Haydi Spora (Prof. Dr. Burhan Uslu)

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve sarc4stic tarafından 28 Eylül 2005 başlatılmıştır.

 1. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.261
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  HAYDI SPORA

  Bugün gelişmiş ülkelerde spor ve egzersizler sonrası görülen zedelenmeler, trafik kazalarında görülenlerden daha fazla.

  Şu ya da bu şekilde çoğu kimse spor yapmaya çalışmakta. Çok soğuk olmayan havalar bizleri dışarıda daha fazla aktivite yapmaya, normalde hafta sonunda yapmadığımız sporları gerçekleştirmeye yöneltmektedir. Tenis, basketbol, futbol, voleybol, yüzme, golf gibi sporları yapanların sayısı havaların düzelmesi ile artmaya başlamıştır. Egzersiz ve rejimle çoğu kimse kilo vermeye, vücudunu şekillendirmeye çalışmakta ya da halı sahada arkadaşları ile stresli bir şekilde top oynamaya yönlenmektedir.

  Hafta sonu savaşçıları dediğimiz bu kimseler, uzun bir kış hareketsizliği sonrası fiziksel aktivitelerine sorunsuz başlamak isterler.

  Fiziksel aktiviteler sağlıklı bir yaşam için çok önemli bir unsurdur, ancak bu arada kişinin bu aktiviteleri yaparken kendini sakatlıktan koruması gerekmektedir. Bu tür aktivitelere başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve başlayacağınız spor için, bir başlangıç programı almalısınız. Her spor öncesi ısınmanın önemini unutmamalısınız.

  İyi bir ısınma ile vücut ısısı, adale ısısı artar, adale kan akımı artar, sinir impulsları artar, hız kazanılır. Eklem hareketleri rahatlar, zedelenmelere ve sakatlıklara daha az denk gelirsiniz. Sporunuzu rahat bir şekilde yapmalısınız ve asla aşırı zorlamaya girmemelisiniz. Her sportif aktivite sonrası soğuma egzersizleri yaparak vücudun ısısını normal seviyeye indirmelisiniz. Burada amaç yavaşça kalp hızının düşürülmesi, kan ve oksijen dolaşımının artması ve dolayısıyla laktik asit gibi yıkım ürünlerinin daha çabuk atılması sağlanır.

  Yapacağınız spora başladıktan sonra çoğu kimsede adale gerilmesi ve bel ağrısı tarzında şikâyetler görülür. Bir gün yataktan bel ağrısı ile uyanabilir, diğer gün bir aktivitede adaleniz gerilebilir. Çoğumuz yaşamımızın büyük bir kısmını masa başında, bilgisayar başında ya da arabada geçirmekteyiz. Yani sağlıksız, sedenter bir yaşamımız vardır. Ancak çoğumuz sağlığımız için ve sakatlıklardan korunmak için ne kadar aktiviteye ihtiyacımız olduğunu bilmemekteyiz.

  Yaşımız ilerledikçe kabiliyetlerimiz, esnekliğimiz azalır, kemiklerimizin, eklemlerimizin ve kaslarımızın sağlığı için daha fazla çaba sarf etmemiz gerekir.

  Daha az adale sakatlığı olması için aşağıdaki konulara dikkat etmeliyiz:

  - Herhangi bir sportif aktivite öncesi mutlaka 3-5 dakika ısınmalı ve sonra yavaşça ve nazikçe germe hareketlerinin her birini 30 sn. yapmalıyız. Benzer olarak da antreman sonrası soğumayı aynı şekilde gerçekleştirmeliyiz.

  - Fiziksel aktiviteyi ve sporun süresini ve sıklığını yavaş yavaş arttırmalıyız. Aşırı yükleme yapmamalı, vücudumuza uygun sporu seçmeli ve uygun ekipman kullanmalı ve giymeliyiz.

  - Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte esnekliğimiz azalır ve eskiden hoşnutluk yaratan, zevk veren hareketler acı ve sızı verebilir. Sakatlığın önlenmesinde en önemli noktalardan birisi vücudunuzun tarafınızdan dinlenmesidir. Herhangi bir arıza durumunda bunun üzerine gitmemelisiniz.

  - Kardiyovasküler egzersizler ile birlikte güç ve esneklik hepsi bir arada olmalıdır. Egzersiz sırasında eğer acı ya da ağrı hissederseniz ya aktivitenizin şiddetini ve süresini azaltın ya da kesiniz. Bu yapacağınız basit işlem, sizi ciddi problemlerden koruyacaktır.

  Hepinize sağlıklı günler.

  Tarih : 17-05-2005
   
 2. gkhngs
  Offline

  gkhngs Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2005
  Mesajlar:
  183
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  mali işler
  Yer:
  istanbul
  ısınmadan kesinlikle spora başlamayın...


  Yoksa benim gibi 20 gun bel ağrısı çekersiniz...
   
 3. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.261
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  Tecrübeyle sabittir diyor gkhngs :D
   

Sayfayı Paylaş