Hacim programıyla ilgili soru

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve hellstrafer tarafından 14 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. hellstrafer

hellstrafer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar uzun zamandır forumunuzu takip etmekdeyim,sayenizde çok şey öğrendim..Böyle bir forum kurduğunuz için çok teşekkürler.

Arkadaşlar ben 1,5 aydır adaptasyon programı yapıyorum. Dün salondaki hocam artık hacim yapmaya geçebiliriz dedi. Bana yazdığı program 1. gün: göğüs, biceps, sırt. 2 gün: omuz, triceps ve bacak. Her kas bölgesini 3 hareketle çalıştırıyorum. Sormak istediğim iki şey var:

1. programımda biceps,triceps ve omuz hariç hiç bir harekette serbest ağırlık kullanmıyorum. mesela göğüs için bench ve butterfly yapmıyorum, hoca bu hareketleri bana makine de yaptırıyor. hocama bunu sorduğumda "daha altyapıya ihtiyacın var o yüzden" dedi. sizce makinelerle çalışarak hacim kazanılabilir mi?

2. 12-10-8-6'lık tekrarlık setlerle çalışıyorum. ağırlığı gittikçe arttırıyorum ve 6 tekrarlıkta yapamayacak seviyeye kadar yapıyorum. bu çalışma sistemi uygun mu?

cevaplarınız benim için çok önemli. teşekkürler

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    1) Makinelerde çalışarak hacim kazanılır. Serbest ağırlıktan farkı, makineler çalıştırdıkları kası izole eder, serbest ağırlıkla yapılırsa küçük kas grupları da hareketten etkilenir. Çok yanlış bir şey değil hocanın dediği. Zamanla serbest ağırlıklara geçmen gerekir tabii.

2) Uygun.

3. hellstrafer

hellstrafer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler...

4. testesterone

testesterone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    herseyden önce hocana güvenmeyi öğren eger hocan bu dediyse doğrudur yeni sporcusun çünkü serbest agırlıklar sana ilk etapta zarar verebilir

5. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    hocan bunu hiper trofi içinmi dedi neden sayı düşürmüş onu anlamadım yeni başlayan için pek uygun değil hiper trofi çalışmasında hızın çok önemli hareketleri yavaş yapacaksın ki protein parçalanman kasa zarar vermen arsınki hacim kazanasın gerçi hocan bilir diyeceğim ama sen yine hocana bak bence başka bir hipertrofi prg çıkarsın sana o daha uygun olur

6. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Hiper Trofi den kastın Hypertrophy Spesific Training ise onda bu kadar set olmaz. Ve bu şekilde düşürülmez. Yanlış biliyorsun. Arkadaşın anlattığı HIT (yüksek yoğunluk çalışması) Antrenörü HIT vermiş ama sadece makinelerle ne derece olur bu iş bilmem. Yinede en iyisi hocaya bağımlı olmak her kafadan çıkan ses uyarsan hiçbirini yapamazsın adam akıllı.

İyi Çalışmalar

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    HIT konusunda yanlış anlamalar olabiliyor, HIT çalışmalarında her vücut bölgesi için bir, en fazla iki hareket yapılır(tabii Dorian Yates 3-4 hareket yapıyordu, Mr. Olympia seviyesinde bir şampiyon olduğu için)
    HIT'e yeni başlayanlar egzersiz başına, üç sete kadar çıkabilirler, ancak ilerledikten sonra her hareket için ısınma hariç, tek set yapılır.
    HIT'in amacı, şiddet tekniklerinden yararlanarak tek bir sete çok büyük yoğunluk sığdırmak ve bu idman sonrasında çalışılan bölge 5-6 gün dinlendirilir.
    Arkadaş alışıldık piramit sistemiyle çalıştırılıyor.
    Bence 1.5 ay piramite geçmek için çok erken, düz setler adı verilen, sabit bir kilo ile 3-4 set çıkarmak başlangıç seviyesi için daha iyidir.
    Zira sinir sistemi adaptasyonu piramite uygun değildir, piramit 5-6 ay sonra daha faydalı olacaktır.
    Serbest ağırlık kullandırmama sebebi, makinelerin sabitlenmiş açıları sayesinde ağırlığı dengeleme, hareketi bozma gibi sorunlardan kurtulmanı amaçlaması.
    Serbest ağırlıkları kullanmak kesinlikle şart, ancak ilk bir kaç ay, hocanın dediği şekilde çalışarak vücudunu serbest ağırlıklara hazırlaman fena bir mantık değil.

8. hellstrafer

hellstrafer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplarınız için teşekkürler..karasan'ın dediği gibi artık düz set sistemiyle çalışmaya başladım. yanlız bu konuda sormak istediğim bir şey var: bu düz set sisteminde 3-4 set'de kaldırabileceğimiz en yüksek ağırlığı mı kaldıracağız?kısaca bana nasıl bir ağırlık sistemi kullanmam gerektiğini söyler misiniz? :D

9. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Ulkemizde HIT konusu gercekten cok bastan savilip piramit ile karistiriliyor. (hoş piramidi de doğru yaptığımız söylenemez)
    Yinede karasan o söylediğin şekilde Hit ile ilgili ayrıntılı bilgiyi nereden bulabiliriz? HIT ile ilgili okuduğum kitapların hiçbirine bunu görmedim. Yani her hareket için tek set yapildiğini. Bu şekilde HIT 'in gereksinimi olan, Possitive Failture setleri, proggresive loadlari nasil yapacaz tek sette :D

10. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    HIT in açılımı nedir arkadaşlar ben yeni duydum belki biliyorumdur fakat adı başkadır bende yardımcı olursanız sevinirim. pramit programıda maksimal kuvvet gelişrme prg zaten yazılanlara göre hit e uymaz gibi geliyo tabiki hit nedir bilmiyorum. tatile girdim artık baya bilgilar yazmaya çalışacağım son çalışmalar hakkında bendeki bilgiler şu söyle ant yapmış değil test sonuçlarının verdiği prg çalışmalar umarım yardımcıda olur sizlere

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

HİT in açılımı High İntensity Training Mike Mentzer'in bulduğu bir sistem diye biliyorum ben, yalnız Hit çalışma sistemini değişik yoğunluklarda yapıyorlar, bildiğim kadarıyla gerçek manada Hit programı kasları çok uzun dinlendirmek, kısa ama çok çok sert, negatif tekrarlı setleride içeren ve irade gerektiren, birazda sakatlanmalara açık bir sistem yalnız en garip farklarından bi tanesi de idmanların çok kısa sürmesi 20 dakikayı falan geçmemesi kesinlikle antrenmanın hakkını vermek lazım birde steroidsiz gelişim zor bu sistemde.

Aslında bu kadar açıklama yazdım fakat forumda zaten bununla ilgili birkaç uzun ayrıntılı yazı var ben linki koymadım ama sen arama yaparsın HİT yaz, Mike Mentzer yaz, özellikle bu adamın hayatıyla ilgili bir yazı var international bodybuilding bölümündeydi orada güzel yer verilmiş.

Selametle.

12. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    saol kardeş yani maksimal kuvvet antrenmanı denede bilir buna artık yazdıklarında yardımcı oluruz yanlız bunda hipertrofi denen olay olmaz artık arkadaşları hep yapılmış testlerle hemde öğrendiklerimle yardımcı olcam hit dedikleri zaman saolyeniden

13. CENTAUR

CENTAUR Guest

Sende saol hoterme, konuyu fazla uzatmış gibi oldum sanki, neyse sadece müzakere ediyoruz. hipertrofiyle kastettiğin kas gelişimiyse bundan o kadar emin olmamak lazım bu biraz tartışmalı bir konu aslında, esasında sadece max kuvvet değil, max üzeri ağırlıklarında kullanıldığı bir metod, yani negatif tekrarlar demek, buda şu max üstü ağırlıkların altında, partner sadece kaldırırken yardım eder indirirken ise ağırlığı sana bırakır. Sinir sistemini zorlayan bir method, idmanda deli kuvveti gerektirir çalışırken sanki alnına silah dayanmış gibi veya Çanakkale savaşında Sait onbaşının o koca gülleyi kaldırması gibi bir performansla yapılır, tabiki ileri seviye vücutçular ve kür yapanlar için daha uygun gibi, ve herkese göre de değil.

Aşağıdaki linklerde biraz değinilmiş Hit, Heavy Duty(ağır yük) de deniyor

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=6841&highlight=mike+mentzer

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=3614&highlight=mike+mentzer

Selametle,

Sayfayı Paylaş