Hırsızlık ve Alınması Gereken Önlemler

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve gaddarkemal tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar 15 dk. kadar mevcut öğreniminin son senesini geçiren kız arkadaşımdan telefon aldım. Ailesinin yanından İstanbul'a evine dönen ve kız arkadaşım dediğim gibi, öğrenci. Aynı sınıftaki bir kız arkadaşıyla birlikte İstanbulda nezih sayılabilecek bir semtte kalıyor. Bundan yaklaşık 6 ay önce bir öğlen ondan aldığım telefonla uyku sersemi uyandım. O bana telefonda korkmuş bir sesle "Kemal, eve hırsız girmiş" dedi. O an bütün vücuduma sanki bir litre sıcak kan girdi. İnanılmaz bir dinçlikle ve üzüntüyle karışık kızgınlıkla uyandım. Uyku sersemliği falan kalmadı haliyle. Ne ne zaman nasıl gibi sorular ve aldığım cevaplarla olayı öğrendim. Ancak ona endişe ve sıkıntımı belli etmeyip teselli verdim. Polisi arayıp birşeye dokunmaması sakin olması vb...

Evet, gece açık bırakılan pencereden içeri birisi girip kız arkadaşımın salondaki laptopunu ve ev arkadaşının çantasını alıp çıkmış. Şükür ki kızların kapıları kapalı odasına girmemiş. Bu olaydan sonraki gün tabi onda kaldım. Ancak onda kalmadığım günler kafam hep onda oluyor rahat edemiyorum. Onda kaldığım günler salondan ses duyunca ona çaktırmadan yataktan kalkıp mutfaktan aldığım bıçakla salona daldığım az olmadı hani :) Manyakça gelebilir ama bunu sıkça yaptım ve çok doağl buluyorum, aslında pencereyi açık bırakıp salonda pusu kurmayı bile düşündüm ancak kafamdan geçen bazı ihtimaller bunu yapmaktan alıkoydu. Yeni bir laptop aldı ama eski güven duygusu artık yok. Ben yanındayken eh bi derece...

Ne diyordum, evet, kız arkadaşım beni aradı. İstanbul'a geçmiş. Normalde bu gün bende geçecektim ama bazı çok geçerli sebeplerden geçememiştim hatta bunun için bana kızmıştı, aramız bozuktu falan. Ama aradı ve dedi ki " Kemal dış kapıyı hırsız zorlamış, kilitle oynamış... " Tabi kapı çift kilitli ve çelik olduğu için muvaffak olamadan gitmiş. O da çilingiri arayıp kilidi değiştirecek şimdi. Ancak ruh halini tahmin edebiliyorum ve yanında olamadığım için berbat hissediyorum.

Şimdi beni burada alıkoyan o "çok geçerli" sebeplerim pek umrumda değil, o sebepleri ezdiğim için daha şimdiden sorun yaşamaya başladım ama, otobüs saatlerini öğrendim bile. Bilet alıp gideceğim. Bu forumla da aşinayız hani bilen biliyor işsizim, bilet parasını ailemden alacağım. Yoksa uçak bileti bakardım.

Tüm bunlar olurken ben forumda başka bir konuya cevap yazıyorum, bu başlığı açıyorum... Ama kafam orada... Zaten yerlerde sürünen moralim iyice bozuldu. Canım artık daha da sıkkın.

Paylaşmak istedim sizlerle nedense...
    Oldum olası tüm dünyadaki dişilerin acziyetine ve gördükleri zulümlere üzülen biri olarak hayat karşısında daha savunmasız olmaları beni üzmüştür. Kadınları zaman zaman bilerek veya bilmeyerek korkutan biri olarak onları mümkün mertebe güvenlik konusunda iyi hissettirmeye çalıştım. Kadınları korkutsam da en azından benden gelecek tehlikenin sebep-sonucunu bildiklerinden yine rahat oldular. Bu bakımdan da şükür kimseye sıkıntı çektirmedim.

Ama arkadaşlar belki birine bir faydamız olur. Bilgisi olan tecrübesi olan paylaşsın. Ne yapabilirler fizikî güvenlik tedbiri olarak yalnız yaşayan bayanlar için. Küçük öneriler büyük farklar yaratabilir. Sırf fiziki değil başka türlü güvenlik tedbirleri de olabilir, ne bileyim psikolojik oalrak kendilerini daha iyi hissetmeleri için falan...

Son düzenleme: 23 Eylül 2008
    zumurrud bunu beğendi.
  2. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    çok üzüldüm inan
    insanın yalnız olması çok kötü bişey...
    yani hani evde yasayan baska insanlar olsaydı
    ev arkadası yanında olsaydı falan korku bi nebze olsun gidebilirdi
    ama işte olmuo
    aklıma herhangi bi tedbir gelmio
    bu konuda yardımcı olamam
    ama içimden geceni söyliyim yanında olmalısın
    bi şekilde ayarlayıp:(
    umarım bidaha böyle bişey yasamazsınız....

gaddarkemal bunu beğendi.
  3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kemal öncelikle çok geçmiş olsun, 2. bir olay olması iyice can sıkmış haliyle, bende yeni evlendim ve eşimle yaşadığımız evin kapısı pek güven vermiyor bana, hayatımda yaşamadığım bir hırsız korkusu yaşıyorum eşimle yaşadığımız evde, babam emniyete çok önem verdiği için doğup büyüdüğüm iki evinde kapısı çok sağlamdı, öyle tıkırtılarla hiç huzursuz olmadan büyüdüm, evlendim.
    Lakin bu evin kapısını tekmeyle açarım gibi geliyor, bu nedenle kaç kere gece duyduğum sesle huzursuz oldum, uykum ağırdır ama gece zaman zaman uuanıyorum, ve en küçük seste huzursuz oluyorum.
    Çelik kapı almaya kıyamıyorum, evin her türlü zarara karşı sigortası var, ancak genede dediğin gibi birde evde eşim var, hep evde oluyorum ama genede senin anlattığını duyunca huzursuz olmamak mümkün değil.
    Öneri olarak Pronet'i önerebilirim, alarm sistemi, maliyeti oldukça düşüj sanırım, ben kendi evimde kullanmam ama bekar bir bayan için iyi bir çözüm gibi gözüküyor.
    İnternet sitelerine bir bak istersen.

4. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Koridor ışığını düzenli bir şekilde açık tutmaları gerekiyor, cam; kapı gibi açılacak yerlere şişe koymalarını ve camlara migrosta bile bulunan, alarmlardan taklmalarını öneriyorum. Ufak 2 parça, cam açıldığında ötmeye başlıyorlar :) Dış kapıya dediğim gibi şişe ve kapının hareket etmesi esnasında ses yapacak cisimler koysunlar. Hırsız en ufak bir seste bile kaçar; bir dahada oraya gelmez bunu bilsinler. kesinlikle perdeler kapalı olsun; hırsız içerisini kısmen görmeden kesinlikle giriş yapmaz. Onun dışında dış kapıya, uyduklarında 2 çift pabuç koysunlar ve bunlar kesinlikle düz durmasın birisi sağa diğeri sola bakar vaziyette olsun ve çok eski ayakkabı olmasın. Bunun gibi ufak tedbirler, hırsızın çekinmesine neden olur. Dış kapıya, içerden sürgü taktırsınlar; çelik vidalı sağlam sürgüler var; bu şekilde hırsızın kapıyı açması zor ve sesli olur, ayrıca sadece hırsız için değil; kapı çaldığında önce sürgüyle yarılayıp baksınlar kimin geldiği belli olmaz malum yanlız yaşayan bayanlar...Kapının hem alt hem üst kiliti varsa, üstü 2 kez kitliyorlarsa altıda 2 kez kitlesinler; üstte 3 kez kitleyip; altı 2 kez kitlerlerse hırsızın açması kolay olur. Son olarakta hırsızdır bu, nerden nezaman gireceği belli olmaz ve ona kilit dayanmaz... thums:

Geçmiş olsun...

Not: Bu yazdıklarım, caydırıcılık bakımından test edilmiş ve onaylanmıştır :)

Not 2 : Siz siz olun, eğer hırsızı etkisiz hale getirebilecek bir kabiliyetiniz yoksa kesinlikle mücadele etmeyin, çünkü hırsız herşeyi göze alarak girer ve herzaman dolu girer; mal gider yerine gelir ama can birdaha gelmez...

Son düzenleme: 23 Eylül 2008
    Bloodist, Mestano, sivasli ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

Karasan bence çelik kapı yaptır; ama yaptırırkende bir marka var, ve onun bazı modelleri var ondan yaptırmalısın. Ayrıca kötü marka ve kalitesiz işçilikli, kötü montaj çelik kapıyı açmak ; ahşap kapıyı açmaktan çok kolay, montajında kapının kasasının doldurulması gerekiyor vs. yani çelik kapı yaptıracaksan muhakkak hem markalı hemde işi bilen birileri olsun...

6. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Gerçekten hırsız sadece laptop ve diğer arkaşının çantasından pek çok şeyi götürüyor. Güven, huzur ve moral...
    Sanırım sen istanbul'a gittiğinde moralin düzelecektir. Böyle bir durumda uzakta olduğun için yardım edememen seni çağresif bıraktığından huzursuz oluyorsun. Yalnız açık pencereden girdiğine göre alt katta oturuyor. Parmaklık yaptırılabilir. Kapı çelik değilse çelik kapı da takılabilir. İstanbul'da Gece kapıyı kitlemeye ve pencereleri kapatmaya özen göstermek gerkeiyor....

7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Alperen ve Karaşan, çok teşekkürler arkadaşlar.

Bu arada evi kira yani alarm sistemi taktırmak hiç hesaplı değil. Öyle lanet bir evsahibesi var ki bahsettiğine göre pencerelere taktırdığı kilidi habersiz taktırdı diye 80 lira kiradan düşmemiş. Şirret, sonradan görmüş bi kadın. Demir taktırmayı da düşündüler ama Allah etmesin birt yangın olur evhamıyla yangında evden çıkmayı engeller diye taktırmamışlar. Yani o alarmı taktırsalar ev sahibi hayatta yardımcı olmaz masraf ederler. Şimdi gidip ev arıycam ona o paraya eminim daha iyi bi ev bulurlar zaten. Kiraları da uygun değil bence eve göre. Semt yüzünden o kadar kira alıyor görgüsüz kadın.

Alperen tavsiyelerine dikkat edeceğim zaten ışık konusundaki tavsiyeyi bende yapıp uygulatmıştım. Önemli. Ses çıkartan alarmı da alsın. Kilit konusunda da zaten 2. üst kilit kurtarmış o da önemli evet..

ALPEREN bunu beğendi.
  8. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle çok geçmiş olsun gaddarkemal benim aklıma güvenlikli siteler geldi önlem olarak sitelerde hırsızlık olayı pek olmuyor tabi o tür sitelerde oturmak biraz pahalı.

9. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sağol Rocky,
    Dediğin siteler ya da apartmanlar fiyatının yanısıra öyle siteler her semtte de yok. Yani ulaşım açısından avantajlı bi yerde oturmak zorunda. En iyisi bir emekli paşanın kaldığı apartmanda kalıp ücretsiz koruma hizmetinden yararlanma olurdu :)

Bende bugün yola çıkarsam bu akşam onunla olmaya yetişemeyeceğim için yarın gündüz yola çıkmaya karar verdim. Telefon ettim, şu an psikolojisi ilk ana göre çok daha iyi. Korkusuzca yatacağını söyledi, içim baya bi rahatladı. Ben bu gece eşyalarımı hazırlarken elimden geldiğince bir işe yaramayan ve gerektiğinde sevdiklerinin yanında olamayan bir insan hemde erkek insan olduğumu düşünmemeye çalışacağım. Şu an öyle hissediyorum da.

10. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    geçmiş olsun gaddarkemal.kız arkadaşına önereceğim tek şey, bu 2 olaydan sonra bence o evde hiç durmasın bile,ev bulmak çok zor ama huzuru yerinde olmadıktan sonra o evde rahat edemez ki.arkadaşları filan varsa onları çağırsın,kalabalık iyidir böyle durumlarda.yatarken ışıklardan birisini açık bıraksın,yeter.bir de bu ev kaçıncı katta?nasıl girmiş pencereden hırsız?yani ev giriş katıydı de bana şurda düşüp bayılırım :D giriş katıysa pencereyi açık bırakıp yatmak ne cesaret?

11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ev aslında 4.kat ama 2. kat gibi. Yani İstanbul'un bir çok yerinde olan eski apartmanlar gibi bir tarafında 4. kat görünen daire diğer tarafta 2. kat görünüyor.

Apartmanın giriş tarafında yerden aşağıda bi daire, onun üstünde bir daire onun da üstünde bunların kaldığı daire var. Alt iki dairenin penceresi haliyle demirli. Bu arada ikisi de hatırlamıyor ama evet sanırım pencereyi açık, aralık bırakmışlar. İlk yazımda yazmıştım zaten. Yani insan daima birşeyleri unutabilir, iki kişinin kaldığı bir evde iki kişide unutabiliyor. Dikkatsizlik edebiliyor. Ama artık hiç açık bırakmıyorlar, bir musibet bin nasihatten iyidir. Şükür mala geldi de cana gelmedi en büyük tesellimiz bu.

12. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    uzakta olmak bu gibi durumlarda can sıkıcı tabiki...giden mal olsun her zaman. bu gibi durumlarda evdekilerin zarar görmemesi her zaman çok önemli...kişisel güvenlik için birkaç önlem alınabilir...mesela evde yakın bir yerde biber gazı bulundurulabilinir..yatarken yatağın ucunda. veya şok cihazları var..onlardan edinilebilinir..kişinin kendini güvende hissetmesi bu gibi durumlarda çok önemli...

evde hırsızla karşılaştığı için psikolojik tedavi gören insanlar mevcut..kişileri çok fazla ve olumsuz etkiliyor..insanın kendini en güvende hissedebileceği mekana birilerinin girmesi ve o mekanda güvensizlik hissi yaşamak kötü bir durum. zaman zaman ben de evde silah bulundurayım diyorum ama oda iki ucu keskin bıçak...ruhsat falan da baya zorluyor.

13. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    benim yaşadığım şehirdede çok fazla hırsızlık oluyor.
    bu yüzden annem hep salonda çok yakmayan bir lamba tutar ve o hiç sönmez evde yokken,gece vs.
    evde değerli bir eşya bırakılcaksa radyoyu açar.müzik sesi olsun gibisinden.
    gerçi hırsızlar bunlara bakmıyor artık.ne kadar önem alırsanız alın.bir kaç ay önce ankarada arkadaşımın 2.kattaki evine 2 hırsız girmiş.evde aile uyanmış 2 tane ufak çocuk.2.kattan atlayıp kaçmışlar evdeki köpek yüzünden:)
    tabi hırsıza önem çok zor gaddarkemal.insandan korkmayan adamdan nasıl koruncam dersen benim kendi fikirlerim.
    1-para çok önemli tabi her konuda.
    güvenlik sistemi kuruyor vestel günlük 1$ veriyorsun.evinde yabancı biri oldummu kapın zorlandımı anında kendi ekiplerini yolluyorlar ve aynı anda polise haber veriyorlar.
    2-silahlanmaya kesinlikle katılıyorum.annemle beraber yaşıyorum ben yatağımın başında ruhsatlı silah var.acımam evime girmeye cesaret gösteren birine.
    3-en güzel ve tatlısı.köpek :)

çok geçmiş olsun bu arada.umarım aynı şey bir daha ne kız arkadaşına nede senin başına gelir.
    saygılar

14. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    gercekten bu yazdikalrin cok hosuma gitti alperen,.camin kapinin önüne sise koyma falan..bunlari bulmak icin epey düsünürdüm heralde..almanyada pek hirsiz durumu olmuyor.burdakiler ev yerine genelde arabadaki radyolari ve ses sistemlerini bile caliyorlar.gecen sene bi arkadasin 4 tekerini caldilar.yani arabanin üzerinde olan 4 tekeri.sabah baktigimizda arabada teker yoktu cok komik duruyordu.benim arabadada cok pahali cantlar var.4 tane cant 2500 euro..insallah benim kine bisey olmaz.kaldigim mahallede rus mahallesi.pek güvenilir degil..ama onlar yinede kime bulasip kime bulasmayacakalrini bilirler heralde......ama allah herkeisn malini canini korusun bu hirsiz milletinden...

15. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de bir anımı anlatmak istiyorum.
    Bundan 2 sene önce bir yaz gecesi uyurken dışarıdan sesler işittim. Zaten zor uyanan birisi olduğumdan, o sırada rüya gördüğümden sesler rüyama karışıp senayoya renk kattı. Ancak sesler aşırı artmış olacakki uyandım. Seslerin dışarıdan geldiğini anladım, pencere yatağımın hemen yanı olduğundan, uyanmamla pencereyi açmam bir oldu. Şöyle bir yukarlara önüme felan baktım. Sonra kafamı sağa çevirdim, biri abimin odasının pencerisinden dışarı uçuyor. Aşağıda biriside "sıksana, sıksana!!..." diye bağırıyordu. Sonra kaçmaya başladılar ve uzaklaşıp gittiler.

Olayı diğer açıdan anlatmak gerekirse. Saat 4.30-5.00 gibi açık olan pencereden hırsız girmiş abimin odasına. Abimde benim tersime tüy uçsa uyanacak biri olduğundan hemen uyanmış. Karşısında onu görünce ilk önce kuzenim sanmış ama sonra anlamış durumu, yumruk şov yapmış ilk önce, sonrada camdan aşağıya fırlatmış. Boğuşma sırasında hırsızın aşağıdaki yandaşı ise büyük ihtimalle korkutmak amaçlı "sıksana, sıksana!!..." diye bağırıyordu. Adam aşağıya düşmeden hemen bir kat aşağımızdaki demirlere tutundu ve kurtuldu.

Üçüncü katta oturmamıza rağmen hırsızlık vakasından nasibimizi aldık(eminim "O" daha fazla aldı:D). Hayatta herşeye karşı önlemlerinizi almanız dileğimle...

Son düzenleme: 30 Eylül 2008

Sayfayı Paylaş