Her Gün 10 Tam Yumurta Uzun Vadede Sıkıntı Yaratır Mı Sizce?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Karakaş tarafından 17 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    Arkadaşlar ben günde 1 tam-9 beyaz olmak üzere 10 yumurta yiyordum. Fakat yumurta son zamlarla birlikte o kadar pahalandı ki artık her gün 9 tane sarıyı çöpe atmak zoruma gidiyor. Yazık günah, sabancının torunu olsam gene atmam yani. Ben artık sabahları 10 tam yumurta yemeyi düşünüyorum. Belki 7-8'e de indirebilirim. Kısa vadede sıkıntı olmayacağı kesin de sizce uzun vadede ne gibi bir sıkıntı yaratabilir? Yağlanma, kollesterol sıkıntısı vs ne seviyede etkileyebilir sizce?

2. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    kolestrol konusunda sıkıntı olmayacağı kesin son bilimsel araştırmalar gösteriyor. tek sorun sarısındaki yağ miktarının fazlalığı kilo olarak dönebilir onun dışında sorun olmaz.

3. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    9 beyaz 1 sarıdan 43 gr protein alıyorsun, 5 tam yesende 35 gr alırsın. 10 tam yumurtaya gerek yok bence, 5 yeter.

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    "kolesterol konusunda sıkıntı olmayacağını gösteren bilimsel çalışmalar"ı buraya da koyarsanız iyi olur. sağlık ve beslenme ciddi bir şeydir. basitçe yazdığınız bir cümleniz başkalarının hayatında kilometre taşı olabilir.

*

bingür sönmez, haftada 3-4 tane diyor.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yumurta-kolesterol-su-lusu-olabilir-t14312.html?t=14312
    burdaki bir örnek de günde 4 tane yeyince kolesterol tavan yaptı diyor.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yumurta-ve-y-ksek-kolestrol-t42753.html?t=42753

Son düzenleme: 17 Ekim 2011
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ne gerek var ,bu kadarına ?!...((((

6. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    en sağlıklı ve temiz kaynaktır yumurta
    yenildiği kadar yenmeli mümkün olduğunca yenmeli.

yumurta sarısı ve kolestrol konusunda gerek dergi dergi gazete olsun o kadar yazı çıktı son zamanlarda az çok beslenmeye ilgi duyan zaten görmüştür diye ihtiyaç duymadım ama basit bir arama ile hemen birkaç kaynağa ulaşmak mümkün:

http://homepage.uludag.edu.tr/~mtayar/YUMURTA%20BESLENME.htm

Bugüne kadar kolesterolü arttırdığı savunulan yumurtanın, son yapılan araştırmalarda, yumurta ile ilgili bildiğimiz 'kolesterol arttırma özelliğinin', doğru bildiğimiz yanlışlar arasında yer aldığı ortaya çıktı. Michigan Üniversitesi'nin 15 bin 633 sağlıklı kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, normalin 4 misli fazla miktarda yumurta alınması halinde bile kan içindeki kolesterol seviyesi yükselmiyor. Yumurta ile ilgili yapılan bu araştırmanın sonuçları değerlendiren diyet uzmanı Jean Kerver, sonucun şaşırtıcı olmadığını ve aslında bilim dünyasının bu gerçeğin farkında olduğunu söyledi. Harward Üniversitesi'nin yaptığı benzer bir araştırma da aynı sonucu verdi. 80 bin kadın ve 38 bin erkek üzerinde yapılan araştırmada, günde en az bir tane yumurta yiyen yetişkin bir insanda, kolesterol artışı meydana gelmediği ortaya çıktı.

SCHWARZXXL bunu beğendi.
  7. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    Bu sabah 10 tam yumurta yedim ve anladım ki bunu düzenli olarak yapamayacağım. Öğürerek yedim resmen. Beyazı kolay yeniyor ama sarısı adamı zorluyor. Ben kararımı verdim her sabah 5 tam yumurta. Yorumlar için teşekkürler. Bir de şunu eklemek istiyorum eğer bir gün bu sporu bırakırsam bir daha hiç yumurta yemeyeceğim. :D

8. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    1-yağ
    2-kolesterol( yeni bilimsel araştırmaları bilmediğimden; kolesterol)

Bence en fazla 5 sarı ..fazlası zarar ...yinede net birşey diyemiyoruz.ama ben 2-3 ten fazla sarının kolesterol'ü tırmandırdırdığını biliyorum...

sultanmehmed bunu beğendi.
  9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yumurta sarısı " civciv e " yakın oranlarda besin ihtiva eder ... " mechanismus "a ynıdır...

yani ,kısaca bir anlamda 10 tam yumurta yersek 10 tane civciv yemiş oluruz ...(

10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    şu kadarını söyleyeyim, zaten supplement kullanıyorsun, paso protein alıyorsun, karaciğerini bir de günde 10 yumurta yiyerek yormana gerek var mı? bence yok. kolestrol ve yağ sorunları da işin tuzu biberi.

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kolesteol zararli degil faydalidir yillardir kolestrolsuz beslenin diye yaygara yapip durdular da yagsiz beslenme sonucu neden

Obozite
    Kalp
    Seker

Gibi bir suru hastaliklar tavan yapti mantiginizla dusunun

Google da kolestrolmasallari yazip okuyabilirsiniz dilerseniz kaynak bol

12. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    iyi kolestrol var(HDL) kötü kolestrol var (LDL) sevgili heldic. zaten merak etme, bizim memlekette amatör sporcular böyle kilo başına 3-4 gr protein almaya devam ettikçe kolestrole kalmadan karaciğer yetmezliğinden gidecekler :D

13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    iyi ve kotu kolestrol vardir da disardan yedigimiz kolestrollu gidalarla kan kolestrolunun fazla etkisi yok anca yuzde 10 arttirir oda maximum

Ayriyeten kolestrol yuksekligi kotu birsey degildir kolestrolu dusurmeye calismak tamamen sacmaliktir

14. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    10 tam yumurta ziyan bir yerde ...
    Ben her gün saat 10.30 da 5 haşlanmış yumurtayı ekmek ve su ile zor yiyorum...

15. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yahu sultanmehmed, 10 yumurta zaten 70 grama yakın protein demek. onu yedikten sonra 70 gr da normal beslenmenle alsan kurtaracak neredeyse :D ziyan tabi ne gerek var. (karakaş'a da sıkı salladık bu arada :D)

sultanmehmed bunu beğendi.
  16. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bence heldic arkadasımızla hıc polemıge gırme r10 dıyet mısyonerıdır kendısı :D

m boy yumrtalarda 8gr proteın mevcut zaten gunde 5 e bolunse hafıf spor yapan bırının proteın ıhtıyacını rahat karsılar

R10 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş