Hacim Güç demek değil

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Sentimental tarafından 27 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. Sentimental

Sentimental Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaslar,

Yaklaşık 6 aydır vucut çalışıyorum. İlk başladığım zaman biceps ölçüm 32 cm şimdi 41 cm oldu. Ama en temel hareketlerden olan bench prest de 60 kg set tekrarı yapamıyorum. En fazla 5 tekrar çıkarabiliyorum. Burdan hareketle özellikle benim gibi yeni olanlar için " kas yapmanın zor olduğunu, ölçüdeki büyümenin kaldıracağımız ağırlıklara direk yansımayacağını, kaliteli kasın zamanla kazanabileceğini söylebiliriz" deil mi. Peki bu sporun sabır sporu olugunu unutmadan özellile triceps kasları için önereceginiz farklı püf noktaları, örnek antrenmanlar olabilir mi? Saygılar hoşçakalın...bench_O

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Son düzenleme: 27 Ekim 2011
    Sentimental bunu beğendi.
  3. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bende aynı dertten çok müzdaribim; çok güzel hacim alıyorum hemde kalıcı yani (antreman sırasındaki şişmeden bahsetmiyorum)

Gel gelelim özellikle bazı kas gruplarında çok zorlanıyorum, hacim var güç yok kafayı yedirtir yani...

4. Private

Private Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    0
    gucu neyapacaksiniz ki? ismi ustunde bodybuilding.amac vucut yapmak.ister 5 kilo ile yap ister 100 kilo.amacina ulasmak onemli.100 kilo basip kas yapamadiktan sonra ne anlami var? power lifter degilsiniz sonucta.

5. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    kesinlikle katılıyorum. az kilo ile çalışıp vucudunu çok güzel şekillendirmiş insanlara daha çok saygı duyarım. müsabık veya güç sporcusu olmadıktan sonra nereye kadar.. tamam insanlar geliyor basıyorda. kaç yıl yapacaksın. evleneceksin iş güç hayat temposu.. o temponun içinde birde gel salonda çook zorla.. amelelik olur. tabi ben yaşımın büyük olması nedeni ile olaya farklı bir açıdan bakiyorum. hayat düzenini oturtunca body i merkeze değil sadece bir köşeye koymak zorunda kalıyorsunuz. sağlıklı ve fit olmak belli bir yaştan sonra hacimden ön plana çıkıyor. tabi hacimde yapabiliyorsanız tadından yenmez.. thums:

6. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bu söze maalesef katılmıyorum. şahsen öncelikli hedefim güçtür, hacim elbette önemlidir ama gücü ön planda tutarım.

bu arada biceps ölçüsü nasıl alınıyor hakkaten merak ediyorum, kol ölçüsü desenize şuna yahu.

bench presste olayı şöyle özetleyebilirim : ön omuz+triceps
    belirli bir kiloda takılıp kalıyorsanız genelde bu iki kastan birisi aksıyor demektir, ön omuz için önden yapılacak smith machine shoulder pressler gayet iş görecektir. aynı şekilde barbell front shoulder press yapılabilir.

tricepslerde ise close grip bench press ve lying triceps extension ikilisi gayet güzel iş yapar.
    tricepslerde işin püf noktası hareketi kaçırmamak olmalıdır kesinlikle. pushdown yaparken kanatlara, overhead extension yaparken omuzlara yüklenmemelisiniz. aynı şekilde pushdown yaparken hareketin en alt noktasında kolları bir anlığına kilitlemelisiniz vs vs.

themertyildiz ve Sentimental bunu beğendi.
  7. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    arnold gibi hacimli vücudum olsun 15 kilo bench press yapmaya razıyım şahsen.yani hacim estetik daha ön planda benim için.

8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    guc kısının genetık yapısına da baglı bır durum oldugu ıcın bence kafaya takılmaması daha ıyı

a evet zamanla guclenırız ama gercekten eger amac kas gelısımı ıse guclu olmanın n mantıgı var kas kutlesı artıyosa sorun yoktur

eskılerden serge nubret bench de nadıren 90kg ı gecermıs

ZeusS_ ve Tank Jr. bunu beğendi.
  9. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    tartışma başlıyor danny vs r10 :D

şaka bir yana, benim güçten kastım genel manada şudur, compound hareketlerde kendi yaşının üstünde bir güce sahip olmak.
    misal, bench press için 20 yaşında 2 yıllık vg geçmişi olan birisi için ortalama ağırlık 85 kg ise benim hedefim 100 olmalıdır gibi

not : bilimsel bir dayanağım yok, herkes aynı güçte değildir, herkes spora aynı fiziksel şartlarda başlamaz vs bunlar kabul :D

Danny Boy bunu beğendi.
  10. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    guc gelıstırılebılır tabıkde ama kas gelısımı amac ıse guc gelısımının pekte onemı yoktur

ama tabıkde amaca gore degsır bu

mesela ben hep keske gucsuz olsydım derım cunku buyuk agırlık yuksek sakatlanma oranı demk kı 3 kez de sakatlandım

salonda ınclıne benc pressı serbest agırlıklı makınede yapıyorum( omuzum sakat dıye normalde serbest agırlıkla yapıyorum ) negatıfde 8 sn yaparak 160 kg takıyorum salondakı hocalar bıle dalga gecıor kırcan falan dıe . ben keske 50kg ıle aynı hıpertrofıyı yakalayabılsem

yıne dambıl rowıngte aynı sey 50kg ıle r yapıyorum agırlık yetmemeye basladı bende tekrarı arttrıyorum

dedıgım gıbı amac buyuk kslar kas ınsası ıse bunun ıcın guce gerek yoktur bence keske dha hafıf agırlıkla da aynı kas kutlesı olusturulabıılse

Sentimental bunu beğendi.
  11. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi çok güzel diyorsun ama bende de psikolojik bir sorun var, ağır çalışmadan rahat edemiyorum bir türlü :D mesela en basitinden omuz için deniyor ya hep, yüksek gerilim fazla tekrar filan diye, ben rahat edemiyorum öyle yahu, ille de sıkı basacağım bütün gücümü kullanacağım :D

abi bir de incline bench pressi serbest ağırlıklı makinede yapıyorum dedin ve beni bitirdin. o ne yahu :D

not: sen anlattıktan sonra o sergey nubret hadisesini, bende kafa iyice uçtu valla. 90 kg bench press yap deseler gülerim normalde adama ama tabi sergey baba büyüktür bir bildiği vardır. toprağı bol olsun rahmetlinin :D

12. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    ama suda var serge nubret alman hacım sıstemını seven bırı yanı bır egzersız 10 set 10 tekrar arada 10-20 sn dınlenme

bu gıbı bır seyı aramızda yapabılen varsa vıdeosunu paylasması gerek bence cunku mumkun degıl genelde kaslarda oksıjen borclanması denen durum olusuyor agırlıgı yerınden alamaz hale gelıyosunuz . tabı azınlık bunu rahatca yapıyor

serbest agırlıklı makıne dedıgım hammer strength tıpı plakalı bır makıne

vıdeodakının bır benzerı

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=ig0NyNlSce4[/YOUTUBE]

R10 bunu beğendi.
  13. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    kasın kalitesi nasıl oluyor yani kaliteli kas nasıl oluyor ? kalitesiz kas var mı acaba?

14. Sentimental

Sentimental Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Benimkisi benzetmeydi. Ne öğrendimse vucut geliştirmeyle ilgili bu forum sayesinde ve deneme yanılma ( sakatlanmalar ) ile oldu. Aklıma, kasın hacimsel oranına göre düşük performanslı olması ile ilgili" öz ile görünüş bir olsaydı, bilimlere gerek kalmazdı" deyişi geliyor.Gerçi arkadaslarda açıklamış ama düz mantık, kas büyümesi gücü doğru oranda etkileyen bir şey. Ama benim hatam lokal düşünüp, gücün bağlantılı kas gruplarının düzgün ve sistemli çalışması sonucunda olacağını atlamam.Saygılar...

15. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    senin bu videondan önceki mesajı attıktan yaklaşık bir 20-25 dk sonra aklıma geldi hammer strength aleti. sağlık olsun kapağı yedik sağlam :D

peki bu alman hacim sistemini söylemiştin ya bize danny, nubret filan yapıyor bunu eyvallah. bu sistemi omuzlarda da deniyormuydu nubret? çünkü şunu merak ediyorum, nubret'nin göğüsler bayağı sağlamdı ancak omuzları pek te iyi sayılmazdı. şunu demeye getiriyorum kısaca :D bu malum alman hacim sistemi omuzlarda da rahat uygulanabiliyor mu? bir de konunun başında sorulduğu gibi bench press'i artırmayı sağlar mı?

not : sizin salonda da maşallah yok yok. hammer strength'lerden alsalar bize de keşke...

16. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    aslında serge nubretın gelısım sırrı antrenmandan cok yedıgı 4kg at etı

kendısı bence gucune ve genetıgıne uygun oldugu ıcın bu tarz calısmıs ve evet her bolgede uygulamıs

evet aslında alman sıstemı guc sporcuları ıcın uygulanmıs ılk zamanlar daha sonra bıze uyarlanmıs

ama klasık az tekrar cok kılo guc arttırma konusunda daha basarılı

17. bassy

bassy Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hacimli insan güçlü olur ama, Hacim tamamen güç demek değildir.. Salona ilk başladığım hafta 60 kg bench press ve 36 kg barbell curl basmaya başladım.6 7 aylık arkadaşlarım benim kadar tekrar yapamıyorlardı. Benden çok daha fit olan adamlar vardı başıma gelip belli etmiyorsun ama liflerin kuvvetli. Genetiğinin kıymetini bil gibi şeyler söylediler..

18. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Yemin ediyorum özgüvenim yerine geldi ;)

Bende ilerde yeteri kadar kilo arttıramamda hacim gelişmem durur diye tırsıyordum ;)

19. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    hayır ole ılla kılo cok arttırılcak dıye bır durum yok mesela a kısısı 20kg bench ıle baslar hayatında maks 160kg a cıkar . ama b kısısı 20 kg ıle baslar ama hayatında maks 100kg a cıkar . ama b kısısı daha fazla kas ınsa etmıs olabılır bunun kaldırdıgı kg ıle alakası yok

20. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Önceden spor geçmişin yok ve 60kiloyla benche başladıysan tebrikler genetik olarak çok güçlüsün bicepste aynı. Kollarını ölçtün mü kaç cm.

Sayfayı Paylaş