Hastalıktan sonra VG ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve zubi tarafından 4 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. zubi

zubi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Forumu yaklaşık 1 bucuk senedir takip ediyorum. Bu süreç içerisinde aklıma estikçe spor yaptım. Yediklerime çok fazla özen göstermedim. Ama aklımın bir köşesinde her zaman disiplinli çalışmaya geçme isteği vardı ve yaklaşık 10 gün önce başladım. Yemeyi- içmeyi , uykuyu düzenli yaparak , hareketleri düzgün yaparak ( 1 bucuk sene forumu takip etmenin verdiği güvenle :D ) . Ancak 3 gün önce grip oldum . 3 gün hafif ateş ve öksürükle evde yattım. Bugün sabah kalktığımda kendimi çok iyi hissediyordum. Ateş yok , öksürük yok burun akmıyor :D Antrenmana bugün başlamalı mıyım yoksa bir gün daha dinlenmem uygun mudur ( vücut hastalıktan yeni çıktığı için )? Bir an önce başlamak istiyorum çünkü.

Son olarak forumda emeği geçen tüm hocalara , arkadaşlara yürekten teşekkür ediyorum. Böyle bi platformu oluşturmak kolay iş değil. Belki de bu site sayesinde kaç kişi sağlıklı bir yaşama kapısını açtı ( benim gibi :D).
    Saygılarımla .. Zubi

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Zubi doktor değilim yanlışda yönlendırmek ıstemem ama kendim hastayken bıle spora gıden bırıydım ve tecrube ettım hastayken spor yapınca daha hızlı iyileşiyordum kendımı cok daha ıyı enerjık hıssedıyordum sporda hormonaldan salgılanan bır tür şeyler var ısımlerını bılmıyorum ama bunlar hem mutluluk verıyor hemde iyileşmemıze faydalı oluyor okudugum bır yazıda yazıyordu keşke bulabılsem koyardım buraya bence gıdın spora

Zerk, onurr_535 ve zubi bunu beğendi.
  3. zubi

zubi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Ben de aynı fikirdeyim .Zaten hastalık geçti. Ama işte işi sağlama alayım dedim. Tam iyileşmişken vücudu bir anda yormak yenıden hastalanmama neden olmasın diye. Hafif bi çalışma yapacağım o yüzden .

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sevgili @zubi, zaten son 1.5 senedir 'aklına estikçe' spor yapmışsın, ayrıca 'yediklerine fazla özen göstermemiş'sin.

disiplin için 1 gün daha beklersen, sorun çıkmaz yani :D

onurr_535, Azi ve pozitronn bunu beğendi.
  5. zubi

zubi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Haklısın SAVAŞ7 4 .. Ama şöyle bir durum da var ; antrenman günlerimi okula ve işyerine gitmediğim zamanlara göre ayarlıyorum. Yani boş günlerime göre . O yüzden bugün yapmazsam bi 2 gün daha beklemek zorunda kalacağım. Çünkü bundan sonraki boş günüm cumartesi :D

6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Koşu, kürek çekme, bant üzerinde koşma gibi sadece sağlıklı olma adına yapılan sportif faaliyetler genellikle biraz sıkıcıdır. Kürek aletinin başına otururken ettiğim küfürleri kimsenin duymasını istemem. Bu yüzden çoğumuz, günlük spor aktivitesine ara vermek için küçük bahaneler ararız. “Bugün çok yoruldum spor yapmayayım,” “bugün eve geç geldim, vakit kalmadı,” veya “bugün biraz boğazım yanıyor en iyisi dinleneyim,” gibi.

Acaba hangi hastalıklarda spor yapmamalıyız?
    Yarım saatlik hafif egzersizin vücudun savunmasından sorumlu T hücrelerinin sayısını artırdığı gösterilmiştir. Buna karşılık bir buçuk saatlik yoğun koşu yapanlarda vücudun savunma fonksiyonu zayıflamaktadır.
    Her üşüttüğümüzde her grip olduğumuzda sporu kesmeli miyiz? Tabii ki önemli hastalıklarda kararı doktorunuz verecektir, benim bahsettiğim hastalık grubu her yıl birkaç kez bizi rahatsız eden grip, basit üşütme, boğaz ağrısı, öksürük gibi basit üst solunum yolu enfeksiyonlardır. İşte size önerilerim;
    1) Ateşiniz 37.5 derecenin üzerinde ise kesinlikle spor yapmayın.
    2) Ciğerlerinizin dolu olduğunu hissediyor ve öksürüyorsanız, burnunuzdan sarı yeşil veya kanlı akıntı geliyorsa spor yapmayın.
    3) Ağrı önemli bir uyarandır, bir yeriniz ağrıyorsa spor yapmayın.
    4) Fiziksel yorgunluk, migren ağrısını hem tetikler hem artırır; başınız ağrıyorsa spor yapmayın.

Tüm bunlara karşılık basit soğuk algınlıklarında spora ara vermeyin
    . Örneğin burnunuzun akması, hapşırmanız, boğazınızdaki yanma veya hafif yorgunluk veya halsizlik hissetmeniz spora ara vermenize neden olmamalı.

Bu yazı daha sağlıklı bılgı içerıyor.Alıntıdır.

onurr_535 ve zubi bunu beğendi.
  7. kazaam

kazaam Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    ben bağışıklık sistemi zayıf biriyim 8 aylık doğdum ona bağlıyorum vardır belki başka erken doğan yada 8 aylık doğan onların kuvvetlide olabilir bilemiyorum hastalanmam için soğuk su kola vb bir şeyler içmem yeterli olabiliyor bazen sık hastalanırım boğazım şişer ateşim çıkar.. Asıl bahsetmek istediğim şu: iyi olduğum bi gün spor salonuna gideyim sıkı bir antreman çıkarayım yorulayım hemen hastalık belirtileri çıkıyor meydana bu durumda bir sonraki antremanda sıkı çalışamıyorum var mı bilgisi olan ?

8. kajaga

kajaga Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    kazaam beslenmene dikkat ediyormusun

9. kazaam

kazaam Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    etsemde etmesemde oluyorum böyle:)

10. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    ye ıc spor yap yat aynı sıkayetler bende 10 sene once vardı bu spora basladıktan sonra %90 gectı sımdı yıllardır hasta olmadım..sana tavsıyem sporunu yap agır calıs ye guzel beslen..gunde yarım kg.mandalın.ye super olursun

11. zipzip_kurba

zipzip_kurba Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de geçen hafta hastaydım, sanırım ağır bir grip geçirdim. Antremanımı 1 hafta kesmek zorunda kaldım. Dün ilk antremana tekrar başladım, rekor ağırlıklar kaldırdım vücut istedi bunu. Bir önceki antremandan 15 kg fazla bench bastım ve biceps te aynı şekilde ağırlık artırdıkça artırdım. Sanırım bazen 1 hafta kadar ara vermek iyi geliyor. Hastalıkların bir çoğu psikolojiktir. Kendini iyi hissetmiyorsan antremanı ertele. Zaten antremanda psikolojik bir olay, ağırlığa kendini kafa olarak hazırlamadıysan kalmıyor zaten. Eğer amacın uzun vadede bu sporu yapmaksa disiplini bırakmadan ama kendi vucudunu tanıyarak bu sporu yapman. Ara vermek herşeyin sonu değil. Hasta isen erteleyebilirsin. Zaten uzun vadede telafi edeceksindir.

12. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Ben hasta olduğumda bile spora giderim(yanımda peçeteyle :D).
    Daha hızlı iyileşmeni sağlıyor(ince giyinme, hastalık azar)
    Evde portakal sık iç, evde sıkamıyorsan bir büfeden iç... C vitamini lazım.
    Bol bol su iç, metabolizman hızlansın.

Benden bu kadar.

13. kazaam

kazaam Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışırım meyve tüketirim 12 13 sene basketbol oynadım spordan hiç uzak kalmadım bir süredir ağırlık çalışıyorum aralıklı dönemlerle yani spordan hiç uzak kalmadım erken doğumla alakası var mı bilmiyorum bünyem zayıf psikolojik bir şey olduğunu sanmıyorum boğazım şişiyor ateşim 40 ı bulabiliyor çok sıkıntı

Sayfayı Paylaş