hangi supplement ne zaman kullanılır sorusunun cevabı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve jön türk tarafından 4 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
 1. jön türk
  Offline

  jön türk Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2007
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  ADIM 1

  Ne zaman : Uyandıktan hemen sonra
  Ne : 20-25 gr Whey Protein
  Neden : Whey protein izolesini uyanır uyanmaz almamızın nedeni; tüm gece boyunca (takriben 7-8 saatlik veya daha fazla) uyku esnasında tamamen aç kalan metabolizmanın amino asit ihtiyacını en hızlı biçimde karşılamak ve katabol etki prosesine en hızlı biçimde son vermektir.

  Uyku esnasındaki metabolizma uyku başlangıcının ilk üç saatinden sonra katabol etki alanına girerek onarım ve gelişim için ihtiyacı olan amino asitleri kendi bünyesinden karşılamaya başlar. Sabah sisteme ilk olarak verilecek 20-25 gr Whey Protein azalan bu rezervlerin yerini konması ve emilim-etki hızı bakımından tercih edilmelir.

  ADIM 2

  Ne zaman : Whey Protein alımından 25-30 dakika sonra
  Ne : 3-5 gram Arginine-5 gr Glutamine-3-5 gr BCAA
  Neden : Arginine gerek idman esnasında ihtiyaç duyulan pompa etkisinin ortaya çıkarılmasıda(nitric oxide) gerekse uyku esnasında büyüme hormonu(GH) oranının yükseltilmesinde ve en önemlisi erkeklerde sperm ve ereksiyon kalitesinin sürdürülmesinde son derece önemlidir.

  Glutamine ise idman sonrası toparlanmaya olan katkısı, sindirim sistemine olan hazım desteği ayrıca dönemsel dalgalanmalar şeklinde kullanıldığında Arginine benzeri GH oranına olan yükseltme efektivasyonu açısından alınmaktadır.

  BCAA olarak tabir edilen Valine, Leucine ve İsoleucine 1980 'lerin ortalarından beri ölçü koruyucu etkisi kanıtlanıp kullanım oranı sporcular tarafında yüksek olan amino asit kombinasyonlarıdır. Ayrıca BCAA 'ların bağışıklık sistemine olan güçlendirici bazı etkileri de yapılan bazı araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

  Arginine, Glutamine ve BCAA 'ların kombine olarak alınması maksimum emilim ve etki bakımından en optimal neticeleri ortaya çıkaraktır.

  ADIM 3

  Ne zaman : Kahvaltı esnasında
  Ne : Multivitamin-Mineral kombinasyonu-500-1000 mg C vitamini-200-400 IU vitamin E-1000,1200 mg Kalsiyum-2-3 gr Balık Yağı-Yeşil çay.
  Neden : Sabah kahvaltısı vücut geliştirme sporunda diğer sporlara oranla daha önemlidir. Argine-Glutamine-BCAA kombinasyonundan 25-30 dakika sonra kahvaltıya başlanmalıdır.

  Vücut geliştirme sporcusunun kahvaltısı yüksek oranda yağsız protein ve düşük glisemikli kompleks karbonhidratlar içermelidir. Geleneksel Türk kahvaltısı tat bakımından her ne kadar güzel olsa da, yüksek oranda yağ ve şeker içermesi bakımından amaca uygun gözükmemektedir.
  Protein kaynağı olarak yumurta beyazı veya yağsız ton balığı kullanılabilir. Şayet evde kahvaltı imkanı yoksa yumurtalar sert olarak kaynatılabilir. Kutu ton balığı ise daha
  kullanışlı ve pratik olacaktır. Fakat fiyat açısından dezavantaj teşkil eder.

  Vitamin ve mineralleri kahvaltıda almamızın ana amacı, ilk ana öğünde tüm ihtiyacı en yüksek şekilde karşılama stratejisidir. Kahvaltı vücut trafından en iyi değerlendirilen
  öğündür. Elit vücutçular genellikle 12-15 tabletlik poşet vitamin-mineral kombinasyonlarını tercit etmekteler. Bunlar ayı zamanda performans arttırıcı bazı bitkisel kombinasyonları da içermektedirler. Vitamin ve mineralleri poşet kombinasyon şeklinde almak ayrı ayrı almaya oranla ekonomik açıdan daha avantajlıdır.

  Dozajlamaya gelince ; her ülkenin sağlık bakanlıkları günlük beslenme değerlerini açıklayan tablolar hazırlayıp yayınlamaktalardır. Günlük C vitamini ihtiyacı için alacağınız takviyenin üzerindeki değerin almanız gerek normal günlük değerin en az % 80'ini karşılaması gerekmektedir. Aynı oranlama D-E-B complex, çinko, bakır ve magnezyum için de aynen geçerli.

  Bilindiği üzere C vitamini en önemli antioksidantlardan birisi. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında ana etken. Kahvaltı da yeşil çay ile kombinasyou etkinliğini arttıracaktır.
  E vitamini ise alyuvar sağlığı ve idman esnasında kaslardaki oksijen kullanımı açısından önemli. Ayrıca; saç ve deri sağlığında koruyucu rol oynamakta. Bazı profesyonel sporcuların kimyasal destek(!) kullandıkları dönemlerde saç dökülmesi problemiyle karşılaştıkları bir gerçektir.
  E vitamini takviyesi özellikle bu dönemde önem kazanır.

  Kalsiyum ve magnezyum tabletlerinin kullanım amacı ise idman esnasına yöneliktir. Özellikle sıcak yaz aylarında ağır idman yapan sporcuların kramp tehlikesine karşı korunmasında magnezyum-kalsiyum kombinasyonu daha çok önem kazanır.

  ADIM 4

  Ne zaman : Kahvaltıdan bir saat sonra.
  Ne : Acetyl L-Carnitine
  Neden : Acetyl L-Carnitine normal L-Carnitine'in ikici nesil, gelişmiş ve daha etkili versiyonudur. Fiyat bakımından biraz yukarıda olsa da etkinlik indeksi olarak değerlendirildiğinde normal L-Carnitine 'e oranla çok daha tatminkardır.

  Egzersiz esnasında yağ asitlerinin yoğun olarak kullanımını sağladığı herkesce bilinmekle birlikte kilo verme dönemlerinde kalbin ve genel metabolizmanın güçlü kalmasını,aynı zamanda düşen hormon değerlerinin dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.

  Profesyonel sporcuların en tanınmış beslenme ekspertlerinden Chad Nicholls ( ki kendisi aynı zamanda Ronnie Coleman'ın da diyetisyenidir ) çalıştırdığı öğrencilerine günde 3-4 grama kadar A-L-Carnitine önerdiğini ve etkinliğini makalelerinde belirtiyor.

  ADIM 5

  Ne zaman : Öğle yemeğine 1 saat kala
  Ne : 20-30 gr Casein veya egg protein powder
  Neden : Casein (süt) ve egg (yumurta) protein tozlarının molekül ağırlıkları daha yüksek olduğundan Whey proteine oranla daha yavaş kana karışım özelliğine sahiptirler.
  Bu yüzden metabolizmada Whey 'e oranla daha uzun süre kalırlar. Bu yüzden anabolik prosenin devamlı yüksek tutulmasında ve ara öğünlerde tercih edilmeleri mantıklıdır.

  ADIM 6

  Ne zaman : Öğle yemeğinde
  Ne : 200-300 gr herhangi bir et türevi, 100-150 gr komplex karbonhidrat, 100-150 gr taze sebze,1-2 parça mevsim meyvası.
  Neden : Doğduğu andan itibaren üç öğün üzerine adapte olan metabolizma öğlen saatlerinde doğal besin kaynaklarına ihtiyaç duyacaktır. Kırmızı et öğle yemeğinde tercih edilebilir. Akşam kesinlikle yenilmemelidir. Hem yağ oranı yüksektir hem de sindirim sistemini çok zorlar. Bunun yanında amino asit profili müthiştir, Folik asit ve B vitamini deposudur. Bu yüzden öğlen yemeğinde yenilmesi daha uygun olacaktır.
  Karbonhidrat olarak pirinç veya siyah makarna kullanılabilir. Şayet bu ikisini bulma imkanı yoksa kepekli ekmek tercih edilebilir. Sebze ve meyvalar mutlaka taze olmalı ve günümüz tarım ilaçlarının gücü göz önüne alındığında çok iyi yıkanmalıdırlar.

  ADIM 7

  Ne zaman : Öğleden sonra
  Ne : 1-1,5 Acetyl L-Carnitine, yeniden.
  Neden : Sabah alınan dozaj ile bu alımın ana farkı şudur: İdman saatine yakın bir dönemde damarları temizleyerek alınacak diğer takviyelerin kaslara daha sağlılklı transportasyonuna olanak sağlamak.

  ADIM 8

  Ne zaman : İdmana 1-2 saat kala
  Ne : 200-400 mg Kafein
  Neden : Kafein bir vücutçunun bulup kullanabileceği en ucuz ve en etkili uyarıcı ve performans arttırıcı maddelerden birisi. Gerçi yeni açılan bazı yerlerde bardağı 10 Ytl'ye kadar çıkıyor ama bu tür yerlerden uzak durmak sağlığa daha faydalı:)
  İdmana 1-2 saat alacağınız 200-400 mg kafein 5-6 saat boyunca sistemde aktif olarak kalacaktır. Bu idman esnasındaki konsantrasyon ve dayanıklılığı olumlu etkiler.

  Fakat daha yüksek dozların kalp ritim bozukluğuna kadar varan ( taşikardi ) problemler ortaya çıkaracağını belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca bazı sporcuların uykusuz ve yorgun oldukları zamanlarda kafein ve diğer uyarıcı destek maddeleriyle idman yaptıklarını duymaktayız. Bu zaten yorgun olan sistemin üzerine gitmektir ve kalp krizine varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Sporcu yorgunsa yapması gereken tek şey 7-8 hatta bazı durumlarda 9 saat uyumaktır. Bunun alternatifi olamaz.

  ADIM 9

  Ne zaman : İdmandan 45 dakika veya 1 saat önce
  Ne : 600-800 mg arası Tribulus Terrestris
  Neden : Tribulus 1990 'ların başından beri testosteron uyarıcısı olarak yaygın kabul ve kullanım görmekte.

  Doğu bloğu yıkılmadan önce Bulgar halter takımının idmanlarında önce Tribulus aldıkları geçtiğimiz yıllarda yabancı dergilerde yayımlandı. LH etkisiyle ( luteinizing hormonu )
  testosteron üretimini tahrik eder ve bu daha sert ve agresif idman gerçekleştirme olanağı yaratır.

  Tek ve en önemli nokta Tribulus 'un çok uzun süre ve yüksek doz kullanmamaya dikkat etmektir. Ünlü markaların bazıları Tribulus 'u Arginine ve Tongat Ali (longjack ext.) ile kombine eden bazı ürünler piyasaya sürmektedir. Amaç daha fazla testosteron 'dur. Her ne şekilde olursa olsun bu tür ürünleri 3 hafta kullanıp 2 hafta ara verilmelidir.

  Bazı makalelerde etkinliği tartışılsa da Amerika 'da son yılların en çok satan testosteron booster ürünü olması, sporcular tarfından etkinliği ve güvenilirliğinin kanıtlandığına dair en şüphe götürmez gerçektir!

  ADIM 10

  Ne : İdmandan 30 dakika önce
  Ne : 2-3 gr Arginine, 5 gr Glutamine, 3-5 gr BCAA
  Neden : Daha önce belirtiğimiz gibi Arginine, nitrit oxide mekanizmasının ve diğer hormonal sisteme bağlı döngülerin sağlıklı işlemesi için vazgeçilmezdir. Burda Arginine 'i idmandan önce alışımız tamamen "pompa etkisi" inden yararlanmak üzerine kuruludur.

  Glutamine 'i ise burada alış amacımız amino asit havuzlarının tam dolumundan emin olmak ve yapılacak sert idmana yine amino asit seviyelerini yüksek tutarak emin olmaktır.

  BCAA 'lar ise idman esnasındaki en aktif aminolardır ve egzersiz esnasında kas yıkımını önemli ölçüde engelleyeceklerdir. Tüm bunlar ön hazırlıktır.

  ADIM 11

  Ne zaman : İdmandan hemen önce
  Ne : 20-30 gr Whey Protein-30-40 gr Karbonhidrat-3-5 gr Creatine-500 mg Alpha Lipoic Acid-ALA.
  Neden : Daha önce de belirttiğimiz gibi Whey protein emilim ve kullanım hızı açısından protein kaynakları açısından en etkili olanıdır. Esansiyal Amino Asitlerin kas gelişmi prosesinde birincil derecede sorumlu olduklarını yeniden hatırlarsak bunların olabildiğince hızlı şekilde adelelere transferazının ne denli önem kazandığı ortaya çıkacaktır.
  Whey Esansiyel amino asitler bakımından rakipsizdir. Bu avantajıyla idman öncesi beslenmemizde köşe taşımızı oluşturuyor.

  Diğer yönden antrenman esnasında gerekli olacak enerji kaynakları sadece protein bazlı olmamalı, çabuk emilimli karbonhidratlarla hazırlanacak içeceğin likidasyonunda mutlaka yer almalıdır. Bu noktada supplemant imkanınız varsa kullanabilirsiniz. Şayet yoksa Whey pretein 'i sütle değil,herhangi bir meyva suyuyla karıştırmakta etkili olacaktır.

  İdman öncesi alınacak üçüncü ve belki de en önemli performans maddemiz ise şüphesiz Creatine 'dir. Creatine ATP sentezini hızlandırarak hücre bazında enerji rezervlerinin daha çabuk toparlanmasına, böylece daha sert ve uzun idman ortamına olanak sağlıyor.

  Alpha Lipoic Acid-ALA ise güçlü antioksidant etkisiyle idman sonrası oluşan serbest radikalleri uzaklaştırır. Daha da önemlisi ise hücrelere creatine ve glucose girişini arttırmasıdır.

  İdman öncesi beslenme sporcunun form ve performans durumuna göre değişkenlik göstermelidir. OFF sezon tabir edilen ölçü ve kuvvet kazanma döneminde yukarıda verilen dozajların üzerine çıkılabilir.
  Diğer yönden defination, yani şekil. Ya da sporcu profesyonelse müsabaka hazırlık ( prepearing for a contest ) dönemi içerisinde ise protein alımı 2-3 katına çıkacak, karbonhidrat alımı ise dramatik ölçüde azalacaktır.

  Özellikle bu diet ve müsabaka hazırlık dönemi esnasında supplemant kullanım programı ve stratejisi çok çok dikkatli ayarlanıp hazırlanmalıdır. Diet esnasında bir çok besin maddesinden uzak tutulan metabolizma yapılan ağır idmanında dahilinde olağanüstü zorlanmaktadır.
  Alınan ağır kimyasalların da etkisiyle bağışıklık sistemi çöken vücut, enfeksiyon ve sakatlıklara açık hale gelmektedir. Günümüz sporcularında görülen hastalık ve sakatlıkların çoğu müsabaka hazırlık döneminde ortaya çıkmaktadır.

  İdman vücut geliştirme sporcusunun savaşıdır 11. adımsa tam tabiriyle şarjörü doldurmaktır !

  ADIM 12

  Ne zaman : İdmandan hemen sonra
  Ne : 5 gr Glutamine-3-5 gr BCAA-4-6 tablet Amino asit
  Neden : İdman esnasında yoğun olarak kullanılan amino asit rezervlerinin yerine konulması ve bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi idman sonrası beslenmenin ana hatlarını oluşturmalıdır.

  Glutamine, gerek amino asit havuzlarının yeniden dolumu, gerekse idman sonrası zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında ve GH 'nun salgılanmasını arttırmak açısından değerlendirilmelidir.
  BCAA alımının buradaki alımı ise protein sentezini tetiklemek ve insülin salgısını yükseltmektir. Bilindiği üzere insülin en anabolik etkili hormonlardan biridir ve idman sonrası dönemde de önem taşır.
  Bunlara ilave olarak alınacak 4-6 tablet yüksek doz ( 2000-3000 mg.) amino asit tabletleri pozitif nitrojen dengesinin oluşturulmasında esas teşkil eder. Amino asitler 1970 'lerden günümüze kadar uzanan en güvenilir gıda takviyeleridirler. Profesyoneller arasında amino asit kullanımı adeta bir gelenek halini almıştır.

  ADIM 13

  Ne zaman : İdmandan 30-45 dakika sonra
  Ne : 25-30 gr Whey protein,4-6 gram Esansiyal amino asit,40-60 gr basit karbonhidrat.3-5 gr Creatine,500 mg ALA.
  Neden : İdman sonrası kan sirkulasyonunun normale dönmesi için gerek sürenin bitiminde günün en önemli üçüncü öğünü söz konusu olmaktadır. İdman sonrası beslenme.
  25-30 gr Whey protein sistemin idman sonrası ihtiyaç duyduğu tüm protein ihtiyacına cevap verecek komplikasyona sahip olmakla birlikte buna ilaveten alınacak 4-6 gr EAA ( Esansiyal amino asit) alınan whey proteinin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlar ve her gram proteinin kana karışmasına olanak tanır.

  İdman sonrası alınacak basit karbonhidratlar ise çeşitli olabilir ; Supplemant kullanma imkanı varsa değerlendirilmelidir çünkü en bilimsel oranlama bunlardadır. Şayet kullanma imkanı yoksa üzüm veya elma suları kullanılabilirler. Supplemant türü alınırken içeriğinde Maltodextrin ve Sucrose olan ürünler tercih sebebi olmalıdır.

  Creatine alımının idman sonrası alımındaki amaç ise boşalan kas creatine rezervlerini yerine konulmasıdır. Creatine 'in etkinliğinin arttırılması ve creatine-glucose-whey kombinasyonunun etkinliğinin arttırılması içinse devreye Alpha Lipoic Acid-ALA girecektir.

  ADIM 14

  Ne zaman : Akşam yemeği
  Ne : 200-300 gram tavuk veya balık eti-150 200 gram kompleks karbonhidrat-Sebze ve meyva.
  2-3 gr Balık yağı tableti-2-3 tablet Spirulina-1 Likopen tableti-1 tablet B vitamini.
  Neden : Akşam yemeği hafif ve yağsız protein kaynaklarından oluşturulmalı yağsız tuzsuz karbonhidrat ve sebzelerle desteklenmelidir. Haşlama ve ızgara tercih sebebidir.

  Balık yağı Omega 3 yararlı yağların kullanımını tahrik ederken, 3-4 tabletlik Spirulina hazım sistemine yardımcı olarak tokluk hissi yaratacaktır. Ayrıca spirulina tabletlerinin
  NASA tarafından dayanıklılık arttırıcı olarak astronotlara verildiği bilinmektedir.
  Likopen ise mide duvarının korunmasında ve antikanserojen etkisi bakımından alınmalıdır. B vitamini ise protein sindirimine yardımcı olacaktır.

  ADIM 15

  Ne zaman : Yatmadan 30 dakika önce
  Ne : Tek doz ( ZMA ) Çinko,magnezyum, B-6 vitamini kombinasyonu.
  Neden : Bir çok sporcuda olduğu gibi vücut geliştirme sporcularında da magnezyum ve çinko eksikliği söz kunusu olmaktadır. Diğer yönden bu iki elementin sağlıklı testosteron ve cinsel fonksiyon faaliyetlerinde önemli yer tuttukları bilinmektedir.
  ZMA aynı zamanda IGF-1 ( insulinelike growth factor-1 ) ve testosteron seviyelerini dengeleyerek yorgunluğu azaltacak, dinlenme periodunu kısaltacaktır.
  Diğer yönden ZMA, özellikle ağır kimyasal destek kullanarak ve uyarıcı grubu ilaçlarıda cycle'larına alan profesyonel ( beta agonist vb.) sporcuların önemle üzerinde durması gereken bir takviyedir. bu tür ilaçların sinir sistemi üzerindeki yıpratıcı etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı sporcuların cycle dönemlerinde kronik uykusuzluk problemi
  çektikleri rapor edilmektedir. ZMA takviyesi özellikle bu açıdan kullanılabilir.

  ADIM 16

  Ne zaman : Yatmadan hemen önce
  Ne : Casein proteini.25-30 gram
  Neden : Daha önce de belirttiğimiz üzere Casein whey proteine oranla daha yavaş kana karışmaktaydı. Bu her ne kadar idman sonrası ve sabah kullnım açısından dezavantaj teşkil etse de, özellikle yatarken uyku esnasındaki uzun sürede oluşacak olan amino asit ihtiyacının karşılanması bakımından pratiktir.
  Böylece metabolizma katabol etki prosesinden uzak tutulacaktır.
   
  zumruduanka, Akay, Malebolgia ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. jön türk
  Offline

  jön türk Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2007
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  alıntıdır...sadece kopyala yapıştır yaptım ...
   
 3. firebird
  Offline

  firebird Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  369
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkürler gerçekten güzel bi tablo , bide maliyet cetveli eklermisin :D yada sen ekleme ben söliyim aylık 500-600 ytl :)
   
 4. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.920
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  bence yanlış anlaşılmasın..
  bu yukardaki tablo bir sporcunun günlük dieti olamaz..
  sadece bu spora gönül verenlere supplement kullanımı açısından yol gösterici olabilir..

  her insan günlük dietinde kendi eksikliklerini ve düzeltmesi gereken noktaları bulmalıdır.. bunu bulmada yukardaki tablo yardımcı olabilir..
  mesela yukarda 16 adet adım varsa sporla ilgilenen kişi bu adımlardan kendi yaşam tarzına göre birkaç tanesini seçebilir ve uygulayabilir...

  yukarıda yazan bilgiler çok açıklayıcı ve bilgilendiricidir.. hangi adımı hangi sebepten ötürü uygulamamız gerektiği ayrıntısıyla açıklanmıştır ve gerekçeler yanlış değildir..
  ancak dediğim gibi bütün bu adımları tek seferde günlük diete eklemek demek beslenmeyi supplement üzerine kurmak demektir ve bu hem sağlık, hem de maddiyat açısından uygulanma bakımından mantıklı değildir..
  nitekim yukarda bahsedilen adımların bazılarının (özellikle whey ve casein alımının) doğal besin karşılıklarını bulmak ve tüketmek zor değildir..


  kaynak belirtmemiş olsan da bu yararlı paylaşım için teşekkürler..
   
  castorpollux bunu beğendi.
 5. SCHWARZXXL
  Offline

  SCHWARZXXL Özel Üye

  Katılım:
  15 Mart 2006
  Mesajlar:
  3.598
  Beğenileri:
  4.651
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  antremandan hemen önce whety proteini ve karbonhidrat kısmı yanıltıcı olmuş.
  whey proteini izolesi belki kullanılabilir ama o da hemen önce değil belki bir yarım saat önce. kompleks karbohidratın ise antreman öncesi kesinlikle yeri yok. Belki bir miktar yüksek glisemik indeksli karb hemen önce alınabilir.
  Ayrıca adımlar bulk ve definisyon dönemini karışımı gibi. Yani bir yandan creatine alıp bir yandan kafein almak mantıksız. kafein creatine emilimini azaltacaktır.
  Yazı doğru zamanlamadan çok suppplementların etkileri üzerine bir derleme gibi olmuş daha çok.
   
 6. jön türk
  Offline

  jön türk Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2007
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  zaten amatör olarak yapan birinin hepsini kullanması zor. burada bir karışım var. mesela creatin ve whey kullanan birisinin günün hangi saatinde neyi alacağı gibi...
   
 7. l30n66
  Offline

  l30n66 Üye

  Katılım:
  24 Mart 2006
  Mesajlar:
  244
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  38
  yukaridakiler icin tesekkurler fakat oncelikle
  1 cok profesyonelce olmus siz bu kadar protein normal bir insan olarak baslicak olursaniz cok cabuk kabiz olursunuz.
  NEDEN:Cogu dietin en buyuk hatasi babacim karbonhidrati keserim olumune protein basarim hem fazlaliklardan kurtulurum hem kaslarim hizli siser..Yanlis suarada basliyo: normal 1 insanin bunyesi daha dogrusu bobrekleri sadece kisitli miktarda protein suzer bi anda inanilmaz protein bobrekleri kisitlicak bazi kardeslerimiz -ya su protein tozunu aldim kabiz yapti sizdede bole bi etkis oldumu? olmadi fakat bi anda sen uyanir uyanmaz 30 gr saf protein ustune 3 yumurta oglen de tawuk yersen...
  2 benim bildigim kadariyla en saglam wucutcu bile proteini bu kadar hizli suzemez 1. we 2. adim arasina bakin once 25 gr protein aridindan glutamin we bcaa...
  3 bcaa en onemli protein turu olarak bilinir %65 ten bahsediyoruz.sizce suzulmesi kolaymi daha dogrusu bcaa nin kullanim tarifesinde lutfen fakli bi proteinle birlikte icmeyiniz yazar..

  Herneyse bunlar benim yorumum karar sizin yazanin profesyonel oldugu we BUNUN PROFESYONELLERE GORE oldugunu gozden kacirmayalim..Kisacasi elimizdekileri buna bakarak kullanicaksak spordaki gecmisimizi yoklayalim..
  NOT:abiler umarim sert olmamistir cok fena kabiz oldum doktor birbir anlatti dogruladi bildiklerimizi baska bi kardesin abinin cani yanmasin....
   
  castorpollux bunu beğendi.
 8. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.614
  Beğenileri:
  14.600
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Jöntürk Kaynağı En Kısa zamanda belirtmelisin..

  SCHWARZXXL bu tabloyu bir şirketin kendi supplementlarına genel isim altında önerdiği zamanlar olarak algılıyorum..Muscletech yapıyor arada böyle listeler ve antremandan hemen önce 20 gr..nitrotech (malum whey) 15 dk.sonra 40 gr.nitrotech gibi zamanlar belirleyebiliyorlar..
  Ama komplex karb.dediğin gibi hemen önce çokta işe yaramayacaktır..hatta hemen öncesinde basit şekerde kan şekerini hızlı yükseltip düşüreceği için performans düşüklüğü yapacaktır..basit şekerin alımının zamanlaması çok hassas aslında..zira ör. 45dk.önce alınması sakıncalı fakat 30dk.ideal gibi makaleler hatırlıyorum..en iyisi hemen öncesinde karb.dan uzak durmak..

  l30n66 artık o protein alım miktarı ve şu kadarını süzer yada şukardan fazlası boşa gider sözleri tartışılan konular..çok emin olmamak lazım okonuda..kas kütlesi ilerledikçe o 30gr hesapları çok değişiyor..
   
  Son düzenleme: 5 Ağustos 2007
 9. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.073
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Çeviri ve Derleme : Orhan TEZİŞÇİ
   
 10. SCHWARZXXL
  Offline

  SCHWARZXXL Özel Üye

  Katılım:
  15 Mart 2006
  Mesajlar:
  3.598
  Beğenileri:
  4.651
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Antreman öncesi basit şeker alımının normal zamanlardaki gibi insülini fırlatıp kan şekerinin aniden düşmesi gibi bir etkisi olmadığına dair bir kaç yazı okudum. Bunda kan şkerinin kullanan kasların doğal olarak kan şekeri seviyesinin makul bir seviyeye düşürmesinin etkili olduğunu düşünüyorum.
  Ne kadar izole de olsa antremandan hemen önce protein tozu bana ters geliyor, çünkü bariz bir şekilde mideye yük bindirecektir. Hele ki 80lik wheyler direk hamallık demek.
  Liste dediğim gibi bir derleme. Arka arkaya uygulanacak bir adımlar silsilesi değil.
   
 11. ALPEREN
  Offline

  ALPEREN Özel Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2005
  Mesajlar:
  956
  Beğenileri:
  468
  Ödül Puanları:
  0
  Baştan okumaya başladım, ancak oku oku bitmedi. Çok ayrıntılı ve bence de aşırıya kaçmış bir çalışma. Zaten bu işe yeni başlayanlar hatta 1.5 senelik benim gibilerde bu söylenenleri uygulayamaz. Ayrıca bukadar takviyeyi her bünye zaten kaldırmaz, kaldırsa bile bir süre sonra kesinlikle insan bunlardan soğur. 4-5 ürünü kombine edersiniz ama bukadar kısa aralıklarla 30-40dk ürün kullanmak hem zor, hemde gereksiz.
   
 12. venom_LORD
  Offline

  venom_LORD Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2005
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Varna
 13. Mestano
  Offline

  Mestano Yeni Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.167
  Beğenileri:
  365
  Ödül Puanları:
  0
  bencede çok gereksiz ve maliyetli bir beslenme tablosu..gün içnde bol bol et ve bununla birlikte antremandan önce kompleks karbnhrt antremandan soora basit karbonhdrat,ve tabiki antrmdan 45 dk önce ve hmn sonrasında protein tozu(paranız warsa amino,creatin gibi supplemntlar) ile çok iyi bir performans alırsınız..herkes vücut geliştirmede çok ayrıntıya kaçıyor..
   
 14. Mestano
  Offline

  Mestano Yeni Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.167
  Beğenileri:
  365
  Ödül Puanları:
  0
  bu arada etle birlikte süt,peynir,yumurta gibi gıdalarda alınmalıdır..antremandan önce ve sonra aldığınız dışında,yaptığınız saate göre(eğr benim gibi geç saatte antreman yapıyorsanız bir miktar basit karbnhdrat yeter ) karbnhdrt ve yağ alımı ister istemez olacağı için yazmaya gerek duymadım..ve bol bol su!!
   
 15. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.614
  Beğenileri:
  14.600
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Mestano konu başlıklarına aykırı, muhalif cevaplar yazıyorsun bir kaç seferdir..supplementların zamanları ve makale hakkında fikrin , yorumun varsa ekle yoksa insanların kafalarını karıştırma.. (konu supplementların gerekliliği değil ki etten sütten bahsediyorsun..beslenme başlıkları bunun için..)Forum kurallarınıda en kısa zamanda oku..
   
 16. venom_LORD
  Offline

  venom_LORD Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2005
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Varna
  bence bir sporcu soylenen leri yapabilir.yani cok ucuk biseyler yazilmamis.. zaaten dikkat ettiyseniz arkadaslar yazida genel kabullere de deinmis.. imesela bi urunun daha fazla ragbet gormesi dha fazla ise yaradii sonucu cikarmis ve onermis.. sonucta kesni olan bisi yok..idman dan hemen once kullanilan protein ve karbonhdrat eskilerden ogrendiimize gore biraz ters.. ama genede yanlistir demek yanlis olur diye dusunuyorum..aslinda keske kendisi burda olsada bize mantikli bisi soylese...sonucta deneme yanilma olayi.... arada da Orhan Tzisci kafeinden bahsederken espiri yapmis .. renk katmaya calismis yaziya :) ii olmus..
  saygilar...
   
 17. sandimas
  Offline

  sandimas Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Hocam ben yeniyim çok anlamam belki ama. Maddi kaygıdan çok sağlık için kaygılanmak gerekir bu kadar büyük bir yükü karaciğerin kaldıramayacağı aşikar gözüküyor
   

Sayfayı Paylaş