haftada kaçgün çalışılmalı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ONURSTC tarafından 3 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

1. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    slm arkadaşlar 1 aylık program bitti haftada 3 gün çalışıoorum hoca yeni program verdi hergün belirli kısımları çalıştırcam mesela 1. gün göğüs biceps gibi boş kalan 2 günümdede genel bi program yapsam olurmu yoksa kasları dinlendirmelimiyim?

2. CENTAUR

CENTAUR Guest

Kasları dinlendirmelisin program dışında ekstradan çalışmamalısın bunun hiçbir faydası yok bilakis gelişimi engeller. Dinlenme antrenmandan daha az önemli değil bunu unutma beslenmede öyle.

3. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Tam anlamadım ne demek istediğini.Eğer haftada 3 gün çalışıyorsan 4 günün boş oluyor,2 gün değil.Yazında boş günden kastın göğüs-biceps çalıştığın günün dışındaki diğer 2 antrenman günün ise o günlerde bacak-omuz ve kanat-triceps çalışmanı tavsiye ederim.Ama bence bir bölge haftada 2 kez çalıştırılmalıdır,bu durumda haftada 4 gün antrenman daha mantıklı.Centaur'un dediğine katılıyorum.Antrenman günleri dışındaki günlerde tamamen dinlenmen lazım.

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Centaur sonuna kadar haklı..hipertrofi (kasların büyümesi) dinlenme gününde meydana gelir..dinlenme günlerini riske atarsanız kas büyümesini engellersiniz..kısa ve sert(nizami fakat ağır) antremanlar ve tam dinlenme..

5. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    çalıştırdığın kası en az 48 saat dinlendirmelisin.

6. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    ben çarşamba ve ctesi hariç h tada 5 gün gidebilirim 4 gün gidicem buna göre bölge tavsiyesi yaparmısınız
    çarş ve ctesi salon kapalı program oluşturmayı zorlaştırıyor!
    ben salı göğüs cuma sırt+omuz pazar gübü biceps+triceps çalışıyorum
    her antreman günüde 15 dk abs yapıyorum!
    bu şekil devam ediyimmi sizce araya bir gün daha ekliyimmi?

7. PreludeSS

PreludeSS Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Her gün ayrı bir bölgeyi çalıştırmak üzere haftada 6 gün gidilmeside yanlışmıdır?Mesela 1.gün göğüs 2.gün ön kol ve arka kol 3.gün omuz 4.gün bacak ve kanat 5. gün göğüs ve ön kol 6.gün omuz ve arka kol olmak üzere haftada 6 gün gidilirse bu şekilde de kas grupları 48 saat dinlenmiş oluyor,sizce bu şekilde program uygulanmasıda yanlışmı olur? :?:

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

48 saat kesin bir rakam değil mesela atıyorum biraz daha ileri seviye bir vücutçu toplamda 15 setlik hem sert hemde uzun bir göğüs antrenmanı yapıyor, hemde 100 lerle 120 lerle çalışıyor, bu adamın göğüsü 3 gün ağrıyacaktır , buna 48 saat dinlenme vermek yetmez en az 72 saat dinlenmesi lazım. Öbür yandan henüz en fazla 6 ay olmuş, yavaşta gelişen bir arkadaşa aynı sistemi uygulamak olmaz sebebi sadece bu sporcunun potansiyel kabiliyeti veya kuvveti değil, sinir sistemi adaptasyonu gibi etkenlerde var, zira bu sporcu çok ağır çalışamayacağı gibi çok uzun da çalışamaz, yani kaslarını en az 72 saat dinlendirecek kadar yoğun etkiye maruz bırakamaz, o yüzden her bölgeyi haftada 2 kere çalıştıracak şekilde çalışması gerekmektedir,

Bende bir ara uzun süre senin bahsettiğine benzer bir program uyguluyordum;

göğüs, biceps, omuz, sırt, triceps, bacak, dinlenme şeklinde haftanın 7 gününü ayarlıyordum bağzıları buna karşı çünkü kaslar bölgesel olarak dinleniyor gibi görünsede bütün sistemin genel dinlenmesi gibi olmuyor, bence şahsen çokta bir mahsuru yok, bu sporda bağzı konularda kesin doğrularda yoktur en profesyönel iki uzman bile fikir ayrılıklarına düşebiliyor yinede en mantıklısı bizden daha tecrübeli olanların tavsiyelerini dikkate almak.

Saygılar.

9. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    ben haftada 5 gun (pazartesiden cumaya) her gun tek bolge olarak calisiyorum. max. agirlik ve dusuk set tercihim su an hacim doneminde oldugum icin.

pzt : gogus ( 20 set) ve mide
    sali : omuz ( 20 set)
    carsamba : sirt (20 set) ve mide
    persembe : bacak (22 set)
    cuma : biceps (12 set) triceps (12 set ) ve mide

mide haric toplam 50 dakikada setleri bitirmeye calisiyorum. gogus ve kol idmaninda bu zamani biraz astigim oluyor. hafta sonu calismaya kesinlikle karsiyim. haftaici iyi calisip haftasonu tatilini hakettigimi psikilojik olarak dusunuyorum sanki :))

10. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    benim hoca bana verdiği programda her bölgeyi haftada 1 kez çalıştırıo bu azmı acaba?

11. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    yeni başlayanlar için en uygunu en az 5 6 ay haftada 3 antrenman ve çift bölge şeklindedir. zaten en az 2 3 hafta ısınma evresi olucaktır. küçük kaslar için 2gün büyük kaslar için 4 gün dinlenme uygundur. fakat 2gün yeter deyipte 2 günde bi çalışmaya kalkmayın. acele etmeye gerek yok küçük kaslar zaten kolay gelişir ve büyük kaslara nazaran daha önce çıkarlar. önemli olan büyük kaslardır. özelliklere omuz ve gögüslerinize dikkat edin ii çalışın...

Sayfayı Paylaş