Hamlamış bir kişi için program ve yapılması gereknler..

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve LeonJeLasco tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. LeonJeLasco

LeonJeLasco Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Yurtdışı
    Merhaba arkadaşlar

Forumda yeniyim birçok yazıyı okudum, spora başlamaya karar verdim fakat benim birkaç sorum ve sorunum var..

Öncelikle size şunu belirtym hamlamış bulunmaktayım, 3 senedir spor yapmıyorum. Tabi bunun sigara içmeminde etkisi vardı ve spor sigarayıda bırakmama sebep oldu.. Evet arkadaşlar 7 ay öncesine kadar günde yaklaşık 1 pakete kadar sigara içen biriydim. Yani 1.5 günde yeni bir paket alıyordum. Şuan sigarayı bırakalı 7 ay olmasından mutluluk duyuyorum. Bu 3 senenin son aylarında birgün halısaha maçında oynadım yaklaşık 20-30 dk. ve ertesi günkü gece uyurken bir anda uyandım ve başımdan aşağısını hissetmediğimi gördüm sadece kafamı oynatabiliyordum. Bir anda panie kapıldım ve direk aklıma gelen şey sigaraydı ve felç oldum sanırm dedim. Fakat hamlamış olabileceğim hiç aklıma gelmedi. Sonra ise hemen ardından uyuşuk bir şekilde vücudumu hissetmeye başladım ve direk ayağa kalktım ve doğru salona koştum. salonun etrafında daire çiziyorudm kendimden bilinçsiz olarak sanki ayaklarım kendi kendine hareket ediyor gibiydi.. O günden yaklaşık bir hfta sonra sigrayı bıraktım. Ve o yapmışım olduğum maçtan dolayı 1 Hafta yattım.. Ve maç dolayısıylada sigarayıda bırakmış olduk.

Yeni başlayanlar için program vs. var onlardan denedim fakat 2 harekette kollarım ağrıyor. Benim izlemem gereken yol nedir? Kaç günde bir spor yapmalıyım, kaç kilo ağırlık kullanmalıyım veya herhangi değişik bir program gereklimidir? diye size soruyorum arkadaşlar. Şimdi biraz böyle hikaye gibi birşey oldu ama okuyanlara ve yorum yazacaklara şimdiden teşekkür ederim. :)

Bu arada aklıma gelmişken yazıyım:
    Boy: 1.75cm
    Sigara içmeden önceki kilom: 65-66kg
    Şuanki kilom ( 7 ay içerisinde aldığım): 77kg

2. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    oncelikle sigarayi birakma kararindan dolayi tebrik ediyorum seni dostum. dogru yoldasin. şu vucudunun uyuşmasi olayi dikkatimi cekti. halisaha maclarini bilirim. sozum meclisten disari ama genelde inanilmaz bilincsiz bir sekilde top oynanir genelde halisaha maclarinda. kalbe aşiri yuklenme mi dersin, isinmadan koşturma mi... sendeki uyusma da muhtemelen uzuvlara yetersiz oksijen gitmesinden kaynaklanmistir. sigara etkili olmus olabilir ya da muhtemel bir kansizligin habercisi de olabilir. tavsiyem tekrarlanmasi durumunda hemen bir hekime başvurman. bu ciddi bir mevzu oldugu icin bu kadar uyattim kusuruma bakma :) antrenmana gelince hamlik gayet normal bir şey. hamligin sebebi kaslarda biriken laktik asittir. laktik asit kaslardan birikerek agriya sebebiyet verir. vucuttan atildiginda agri hissi azalacaktir. laktik asidin vucuttan atilimi icin bilgi su linkte mevcut: Laktik Asit Vücuttan Nasıl Atılır? | OnikiBilgi.Com
    ayrica yeni baslayanlar icin program ve kac gunde bir yapilacagi forumda mevcut. iyi sporlar :)

3. LeonJeLasco

LeonJeLasco Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Yurtdışı
    Cevabınız için teşekkür ederim. :) Aslında bu uyuşmanın başladığı gün o hafta yattım zaten ağrılardan, o haftanın bitmindede sigarayı bıraktım tabi yine vücudumda ağrılar vb. şeyler oldu. Zaten maçtada darbe almıştım sağ kulağıma bu yüzden doktora gittim, çok şükür birşey yok dedi.

Verdiğiniz bilgiler ve uyarınız için teşekkür ederim. :)

Birşey daha soracağım, bu yeni başlayanlar için olan egzersizlere baktım fakat herhangi bir ağırlık göremedim. Acaba kaç kg ağırlıkla başlanılmalı, belli birşey varmıdır? yoksa bu kişiye göre değişirmi, zorlanma seviyesine göre vb. şeylere göre?

4. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Rica ederim ne demek :) agirlik mevzusu baslarda benim de kafami cok kurcalardi fakat eger antrenmandaki hareketleri yapmaya baslarsan bu isin teorikten ziyade pratik bir mevzu oldugunu hemen anlarsin. ama genel bilgi olarak sunlari soyleyeyim: kablolurda serbest agirliklara nazaran daha fazla basarsin. bacak, gogüs gibi buyuk kaslarda kullandigin agirlik miktari biceps,triceps gibi kucuk kaslara kiyasla daha fazladir. bir de abilerimizin ogudu var baslarda kullandigin agirligin maksimum olmasindan ziyade verilen tekrarlara ulasmaya calismak daha faydali olacaktir.boylece hareketleri nizami olarak yapmayi ogrenirsin, guclendikce de zamanla agirlik artirirsin. umarim yardimci olabilmisimdir. iyi sporlar :)

5. LeonJeLasco

LeonJeLasco Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Yurtdışı
    Anladım, çok teşekkür ederim sağolun. :) Sizede iyi sporlar.

Sayfayı Paylaş