Hareketin Temposu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mixtape tarafından 10 Mart 2006 başlatılmıştır.

1. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    arkdaşlar şiimdi tempo ile ilgli bir kaç sorum olacak çeşitli work out veya programlarda hareketlerle ilgili tempo bölümü var bu tempolar şunlar
    4/0/X/1
    1/0/1/3
    1/3/1/0
    4/0/1/1
    bu tempo ile ilgili bilgileri olan arkdaşlar bilgilerini paylaşırlarsa minnettar kalırım

2. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam ,

Cok guzel bır konu acmıssın. Yaptıgımız sporda baslangıcta ne yaparsak yapalım vucudumuz bu spora yenı basladıgı ıcın
    ve gelısmeye ac oldugu ıcın cok hızlı cevap verır. Bu da yaklasık 1- 1,5 sene kadar surer.Daha sonra metabolızmamızın
    muhtesem adaptasyon yetenegı sayesınde uyguladıgımız calısmalarla bır turlu belırlı noktaları asamayız. Burada hareketlerı,
    setlerı degıstırdıgımız kadar onemlı olan degıstırebılecegımız bır nokta da tempodur.

Bahsettıgın sayıları soyle acıklayayım. Bench press yapıyorsun, agırlık elınde ve havada. tempo 4-0-3-0 verıldıyse
    ındırıs hızını 4 bırım kabul et, en dıp noktada 0 duruyorsun, ve ındırdıgınden daha hızlı 3 bırım hızla yukarı kaldırıyorsun ve
    orada da gene 0 duruyorsun bu sekılde devam edıyor.

Tempo arttıkca kasa uygulanan tansıyon duser, fakat gucunuzu arttırır daha yuksek kılolar kullanmanızı saglar.Bır anlamda
    hız arttıkca patlama kuvvetınız artar dayanıklılıgınız ıse dusuk kalır.Bundan dolayıdır kı bızım tabırımızle yedırerek calısmayan
    pek cok arkadasımız yuksek kılo kaldırır ancak goruntu cokta muhtesem degıldır.Haltercılerı dusunun, patlama gucun muhtesem orneklerı, bızlerden cok daha gucluler ancak bır veya ıkı adet tekrar ıcın ve o guce gore cok sıradan vucutları vardır. Irılesmenın kılıdı tansıyonu yukseltmek ancak bunu yuksek kılolarla yapmaktır.

Bu tempo bazen uc hanelı de yazılır o zaman ıkı tekrar arasındakı gozardı edılmıs olur, yanı bencte negatıf calısıyoruz dıyelım
    tempo 4-0-2 olacaktır.

Saygılar

3. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    masteer daha güzel acıkalanamaz herhalde :)
    ozellikle
    "VG'nin ana teması : vucudu gelistiren, yuksek kilolarla tansiyonu saglmaktır.."
    bu mukemmel bi bilgi.. :)

4. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Ayrıca sunu da belırtmelıyım, bazı hareketlerde temponun en sonunda gosterılen sıkıstırma squeeze mutlaka uygulanmalıdır,
    bıceps curl hareketlerınde negatıflı ve sıkıstırmalı bır tempo cok ıyı sonuc verır, bu anlamda tansıyonu yuksek tempolu
    70 kılo ıle saglayacagınıza 40 kılo ıle 4-0-2-3 - yanı kollar ustteyken 4 bırım ındır asagıda durma 2 bırım hızlı bas ve ustte 3 bırım sıkıstır seklınde.

Temponun baslangıcı her zaman tepe noktadır tum hareketler ıcın , yanı yercekımıne karsı kıloyu bıraktıgımız ve buna dırendıgımız negatıf yonde tempo sayılmaya baslar, yoksa her hareket ıcın ıtmelı ve cekmelılerde farklı farklı baslangıc
    noktaları alınması gerekırdır ve buda karısıklık saglardı.

Saygılar

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Benim bildigim, Masteer'in kinden daha farklı ama ana fikir aynı.

Tempo

Tempo tekrarlarımızın aşamalarının hızıdır.
    4020 dendiğinde;
    4 saniye indirme,
    Alt noktada beklenen saniye, kasın gerilme süresi, 0 yani hic beklemiyoruz.
    2 saniyede Kaldirma
    Tepe noktada kasma, bekleme, 0 yani hic beklemiyoruz.

Bu tempoda hareket akıcı bir sekilde yapılır, hızlı kaldırma, yavas indirme uygulanir.

Biceps'e büyük yarar sağlaya bir tempo örneği;

4022

Buna göre bar yavaş indirilir,hic beklenmeden hızlı olarak (2 saniye) kaldirilir, tepede 2 saniye siddetle biceps kasilir.
    Bu bicepsin daha sivri ve yuksek olmasini sağlayan bir tempodur.

Beni bildigim masteer'in dediginden tek farki, rakamların saniyeyi isaret etmesi, ve negativ sürec-dip nokta-pozitif surec-tepe nokta olarak ayrilması.

6. Bahadir

Bahadir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Teşekkürler...

Böyle bir bilgiye bu kadar rahat ulaşabilmek, kesinlikle ayrıcalık.

Sağlıcakla kalın.

7. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    brawo masteer daha iyi bir cevap yok

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Karasan,

Yazdıgın benım anlattıgımla aynı, fark sanırım sanıye meselesı,ben bunu hep kendımızce ayarlayaacgımız bır bırım sure olarak dusunmusumdur, valla sanıye olarak hıc dusunmemıstım, ama sanıye olunca da 4 sanıyede tepeden agırlıgı ındırmek
    cok uzun bır sure gıbı gelıyor, bu kadar kontrollu olarak ta adam gıbı kılo basılmaz sanıyorum

9. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Karasan .
    saniye icin gercekten cok uzun bi sure 4 saniyee..
    yuksek kiloya giremessin..

Hep konustugum sey; Tempo = hareketin nizamiligi..
    benim icin esas olan agır kilo, cheating ( abartmadan) yaparak, yamularak savrularak, belden güc alarak, bel wurarak... yaptıgınızdan daha fazlasını yaın bu ne ise yarıyor.. eskisine gore cok daha agır bi kilo ile belirli zaman sonra nizami hareket yapmaya, yani önce güc sonra tansyion...

Bir de Karasan, Masteer dedigi birim olayı cok daha mantıklı cunki, her insanin boyu ve ozellikle kol uzunlugu farklı oldugu icin, 2 metrelik bi adam icin 4 saniye kısa bi sureyken, 1.60 lı kadam icin cok uzun bi süre olacaktır..

Saygılar

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Masteer ve PumpForever, haklısınız, teorilerin güzel yanı, söylemesinin kolay olmasidir, ben gerci okudugumu paylastim sizinle, ama gercekten 4 saniye uzun bir süre, ama genel olarak rakamlarin saniyeyi isaret ettigini biliyorum okuduklarım kadarıyla.
    Ağır kilo basma konusunda sana sonuna kadar katiliyorum Pump Forever.
    Zaten benide o yola sen sevkettin.
    Bir dostum var, kendisi powerlifting yapıyordu.
    Güzel bir taktiği suydu.
    Mesela 180 kg. barın altına girip, ağırlığı üstünde hissediyordu, halteri trapezlerinde tutuyordu.
    Bu, onun sinir sistemini ve tendonlarını o ağırlığa alıştırıyordu.
    Daha sonra bunun cok uygulanan bir teknik oldugunu öğrendim.
    Mesela curl'de 75 kiloluk bir barı alıp, bir kac santim kaldirmak, o gerilimi kaslarda hissetmek, bunun hem psikolojik hemde nörölojik faydaları var.
    İnsana o kiloyu kaldirma istahı veriyor ve sinir sistemini, tendonları buna hazırlıyor.
    (elbette, hazır olmadan, sadece bel vurarak kaldırmaktan kastetmiyoruz, bu sadece psikolojik bir hazırlık)
    Çok nizami yaparak kilo arttırmakta gerçekten zor, ben pump foreverla tanisana kadar 28-33 kg. ile barbell curl yapiyordum simdi bu kilolar 40-45 kiloya cikti, eskisi kadar nizami değil, ama tendonlar ve sinir sistemi artik 33 kilo ile oyuncak gibi oynayacak kivama geldi.
    Ağır çalışmanın güzelliği burada, eski kiloları çok daha nizami ve rahat kaldıracak duruma getiriyor insanı, bu da güçlenmek ve artan hacim potansiyeli demek.

11. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Mıllet,

Pump hatırlarsan sana uzun sure once hazırlık setınden bahsetmıstım 1 tekrar olarakbır de eger pozıtıf basamıyorsanız negatıf gırın demıstım.

Iste agırlıgı basamasakta tartma olayının daha da gelısmısı bu teknıklerdır. Ancak bunlar sadece bulk donemınde uygulanır.

Rekorunuz 150 kg ıse , ısınmadan sonra dogrudan 100 kg- 120 kg - 140 kg basarsınız, daha sonra rekorunuzu asmak ıcın
    sadece bır tekrar eskı rekorunuzu kontrollu basar ve normal set arası kadar dınlenırsınız - bu bulk donemı hacım ve guc ıcın takrıben ıkı dakıkadır, daha sonra 155 takıp mesela 2 tekrar kendınız 1 tekrarda yardımlı bastınız ve artık basacak halınız
    hıc kalmadı , o zaman tabıı saglam partner gerekır sadece negatıf yonde asagı ınmesını yavaslatmaya calısırsınz bu arada da
    partnerınıze oldukca fazla ıs duser ancak ısı bılen bır partner sızı o kılo altında ınletır.

Daha sonra pozıtıf artık sız basmıyorsunuzdur,partnerınız kaldırır.

Saygılar

12. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93

evet anladım benim partnerim tam işte böyle sadece çıkarken ritme hızı ayarlıyor inliyorum ağırlığın altında o ise umrunda değil sadece hızı ayarlıyor ne hızlı nede aşırı yavaş ağır ağır kaldırmama yardımcı oluyor iyi bir partner gibisi yok ,uper

13. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    dogru soyluyorsun hsd, ben su anda partnersız calısıyorum, partnerım bu ayın 20sınde gelecek, ama cok yakın olmadıgın kısılerden yardım almak hemde her set mumkun olmuyor, bu yuzden de ıster ıstemez kontrollu basabılecegın kılolara gırıyorsun, halbukı her harekette son ıkı setın son tekrarları kesınlıkle partner destegıyle ancak cıkacak agırlıkta olmalı kı gelısme sursun.

Bırde yardım etmeyı bılmeyen partner setı mahfedıyor, sana bırakması gerekırken kıloyu yuklenır, veya tam tersı ıvmeyı verecegı an bı parmak atmaz da agırlık zaten kopmus posıtıf yonde en uste artık gelmısken tutar kıloyu ceker.benım bır partnerım vardı, valla adam mukemmel yardım etmenın dısında,
    o gun ıyı degılsen kılo arttırmak ıstemezzsen veya ıkı tekrar az basmaya nıyetlernırsen bır de dalga gecerdı, ben bır dakıkanın uzerınde dınlenırdım eskıden,
    hadı hadı ohoooooo ne tembel adamsın dıye dıye benı forma sokardı. ben gercekten tembelımdır o yuzden benım gıbı adamlara elı masalı ve nefes aldırmayan boyle adamlar lazım :roll:

14. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Walla cok güzel yazdin Masteer, eli masali, nefes aldirmayan kismina bayildim, bana Pump Forever'i hatirlatti, adami Bench Press'ta halterin altinda inletecen bir arkadas, tamda senin dedigin gibi.
    Arnold'ın bir lafi var, "yalniz calisiyorsan hic calismiyorsun"
    Bu elbette onun abartisi, ama gercekten, bazi insanlar partnerli calismadan daha bir fayda saglar, dahada fazla yararlanir.
    Yakinda, "partner araniyor" diye bir kose acsak hic fena olmayacak, benimde en buyuk sıkıntım, spotting, yani nizami yardim yapacak birilerini bulmak.
    Lönk diye çekeni mi istersin, momentum vermesi gerekirken step yapan kızlara bakanı mı?
    Benimde bir arkadaşım vardı Academic zamanlarımda, bir gün kalf çalışmaya halim yok dedim,
    "İnanmiyorum, Emre, şaka yapıyorsun, sen idmanı yarım bırakacak adam değildin, hayret ettim walla" dedi.
    Size yemin ediyorum, dizlerim tutmamasina rağmen hayatımın en deli kalf idmanını yaptım.
    Partner böyle birşeydir, bir bakışı, bir ters lafı insanın içindeki alevi körükler, insanı yeniden dirildir.
    Yok mu Moda civarında oturan bir arkadaş? :D

15. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    teşşkürler

bilgiler için teşekkür ederim

16. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    o zaman partner nedir pardon partner var parner var işibilen partner sevmesende bacak çalışman demektir veya o gün hiç halin olmasada onun için mecburen idmana gitmen demektir biz besinlerimizi özenle seçtiğimiz gibi partnerlerimizide işi bilen babında kaliteli seçmeliyiz ve en önemlisi güç dengeleri eşit olmalı bir dönem bir partnerim vardı resmen ölüm basamıyır ve illada benim girdiğim kiloya girmek istiyordu ben seti bitiriyorum inleye inleye kollarda derman kalmamış daha sorada bu kiloya girmesine henüz daha zaman olan eski partnerime yardı et omu basıyordu benmi anlamıyordum ve tekrar sete gir resmen ölüyordum kesinlikle aşağı yukarı güç dengesini aynı olması lazım kilo tak ona kilo çıkart buda uymaz zaman kaybı etrafıma bakıyorum partner yok ulan nerede bu kiloyu değiştirecez bi bakıyorum gitmiş salonun en dip ücra kısmındabir çocuğa küpe yakışmış nezamandanberi takıyorsunentel pozları olum neyapıyorsun sen orada abi küpeden sohbet açıldıda ulan az önce yanımdaydın sohbet için senmi gittin yok abi o geldi olum gelse ben görmezmiydim bak ağırlıkları değiştirdim tek başıma extra yoruldum sen gel direk gir eşşeğin vardı hatta kalk yerine basayım :x yolları ayırdık

17. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    hsd,

denk guc cok onemlı partnerde , ayrıca bazı kas gruplarında senden ustun olacakkı ona mahcup olmamak ıcın kendını zorlayasın, uzun sure bacak calısmadıgım bır donemden sonra bahsettıgım ıyı partner cok duzgun bacak calıstıgı ıcın kısa surede mecburen forma gırmıstım. Squat yapacaz,
    ben aylar sonra ılk defa gırıyorum 70 kg falan basladım, adam tabı aylardır calısıyo 180 kglarda, 4-5 antrenman dalga gectı, akıl verdı bacak olmadan
    ustte maxımumuna gıremezsın falan dıye, yaw bılıyozda ıste bırakmısız zamanında duzgun bacak antrenmanını , sırf cenesını kapamak ıcın kendımı kasa kasa
    ıkı ay sonra yakaladım onun kılolarını.

Kım kendı sevıyesının altında partnerle calısırsa partnerıne calısıyordur, en ıyısı bazı kaslarda sen ustun olacaksın, bazılarında o ustun olacak, kardes kardes
    gecınıp gıdeceksınız ;)

Saygılar

18. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    masteer evet haklısın arada herzaman bi yarışma olacakki tadı çıksın ve yol katedilsin

19. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Masteer
    walla cok guzel soyledin ama oyle adam bulmakta o kadar zor ki, bu spora beni baslatan arkadasla yapıorduk ilk 2-3 hafta boyunca.. beraber salona gidioduk filan.. ben onun progrmaını yapmaya basladım o bir senelikti ve cok ciddi calısıodu.... bench press te 75 yapıodu 1-2 tekrar... ben de uyuz oluodum, benim gucum yetmiodu.. 60 anca yapıodum ... seni cok yakında gececem diodum.. o da " haha tabi tabi... sabredeceksin olm 1-2 sene" diodu.. su an 10 aylıgım ve 145-150 bench yapıorum.. keske beni gorseydi diolrum, cunki sporu ben 2 aylıkken bıraktı.. :) olurda bi gun bi yerde rastlarsak, oturup aglar herhalde..

ii bir Partner kadar extra motivasyon saglaycak baska hic bi supplements ve steroid yok dusunuyorum.. dün deadliftte 180 kilo 1-2 tekrar yapıp bitirecekken, yanıma yeni baslamıs bi cocuk geldi... basladı soru sormaya, bilgiside fena diil... sen bunu yaparsın rahat abi.. filan dedi.. ben de harekete basladım.. 4 tekrar cıkartım... 1-2 yapıp bırakırdım, ama izleyen ve bana inanan bi cift göz wardı uzerimde... iste boyle bisey

20. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Pumpcıgım,

Keske yakın otursak, valla senın gıbı azımlı dısıplınlı ve gelecek vaadeden bır bodycı benım gıbı tembel bır bodycı eskısını
    ıyı yola getırır.

Sayfayı Paylaş