her gün kardio ile hacim çalışması yapılır mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve serpico tarafından 13 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. serpico

serpico Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Yaklaşık 2 yıldır body yapıyorum bu aydan sonra karate ye başlayacağım önümde hem yağ yakmak hemde ne kadar yapabilirsem hacim yapmak için 30 gün var 30 gün boyunca 1 er saat kardio yapsam aynı zamanda da ağırlık çalışsam kas kütlemde bir gerileme olur mu? 1 saatlik kardio dan sonra sadece belli bölgeleri(Örneğin 1 gün gögüs bir gün kol) çalıştırsam nasıl olur

Bunlar basit sorularmış gibi gelebilir arkadaşlar ancak ben bu güne kadar hep 72 saat olayına uydum yoğun programlı nasıl çalışılır bilmiyorum

2. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Çalışma günü yoğun kardiyo yapılmaz antrenman öncesi ısınma amaçlı 10dk yapabilirsin, off günlerinde kardiyo yapmalısın.

serpico bunu beğendi.
  3. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    On günlerde kardiyo yapabilirsin bacak çalışmadığın sürece. Artık eskide kaldı çalışma yapıldığı günler kardiyo yapılmaz lafları. Forumda bir çok makale bulabilirsin bununla ilgili.
    Ben ramazana kadar kardiyo yaptım antrenmandan sonra gayette hacim kazandım

serpico bunu beğendi.
  4. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Lütfen yanlış yönlendirmelerde bulunmayalım. Forumdan makale mi istiyorsun ? Buyur.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/neden-rl-k-antremandan-sonra-t26691.html

serpico ve (silinen üye bunu beğendi.
  5. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Aşağıdaki makaleyi okuyabilirsin:

http://www.bodybuilding.com/fun/topicoftheweek34.htm

Yani tabiki kardiyonun ağırlık çalışmasından ayrı bir zamanda yapılması daha uygun ama eğer vakit yoksa ağırlık çalışmasından sonra yapabilir. Bence en uygun sabah hafif bir kahvaltında 1 saat sonra yada off günlerde kardiyo yapmak. Akşam saatlerinde ağırlık çalışması yapılabilir.
    Kardiyo yaptım aman kaslarım gitti kül oldu gibi bir durum söz konusu değil

Son düzenleme: 13 Ağustos 2012
  6. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Eğer ekstra gün veya zaman ayrılmıyorsa aynı antremanda yapılabilir. Cardioyu antremandan sonra yapmanız daha yararlı olacaktır. Kas yıkımını engellemek için de takviye kullanabilirsiniz.

7. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    ant gününde ağırlığa girmeden önce cardio yapılmaz sadece ısınma amaçlı açma germe biraz kosu banıdnda yürümek yeterlidir
    ant önce cardio yaparsan vücufttaki tüm glikozu harcar ve vücut anteraman esnasında yeterlyi performans sağlayamaz buda ağılıkları olmusuz etkiler.ağıırlık bitimde vg sonrasında tavsiye etmem neden ise vücut artık glikozu karboyu bitirmis basta protein ve sonrasında glikojen isityor zatien vücut bitmis durumda siz ant sonrasında yine crdaio yaparsbanız vücuttaki olan proteinde kayboylur biraz arastırın sonra konu acın arkadaslar en iyisi
    vg den 4-5 saat önnce vg bitimnden 4-5 saat sonra cardio yada of fgünlerde yaparsanız hem vücut gellisir ağırlıklar artar hemde cardio ile vücudu düzene sokarsınız

Son düzenleme: 13 Ağustos 2012
    serpico bunu beğendi.
  8. serpico

serpico Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Bende parZ nin dediği gibi ağırlıktan sonra kardio kortizol salgılanmasına neden olur diye biliyorum bunun tam tersini söyleyen arkadaşlar olmuş hangisi doğru gerçekten

9. infazure

infazure Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    Ben yanlış mı biliyorum acaba,
    günlük 2000 kalori alıp bunu 30 dakikalık cardio + ağırlık antrenmanı ile yakmak mümkün mü ?

Hadi mümkün diyelim, gerekli enerji için basit sindirim sistemi derslerinde gördüğümüz gibi, enerji ihtiyaç sırası olarak karbo,yağ,protein değil mi ?

Yani sen vücuttaki karbodan gelen enerjiyi bitirsen bile doğrudan proteine yönelen bi mekanizma yok, vücudun enerji acısından sigortası olan yağa yönelir, böyle bi durumda nasıl kas kaybediliyor, kaldı ki supplement leri düzgün kullanan birisinde, protein alımını muntazam yapan birinde bu yazılanların olması mümkün değil.

serpico bunu beğendi.
  10. brhmcr

brhmcr Guest

Rajev nacizane tavsiyem bu tür yabancı dil kaynaklı linkler verirken kısa özet geçmen.

Kısacası linkteki yazar (amator yazarlar yarışması) , En mantıklı yontemin agırlık ve cardio seanslarının ayrılmasını savunuyor. Aynı anda yapılması halinde önce yapılmasını uygun bulmasa bile cardio ardından glikojen depolarının doldurulması için bir aradan bahsediyor ve yapılabıleceğini söylüyor, Ağırlık idmanı sonrası ise yapılmasını biraz daha uygun görmekle beraber mümkünse bir iki saat ara verilip glikojen depolamaktan söz ediyor. Bu teorisindeki ana etmen ise cardio idmanın daha çok glikojen depolarını boşaltacağıdır. Bu noktada önce yapılmasına daha sert karşı çıkıyor.Ancak her iki seçenekte de ''dont get me wrong'' diyerek ara verilerek yapılabileceğinden bahsediyor.

Kısaca özet geçmeye çalıştım, yanlışım olduysa affola.

11. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bence 1 saat kardiyo sonrası antreman kas hacmini arttırması zor
    yağ yakımı açısından hızlı kilo verebilirsin
    belkiş kaslar sertleşir
    ama kasların küçülme olasılığıda var
    1 saat kardiyo az değil

Sayfayı Paylaş