Hangi Supplement Hangi Seviyeye Uygundur?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve altaylar tarafından 7 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bildiğiniz gibi piyasada onlarca çeşit , binlerce ürün var, özellikle yeni başlayanlarda hevesle gereksiz supplementlere yöneliyor. Hadi biraz araştıranlar başlarda wheyin yettiğini öğreniyor, peki sonraki seviylerde?
    acaba kaç aylık sporculara neler tavsiye etmektesiniz? sebepleriyle beraber yazarsanız, gayet güzel bir konu olacağını düşünüyorum

örnek:
    ilk 4 ay: hiçbirşey kullanmayın
    4-12 ay: dymatize elite whey(antrenman sonrası)
    12-16 ay:+ creatine(günde 5 gram,18yaş altına gerekmez, antrenman sonrası alınır)
    16-24 ay:+glutamine(2-5gram, antrenmandan önce)+ multi vitamin(megadyne, eczlerde satılır, eczlerde satılan diğer vitaminlerin aksine yüksek miktarlarda vitamin içerir)

mfd ve Salash bunu beğendi.
  2. Salash

Salash Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Çok yararlı bir bilgi altaylar, teşekkürler. Sözlediklerine aynen katılıyorum. Yeni başlayan insanları bilgilendirmek gerek. Birde 16-24 ay 'a BCAA aminoasiti ekleyebilirsin bence. BCAA'nın içerisinde 3 temel aminoasit bulunur. Bu aminoasitler zaten kullandığımız proteinlerin çoğunda vardır. Fakat gelişimini daha da ileri götürmek isteyen kişiler için bunların dozajlarının arttırılması için BCAA gereklidir.

3. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    fikrin ve yorumun için teşekkürler
    ben örnek olarka yazdım ama dediklerin doğru, hatta antrenman sonrası, öncesi üründe kullanabilir aslında okadar süredir yapan biri ama forumdan anladığım kadarıyla 2 yıla kadar yapanlar genelde aralar falan vermiş oluyorlar, ondan dolayı sporun devamlılığı kesinleşene kadar gereksiz supplement parası verilmemesi amacıyla dedim, yoksa dediğinize katılıyorum

4. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Bence verdiğin örnek biraz eksik, hoş örnek olsun diye vermişsin ama bu durumda 2 yıl boyunca creatin glutamin ve whey harici birşey kullanmamak gerekiyor.
    Gelişim oldukça yavaş olacaktır, hele ki o dozlarda.
    Bana kalırsa vg ye başlandığı gibi whey protein.
    2. aydan itibaren aminoacid
    3. aydan itibaren glutamin ve BCAA (bunlar da bir amino türevi)
    4. aydan itibaren creatin.
    6 yada 8. aydan itibaren nitrik oksit kullanılmaya başlanırsa, gelişim oldukça hızlı ilerleyecektir.
    Bunlar işin sadece supplement kısmı, beslenmeden bahsetmiyorum bile o zaten açık.
    Benim kullanım şeklim bu şekilde olmuştu.

Akay, SOLID ve cadocx bunu beğendi.
  5. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    vuvv bence sen çok hızlı gitmişsin
    2. ayda amino asit? 2. aydaki adam mercimek yese onun amino asidi yeter be:)
    şaka bir yana öncelikle ilk 3 ay kesinlikle supplement gerekmediğini birçok kişi belirtmekte zaten, flexor bununla iligli konu açmıştı ilk 3 ay birşey kullanmayın diye
    onun dışında amino asit dediğin şey bende sanki vücut yeterince sindiremiyormuş da ondan ek olarak hazır sindirilmiş alınsın gibi geliyor, ama bana sorarsan çok gereksiz 2. ayda ben 1 yıla yaklaştım, kas gelişimi için sadece whey kullanıyorum, kreatin de kullana bilirim aslıdna ama yaşımdan dolayı gerek duymadım, yazın deneyeceğim
    ayrıca dediğin şekilde 6.-8. aya gelindiğinde sanırım günlük bi 10-15 tl supplement masrafı olacak ve ben bunu okadarcık spor geçmişi olan pek kimsenin yapacağını zannetmiyorum

neyse fazla uzatmayayım ama ikimizin tavsiyeleri arasında seçmem gerekse kendiminkini seçerdim doğrusu
    acaba sne neler kullanıyorsun merak ettim ve ne kadar vg yapıyorsun

Salash bunu beğendi.
  6. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bizimde sorunumuz bu bence
    yurtdışında adamlar seviyeye bakmadan çoğu ürünü kullanıyolar ve sonuçları ortada çoğu 1 yılda resmen evrim geçiriyolar
    ilk başladığımda whey almıştım şimdi iyiki almışım diyorum ve prontobasso ya katılıyorum

7. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    orada da buradaki supplement e benzer olarak raketler git gide pahalılaşır, kullandığım raket 250tl civarı bir fiyata sahip, bunu okduğunuzda birçoğunuz altı üstü bir raket okadar verilirmi doyrsunuz ya, vg yapmayan birçok kişi de benim protein tozu kullanmama öyle bakıyor, yatılı okulda okuyorum millet ayda olsa olsa 200 gram hayvansal protein alıyor benimse günlük aldığım protein 140 gram, bunu söyleyince ne olmuş sende yaşıyosun bende gibi cevaplar alıyorum
    aynı şekilde masatenisinde de yeni başlayanlar hemen 200-300 liralık raket almaya çalışır, parası olan alır ama raket aşırı hızlı gelir, kişi bir türlü alışamaz sonunda spor u yada raketi bırakır
    burada belki dez avantaj pek görülmez ama siz no yada creatin falan kullandıkça vücut alışacak
    2 ayda bir ara verin vs vs. ama uzun vadede genede ilk günkü etki olmayacak, ozaman ben diyorum varsın gittiği yere kadar olabildiğince sade gitsin(whey e lafım yok o mecbur) yetmedimi? eklerim creatin'i. ondan sonra platoya mı girdim, yada rekabete mi girdim NO ürünü alırım ama üst üst e 2 kutu değil 1 kutu kullanır ara veririm, çünki no ürünlerinde kutu bitimine kadar bile fark oluyormuş, ee böyle olunca neden 4 aylıkken zaten hızla gelişiyorken bunları kullanayım ki:)

beni destekleyenler çıkacaktır, okadar erken okadar supplement gereksiz

mfd bunu beğendi.
  8. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Altaylar, flexor'unda dediği gibi hepsinin bir zamanı var, 1. ay alışma ayı olarak kabul ettim ben, flexor ilk 3 ayı alışma devresi olarak nitelendirmiş, olabilir kişiden kişiye değişir bu. ben toplamda 1.5 seneden fazladır yapıyorum VG, ilk başladığım 7 ayda hiçbirşey kullanmadım, gelişme olmadı mı oldu tabiiki ama çok büyük bi gelişim değildi, daha sonra 1.5 sene ara verdim tabi bütün aldığım kilolarıda.
    Daha sonra başladım ve tam başladım, tüm beslenme şartlarını uygulayarak. ve birhayli yol katettim 9 ay içinde.
    Bunun haricinde aktif olarak kaya tırmanışı ve dağcılık yapıyorum yani kaslarım hiçbir zaman ham duruma girmedi son 5,6 senedir. son 9 aydır VG yapıyo olsam bile.
    Bu yukarıda yazdığım supplementlerin hepsini kullanıyorum, kullandım.
    Hem kullanmadan 7 ay geçirdim hem de kullanarak 7 ay geçirdim ve aradaki fark gerçekten inanılacak gibi değil.
    Kendi başlığımda fotoğraflarım var istersen bi göz atabilirsin.
    2. aydan itibaren tavsiye ettiğim aminoasit ve 3. aydan itibaren önerdiğim glutamin ve BCAA birer yapıtaşı, ve bu işte olmazsa olmaz supplementler.
    bunları creatin takip ediyor bunlar olmadan creatin kullanmak flexorun da dediği gibi
    "kişi sadece cretine kullanarak performansını arttırır fakat karşılığı (amino asit) olmadığı için vucutta yıkımlar kaçınılmaz olur"
    o yüzden 4. aydan itibaren tavsiye ettim.
    insanlar direk en ucuzu olduğu için creatin kullanmaya başlıyorlar "yanlış"
    süreler uzatılabilir geciktirilebilir ama bu yazdıklarım özellikle yapıtaşları whey glutamin amino ve BCAA olmazsa olmaz ürünlerdir.
    Ben VG olmasa da uzunca bir spor geçmişim olduğu için (9 yaşımda efes pilsen basket okuluyla başladı, 12-16 yaşları arası taekwon-do, 14-17 arası okul hentbol takımı, 20 yaşımdan beri de dağcılık ve kaya tırmanışı) 1.5 senelik aradan sonra tekrar başladığımda vg'ye 2. aydan itibaren kullanmaya başladım.
    bu flexor'un dediği gibi 3. aydan sonra da hocanızın tavsiye ettiği supplementlerle başlanabilir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:39 ----------

Şunu unutmamak lazım supplementler senin dediğin gibi vücut sindiremiyorda hazır sindirilmişini almak değildir. Vücut günlük hayatını sürdüren sıradan bir insandan çok daha fazla yıkım yaratıcı hareketlerle uğraştığımız için normal gerekenden çok daha fazla beslenmelidir ki anabolik etki yani yapım gerçekleşsin, aksi taktirde yıkım olacaktır. 5gr creatini doğal yollardan nasıl alabilirsin 1 gün içerisinde, 1kg kırmızı etin içinde toplamda 1gr creatin bulunur oradan hesap et.
    Ağır egzersiz yaparken normalin üstünde yemek yememiz lazım ki vücut katabolik etkiye girmesin yani yıkım gerçekleşmesin, ama eğer varolanın üstüne birşey eklemek istiyorsak bunun için supplementler şart, çünkü ne kadar fazla yemek yersek yiyelim 1 çay kaşığı glutamin den aldığımız aminoasidi almamızın imkanı yok. buna ne para dayanır ne sindirim sistemi.

SANDOW bunu beğendi.
  9. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    forumu daha iyi araştırmanızı tavsiye ederim
    kas hafızası diye aratırsanız sanırım sizin o sonradan yaptığınız 7 ayın gayet normal olduğunu göreceksiniz ve buradaki supplementin plasevodan pek farklı bir işe yaramayacağını anlayacaksınız
    ayrıca ben amino asidin sindirilmiş protein olduğunda hala ısrarcıyım ve bunun bile aksini iddia edebilmenizden yola çıkarak tartışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum
    ama genede ekleyeyim glutamin ile creatin aynı şeyler olmadığından ette creatin az var diğe glutamin de az var demek çok yanlış
    araştırırsan göreceksinki birçok yerde kastaki proteinin %50,%60 kadarının glutaminden oluştuğu yazar.
    kasaptan aldığımız etin hayvanın kası olduğunuda bildiğimize göre ve etin de 100 gramında 20 gram protein var dersek 100 gram ette 10 gram glutamin olduğu anlamı çıkarılır diğe düşünüyorum sizce?
    bir porsiyeonda 200 gram et yeseniz 20 gram glutamin, yani 1 porsiyon et 4-6 porsiyon whey ediyor(glutamin bakımından)

Son düzenleme: 9 Mart 2010
  10. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Baştan başa yanlış bilgiler veriyorsun bana kalırsa sen biraz oku.
    1. o plasevo değil placebo,
    2. placebo bir işe yarayan birşey değildir, yapılan egersizler ve beslenme sonunda vücudun gelişim sınırına ulaşma ve daha fazla ilerleyememe durumudur.
    Israrcı olmaya devam et ama yanılıyorsun ve yanıltıyorsun, aminoacid eti oluşturan bir yapıtaşıdır sindirilmiş protein değildir ayrıca sindirim sadece vücutta gerçekleşir, sindirilmiş hiçbirşeyi alamayız vücuda çünkü sindirim yakım demektir yanmış birşeyin ise vücuda bir faydası yoktur, ya bilmiyorsun ya da literal anlamda büyük bir yanlış yapıp insanları yanıltıyorsun.
    %50-60 değil %15 o yine yanlış bilgi...
    1. Denklem yanlış, değerler bunlar değil,
    2. Etteki glutamin et pişirildiği zaman büyük ölçüde kaybolur,
    3. Mükemmel yapılan yüksek protein içerikli bir diyette bile günlük maksimum alabileceğin glutamin miktarı 5-8gr dır, ötesine geçemezsin.
    yani bir porsiyonda 20 gr glutamin bir hayal altaylar
    Bana kalırsa benim bilgimi sorgulamak yerine kendin biraz araştırma yap oku ve polemik yaratma.
    Binlerce kullanıcı var burada forumda ve söylediğin şekilde supplement kullanımı hiçbir kurala hiçbir bilimsel dayanağa dayanmıyor ve dolayısıyla insanları yanıltıyorsun. (nokta)

11. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Senınde yanlıs oldugun noktalar mevcut..

Placebonun anlamı sudur..

Mesela senın basın agrır ve baban sana bır seker verır ama sana onun agrı kesıcı oldugunu soyler.. Sende ıcersın ve onun agrı kesıcı oldugunu dusundugun ıcın psıkolojık olarak rahatlarsın ve bu vucuduna da yansır.. Bas agrın gecer..

Aynı sekılde yenı baslayan bırı ılk hafta dırek whey, creatın, amıno, vs abanırsa bunlara cok umut bagladıgından, aslında gelısım optımum duzeyde olmasa da yınede memnun kalır..

Ayrıca zaten bu durumdakı yenı baslayan bır kısı baklıyattakı, tavuktakı, yumurtada kı, lordaki proteın hakkında arastırma yapsa ve bunlara ınanarak (ogrenerek) beslenmesını bunların ustune kursa yıne en az supplementlar kadar verım alır..

Gelelım amıno asıtlere..

Proteın tozları vucuda gırdıgınde oncelıkle yıkıma ugrar (sındırılır) ve amıno asıtlere ayrılır.. Bu da belırlı bır zaman gerektırır..

Amıno asıt tabletlerı ıse vucuda gırdıgınde ayrıca amıno asıtlere ayrılmaz.. Dırek amıno asıt havuzuna gıder.. Yanı mantık olarak proteın tozlarına gore daha hızlı..

Fakat gunumuzde yenı nesıl wheyler amıno asıt tabletlerının hızına oldukca yaklasmaya basladılar.. Ayrıca bır porsıyon proteın tozu, onlarca amıno asıt tabletıne esıt oldugundan dolayı (proteın bakımından) proteın tozu kullanmak daha kolayına gelıyor ınsanların..

Bu sebeplerden dolayı artık amınolardan zıyade proteın tozlarına ragbet edılmekte..

Suplementların zamanı konusuna gelınce su konuda kendı gorusumu ekleyeyım..

B vıtamını yonunden bır ve c vıtamını yonunden bır tane olmak uzere bırer tane vıtamın, e vıtamını ıcınde fındık yagı ılk 3-4 aydan sonra yanı bu sporun mantıgı kavranıp sıkı calısılmaya baslandıgında kullanılmaya baslanabılır..

Son düzenleme: 9 Mart 2010
  12. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Hımm placebo etkisi demek istemiş, değiştirmeye çalışmıştım "bu cümlede ne dediğini anlamadım" diye ekleme yapacaktım ama 15dk geçmişti neyse haklısın,
    ama "gelişiminin supplementlerle bir alakası yok bu placebo etkisi" denirse (ki denmiş) ben buna gülerim, olmaz öyle şey, bu sadece yanlış bir tahmin ve avunmadır hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

13. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    hmm plasebo yerine plasevo yazmışım neden acaba sanırım q klavyede yan yana olan iki tuş olduklarından olsa gerek, elbetteki siz daha iyi bilirsiniz
    (glutamin ile ilgili yazıların hepsinin kaynağı supplementler.com daki ilgili masrkanın glutamin rününden alınmıştır)
    twinlab
    Vücutta en fazla bulunan amino asit L-Glutamin'dir. Toplam amino asitlerin %50'sini oluşturur. Bu sporcular için çok büyük önem taşır.
    weider
    - İskelet ve kas sisteminde %60’lık doğal yoğunluk
    eğer ki hardline daki amino asit döngüsünüyle ilgili yazılanları kastediyorsanız(ki ilk okul 7. sınıftaki bir çocuk krebs döngüsünü görebileceğinden sanırım döngünün ne olduğunu bilir, sizin bu yaşı geçtiğinzi düşünerek buna ihtimal vermiyorum) onun DÖNGÜ olduğuna dikkat çekerim
    eğer (sayemde) plaseboyu araştırıp öğrendiğiniz gibi kas hafızasını da araştırırsanız(ama dikkat bu forumda aramayın çünki sizin yalanladığınız kişinin[flexor] yazıları karışınıza çıkar konu daha da uzar)
    c.) termojenik yağ yakıcı
    d.) asfalt+beton+kum
    cevabınız A ise tebrik ediyorum kendinizi yanlış çıakrttınız
    cevabınız B/C/D ise diyecek sözüm yok, sizin bundan sonraki her mesajınıza katılacağım

artık bunuda yazmaya gerek varmı bilmiyorum ama et bişirildiğinde oradaki proteinin içinde bulunan glutamine ne olduğu bilebileyorsanız yakında sizi gezegenler arası bir televizyon kanalında yada öyle birşeyde görmek isterim
    _______________________________________________________-
    yanlış bilgileriniz/bilgilendirmöeniz nedeniyle konu çok farklı bir boyuta gitti, yetkili birinden(modlar, adminler gibi) son noktanın konulup yazdıklarımın ve yazdıklarınızın silinmesini rica ediyorum

14. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    4. aydan sonra vucudun tepkisini olcerek ve guvenilir markalar kullanarak supplementlere maddi gucun yettigi kadari ile girmeni tavsiye ederim.

15. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Kendin söylemişsin toplam aminoasitlerin %50 sini oluşturur diye toplam proteinin %50sini glutamin oluşturmaz 100gr ette 20gr protein varsa bunun 10gr'ı glutamin diyorsun, böyle saçmalık mı olur.
    Ben hiçbişeyi senin sayende öğrenmedim farazi konuşmalar yapmayalım ayrıca flexoru yalanlayacak birşey de yazmadım.
    Hiçbişey oluşmaz dışkı oluşur, he eğer diyorsanki hangi yapıtaşlarınaı ayrılır bunlardan bi tanesi aminoasit ve türevleridir. oysaki sen aminoasit için vücut sindiremiyorda sindirilmiş şeklini hazır veriyorlar demiştin, hayır vücut sindiremediği için değil yediğimiz bir porsiyon etin içinde bizim yaptığımız spor için gereken aminoasit olmadığı yada yetersiz kaldığı için takviye olarak alıyoruz, ayrıca yine yeniliyorum sindirilmiş şey yakılmış şeydir vücuda etkisi olmaz, sindirim vücutta gerçekleştirilmelidir.
    Karşındaki birşeyi bilince neden "hımm bunu bilmiyordum" demek yerine "sen bunu bilemezsin" şeklinde bir cümle kuruyorsun. Bunu bilmiyor olman benim gezegenler arası bir televizyon kanalında çalışacak kadar bilgili olduğumu değil senin bilgisizliğini gösterir, eğer ingilizcen varsa yabancı kaynaklardan biraz araştır ufkun genişlesin ve bilgin artsın.

anlamıyorsan tercüme edebilirim senin için.

Dediğin gibi konu yolundan saptı, bana kalırsa senin amacın ve bu konuyu açma nedenin bu güne kadar 1 yıl boyunca supplement kullanmamana bir gerekçe bulmak ve "eh işte ben kullanmıyorum demek ki kullanılması gerekmiyormuş" yanıtını alıp kendini rahatlatmaktı, bu zaten "beni destekleyenler çıkacaktır" cümlesini kullanmandan belli oluyor, ama bu yanıtı alamadığında karşıt bi görüş olduğunda hemen karşı çıkıp karşındaki insanı bilgisiz olarak küçümsemeye başladın.
    Yanlış bi düşünce şeklinde ilerliyor (yada yerinde sayıyor)sun.
    Yazacaklarımı ve vereceğim bilgiyi verdim daha fazla yazı yazmaya gerek yok.
    Aradığın desteği bulman ve rahatlaman dileğiyle...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:16 ----------

Ayrıca kaynak isteyenlere google araması sonucu sadece yukarıdaki ilk cümlenin tırnak içinde aranmış hali...
    Glutamine is destroyed by cooking = Glutamin pişirilme yüzünden yokolur.

https://www.google.com.tr/search?hl...destroyed+by+cooking"&btnG=Ara&meta=&aq=f&oq=

16. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Tamam da sen carpıtıyorsun..
    Ben "yenı baslayan bırı"nı ozellıkle vurguluyorum..

Adam daha bos barla bıle ıdman yapamıyorken, kaslarının adını ogrenmemısken, hareketlerı kendı kendıne sındırıp tam anlamıyla kaslarına vurduramazken supplement kullansa da, tavuk da yese, yogurt da yese, sebze ve baklıyat ıle bazı karbonhıdrat kaynaklarını kombıne de etse yıne aynı sonucu alır..
    Ornegın; mercımek, kuru ve taze fasulye, nohut vs vs bunları karbonhıdratlar ıle kombıne edıp amıno zıncırını tamamlayanlar var..

Herkes senın gıbı 7 ay ısınma surecınden sonra tam anlamıyla spora baslayıp bu 7 aylık donemı bır hiçmiş gibi kabul etmıyor..

prontobasso bunu beğendi.
  17. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Fikrimi belirtmeden geçemeyeceğim. Öncelikle tartışmanız tv programlarını aratmayacak düzeyde seviyeli ve iddialı. Gerginlik olmuş birazdan ama keşke her tartışma bu kadar az gergin olsa. Yazılarınızın içerisinden birçok bilmediğim şey öğrendim. Ya da fikir aldım. Örneğin hiçbir zaman etin içinde ne kadar glutamine vardır diye düşünmemişken bunu düşünmeye başladım.

Supplement hakkında ki fikrime gelirsek. Ben ilk 3 ay supplementin hiç kullanılmamasından yanayım. Bunun nedeni de umurun dediği gibi ilk aylar yapılan hareketin nereyi çalıştırdığını bile bilemeden yapılan antremanlar. Ben body'e başladığımın 2.ayında bench pressi yanlış yaptığımı öğrendim. Yarım indirip tam kaldırıyordum. Bunun gibi kim bilir ne hatalar yaptım. İlk 3 ay alınan supplementler boşa gider demiyorum sadece bu 3 ayı body'den saymamak gerektiğini düşünüyorum.

İlk 3 ay insan antremanın nasıl yapıldığı ve nasıl beslenilmesi gerektiğini öğrenmeli bence. Prontobasso sizinde ilk 7 ay içinde gelişmemenizin temel nedeninin de beslenme olarak o zamanlar yetersiz olduğunuzu düşünüyorum. Konunuzu takip etmiş ve mesajlaşmıştık. Herşeyi proteine bağlamamak lazım. Bazen alınan düşük karbonhidrattan ötürü de gelişme olmuyor. Ben 65 kilo olan ve yeme sorunu olan abime önce karbonhidratlı beslenmesini öğrettim. Ardından gainer'la başladım ve 2 ay sonra bana dedi ki ya ben spor öncesi gainer alıyorum ama spor sonrası protein tozundan içmem daha mantıklı olmaz mı dedi. Sizin konunuzdan hatırladığım kadarıyla supplementleriniz arasında gainer da vardı.

İnsan önce neyi ne zaman tüketmesi gerektiğiyle antreman yapmayı iyice öğrenmeli ve ardından supplemente geçmeli.

L-glutamine creatin vs. onlar hakkında yorum yapmayacağım. Kullanmadım ama ileride kullanacağım. Henüz kullanmam gerektiğini düşünmüyorum. Benchte bir 100 ü görelim bakarız :)

Son düzenleme: 31 Mart 2010
  18. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Evet doğru, benim verdiğim tavsiye biraz bilinçsizce oldu, yabancı eğitim sistemlerinde yeni öğretilecek bir konu ilk önce en başarısız en yeteneksiz ve en bilgisiz insana anlatılırmış gibi anlatılır.
    Ben ise bu işi gerçekten 4 4lük yapmak için kendini şartlamış, idmanından beslenmesine kadar herşeyi tam olması gerektiği gibi yapan bir insan'ı gözönünde bulundurarak 2. aydan itibaren yavaştan başlayabilir supplementlere dedim. Ama hayat gailesi, eğitim vs gibi keşmekeşin arasında bu dediklerimi tam anlamıyla kafasına koyup yapacak olan herhalde yoktur.
    O nedenle 3 hatta 5 ay geçtikten beslenme tamamen düzene oturduktan hareketler tam anlamıyla nizami yapılmaya başlandıktan sonra başlamak en doğrusu.

19. tolgaozc

tolgaozc Yeni Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    arkadaş mantıklı bir cevap vermiş beslenme düzene girer hareketler öğrenilir ozaman supplement işine girilebilir bence büyümeden tatmin olunmadığında girilse daha dogru
    ilk 6 ay 30 tane hap yutan 1 sene sonra küre girer 2 .sene sporu bırakır sonrada doktora para bayılır

20. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Ne yazık ki bunu yazmak zorundayım, dediğin şey üzülerek ve utanarak söylüyorum ki genelde ülkemiz insanı için geçerli, çünkü bizde bi işi tam yapmak yok, kitabına göre kurallı yapmak yok, yarım yamalak yaptım oldu mantığı var bizde.
    Bu her alanda böyle 20 yıldır müzikle uğraşıyorum 8 yaşımda piyano dersleriyle başladım 8 yıl konservatuvar okudum hala kendime müzisyen sıfatını oturtamıyorum, 3 ay gitar kursuna giden adam müzisyen diye kart bastırıyo kendine.
    4 sene fotoğraf dersleri aldım Türkiyenin en köklü fotoğraf klüplerinde, sergiler dia gösterileri projeler yaptım, dersler verdim öğrencilerim ödüller kazandı yarışmalarda hala fotoğrafçıyım diyemiyorum amatörce ilgileniyorum diyorum, sirkeciden bin lira bastırıp bi SLR makina alan profesyonel fotoğrafçıyım diye çıkıyo piyasaya.

Yurtdışında her konuda bu işler kitabına uygun düzenli, araştırarak, bilgi sahibi olarak ilerliyor çünkü tersi olduğunda gülünç oluyor insanlar dalga geçiyorlar, bi deneyin bakalım haftanın 7 günü 3 ay boyunca hiç aksatmadan salona gidip tüm hareketleri yüksek kilo kaldırıcam millete hava atıcam diye yarım yamalak yapmadan, nizami bir şekilde yedire yedire, her seferinde kaldırdığın ağırlıkların notlarını alarak yapmayı.
    Beslenmeyi sabah 8 de kalkıp, mutfak terazisiyle yediğin şeylerin gramajlarını ölçerek 3 ay boyunca tam kitabına uygun şekilde uygulamayı.
    Bakın bakalım o zaman gelişim nasıl oluyor ne derece fark ediyor vücudumuz.
    6. aya kadar böyle gelindikten sonra 30 tane hap içmenin hiç bi sakıncası olmaz emin ol.
    Sevgiler saygılar.

Sayfayı Paylaş