Hamilelikte Spor

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve hedef55 tarafından 3 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. hedef55

hedef55 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    Henüz gebeliğimin başlarındayım ama kilo almaya da müsait bir yapım var
    Hamilelik esnasında yürüyüş dışında ne tür sporlar yapabilirim. Pilates uygun olur mu ? Ya da biraz daha eğlenceli neler önerebilirsiniz ?

2. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    pilates ve yoga hamilelikte yapılsa da hamile yogası gibi özel programlar uygulanır. hamilelik süreci için genel bir öneridense şu aya kadar şöyle, bu aya kadar böyle diye ayrıntılı içerik hazırlamak lazım.

bu bilgi şu an bende yok ve konuya gelecek cevapları merakla bekliyorum.

cevaplar birikene kadar sana tavsiyem, doktoruna ne tür sporlar yapabilirim, nelerden kaçınmalıyım diye sorup burada paylaşman. doktorunun uyarıları doğrultusunda seni yönlendirebiliriz.

kendim de bu konuyu araştıracağım. her antrenörün dosyasında olması gereken, gözden kaçmaya müsait bir konu...

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu konuda Flex-point'in bilgili olduğunu hatta dersler verdiğini biliyorum..buraya da yorum yapacaktır..

FleXoR bunu beğendi.
  4. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    ben de onu bekliyorum açıkçası...

5. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    ben geldim arkadaşlar...:) sevgiler herkese. bu konuyu yöneticiler uyarmasaydı görmeyecektim. şu sıralar fırsatım olmuyor her konuya bakamıyorum. beni gerek gördüğünüz konularda bu şekilde uyarırsanız bana çok zaman kazandırmış olursunuz.

hamilelikte spor konusunda dersler vermekteyim. 9 ayı tamamlayınca teker teker doğuma gönderiyoruz:) bir nevi görevimi tamamlamış oluyorum. :)

hamilelikte spor kesinlikle doktor onayı alındıktan sonra ve 3 ayı tamamlayınca başlanması gerekir. 3 aydan sonra başlanmasındaki amaç: ilk 3 ay fetus un rahime yerleşmesi ve bu yerleşme sürecinde herhangi harekette düşük tehlikesinin önüne geçilmesidir.

hamilelik sürecinde yürüyüş EVET önemlidir fakat yürüyüşten daha da önemli çalıştırılması gereken kas grupları vardır. bunlar KARIN-SIRT-PELVİS (kasık ) kaslarıdır.

egzersizler ilk 3 aylık dönemden sonra- ikinci 3 aylık ve üçüncü 3 aylık dönem şeklinde programlanır. pilates ve fitness tarzı ilgili kas gruplarına yönelik çalışmalar içerir. fakat bu eğitmen ile birebir çalışılarak ,gebenin ihtiyaçları ve fiziksel özellikleri gözönünde bulundurularak gerçekleştirilir. nefes çalışmaları da büyük önem taşır.

aslında forumda bu konuyla ilgili çalışma başlatmak istiyordum fakat her hamilenin fiziki yapısı farklı olduğu için ve çalışmalarımı kendi gebe üyelerimle birebir gerçekleştirdiğim için böyle bir çalışmadan vazgeçtim. okuyup-resimlere bakıp bilinçsiz,kontrolsüz yapılması çok sakıncalıdır çünkü.

mjacksonwithus, FleXoR, diez ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    aslında hamilelikte spora dair çalışma olumsuz önermelerle başlayabilir. yapılması gerekenleri standartlaştırmak gerçekten zor ama yapılmaması gerekenler bir başlıkta toplanabilir.

ilk üç ay spora başlanmamalıdır, bir madde olabilir örneğin.

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    karın-sırt pelvis özellikle normal doğum yapacaklar için mi önemli yoksa sezeryan planlayanlar içinde bu egzersizler gerekiyor mu..ör : nefes egzersizleri sadece normal doğuma hazırlık için midir?

8. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    karın-sırt-pelvis sadece normal doğum yapacaklar için değil sezeryan planlayanlar için de çalıştırılması gereken kas gruplarıdır.

çünkü artan ağırlığın özellikle ön bölgede toplanması vücuttaki ağırlık merkezinde dengesizlikler oluşturur. zamanla bel ve sırt ağrıları başlar.

karın kaslarının çalıştırılması bebeği 9 ay boyunca daha rahat taşıyabilmek , normal doğumda ıkınırken bebeği daha güçlü itebilmek ve doğum sonrası sarkan karın bölgesini daha çabuk sürede toparlayabilmek açısından önemlidir.

pelvis ( bacak arası-kasık kasları ) yine rahimle doğrudan alakalı olduğu için çalıştırılması rahim sarkmalarının önüne geçer daha kolay bir doğum gerçekleşir.

nefes egzersizleri normal doğum yapacaklarda büyük önem taşımasıyla birlikte sezeryan düşünenler için de kendini rahatlatabilmesi ve bebeğe daha fazla oksijen gitmesi nedeniyle mutlaka öğrenilmesi gerekir. burda nefes egzersizlerinin amacı nefesle vücudu kontrol edebilmek, doğum anında hangi nefesi kullanmayı öğrenmek ve hamilelik boyunca bebeğe sürekli oksijen göndermekle daha sağlıklı bebekler planlanır.

mjacksonwithus, diez ve FleXoR bunu beğendi.
  9. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    ağabeyim le yengemin 7 senedır cocukları olmuyordu. En son tupbebekle ugrastılar ve dun aksam sonunda hamıle kaldıgını ogrendık. Ailede herkesten cok ben heyecanlıyım. Hatta dun agladım hayatımda cok istedıgım yigenim sonunda olcaktı hemde ikizler :=).

Sormak ıstedıgım ; 1-hamilelik boyunca en gerekli mineral ve vitaminler hangılerı?
    2-protein alımı ne kadar olmalı gunluk?

10. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    buna en iyi doktoru karar verir.

1- sağlıklı ve dengeli beslenen hamilelerde vitamin ve minerale ek takviye yapmaya gerek duyulmazken çoğu doktor tüm hamilelere ilk aylardan itibaren başlaması gerektiğini söyler. fakat ikiz bebeklerde bu daha da önemlidir. doktoru zaten vitamin mineral takviyesi içeren ilaçlardan önerecektir.

2- protein alımı ise günde 60-80 gr olacak şekilde ayarlanmalıdır. hatta ikiz bebeklerde 90-100 gr.a kadar çıkılmalıdır.mesela günde 1-2 bardak süt , 1 kase yoğurt , et-balık günlük beslenmesinde mutlaka olması gereken besinlerdir.

mjacksonwithus bunu beğendi.
  11. hedef55

hedef55 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)
    Bulantılarım dolayısıyla bir süre uzak kaldım ve henüz teşekkür edebiliyorum.
    Flex-point 3 aydan önce başlanmamasını söylemen gerçekten iyi oldu. Benim 3 ayı tamamlamaya 3 haftam var :) Zaten bulantı ve halsizlikten de spora başlayacak halim yok malesef :(

Doktorlar genel olarak günde 30-45 dakika yürüyüş ve yüzme tavsiye ediyorlar. Bulunduğum ilçede hamile egzersizleri yaptıran bir yer yok :( Bir ara forumda bayanlarr için egzersiz videoları vardı yalnız şimdi onlara ulaşamıyorum.

7 yıldan sonra bebek bekleyen arkadaşları tebrik ederim . Çok güzel bir haber :) Doktor gerekli taviseyeleri ve ilaçları verecektir fakat ilk 3 ay hatta hamilelik öncesinde folik asit tabletleri kullanılması gerektiğini tüm doktorlar söyler . Benim doktorum da hamileliği düşündüğünüz andan itibaren alabilirsiniz demişti. Çünkü çocuğun sinir sisteminin gelişmesinde çok önemliymiş.

Öğrendiğimiz bilgileri burada paylaşırsak hepimizin çok yararına olacağını düşünüyorum.
    Şimdiden teşekkürler :)

12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    yürüyüşü açık ve temiz havada yapmanızı öneririm. zira koşu bandı kullanmanız eklemlerinize yük bindireceğinden hamilelikte ben pek uygun görmüyorum. yüzme tüm kasları çalıştırdığı için tavsiye edilir.imkanınız varsa çok iyi geleceğinden eminim. doktorunuz egzersiz kitapçığı vermiştir büyük bi ihtimal.basit egzersizler içeren hareketler vardır genelde her hamile kontrole gitiiğinde verirler. mesela onları uygulayarak başlayabilirsiniz. keşke hamile eğitim merkezine gitme imkanınız olsaydı.

birazdan benim dersim başlıcak :) keşke burda olsanız beraber yapsak diyorum :) sevgiler....

Sayfayı Paylaş