Hazır çorba ve Tang kilo yapar mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve deep_fly tarafından 24 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle herkese slm.mükemmel bi site,açandan yönetenden üyelerden Allah razı olsun.
    2 sorum olucaktı.
    1.hazır çorbalar kilo yapar mı?
    2.tang kilo yapar mı?(toz içicek vitamin falan yazıyo poşetinde)

2. egoTR

egoTR Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    hazır çorbaların içinde birçok koruyucu nadde vardır,kimse tavsiye etmez bence,

tang de basit şekerdir, kilo aldırır fakat YAĞ olarak
    içindeki vitamin de devede kulaktır,sadece bir pazarlama taktiğidir

3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    şeker olan hermadde carbon a çevirilir buda sana yağ olarak geri döner fakat vucut kilon yerindeyse bu yağ olarak depolanmaz vucut aktivitesinde kullanılır. haa tang içindeki vitamin hikaye. ben içmeyeli 6 sene oluyordur. onun yerine cola iç daha iyi en aznından 1 bardağında 500 mg fosfor var calsiun la birleşir kemik ve dişlerin sağlamlaşır.

salvadore_xp bunu beğendi.
  4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Öncelikle şunu belirtiyim:
    Tang'in kalorisi muadillerine göre oldukça az, çünkü ürünü tatlandırmak için yapay tatlandırıcılar kullanılmış.
    (merak edenler besin değerlerini okuyabilirler)

Tang'in kanserojen veya başka türlü zararlarını ön plana çıkarmak daha mantıklı olabilir kilo aldırıcı etkisini tartışmadan önce..

Hazır çorbaların kilo aldırıp aldırmayacağı da besin içeriğine göre değişir.
    Bunda belirleyici faktör yağ miktarıdır.
    Genelleme yapmak gerekirse hazır çorbaların evde yapılan çorbalara kıyasla daha fazla kaloriye sahip olduğunu ve bu yüzden kilo aldırdığını söylemek yanlıştır.

Çorbalar genellikle tok tutucu ve düşük kalorili içeceklerdir. (İstisnalar dışında)
    Hazır çorbalar masaya yatırılıcaksa, konu "Tang" örneğinde olduğu gibi içerdiği koruyucuların sebep olabileceği kanserojen etkiler üzerinde odaklanmalıdır.

aneximandros bunu beğendi.
  5. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Çorbanın, özellikle hazır çorbanın faydasız olduğuna inananlardanım. Amaç tok tutmaksa yemekten önce içilecek 1-2 bardak su da benzer bir etki gösterecektir. Zaten açlık zannetiğimiz şey çoğunlukla susuzluktur ve vücut aradaki farkı anlamakta bir hayli zorlanır. Çorbalardan hoşlanmamamın bir diğer nedeni ise Türk mutfağındaki çorbaların genelinde tane ya da sebze oranının diğer kültürlerin mutfaklarına nazaran son derece düşük olması (şehriye, tarhana, yayla, domates, ezogelin örnek olarak gösterilebilir). Haliyle çorbaların kalori değerleri düşük olmakla kalmıyor, besin değerleri de aynı oranda dibe vuruyor. Bu çorbalara lezzet katması için bolca kullanılan yağ da cabası. Hazır çorbalar hakkında ise bence konuşmaya dahi gerek yok. Bonatschi benim son derece hassas olduğum hazır ürünlerin tehlikeleri konusunda gerekli uyarıları yapmış.

Tang'in de çok lüzumlu bir içecek olduğunu zannetmiyorum ama mutlaka içeceğim diyorsan akşam saatleri değilde gün içerisinde tüketmek için çaba sarfedilmeli.

6. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    genelde diet için çorba kullanıyorum,
    250 ml' içerikte
    64kcal/269kj
    protein 1.9g
    yağ 2
    karbonhidrat 9.6
    (hemen hemen cok cok az 1.veya 1.5 fark çeşitler arasında diet olarak kullanılabilir mi?
    şimdiden teşekkürler,Allah razı olsun

7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    deep_fly sağlıklı bir dietin nasıl yapılacağını forumda biraz araştırma yapmalısın. Verdiğin rakamlar da benim yukarıda söylediklerimi birebir destekliyor. Diet için çorba içmeyi bırakmanı tavsiye ederim. Düşük kalorili dietler yerine beslenme düzeninde yapacağın köklü değişikliklere ihtiyacın var gibi görünüyor. Sağlıklı yorum yapabilmek için spordaki hedeflerin, yaş, boy, yağ oranı, ölçüler gibi bilgiler vermen bir sonraki adım adına işimizi kolaylaştırır.

8. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    1.73 ve 63 kiloyum,83 kilodan düştüm(zamanında kötü alışkanlıklarım da oldu)
    karnımda ve belimde var yağ birikimi.aminoasit kullanmaya başlıcam 2 aya yakın bi süre oldu başlayalı.anlıcağınız vücut bitik:)karın ve bel yağlı,bazı markaların yağ yakıcılarını gördüm bel ve göbek için bunlar ne kadar yardımcı olabilir,aminoasit kullanımıyla yıkımdan biraz olsun cıkabilir miyim?
    Alah razı olsun

9. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    ve sabahları koşu yapıyorum,ters mekik düz mekik yanlara eğilme..

10. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    ve bana çabuk toplayabilceğim amino+yağ yakıcı+ve enerji verici bi kombine yazarsanız çok sevinirim.
    ilerden bakan biri direkt geçmişim hakkında bilgi ediniyo..
    toparlamam lazım.bar iyağlanmadan hallediyim diyorum
    şimdiden Allah razı olsun

11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Piyasadaki hazır çorbaların kalori değerleri çok düşüktür ancak içine pişirirken tereyağı eklersen doğal olarak artacaktır. Kimyasallarına değmez, al babalar gibi tarhananı ille çorba içeceksen.

Tang ise kilo aldırması mümkün olmayan bir ürün, bir poşet tangden bir litre çıkıyor. Bir poşet tangin tamamı şeker olsa kaç yazar? Kaç gram ki..... Ama 1 litre suya un katsan ondan çok kilo yapıcı etkide olur.

12. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bu hazır çorbalarda gerçek çorba tadı yok gibi geldi bana tang içinde geçerli bu açıkcası zararlı olduğunu düşünüyorum

13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tabiki zararlı hatta geçenlerde duymuştum. bunun için kimya bilimi bile vardır doğala özdeş araoma üretilir hatırlar gibi olmuştum bunlarda insana zararlı maddlerdir.

daha çok bilgi istersen sorman yeterli

14. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bu hazır pudingler ve meyveli yoğurtlarda hatta mısır gevreğinin bile kansere yol açtığını duymuştum ne kadarı doğrudur acaba yardımcı olurmusun

15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bu durum benim 2 sene önceye kadarki bi ders kitabında organik kimya yazısını okumamla değişti ve organik kimyada konuyu hatırlamıyorum tam olarak ta bu yapay maddelerin insan organları üzerine etkisini anlatıoyordu VE ÖZELLİKLE farmolojik özelliklerinde organ üzerine etkisi ve zararları yazmaktaydı hatta ozamanman ketçapta cola da bile bulunan aspartik asit bulunan herseyi bırakmak istemiştim.

hatta bu bileşikler wto dünya sağlık örgütü taradından zararlı sınıfa sokulmuştu bunların varlığı 1900 lere dayanmakta ve 1950 yılında işleme sokulöuştu. hatta adını hatırlamadığım bir bilim adamı bunların kanserle direk etkisi olduğunun altın çizmiş.ti.

nitekim kanser yaptğı hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sabit kılnmış fakat insanlarda herhangi bir deney mevcut değil. ee en zaından 3 trilyon $ lık bir pazar olduğunu zannediyorum. kolay değil. adamın kariyerini bitirirler aksi bir tutumunda çünkü o korku bana öyle yettiki mümkün mertebe almıyorum E331 321 e621 gibi gıdaları.

çoğu gerçeğe yakın tat ve amomalarda fakat vucudun verdiği tepki

16. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

Fazla kalori kilo demektir, bunun yanında yağlanma demektir. Hazır gıdalar nekadar "doğal, katkısız" densede muhakkak içeriğinde katkı maddeleri barındırıyorlar. Hazır gıda ile----kanser doğru orantılıdır. Hazır gıda arttıkça, o ülkedeki kanser vakası sayısıda artmakta. Hiçbir zaman sürekli hazır gıda tüketmemiz lazım, ancak buna günümüz şartlarında nekadar uyabiliriz oda tartışılır. Sonuç itibariyle, yaptığımız davranışlar, yaşamımızı bunaltıyor ve karartıyorsa onun zararı bize daha fazla olur.

Bu kanser mevzusunu çok fazla abartılıyor, özellikle bazı kesimler bunu sürekli dillendirmekte. Bakıyorsunuz bir prof. öyle bir anlatıyorki yaşamayalım daha iyi demek zorunda kalıyoruz. Birçok katkı maddesi kansere neden olabiliyor, dikkat edelim neden olabilir yapar demiyoruz. Bakınız, aldığınız sebzeler meyvelerde de durum farklı değil. Siz pazardan elma yada domates alıyorsunuz doğal diye. Peki biliyor musunuz, bu ürünler nezaman ilaçlandı ve ilaçlanma ile hasat arasında nekadar zaman geçti? Bu aradaki zaman enaz 7-15 gün olması gerekiyor. Eğer bu ara verilmediyse ve ilaçlanıp ürün toplanıp satışa sunulduysa siz isteğiniz kadar onu yıkayın ilaçtan kurtulamıyorsunuz. O yüzden çok kafaya takmamak lazım, çünkü günümüzde kansere neden olan okadar çok şey varki hangi biriyle uğraşacağız?

Son düzenleme: 14 Ağustos 2008
    kimodedim ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  17. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sana tavsiyem ne olursa olsun temzi iyi yıkanmış ve doğal besinlerle beslenmem yumurta bal tereyağı gibi.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  18. Dogukann

Dogukann Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hazır çorba hakkında...

Bu hazır çorbalara baktım, arkasında 1 porsiyonunda bulunan kcal=
    58-81 arasında çorbadan çorbaya değişiyor.(örn: sebze çorbası 58, yuvalama ise 81 kcal)
    Ben yağ yakmaya, yani zayıflamaya çalışıyorum, öğleyin okuldan gelince 1 paket hazır çorba hazırlayıp içiyorum.Ekmeksiz tabii.
    Sormak istediğim şu, bunun kalorisi az mı veya çok mu, sadece çorba tüketmek kaydıyla 1 öğlen arası kaç porsiyon yemeliyim?
    Yaşım 16, haftada 5-6 gün salona gidip spor yapıyorum.
    Bir paketten 4 porsiyon çıkıyor, yani 4.58=232 kcal eder, bu bir öğlen yemeği için çok mudur, hepsini yesem olur mu :D

19. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Kremali olanlar dışında hazır çorba diet menüsü için gayet ideal...

20. Dogukann

Dogukann Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ama kremalıların da kalorisi düşük?

Ayrıca öğlen 1 paket çorba yemem fazla mı, yoksa kilo vermek isteyen biri için normal mi=

Sayfayı Paylaş