Hakan Şükür'ün Başı Belada

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve saydam tarafından 30 Aralık 2005 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Türkiye-İsviçre maçıyla ilgili bir süredir FIFA Disiplin Kurulu tarafından yürütülen ve karar aşamasına gelinen soruşturmada Futbol Federasyonu'nun korktuğu başına geldi.


  Karşılaşma sonrası yaralanan İsviçreli futbolcu Stephane Grichting olayındaki saldırganın hala belirlenememesinin faturası Futbol Federasyonu'na ve A Milli Takım Kaptanı Hakan Şükür'e çıkacak.


  FIFA Disiplin Kurulu, karşılaşma temsilcilerinin raporlarında kim olduğu belirlenemeyen ve bugüne kadar yürütülen soruşturmada da saldırganın tespit edilememesi nedeniyle Türkiye ağır bir faturayla karşı karşıya kaldı. FIFA Disiplin Kurulu, saldırganın tespit edilemediği bu olayla ilgili Disiplin Talimatı'nın 50. maddesi yani "Faili meçhul saldırı" kapsamına sokarak yaptırım uygulayacak.


  FIFA Disiplin Talimatı'nın 50. maddesi "Faili meçhul saldırı" maddesi şöyle:
  "1 ) Eğer bir grup insan şiddet eylemine katılmış ve soruşturma kapsamında kimliklerinin belirlenmesi mümkün olmamış ise yetkili olan kulüp veya federasyon ile o takımın kaptanı cezalandırılır. Cezalandırılan kurum veya kişi gerçek suçlunun kim olduğunu bildirerek cezadan kurtulabilir.
  2) Grup halinde bir şiddet olayında kimin ne kadar kusurlu olduğu tespit edilemezse disiplin kurulu tespit edilen her ihlalciyi olayın müsebbibi kabul eder, ayrıma gitmeden hepsine ceza verir".


  FIFA Disiplin Kurulu'nun karşılaşmada görevli temsilci ve gözlemcilerinin raporlarında saldırganın kim olduğuna dair bir bulgunun yer almaması ve bugüne kadar yapılan soruşturmada failin tespit edilememesinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu'nu bu maddeyi göstererek uyardığı ortaya çıktı. Futbol Federasyonu'nun bu soruşturmayla ilgili oluşturduğu hukuk kurulunun tek tek futbolcu ve teknik kadroyu dinlediği, ancak faili bulamadığı belirtildi. FIFA Disiplin Kurulu tarafından adeta, "Ya fali bulursun ya da cezayı sen çekersin" uyarısıyla karşı karşıya kalan Futbol Federasyonu'nun hiçbir oyuncudan bu konuda isim ve itiraf alamamasının ardından başvurduğu görüntülerden de sonuç çıkmadı. Federasyon Başkanı Levent Bıçakcı'nın son duruşmada Grichting olayıyla ilgili tespit edip FIFA Disiplin Kurulu'na gösterdiği ve hemen arkalarında milli futbolcularından Serkan Balcı ile İbrahim Toraman'ın bulunduğu fotoğraftaki İsviçreli oyuncunun da yedek kaleci olduğu ortaya çıktı. Bu karenin gösterimi sırasında Grichting'in "Bu ben değilim, yedek kaleci" dediği belirtildi.

  SERKAN BALCI İLE İLGİLİ YAZI FİFA'YA GÖNDERİLMEDİ
  Öte yandan, İsviçreli futbolcu Stephane Grichting'in duruşmada, raporlarda yer alan ve kendisine saldıran kişilerin "İki sarı yelek giymiş kişilerdi" şeklindeki ifadeyi kabul etmediği, kendisine saldıranların futbolcular olduğunu söylediği bildirildi. Milli futbolcu Hamit Altıntop'un da duruşmada ifadesini Almanca verdiği öğrenildi.
  Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın Serkan Balcı ile ilgili Futbol Federasyonu'nun FIFA'ya gönderdiği şeklinde iddia ettiği yazının hazırlandığı, ancak taslak halinde kaldığı ve gönderilmediği de ortaya çıktı.


  FIFA Disiplin Kurulu tarafından ifadesi alınacak son kişi olan ve bu konuda İsviçre'ye çağrılan milli futbolcu Serkan Balcı'nın "Grichting'e ben vurmadım" demesi halinde kurul, cezayı Futbol Federasyonu ve Hakan Şükür'e kesecek. FIFA Disiplin Kurulu'nun "Faili meçhul saldırı" olan 50. maddenin ikinci fıkrasına göre federasyon ve Hakan Şükür'ün yanı sıra olaylara karışan diğer futbolculara da görüntülere dayanarak "olayın müsebbibi kabul ederek" ceza verebilecek.
  Türkiye-İsviçre karşılaşmasının İngiliz temsilcisinin raporunda Grichting'e yapılan saldırıyla ilgili olay anında federasyon ve emniyet yetkililerinin kendisine yardımcı olmadığını belirtmesi, Türkiye'nin alacağı cezayı ağırlaştıracak.
   

Sayfayı Paylaş