Haftada 8 kez spor yapmak?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Miracle tarafından 3 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Merhaba.
    Haftada 4 kez body ve 4 kez mma yapmaya başladım.
    Düzenli olarak 3 sene önce başladım body yapmaya.
    Daha önce thai box yaptım uzun bi süre.

Şimdi ise hepsini birleştirmeyi düşünüyorum. Fakat fazla gelir mi diye korkuyorum.
    Pzt salı çarşamba perşembe MMA (19-20.15)
    diğer kalan günler + salı günü öğlen(13-14 gibi) body yapmayı planlıyorum.

Beslenme düzenim iyi sayılır, yaklaşık 15 20 gündür çok dikkatli besleniyorum ( en azından proteınımı aksatmıyorum)

Overtraining gibi birşey olabilir mi beslenmem iyiyken?
    MMA ye kardiyo gibi bakıyorum, eskisi gibi çok ağır güç çalışmıyoruz, jiujitsu ve vuruş olarak ayrılıyor antremanlar ondan pek kasları yorcagını sanmıyorum body kadar.

Tabi bu haftada 8 olayı fazla her zaman devam edilemez ama bir süreliğine devam etmeyi planlıyorum.

Öneri eleştiriye açığım, aynı anda bu işi yapanlar yorumlarını esirgemesin lütfen :)

edit: Body zamanları normalde akşam partnerle (19-21 arasında oluyor)

2. Raito

Raito Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    fazla gelmez aşırı fazla gelir :) bende body'den önce güreş yapıyodum ama bırakmak zorunda kaldım.

Miracle bunu beğendi.
  3. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Ben geçen sene boks ve bodyi beraber yürüttüyordum. Geçen aya kadar şuan ev taşıdığım için ikisine kısa bir ara verdim. Pazartesi- Çarşamba- Cuma boks antremanım vardı. Geri kalan 4 günde de body yapıyordum. Hocam bana sakatlanmamam için hergüne bir bölge şeklinde program yazmıştı. İkisini beraber bence yürütebilrisin ben yürütmüştüm sırttım iyi gelişmişti ki hala vücutumda en belirgin yerim sırtımdır. Fakat çok yorucu oluyordu bazen bodyi aksatıyordum. Bir de yanlış hatırlamıyorsam programım kütleye yönelik değildi. Sakatlanmayı engellemek amacıyla öyle bir program yazmıştı

Miracle bunu beğendi.
  4. Zugzwangi

Zugzwangi Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    body de gelişimin yavaşlar.Ama gerekli miktar protein alırsan,şu an ki durumundan daha kötüye gideceğini zannetmem overtraining ile

Miracle bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    neden böylesi bir rutine girme ihtiyacı oluştu ?...

bu rutinle ,hala gerçekten enerji kalıyorsa, bunun tek nedeni olabilir, idmanların "yumuşak, hafif "olması...

örneğin ,bizim müsabıklar haftada 5 idmanda bile söylenmeye başlarlar, enerji konsunda..

bence, yolunda olmayan bir olay mevcut?..

nerde ,nasıl çalışıyorsunuz?..))

Miracle bunu beğendi.
  6. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Teşekkür ederim her yazı için.
    Yeterince ağır giriyorum partnerle çalışma amacımız bu zaten, hacim programı ve ağır (10-8-6-5)
    Beslenmem yeterli, eve her hafta metrodan 3kglık tavuk bonfile alıyorum :) yanında somonu ton balıgı aksam lor peynırı vs eksik olmuyor :)

Böyle birşeyi yapmak tamamiyle keyfi ve zevkten. Body'i hacimli olmayı sevdiğimden, mma yi de hayran oldugumdan yapıyorum. Hem cardio yapmayı sevmeyen bir insan oldugumdan işime çok yarıyor :)

Bu rutinle enerjim tabi kalmıyor ama aksam 11de yatıp sabah 8de kalkıyorum. Antremanlarım kısa ve ağır ama o kadar ölü gibi kalmıyorum.

Yaşım 22, hocanın dediği bu enerji gençlikten geliyormuş, onun yalancısıyım.
    Beni tek ilgilendiren şey "overtraining".

7. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Kasların dinlenmeyede ihtiyacı var, haftada 8 kez antrenman yaparsan kasların yıkıma uğradıktan sonra onarılmadan tekrar yıkılır.

8. serkanhancer

serkanhancer Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    çok fazla 8 kez kesınlıkle dınlenmesı lazım beslenme,antrenman ve uyku bunlar onemlı 3 lu..kaslar dınlendıgınde gelısır bu kadar fazla antrenman la kas yıkımından baska bıse olmaz dıkkat et

9. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    anabolizan kullansan bile çok

10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    haftada 3 kere dövüş idmanı yapmak, 3 kere de ağırlık idmanı yapmak daha idealdir. hatta bir ağırlık idmanını dövüş idmanın ile aynı güne alırsan daha verimli sonuçlar elde edebilirsin. (bu birleşik günde ne çok sıkı vücut çalışırsın ne de çok sıkı dövüşürsün). bu sayede haftada 2 gün dinlenmiş olabilirsin. ben de boks&vg idmanımı yazayım sana belki bir fikir olmuş olur.

1.gün göğüs-biceps-karın
    2.gün sırt-triceps-boks
    3. gün dinlenme
    4.gün omuz-bacak
    5.gün boks
    6.gün bilek-alt sırt-kalf gibi hafif bölgeler ve hafif bir boks idmanı (daha çok kardiyomsu)
    7.gün dinlenme

Miracle bunu beğendi.
  11. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Yeniden teşekkür ederim yorumlar için.
    Ben şahsen deneme taraftarıyım. Çünkü yeterince beslenicem, uyuyacağım ve antremanımı yapacagım. Bu da beslenme uyku antremanı tamamıyle (hatta fazlasıyla) yaptıgımın kanıtı gibi.

Normalde kaslarımın dinlenmesi evde oturup pineklemekle mı olacak?
    O gün bile antreman yapmam ki cardio olarak bakıyorum çünkü güç olarak calısmıyoruz mma de daha cok teknik ayrıntılı bazı günler kardiovasküler zorluyoruz ama onun dısında cok kası yoracak bi antreman değil (bodye kıyasla).

Bana programını paylasan "r10" çok teşekkürler fakat, haftada 5 gideceksem bodye giderim tamamiyle :)

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ovetraining , öyle kolay oluşacak bir kavram değil...)

semptomlarını anlamak ,değerlendirmek ,doğru teşhis ancak "antrenör ve sporcu gözlemi "ile mümkün olabilir...

genel olarak uzun süreli performanslarda oluşabilecek bir durumdur...

ama, doğru olan, hele ki "dövüş sporu "yapıyorsanız maksimum 4-5 gün yeterli...tabi ki "optimum verimde gerçekleşecek antrenmanlar"ile...)

ancak, aşırı hipertrofi'nin ve özellikle "vg" idmanlarının "mma "ile bayağı bir kontrast teşkil edeceğini göz önüne almanız gerekir...)ama, konu amatör, yani hobi, zevk ise yapılabilinir...)

Miracle bunu beğendi.
  13. zgr

zgr Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    23
    Sana kendimden örnek verebilirim milli takım düzeyinde buz hokeyi oynuyorum.Kamplarımız 2-3 ay sürüyor bazen bu sürede sabah 2 saatlik buz antremanı(hafif bir antreman değildir)bu antremandan sonra kondisyoner ile birlikte karın egzersizleri(yaptığım en sağlam karın egzersizleri)akşamları ise bir gün ağırlık bir gün koşu(normal sabit tempo koşu değil (1-2-3-2-1)*2 yada (15-30-45-30-15)*3 tarzı yorucu koşular)onun dışında normal sezonda 5 gün buz antremanı 3 gün ağırlık antremanı yapıyorum.Kilom 90 hiç supplement kullanmadım.Kendine dikkat edersen bi sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum.

Miracle bunu beğendi.
  14. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    bende sanmıyorum o kadar overtraining olcagını. Mesela bugun gittim sadece bjj calıstık yerde triangle choke vs bi kaç şey calıstık 1 saat boyunca. O kadar zorlamadı. Hatta cıkısında bodye gıtsem mı dıye bıle dusundum.
    Vuruş calıstıktan sonra body olmaz ama bjjden sonra veya önce olur gibi.
    Herkesın yorumu ıcın tesekkurler :)

Sayfayı Paylaş