Haftada 5 mi 4 gün mü? programımı değiştirmeliyim..!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve wm_hawk tarafından 5 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. wm_hawk

wm_hawk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda aradım ama istediğim sonuca ulaşamadım. forumdaki ilk ay 2.ve 3. ay sonrada 4. ay programlarını eksiksiz uyguladım. sonrasında 1 aylık bi ara verdikten sonra forumdaki bir arkadaşın verdiği bir programı birbuçuk ay kadar uyguladım. artık yeni bir programa geçmek istiyorum zira, kaslar bu programa alıştı artık fazla bi gelişim sağlamıyor. Ayrıca haftada 5 gün lük bir program düşünüyorum zamandan kazanmak bakımından yoksa yine 4 gün mü çalışmalıyım? Yinede örnek olarak 5 günlük bir program yazarsanız sevinirim. Fikirlerinizi bekliyorum...

En Son Çalıştığım Program

Haftada 4 gün 12x4 set

Pazartesi-Perşembe
    Göğüs-Omuz-Biceps
    1- Bench Press
    2- Dumbell Fly
    3-Incline Bench Press
    4-Pullover
    5-Military Press
    6-Dumble Side Latertal
    7-Arnold Press
    8-Dumbell Curl
    9-Preacher Curls
    10-Concentration Curls

Salı-Cuma
    Bacak-Sırt-Triceps

1-Leg Extension2-Lying Leg Curl
    3-Calf Raise
    4-Bent-Over Barbell Rowing
    5-One Arm Dumbbell Rowing
    6- T-Bar Rows
    7-Lying Triceps Extensions
    8-One Arm French Press
    9-Dips

Mekik: Salı Preşembe Cumartesi 50-45-40-35 olarak 4 set mekik

2. MJAM27

MJAM27 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    CALCİUM
    Öncelikle Çok fazla çalışıyorsun haftada 5 gün daha yenisin zaten haftanın 3 - 4 günü senin için kafidir.

sana tavsiyelerim
    omuz çalıştıgın gün gögüs çalışma Bacak çalıştıgın gün yanına mekik ekle baska bir kas gurubu ekleme çünkü bacaklar en büyük kas gurubumuz aldıgımız protein miktarı büyük ölçüde bacaklara gideceğinden dolayı bir gün sadece bacak çalısman yeterlı olacaktır.

örnek

gögüs - önkol

off

kanat arkakol

off

omuz - trapez - bilek

off

bacak

her antrenmanda 4 er hareketten fazla yapma. Forumu biraz araştır tüm sorularına yanıt bulacaksındır.

İyi çalısmalar.

3. wm_hawk

wm_hawk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    5 gün çalışsam daha iyi olmaz mı? ayrıca bölgeleri haftada 1 er kez çalıştırmak iyi bir gelişim sağlayabilirmi?

4. MJAM27

MJAM27 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    CALCİUM
    Yeni Oldugun için 5 gün çalışmak sana agır gelıcek ki yeni olmasan bile 5 gün çalısmak anlamsızdır. kaslar dinlenirken büyür sürekli onları yorarsan nasıl büyüyecekler ??

5. wm_hawk

wm_hawk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    hayır demek istediğim bölgesel çalışma.. her güne ayrı bir bölge.. çoğu vücut geliştiriciler böyle çalışıyor.. yarın idmana başlıycam, daha önceki programımı göz önüne alarak güzel bir program önerebilirmisiniz.. hareketlerin adları ile birlikte... bulunduğum şehirde bu konuyla alakadar hiçkimse yok. o yüzden tek çarem siteniz.. Ayrıca 2 yıldır uğraşıyorum bu sporla ama 3 ay 5 ay 6 ay 2 ay öyle parça parça çalıştım hep. yardımlarınızı acilen bekliyorum şimdiden tşkler...

6. MJAM27

MJAM27 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    CALCİUM

Size yazdıklarımı anlamamakta ısrarcı görünüyorsunuz. Forumu araştırırsan zaten haftanın 4 günü bir sporcuya yetiyor. Hala neden 5 güne çıkarmak niyetindesiniz anlamış değilim. 3 ay 5 ay 6 ay 2 ay parça parça çalışmanızın sebebide bu haftanın 5 günü 6 günü gitme gibi bir çaba içerisinde olup kaslarınızın gelişmediğini görünce bırakmanız sanırım. forumu iyice araştırın mükemmel bilgiler yer alıyor. ayrıca çoğu vucut geliştiriciler evet öyle çalışıyor olabilir ama kendinizi onlarla bir tutarsanız kaslarını yormaktan baska birşey yapmassınız. ilk basta haftanın 3 günü ile devam edip daha sonra her ay program degısıklıgıne gitmelısıınız gün sayısını ilerde vücudunuzun el verdiği oranda 4 e çıkarabilirsiniz. Size Tek tavsiyem
    FORUMU İYİCE ARAŞTIRIN ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ olmaz. Tek çareniz sitemiz ise siteden faydalanın. Gün sayısı hakkında ve hareketler hakkında bir çok bilgi bulacaksınızdır.

7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    yeni Oldugun için 5 gün çalışmak sana agır gelıcek ki yeni olmasan bile 5 gün çalısmak anlamsızdır.

bunu biraz detaylandırır mısınız ?

8. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    evet 5 gün ayrı kas gruplarını çalıştırmak neden anlamsız, bence çok daha verimli olur hacim için.
    Göğüs, kol, omuz, sırt, bacak. 5 gün.

9. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Haftada yapılacak idman sayısı bence kişinin vücudunun kendini yenileyebilme yeteneğiyle ve kişinin koşullarıyla doğrudan alakalı.
    Mesela ben haftada 5 idman yapıyorum. İdmanlarım çift bölgeden oluşuyor ve her 3 aylık dilim sonunda bölge başına yaklaşık olarak 30 idman düştüğünde programımı değiştiriyorum. Bu şekilde uygulamamın sebebi de bölge başına 30 idman düştüğünde genellikle bölgeler yapılan programa doymuş oluyor ve çok sert bir idman yapsam bile idman yapıp yapmadığımı anlayamama noktasına geliyorum.

10. MJAM27

MJAM27 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    CALCİUM
    deathlifter özür dilerim o cümleden dolayı.Düzelteyim Yeni Başlayan için 5 gün çalışmanın çok yararlı olmayacağını söylemek istedim (motivasyon,yogun tempo,ayrılacak zaman yetmezliği vs gibi sorunlar). Yeni başlamasan bile 5 gün çalışmak anlamsız derken onuda düzelteyim. eski çalışma programına bakarak bunu söyledim. çogumuz bölgesel giriyoruz zaten bilinçli şekilde yapılınca güzel hacim kazandırıyor. Düşünün karşımızda yeni bir üye var ve daha onceden 5 ay 2 ay parça parça yapmış bırakmış böyle bir üyede en baştan düzenli çalışmayı sağlamak gerekir. 3 gün olarak çalışıp sporu ona sevdirmek inceliklerini öğrenmesini sağlamak... Kişi birden kendini 5 günlük bir tempoda hissederse kişiye zor gelebilir ki arkadaşımızın spor geçmişine bakarak o kadar tutumlu olmadığı bariz belli. bu tutumsuzluk beslenmesinin düzenli olmadığını, protein karbonhidrat kalori yağ vs gibi bilgileri tam olarak bilmediğini ve bu yüzden gelişim alamadığını düşünerek 3 gün bence ideal. ama yine her zaman dediğim gibi kişiden kişiye değişir biz sadece bilgilerimizin el verdiği kadar insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. kişiyi gözle görmeden kesin birşey söylenemez hiç bir zaman. zaten 3 günde yeterlidir yeni başlayan birisi için. daha sonra zaten kendi vücudunun el verdiği şekilde bölgesel programa geçebilir günde 1 kas grubunu çalıştırarak hacim kazanabilir. Ama her zaman yeni başlayan bir kişinin kademeli olarak ilerlemesinden yanayım 3 gün ilerde 4 gün sonra 5 gün ilk 2 - 3 ay boyunca düzenli şekilde 3 gün çalışıp daha sonra 4 ve 5 e çıkmasından yanayım. Öncelikle Bu sporun inceliklerini öğrenmesi gerekiyor. ****Ve bir tavsiyemde ( wm_hawk sana karşı birşey değil genel anlamda ) her zaman şundan yanayım insanın birşeyleri elde etmesi için araştırması bilgi sahibi olması gerekiyor. Bazı üyeler forum kurallarını forumda ne yazdıgını bile okumadan direk ha burası body forumu bunlar işi biliyodur deyip direk bana program yazarmısınız diyebiliyor. bunun önüne geçmek için ilk başta forumu iyice araştırmalarını tavsiye ediyorum arkadaşlarımıza -ki yeni başlayanlarla ilgili yönetimden arkadaşlarımız o kadar uğraş vererek bir çok program hazırlayıp birçok bilgi paylaşıp konularını sabitliyorlar. Bunlar boşuna yazılmıyor sanırım... Eğerki sorun çözülmezse bilgiler kişiyi tatmin etmezse o zaman kendisiyle ilgili detaylı bilgiyi verip yardım istemeleri daha mantıklı olur. *** ÖNCELİK FORUMUN ARAŞTIRILMASI OLMALI

11. wm_hawk

wm_hawk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    dediklerini gayet iyi anladım kardeşim sağolasın ama spor hakkında protein karbonhidrat yağ epey araştırma yaptım.. forumda araştırma meselesine gelince araştırdım hem de 2 saat.. ama benim aradığım 5 günlük antrenman hareket tablosu yani günlerebölgelerin bölünmesi ve o bölgelere göre, benim bir önceki antrenmanım ı göze alarak yeni hareket isimleri.. ayrıca çalışmalarım arasında en fazla 15 gün ara verdimforumda yeni başlıyanlarla ilgili 3 programı uyguladım ve yazın 4. programı okul açıldığında da 5. programı uyguladım(üstte yazmış olduğum program). ve 2 aydırda aynı programı yapıyorum. artık kaslar alıştı gelişme durma seviyesine kadar geldi. programımı değiştirmek ve daha önce çok defalar duyduğum 5 günlük bir program düşündüm. çünki haftada 3 gün çalıştım 4 gün çalıştım bölgesel çalıştım , piramit usulü çalıştım, asrtık bunu denemek istedim. Kusur ettiysek affola. Tabi insan karşısındakini mısralardan okuyunca ne düzeyde olduğunu farkedemiyor.. iyi günler...

12. MJAM27

MJAM27 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    CALCİUM
    O zaman şöyle söyliyeyim size, vucut ölçüleriniz kilonuz boyunuz ve varsa çekilmiş vucut fotografınız varsa koyarmısınız ? böylelikle program yazacak arkadaşlar daha güzel ve sağlıklı bir program yazacaklardır.

Sayfayı Paylaş