Hangi seviyede ki sporcular için hangi ek besinler gerekli?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Umut-X tarafından 11 Mart 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Umut-X

Umut-X Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba;

Yaklaşık 3 aydır forumu yakından takip ediyorum, bu forumun oluşturulmasında emeği gecen herkese şimdiden teşekkür ederim.
    aslında bu spora başlarken hiç bir ek besin almayı düşünmüyorsum daha sonra vücut geliştirmede supplement lerin bir lüx degil gereklilik oldugunu farkedince düşüncelerim degişti. ögrenmek istedigim nokta ise tam burda ortaya çıktı.

" Hangi seviyede ki sporcular için hangi ek besinler gereklidir. "

Bu sporda 3 aylık geçmişi olan biri olarak 1 aydan sonra whey protein kullanmaya başladım( içinde glutamin katkısı olanlardan) ve geçen hafta da kreatin aldım ama açıkcası çok hızlı gidiyor olmaktan korkuyorum. belki protein tozu için degil ama kreatin için yan etkilerden söz edenlerde oluyor ( böbrekleri yorması ve bunun benzeri).

ve aslında bugünden sonra kullanmayı düşündügüm ek besinler

" whey pro + glutamin + kreatin "

Bu kombinasyonun 3 aylık biri için fazla olup olmadıgını ve varsa eklemek istediginiz konuları paylaşırsanız cok sevinirim.

2. Tamer

Tamer Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    ilk 6 ay için ek besinden ziyade doğal yollardan protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılaman senin için daha yararlı olacak . Vücudunu ek besin e alıştırmamalısın bence , mideni zorla biraz ;)

3. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    düzenli bi antrenman yapıyosa bcaa,cho,glutamin,kreatin tabiki eyer hak ediyosa tabi gerekli

4. Umut-X

Umut-X Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevablar için teşekkür ederim arkadaşlar.

5. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Sporcunun seviyesi olmaz. Sporcunun donemi (yaz-kis, bulk-definasyon v.b.) veya cesidi olabilir (agirlik-dayaniklilik v.b.) Buna gorede besin ve supplement tuketimi yaparlar. Agirlik sporlari protein agirlikli, dayaniklilik sporlari ise karbonhidrat agirlikli beslenirler. Sporcu duzenli ve agir idmanlar yaptiginda besin stoklarini tekrar yerine koymalidir. Aksi takdirde sakatliklar ve dengesizlikler ortaya cikar. Supplementler burada psikolojik ve fizyolojik etki yaratarak vucudun sigortasi gibi davranir. Sporcu herzaman donemine ve cesidine gore hatta vucudunu tanimasina gore diet uygular bu dietler sporcudan sporcuya degisebilir.

Spora yeni baslayanlar icin genelde ilk basta supplementsiz beslenme tavsiye edilir. Vucudun alinan supplementlere ne tepki verecegi bilinemez. Kendini sigortalamak icin (sakatliga yol acmamak) supplementsiz kendini zorlamadan ve hareketleri yedirerek yaparsin. Daha sonra idmani agirlastirdikca vucudunun ihtiyacina gore supplementlere yonelirsin. Encok creatine, bcaa, glutamine ve vitamin-mineral kompleksleri isini gorur. Daha sonra yagsiz kilo almak daha sonra kalori alimini dengelemek ve korumak icin protein tozlarina yonelirsin.

isa2711 bunu beğendi.
  6. ngt_psy

ngt_psy Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Konu 2 sene önceye aittir.

7. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    hahha :D February 2007 :D kim çıkardı bunu oralardan:D

8. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Ben Cikardim. :) Hosuma gidiyor eskileri okumak. Bazen genel bilgileri yazabilimek icin cikariyorum iste...

uzk bunu beğendi.
  9. naimcaliskan

naimcaliskan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    hazır acılmısken konu barı bende sorıyım
    ben 1 yıldır spor yapıyorum ılk 6 ay bısey kullanmadım
    sonrakı 1-2 ay amıno asıt kullandım
    sonra 2-3 ay kulklanmadım gene,
    sımdı proteın tozu aldım 3.5 kılo
    1 aydır kullkanıyorum bayada yararı var sanırım
    bununla beraber ne kullansam en ıyı etkıyı alırım ?
    boy 1.76
    kılo 86.5
    kol 41
    obur olculerı olcmedım bılmyom :D

Sayfayı Paylaş