Hacim-Kilo

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Azi tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar 1.83 boyunda 77 kiloyum.Yaza kadar hacimlenmek istiyorum.Bunun için en mantıklısı kilo almalıyım diye düşünüyorum.Ama evdeki ailem bana sürekli hem spor yapıyorsun hemde yemek yiyorsun.Sende göbekten başka birşey olmaz diyerek üzüyorlar beni :( Onlar zayıflayarak kasların meydana çıkacağına inanıyorlar ben ise düzenli antreman+kg alma+dinlenme ile kas yapmayı düşünüyorum.Sizce ne yapmalıyım?

2. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Spor yapan bir insan gün içinde istediğini yesin göbeği çıkmaz.Düzenli kilo alır.Zayıf olarakta karın kasların çıkar kilolu olarakta :) ama 2. çok emek ister hemde çok eğer bu azmi kendinde görüyorsan neden mümkün olmasın.Beslenmene uykuna antrenmanlarına dikkat etmen ile başarabilirsin.

Wills71 ve Azi bunu beğendi.
  3. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Malesef katılmıyorum. Tabii ki de spor yapan insan, yapmayana göre avantajlıdır ama istediğini yesin göbeği çıkmaz biraz yanlış bir ifade olur. Yaktığından çok daha fazla kalori tüketen insan kilo alır. Çikolata, cips yiyip, kola içen ama spor yapan insan yine yağ bağlar ve göbeği çıkar veya karbonhidrata dayanıp hacim alabileceğini sanan adam, yine yağlanır.

Kilolu olarak karın kaslarının çıkması konusuna da katılmıyorum. Göbek çevresindeki yağı azaltmadan, karın kaslarınızı çıkaramazsınız. Karın kaslarını geliştirmek her zaman mümkün, belki kastettiğin bu. Ancak kiloluyken karın kası çalışsanız bile, göbekten kolay kolay görünmez, o yüzden önce yağ oranı düşürülmeli.

Azi senin durumuna gelince, bir kere ailenin dediklerini dinle ama kafana takma. Ben sporla, özellikle vg ile uğraşmaya başlayıp da ailesiyle tartışmayan, ailesiyle anlaşabilen bir insan görmedim. Hatta bununla ilgili bir başlık da var forumda.

Hacimlenmek istiyorsan, doğru şeyler yiyerek yağsız kilo artışı sağlayabilirsin. Nedir bunlar, kompleks karbonhidratlar, günlük ihtiyaç duyduğun protein miktarı, günlük ihtiyaç duyduğun yağ vb. Bununla birlikte doğru zamanda yemek de önemli.

1.83, 77 kiloyum diyorsun. Yağ durumun nasıl? Önce yağ oranını düşürüp, daha sonra kas olarak hacim kazanmaya odaklanmak daha mantıklı olabilir.

Son düzenleme: 4 Şubat 2011
    umut205gti ve Azi bunu beğendi.
  4. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    KG:77
    BEL ÇEVRE:90 CM
    VÜCUT YAĞ ORANI:%20

çarşamba --- göğüs+125 mekik+15 dk twist
    cuma --------- kol + 125 mekik + 15 dk twist
    cumartesi --- omuz + 125 mekik + 15 dk twist
    pazartesi ---- sırt kanat +125 mekik + 15 dk twist

Haftanın 4 günü salona gidiyorum kilo alırken göbek ve bel bölgemde yağlanma olmaması için haftalık 500 mekik+1 saat twist yapıyorum.Hayatımdan abur cuburları çıkarttığım takdirde bu performans ile göbek ve bel çevresinde incelme yapabilceğime bile inanıyorum.

5. brkzcn3

brkzcn3 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    yağlı besinler tüketmemelisin öncelikle günlük 120gr protein almalısın 180grda karbnhdrat vitaminlernini al. yatmadan önce bi 60 70gr lor tüketmeye calış sabahları en az 3yumurta ye. duzenli beslenrsen yediklerine dikkat edersen asla cıkmaz göbegin. ve haftada 3gun git salona ama guzel calıştır kaslarını

Azi bunu beğendi.
  6. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yatmadan önce 1 bardak süt içiyorum.Sabah kalktığımda ise mısır gevreğini süt ile karıştırıp içiyorum.Öğlen bir öğünde 150 grm tavuk göğsü,diğer öğünde ne varsa evde onu yiyorum.Akşamda annemin yaptığı yemekler...

7. brkzcn3

brkzcn3 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıca hacim istiyorsan agırlıgı arttır tekrar sayısını 8e kadar düşür acısın ertesi gun kasların. ton balıgı ye 160grlık 1 kutuda 35gr protein var

Azi bunu beğendi.
  8. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bir hareketi 4 sete yayıyorum.İlk 3 setim 3*9 şeklinde oluyor.Son sette ağırlığı 1 kademe yükseltiyorum.O sette 1*5 şeklinde bitiyor

9. umut205gti

umut205gti Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    çorlu
    bu sporu yapıyorsan hayatından abur cuburu zaten çıkarmak zorundasın . vinternatt tüm sorularına cevap vermiş .uygulaması da sana kalmış.benim söylemek istediğim sakın ama sakın zaten spor yapıyorum yağ oluşmaz diye istediğini yeme . beslenmene her zaman dikkat et.

Azi bunu beğendi.
  10. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Yağ başkadır göbek başkadır.Spor yapan bir insanda göbek oluşmaz.Bunu kimde gördünüz spora başlamadan önce göbeksiz zayıf bir insanın spor yaparak göbek oluşturduğunu.

Ben 176cm 90kg yim kilolu statüsündeyim (6 ayda 27kg aldım) yalnız karın kaslarımın ilk 4 dilimi belirgin yağ oranımda %8.Şimdi siz diyorsunuz ki yağ varsa gözükmez.Bende var peki nasıl gözüküyor?

Siz sanıyosunuz karın kasları hacim almıyor sadece üstündeki yağlar yandığı için gözükür sanıyorsunuz yanlışınızda bu, karın kaslarıda hacim alır hemde tüm kaslar kadar fazla.

Bu yüzden aşırı derece sıkıntı ve dikkat e gerek yok sonuçta biz müsabık değiliz.

Son düzenleme: 5 Şubat 2011
  11. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Yağ başkadır göbek başkadır ne demek? Hayatımda duyduğum en komik laf. Karın bölgesindeki yağ kütlesine göbek denir.

Göbek nedir o zaman? Kas değil, size göre yağ değil, e kemik de değil, literatüre yeni bir vücut kütlesi ekleyelim, göbek :badgrin:

Yağ sıfır olacak yoksa karın kasları gözükmez demedim. Yağ oranın yüksekse bu karın bölgen yağlı demektir. Yağ oranı yüksek bir insanın karın kası kolay kolay gözükmez.

Senin yağ oranın düşük. %8. Bizim bahsettiğimiz insanların yağ oranları minimum %15'ten başlar %25'lere gider. %12-13'te dahi karın kaslarını göremeyen insanlar var.

Karın kasları hacim almaz da demedim. İyi oku. Karın kası, vücudundaki diğer kaslar gibi bir kastır. Şimdi düşün, bacak kaslarının, kolunun çevresi yağ içerisinde, sen şişirip duruyorsun, kas kütlelerin ne kadar define gözükecek?

Yağ oranınız yüksekken karın kası çalışıp, geliştirebilirsiniz. Ama bütün insanlarda amaç, karın kasını güçlendirmek değil, karın kaslarını ortaya çıkarmak, daha sonra daha estetik gözükmelerini sağlamaya çalışmak. Bunun içinde önce yağ oranı düşecek.

Spor yapan insanda göbek oluşmaz da tamamıyla hatalı bir cümle. Sen kola iç, basit şekerlere dayan, irileşeceğim diye kompleks karbonhidrata aban, kısacası ye, ye, ye sonra "spor yaptım, bende oluşmaz". Basit şeker doğru zamanda tüketilmezse yağ olarak depolanır. Kompleks karbonhidrat ihtiyaçtan fazla tüketilirse yağ olarak depolanır. Protein, ihtiyaçtan fazla tüketilirse yağ olarak depolanır. Yaktığından çok daha fazla kaloriyi, yanlış kaynaklarla tüketiyorsan, yine yağlı bir vücuda sahip olursun. Bulk olmaya çalışan insanlar senden daha çok spor yapıyorlar. Neden sadece kas olarak kütle artışı olmuyor da, hem yağlanıp, hem kas geliştiriyorlar, bunu bir düşün. Yanlış bilgi vermeyin.

Yağ oranı düşürülmeden, kas geliştirmeye çalışıldığı zaman sadece iriyarı, hantal görünümlü bir adam olursunuz, o kadar.

Azi bunu beğendi.
  12. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    İşte fark orada winternatt;

Göbek fazlası ile karın bölgesinde biriken yağdır.Yalnız sporcularda genelde karın bölgesinde değil Vücutta eşit olarak yağ oluşur. :) Ve bir sporcudada göbek oluşmaz anlatabiliyormuyum?

Ha bahettiğin diğer konuda haklısın fakat bir kişi yağ oranını 5 sene boyunca %10 tutarak 20kg alırsa bu sporda define durur neden diceksin.Çünkü derinin altındaki yağ tabakasının kalınlığına göre iç hacim( kas hacmi) artıcağı için bu yağ tabakasıda ince gözükücektir.Bu yüzden yarı define bir durum elde edilebilir.

Oluşmuyor.Göbek oluşmuyor cümle yanlış değil.Sadece basit ve kurallaşmış şeyler artık yanlış çıkabiliyor.Spor salonunda 3 arkadaşız birimiz 57kg birimiz 65kg ben 61kg iken başladım.Hepimiz +10-15kg aldık ve ne kolası ne cipsi herseyden bol bol yedik özellikle ben kolayı çok tüketiyorum.Göbek diye bir durum çıkmadı ortaya yalnız şişkinlik oluyor oda fazla yemekten sanırım.Hiç birimizin karın bölgesinde yağ birikmedi.

Bütün insanların amacı aynıdır neden çünkü forumda yazılan hep aynısıdır SPor salonlarında söylenenler hep aynısıdır.Deneyeni yoktur.Biz 1-1 denedik bu yüzden bu kadar emin konuşuyorum.

Hepimizin birbirmizden öğreneceği çok şey var cevapların için teşekkür ederim

13. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Alınan yağ vücutta eşit olarak oluşmaz. Forumdaki makaleleri iyice okuyun. Vücuda giren yağ önce göbek bölgesinde ve vücudun alt bölümünde, özellikle kalçada toplanır. Yakarken de en son göbekten ve vücudun alt bölümünden gider. Bölgesel yağ yakma yoktur. Ama yağ alırken bölgesel olarak yağlanırsınız. Özellikle önce karın ve bel bölgesinde yağlanırsınız. Bunun da nedeni vücudun iç organları korumak istemesidir.

Bulk olan adamları bir incele, hepsi göbekli, yağlı adamlar. Kas kütlelerini koruyarak, yağ yakımına girdiklerinde vücutlarının asıl görmek istedikleri şekli ortaya çıkar.

%10'da tutarak 20 kilo alırsan, senin de idrak edebileceğin gibi o 20 kiloyu yağsız vücut kütlesi olarak alırsın. Kiloyu yağ olarak almak vardır, bir de yağsız vücut kütlesi olarak yani kas olarak almak vardır.

Bizim bahsettiğimiz kilolu olmak değil, yağlı olmak.

Çoğumuzun amacı estetik görünmekse, önce yağ oranı düşecek.

Azi bunu beğendi.
  14. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Bölgesel yağ yakımından bahsetmedim.Fakat sizin yanlışınız var yine söylüyorum.

Bütün gün oturarak abur cubur yiyen adamın göbeğinde kalçasında birikir neden biliyormusun? Çünkü en aktif olan 2 bölge orasıdır.Merkez bölge.

fakat bir sporcuda bu geçerli değildir.Sporcu kişi tüm vücudundaki kasları çalıştırdığı için besinlerin eşit dağılmasını sağlıyor.Kaslar sadece proteinden oluşmaz %1 oranında bile olsa kas lifleri arasında aktin-miyozin i sağlamak amacı ile yapıcı yağ asitleri bulunur.Spor yapmayan birisinde tüm kaslar aktif olmadığı için vücut gereksinim duymadığı yerlere yağ yollamaz.Yağlar her ne kadar önemsiz gözüksede en önemli yapıcı maddelerden birisidir.Tabi çeşitlerine göre değişiyor.

Bu yüzden VG yapanlarda vücut eşit e yakın olarak vücuda yağ yollar.Aktif bölgeleri korumak ve gerektiğinde enerji sağlamak için (aktif bölge sporcuda tam vücuttur.Spor yapmayanda her bölge aktif değildir) yağ yollar.

Son olarak karın bölgesinde tabiki daha fazla birikir kol kalınlığı ile bel kalınlığı aynı değildir çünki.Bel daha güçlü kaslara sahiptir ve vücudun denge merkezidir.

15. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Şimdi seninle anlaşamadığımız nokta, genel cümlelerin.

Spor yapan adam göbek bağlamaz diyorsun. Böyle kanun koyucu gibi cümle kurulmaz. Herkesin farklı bir yaşam biçimi var.

Ne kadar spor yapan adam?
    Günlük kalorisinin ne kadarını veya ne kadar fazlasını alan adam?
    Günlük hareketliliği ne kadar olan adam?

Bu forum adından da okuyabileceğin gibi, Yeni Başlayanlar Bölümü. Böyle genel cümleler kurarsan, yeni başlayan arkadaşlar, "Ha yarım saat koşayım ben, günlük abur cuburlu beslenmeme devam edeyim, göbek olmaz" veya "Nasıl olsa spor yapıyorum (yarım yamalak, yalan yanlış ağırlık kaldırma hareketleri yapılır bu dönemde), yediğim çikolata, kola, bira, fast food yağ olarak depolanmaz, göbek oluşmaz, vücut onu zaten yakıyodur." der.

Daha fazla birikirden ziyade öncelikli birikmeden söz ediyorum. Güreş yapan, boks yapan birçok sporcu var, özellikle ağır sikletler, çoğunun göbeği var. Sumo güreşçileri de spor yapıp, antreman yapıyor ama görüntü ortada.

Yeni başlayanlar zaten yağlı bir vücut kompozisyonuna sahipler ve öncelikli hedefleri yağ oranlarını düşürmek. Bunu da adam gibi sağlıklı beslenerek yapabilirler.

Azi bunu beğendi.
  16. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Doğru söylüyorsun genel cümle hata bende.Fakat burası Vücut Geliştime üzerine kurulu bir site olduğu için yazdım.Sonuçta Vücut Geliştirenlerin antreman programları birbirine yakındır.

Herkes yağlı bir vücuda sahip değil.Çoğu arkadaşımız zayıf kilo almak amacı ile vg ye yönelip burada konu açıyor.

17. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Elbette kilo almaya çalışan arkadaşlarımız da var ama onların da önceliği yağdan ziyade doğru beslenerek yağsız vücut kitlesi elde etmeleri. Bu da kola, cips yiyerek olmaz. Zaten kilo almaya çalışan bazı arkadaşların beslenme programlarına baktığımda şok oluyorum. Günlük beslenmesinin yanında, her gün 7 topkek yemeye çalışanlar var. Amaç yağlanmaksa, tamam, sorun değil, ama kilo almak için spor salonuna gidiyorsanız bunun amacı kas olarak, sağlıklı bir şekilde kilo almaktır.

Şurda bir arkadaşımız var. Başlayalı 1 hafta olmuş. Kilo fazlası yok denilebilecek düzeyde. Ancak karın bölgesini görüyorsunuz. Haftada 3 gün bira tükettiğini söylüyor. Bira, boş karbonhidrat. Düzenli olarak bira içip, yeterli sporu yapmazsanız, o göbek orda durduğu gibi kalır. Çünkü spordayken yakıyorsun, sonra yine yerine koyuyorsun.

Senin cümleni de "yeterli spor yapan adamda göbek oluşmaz" diye düzeltebiliriz.

Azi, yeterli protein almıyorsun. Sabah kahvaltısında bir kase mısır gevreğiyle, öğlen öğününe kadar durulmaz. Sabah kahvaltısına, peynir, süt vs ekle. Basit karbonhidratı (şeker, çikolata, meyve) sabah ve antreman sonrası harici alma. Öğünlerine bir miktar kompleks karbonhidrat ekle. Amacın yağ yakmaysa, günlük alman gereken kalori miktarını hesaplayıp, 500 kalori azalt. Ayrıca metabolizmanı hızlandırmaya çalışabilirsin.

Azi bunu beğendi.
  18. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Şuan okullar kapalı ama kahvaltımı okul zamanı 06:00 da yapıyorum bir sonraki öğünü 14:00 da yiyorum.Okulda da yiyebilceğim protein destekli yiyecekler bulmam lazım.06:00 - 14:00 aradaki farka bakar mısınız?Tam 8 saat.Rahat 2 öğün sığdırılabilir.Okulda tüketebilceğim protein içerikli besinler yemem lazım.

19. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Ayran iç. Akşamdan kepek ekmeğine bol peynirli, domatesli, marullu bir sandviç hazırla, jelatine sar, buzdolabına koy, sabah giderken yanına alırsın. İstersen ton balıklı sandviç de hazırlanabilir ancak sabah saatlerinde tüketmek damak tadınıza uyar mı bilmem. Ayrıca 10-11'e doğru tüketmek lazım gelebilir, tonun dışarda kokup, bozulma ihtimali nedir bilemiyorum. Malzemeleri bir kaba doldurup, konserveyi okulda açıp, orda hazırlamak da mümkün ancak ortalığı batırmamak şart :)

Alternatif bulmak kolay, önemli olan isteğinizi ve motivasyonunuzu kaybetmemek.

Azi bunu beğendi.
  20. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    ton light ton balıgı pınarınkini tavsiye ederim 26.6 prot 0.7 yağ 100 gramında hemde en ucuzu oydu aralarında baktıgımda birde 2 gün açıldıktan sonra buzdolabında kalabilir sıkıntı yaratmaz...

Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş