kalıyorum ve enerji tükettiğimi hissediyorum. Bu platoya girip girmediğim hakkında bilgi verir mi? Platoya girmenin belirtileri nelerdir?

3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Amacını (kas kazanımı ya da yağ yakımı gibi), boy, kilo, yağ oranı gibi bilgilerini vermemişsin. Bu bilgiler doğrultusunda daha iyi fikir paylaşımı olabilir.

4. Murat Keskins

Murat Keskins Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Amacım yüzme ile yağ yakımını devam ettirerek p90x strength egzersizleri ile kaslara da yavaştan hacim kazandırmak. Gerçi 3 aydır düzenli yüzmeme güvendiğimden pek sağlıklı beslenmedim bu yüzden vücudumda kaydadeğer bir yağ kütlesi azaldığını sanmıyorum. Boyum 1.70 Kilom 3 aydır 67-68.

5. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Spor un 4 te 3 ü beslenmedir öncelikle sağlam kararlı bir beslenme programı uygulamalısın . Arkadaşım bende seninle şuan aynı durumdayım :) yaklaşık 7 aydır VG yapıyorum bunun yanında 3 aydır da yüzüyorum . Eskiden amatör klüplerde ve lise takımlarında basketbol ve su topu oynadım . haftada 5 gün fitness 3 gün yüzme antremanım var . Kardiyo olarak yüzmek istiyorsan plato dan çok, yüksek kalp ritminde ne hızlı ne yavaş ama yüksek ritmde yüzmeni tavsiye ederim . benim haftada 3 gün yüzme programım şöyle ; (salı - perşembe - cumartesi her gün aynı program )

10 min / Off water stretching - Down water stretching ( shoulder - arm - leg)
    5 min / warming up ( dolphin style warming )
    40 min / Free style swimming ( 4 lap Frog style for 20 lap Free style )
    5 min / break
    20 min / Butterfly Style (on less ritm) ( Cross for every 5 lap )
    10 min / break and breathe control exercise

Yüzmek isteyenlerle ilgili en büyük sıkıntı zaten yorulma kaynaklı oluyor . Kasları açmadan yada kolları esnetmeden suya girmek yada direk stil şeklinde havuzda yüzmek kaslarınızın çok enerji harcamasına neden olur . Yüzme ancak sürekli yapıldığı zaman etkili olur sürekli dediğim antreman esnasında süreklilik gerekir . Aynı zamanda enerjinizi iyi ayarlamanız gerekir .
    Yağ konusuna gelirsek yüzme yağ kaybetmene sebep olur ancak dediğim gibi iyi bir program az dinlenme ve enerjini antremanına iyi yayman gerekir . Aynı zamanda yüzmeyle tam define bir vücut elde edemezsin . Bunun nedeni vücudun suya alıştığı zaman su yüzeyinde rahat durabilmek için yağlanmak isteyecektir çünkü vücut yüzerken hem terler hem de hücreler hidroliz e uğrayarak su kaybeder . O yüzden antreman sonrasında vücudu klor dan arındırmak ( iyi bir duş almak ) ve bol su içmek çok önemlidir . Fitness antremanından önce olduğu gibi 2 2 buçuk saat öncesinden iyice karbonhidrat yükle derim ( favorim bezelye haşlama , makarna ) bunun yanında kullandığın supplement varsa yine 2 saat öncesinden tüketmeni öneririm . Mide de gaz yapabilecek herhangi bir besin tüketmezsen hem akciğerlerin daha rahat genişler hem de nefes alma sıkıntısı çekmezsin .

6. Murat Keskins

Murat Keskins Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tam anlayamadım kardiyonun platosu olmaz mı diyorsun şimdi? Bir de "vücudun suya alıştığı zaman su yüzeyinde rahat durabilmek için yağlanmak isteyecektir" demişsin. Bunun üstünden nasıl geliriz? Yoksa yüzmenin kaçınılmaz sonu yağlanmak mıdır :)

7. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yağlanmak kaçınılmaz son değil aksine yüzme en iyi kardiyolardan biridir demek istediğim tam olarak yağlarını yüzmeyle eritemezsin . Yarı bulk yarı define bir vücut bana göre zaten daha hacimli ve güzel durur . Platoyu aşmak için iyi beslenme şart aynı zamanda haftada 6 gün yüzme bana göre fazla ve bence 1 saatin altında yüzme antremanı sana pek bir fayda sağlamayacaktır . Vücut plato durumuna geçtiğinde elbet bişeyleri değiştirmelisin beslenme düzeni , antreman düzeni , dinlenme düzeni ........

Sayfayı Paylaş