Haftada 6 gün cardio.

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve jukw tarafından 27 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. jukw

jukw Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Uzun süredir gerek bu forumu , gerek başka forumları araştırıyorum ama tam anlamıyla bir cevap bulamadım. Buradaki hocalarımızdan öğrenebilirsem çok sevineceğim.

Yağ sorunu olan biriyim. Şuan hafif kaslı ama aynı zamanda yağlı bir vücudum var. Haftada 6 gün cardio yapmaya başladım. 35 dakika %75 nabızla koşu yapıyorum. Arkasına 3 set mekik ve yana yatma (hiç de bilmem bu hareketin asıl adını :D) dan sonra 2 bölge ağırlık çalışıyorum. (2 bölge , 3 set , 12 tekrar) Kendimi çok zinde hissediyorum ve şuan için kaslarımın büyümeye devam ettiğini görebiliyorum ama yeni başladığım için yağ oranımı tam anlamıyla gözlemleyemiyorum. Günlük 100-110 gr protein alıyorum. Supplement kullanmıyorum. Kilo 78.

1. sorum , haftada 6 gün dediğim şekilde cardio arkasına ağırlık çalışması kas yıkımına sebep olurmu ve yeterli miktarda yağ yakımı sağlar mı , kısacası doğru yoldamıyım?

2. sorum , bir sitede koştukça vücudun yağ yakımını artırdığını , yağ yakım enzimlerinin arttığını , yani mesela başlangıçta yarım saatte x gram yakıyorsak ileriki zamanlarda koştukça bu sayının katlandığını , vücudun çok daha fazla yağ yakmaya başladığını okumuştum. Bu doğrumudur?

2. MertimCom

MertimCom Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Yozgat
    Hocalarımız daha iyi bilir ama 6 gün kardiyo çok fazla bence. Ağırlık antremanıyla kardiyoyu ayırmak bana çok mantıklı geliyor. Örneğin 2 gün ağırlık 1 gün kardiyo ya da 1 gün ağırlık 1 gün kardiyo gibi. Psikolojik açıdan da daha iyi konsantre olursun. Ben ikisini aynı gün yaptığım günlerde ikisini de yarım yamalak yapıp kendimi kandırıyordum. Ayırınca hem performansım arttı hem de daha çok etkisini gördüm.

3. witchking

witchking Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    peki 1 gün ağırlık 1 gün kardiyo yapsak günlük kilo başına 1.5-2 gr protein alsak hem yağ yakıp hem de kas kazanırmıyız?

4. MertimCom

MertimCom Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Yozgat
    Bence kardiyo yüksek yoğunluklu yapıldığı sürece toparlanma sürecini sekteye uğratıyor ve gelişimi yavaşlatıyor. Ne kadar ayrı yapsanda mutlaka yüksek yoğunluklu ve özellikle aralıklı kardiyonun kas kaybına neden olması muhtemel. Ama önemli olan bunu en aza indirmek. Bu da beslenmeyle alakalı bir durum. Özellikle HIIT yaptığın günlerde proteine yüklenmek zorundasın..

1 Gün Kardiyo 1 Gün ağırlık çalışmak programına, kaçıncı ayında olduğuna ve fiziksel özelliklerine göre olumlu ya da olumsuz etkiler yaratabilir. Bir çok değişken var. Kesin olan şeyler protein desteğini kesmemek, yağ yakımını hızlandırmak için karbonhidratı kahvaltı ve antreman sonrası dışında (üzüm suyu) tüketmemek, kas kaybını en aza indirgemek için vitaminleri, proteini düzenli olarak almak.

Kardiyo sonrasında soda içerek kaybettiğin minerallerin bir bölümünü tekrar vücuduna alman da iyi olacaktır. Son olarak düzenli ve en az 8 saatlik bir uykuya ihtiyacın var ki 1'gün ağırlık 1 gün kardiyoda tam performans gösterebilesin...

Sayfayı Paylaş