growth hormon nedir,nasıl kullanılır,neyle kombine edilir.

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve NİKE tarafından 28 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
 1. NİKE
  Offline

  NİKE Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  904
  Beğenileri:
  1.586
  Ödül Puanları:
  103
  Meslek:
  MÜHENDİS
  GROWTH HORMONE (GH)

  Etki maddesi Somatropin'dir. Bugün Amerika ve Avrupa'da en çok tutulan ilaçlardan biridir.

  Corpormon, Genotr, Genetonorm, Genetropin, Humatrope, Norditropin, Saizen; Somatonorm v.s. ticari isimleri altinda, Nikken Japan, Kabi pharmacia, Lilly U.S., Novo, Biomed PL, Serono ve Ferring gibi firmalarin patentleri altinda dünyanin çesitli ülkelerinde üretilmektedir.

  Daniel Duchaine'nin (Undergraund Steroid Handbook 1982) kitabinda belirttigi gibi, sporcu tabiriyle: "Üff. Ne ilaç ama. Sürekli bir adele gelisimi için en iyisi. Kötü bir alt yapida bile herkeste gelisme sagliya-bilen tek ilaç. Bir sporcunun basina gelebilecek en iyi gerçek. Tüm yan etkilerine ragmen onu seviyoruz" Yazarin karaborsa yeralti steroidleri el kitabinda belirtigi bu ifade esnasinda çok aci bir gerçegi yani, vakia'yi yansitmaktadir. Sporcu gözü karardimi zarari düsünmeden etkisine kapilmaktadir.

  Bugün hala diger doping maddelerine nazaran esrarini korumaya devam eden bir ilaçtir. Kimileri onu en kisa zamanda kuvvet ve adele gelisimini saglayan bir ilaç olarak görmekte. Bu yüzden de sporcular arasinda büyük bir kullanim oranina sahip olmaktadir. Kimileri cücelik durumundaki çocuklara gelismesini sagladigi için faydali oldugunu iddia ediyor. Kimilerine göre ise: Growth hormon yetiskinlerde en kötü kemik deformasyonlarma yol açtigini (alt çene ve kemik yumusak dokularinin büyümesi v.s. gibi) zararli gelismeler yaptigimdüsünüyor. Hatta rivayete göre ünlü sporcu ve artist Arnold'un bunlari kullanmasindan dolayi yüzündeki kemiklerin deformasyona ugrayip sivrildigini ve bunlari ameliyatla düzelttigini söylüyorlar.

  Diger bir sorun ise hangi Growth'un kisiye göre hangi dozlarda alinmasinin icap ettiginin saptanmasi. Insancil formunu mu? sentetik versiyonunu mu? yoska gen-teknik olarak üretilenlerini mi? Hangisini kullanacaklarini bilemiyorlar. Bu konu hala o denli kariskiktir ki, tip biliminde dahi hala kesinlikle içinden çikilamaniistir.

  Growth'u daha iyi anlayabilmek için bazi bilgiler edinmemiz gerekiyor.

  Growth hormonu 191 aminoasitten olusan bir polipetit hormonudur. Insanda hipofiz hormonundan salgilanir. Ancak, bu bazi kosullarda salgilanmaktadir. Bu kosullar; antrenman, uyku, stres, düsük kan sekeri v.s. gibi etkenlerdir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta Growth'un kendisinin vücuda direkt olarak etkide bulunmadigi, ancak karcigeri bazi maddeleri üretmesi için kamciladigidir. Salgiladigi kosullar açisindan, uyku esnasinda en etkili oldugu tezi agir basmaktadir. Karacigerin kamçilanmasi açisindan insülin benzerleri, büyüme faktörleri ve somatomediler v.s. gibi salgilarin ne sekilde ve ne miktarda etkilendigidir. Burada asil problem, karacigerin bu maddeleri ancak belirli sinirlarda üretebildigidir. Yani Growth enjekte edildigind basina etkili olmadigi ancak büyüme ve gelisme ile ilgili madelerin üretimini kamçiladigi bilinmektedir.

  1980'li yillarin ortalarina kadar Growth ancak insan cesetlerinin hipofizlerinden çikarilabiliyordu. Yani insan hormonlari bu sekilde elde "ediliyordu. Fakat 1985'te bu hormonun "Jakob-Creutzfeld" hastaligi ile baglantisi bulundu. Bu hastalik beyinde olusuyor ve ölüme neden oluyordu. Sonuçta bu formülden vaz geçildi ve bundan elde edilen ilaçlar pisayadan kaldirildi. Ancak bilim uzun ugrasilarla sentetik Growth üretmeyi basardi. Bunun da çesitli verisonlari üretildi. Bunlarin bir kismi gen-teknik olarak ya Escherichia Coli (E Coli) ya da tranformatik olan fare hücresinden elde edildi.

  Bu STH preparatlarin efor arttirici degisik etkisi vardir. STH (Somotrop Hormonu) un güçlü bir anabolik etkisi vardir. Yani büyük bir protein sentezi gerçeklestirmektedir. Bundan da; a) Adele hücrelerini büyütmekte, b) Adele hücrelerini arttirmaktadir. Buradaki en önemli husus ise, adele hücrelerinin artmasidir. Çünkü steroidler bunu tam anlami ile gerçeklestirmemektedir. STH bu sebeple en güçlü anabolik hormondur.

  STH'nin diger bir özelligi ise; yag yakmasidir. Vücuttaki mevcut yagi enerjiye çevirir. Bu da sporcunun yaglanmadan, daha fazla kalori almasi dernektir. Spor açisindan ikinci planda kalan özelligi ise, kemikleri, eklem ve baglari güçlendirmesidir. Bu da kuvvetin daha artmasina neden olur.

  Bu durumda akla söyle bir soru gelebilmektedir: "Sorun nedir?" Çünkü hala bazilari STH'nin sporcular için uygun olmadigini söylemektedirler. STH kullanipta netice alamiyan sagligini ve parasini yok yere ziyan eden yiginla sporcu bulundugu da iddia edilmektedir.

  Ancak bunun da birçok sebebi vardir.

  a) Ya STH sporcu tarafindan düzenli dozlarinda belirli sürelerde kullanilmamistir. Zira ilaç çok pahali oldugundan dozlarin tümünü finanse edemedigi için, belki o kadarinin da bir faydasi olur düsüncesiyle bir miktar kullanmakta, bu da yeterli etki göstermemektedir.

  b) Bu nedenle STH tek basina degil steroidler, troid hormonlari ve insülin ile beraber etkilidir. Burada dikkat edilecek husus, maksimum etkiyi alabilmek için 3 hormonun ayni anda alinmasinin gerektigidir. Bunlar STH, Insülin ve L-T3 troid hormonu (Cytomel) dir. Ancak o zaman, karaciger yeterli miktarda, somatomet ve insülin benzeri Growth hormonlarini üretip serbest birakabilmektedir. Bu anabolik etki, eger anti-katabol etkili ilaçlar eklenirse daha da kuvvetlenmetedir. Bunlar da steroidler ve hatta clenbuterol'dür. Iste prpfesyonel sporcularin hem çok ölçülü ve hem de çok definisyonlu (hatli) olmalarinin en önemli sirrini anlamak mümkündür.

  Birçok sporcu STH'yi müsabaka döneminde, yani kalori miktarinin az oldugu diyette kullanmaktadir. Vücut bu sefer, insülin ve troid hormonunu az miktarda salgilar. Bu da STH'nm tam etkili olabilmesi için iyi bir ortam olusturmaktadir.

  Clenbuterol'ü STH ile birlikte alanlar unutmamalidir lar ki Clebuterol ve (Ephedrin gibi) buna benzer maddeler vücudun kendi insulin ve L-T3 üretimini frenlemektedir. Bunlar çok karmasik tibbi hesap ve bilgileri gerektirmektedir. Bir yerden biri yapilirken diger yerden digeri baska sekilde etkilenmektedir.

  c) STH ancak karaborsada mevcut oldugundan, alici gerçek ile sahteyi ayirt edememektedir. Birçok yerde örnegin HCG'yi (pregnil) etiket degistirerek önüne STH olarak yeni etiket koyduklarindan farki anhyabilmek mümkün degildir. Çünki her ikisi de kuru toz seklindedir. Bu olay sadece acemilerin basina da gelmemektedir. Ayni kitabin yazari Dünyaca ünlü rekortmen atlet Ben Jhonson'un durumu ibretle misal göstermektedir. Ben Johnson bilindigi gibi Olimpiyatlarda dopingli çiktigi için derecesi elinden alindi ve Olimpiyatlardan ihraç edildi. Ayrica kendisine ceza da verildi. Bu testlerde kendisi 5 günde 3 ayri kontroldan geçirildi ve testosteron degerinin yüksek oldugu tesbit edildi. Böylece Ben Johnson sadece kendi aptalliginin degil, doping alaninda çok geçerli olan sahtekarliklarin da kurbani oldu. Kuzey Amerika karaborsasindaki HGH ve STH'lerin % 4'nin sahte oldugu anlasilmistir. (Spiegel Nr. 11, 1993.) Hiçbir yerde sahte STH ile yapilan vurgun bu denli fazla degildir.

  d) Çok nadir durumlarda, vücut STH'a anti (ters) etki yapar.

  Bu bahisteki en zor konu olan, dozaja geçmeden önce su soru üzerinde durmakta yarar vardir. "Acaba kimler Growth kullaniyorlar??" Bir yigin sporcunun kullandigim ispatliyan su yaziyi örnek gösterebiliriz: "Charlie Francis (Ben Johnson'un Kanadali antrenörü) sporcusunu ve birçok atleti 1983'te, STH ile hazirladigini anlatiyor. Vücutçu Strydom ise, hem bütün profesyonel vücutçularin Protropin'i kullandigini söylüyor ve ekliyor: IFBB'nin 1990'da profesyoneller arasinda doping kontrollerini uygulamasinin hiçbir anlami yoktu. Ta ki Growth testi yapilana kadar. (Anabolic Reference Update Juni. 1989 Nr.ll.)" Bir baska süper star sporcu da son WBF müsabakalarina hazirlandiginda günde 12 I.E Growth aldigini belirtmistir. Growth'larm sadece insulin ile sonuç verdigine de ayrica en inandirici sözlerle yemin etmektedir.

  Son Los Angeles olimpiyatlarindan hemen önce ABD'H bilim adamlari, sentetik formu üretmeyi basardilar. Profesyonel futbolcu Lyle Alzada, ölümünden önce 16 hafta boyunca STH kullandigini itiraf etti. Ölümü beyin tümöründen meydana geldi.

  Ben Johnson 1988'de Seul'de anabolizanlar ile yakalandiginda, hükümetine Growth hormon kullandigini da itiraf etti. Bu atletin 10 sise HGH için 10.000 S ödedigini söylemisti. Doktoru George Astaphan, arkadaslari için HGH programlari ve kürleri yazmisti. Genentech ve eli Lily isimli ABD'li firmalar 1992'de 800.000.000 $ lik HGH ürettiler. Birçok spor bransinda ünlü starlarin yillik HGH masrafi 30.000 $ civarindadir. Kisa süreli kullananlar bile günlük 150 $ civarinda para ödemektedirler.

  Ilacin dozaji, çesiti ve kullanim süresine cevap vermek oldukça zordur. Nedeni ise bu yöndeki bilimsel arast üz tam kesinlik kazanmadigidir . Gerçi son zamanlarda genetikçiler ve DNA buluslari birçok yeni gelismelere sahne olmustur. Fakat gene de tam bir açiklik olusmamistir. Ilaç üreticilerinin tavsiyesi gelisim yetersizligi gösteren hastalarda, ortalama 0.6 I.E./kg. Vücut agirliginin bir haftalik degeri yönündedir, yani 100 kg.lik bir sporcu haftada 60 I.E. enjekte edebilir sonucuna varilmaktadir. 20 I.E.lik 3 parti seklinde bir hesap ortaya çikmaktadir. Son zamanlarda adeleye zerkedilmek yerine deri altina enjekte edilmesi tercih edilmektedir. Bu yolda ise, doz günde 8 I.E. olarak kullanilmalidir.

  Profesyoneller STH'nin etki süresinin bir saatten az oldugunu bildiklerinden 2 I.E. yi üç parti olarak enjekte ederler. Bunun da sebebi: STH enjekte edildiginde, kandaki serum konsantresi derhal yükselir. Yani etkisi ani olarak çok hizlidir. Açiklandigi gibi STH, karacigeri bazi maddeleri üretmesi için kamçilar. Fakat karaciger bunlari sinirli olarak üretebilir. Günlük bir kerelik alimda, üretim de bir kez olur. O zaman da etkisi azalir. Birkaç seferlik alimlarda karacigerin bu üretimi artar.

  Özet olarak karacigerin sik ve küçük dozlara daha iyi cevap verdigi söylenebilir. STH sürekli ayni bölgeye enjekte edilirse, burada yag birikimi görülebilir. (Lipatrophie) Bu nedenle her defasinda degisik bölgelere enjekte edilmesi daha fazla etki saglar. Yapilan deneyler, yillar ve tecrübelerin sunu gösterdigi ifade edilmektedir. STH'nin iyi sonuç vermesi dozajina çok baglidir. Yani kisaca ya çok harcanip kullanilacak ya da bir parça faydasi olur diyerek kullanmanin hiçbir anlami olmayacaktir. Genel kani günde 4 I.E.'nin uygun oldugudur.

  Burada bilgi olarak sunu belirtmek isterim ki; Insan hipofizi günde 0.5-1.5 I.E. Growth hormon üretebilmektedir.

  Kullanim süresine gelince: En az 6 haftadan baslamaktadir. Bu süre daha da uzatilabilmektedir. Bu konuda ilginç olan STH'nin etkisini ilaç kesildikten sonra birak-mamasidir. Bu yüzden STH alip iyi sonuç elde eden degisik dallardaki sporcular ve vücutçular, yeni kazandiklari kas ve kuvveti, kür sonunda uzun süre ve diger ilaçlara nazaran büyük ölçüde muhafaza ederler. Bunun sebebi ise belirtildigi gibi adele hücrelerinin artmasidir. (Hyperplasie.)

  Simdi geriye insülin ve LT-3 Troid-Hormonu kalmaktadir. Bulk döneminde STH alan vücutçu ve sporcularin, normalde exogen (suni) insülin almalarina gerek bulunmamaktadir. Bu devrede sporcunun yag yakma sorunu yoktur. Bu durumda tavsiye edilen doz her üç saatte bir bir ögün yemek yemektir. Böylece vücut kendi insülin'ini üretir. Kan sekeri de çok fazla düsmez. Bu dönemde LT-3 ahnimi da pek tercih edilmemektedir. Herseye ragmen sporcunun Troid'ini bir doktora ölçtürmesinde yarar vardir. Steroidler veya Clenbuterol ilave olarak verilebilmektedir.

  Yarisma döneminde ise, artik LT-3 insülin, Steroidler ve Clenbuterol devreye girmektedir. Insülin'in burada çok önemi vardir. Çünkü yanlis alinirsa, yag yapabilir, zira çok fazla alinan insülin bazi enzimleri ihtiva eder. Bunlar; Glucose, Glycerol, ve Triglyceride halini almaktadir. Diger taraftan yetersiz alinan insülin ise; STH'in anabolik etkisini azaltir. Bunun sporcu tarafindan ayarlanmasi tam mümkün degildir. Doktor ayarlamasini gerektiren ölçüm ve tavsiyelere ihtiyaç vardir. Genelde sporcular 24 saat etkili insülinleri, her gün kullanmaktadirlar. (Bu insüliiie örnek olarak Depot-H-Insülin misal verilebilir)

  Growth hormonlarin yan etkileri ilginç tartismalara yol açmaktadir. Sunu belirtmek gerekir ki, steroidlerin yan etkileri (akne, saç dökülmesi, yüksek östrojen v.s.) STH da görülmez. Bunda ana problem, kan sekerinin düsük olmasidir. Ancak; Troid bozukluklari, gerilim, akromegalie, kemik deformasyonu, organ problemleri, erken ölüm v.s. gibi tehlikeli belirtileri saptanmistir. Bir baska önemli konu ise; Ilacin Puberte (ergenlik) den önce veya sonra mi kullanilabilecegidir. Kemik uzamasi genelde ergenlikten önce olusmaktadir. Yetiskinlerde ise kemik genislemesi görülmektedir. Hipofiz sorunu olan larda ise. alt çene el ve ayaklarin, kalp ve böbreklerin büyümesine yol açmaktadir. Bunlarin daha etkili ve sik problemleri, insülin'lc birlikte alimlarda görülür.

  Somatropin toz halinde oldugundan, ampulde bulunan sivi çözücü, ile birlestirilerek ha/irlandiktan sonra en kisa sürede tatbik edilmektedir. Bu karisim birkaç doza bölüncccksc, buzdolabinda muhafaza edilmeli ve 24 sat-ten fazla bekletilmemelidir. Hatta hiç açilmamis, olanlar dahi buzdolabinda 2-K derecede muhafaza edilir. Çabuk bozulabilen bir ilaç oldugundan açildiktan sonra fazla bekletilmesi tavsiye edilmez.

  Growth hormon bahsinde diger bir önemli konu da, sporcu tarafindan kullanimi halinde, doping testlerinde çikip çikmadigidir. Doping listesinde bulunmalarina ragmen henüz kontrollerde kesin olarak saptanamamaktadir. Ancak son arastirmalar, tcsbitini mümkün kilacak gelismelere yol açmistir. Amerika'da edindigimiz bilgilere göre, Amcrika'li ve Avusturalya'li bilim adamlari, tnsülin benzeri büyüme faktörlerini (IGF-1) üretmislerdir. Sayet bu daha da gelistirilecek olursa STH m kullanim alani yer degistirecektir.

  Açiklamasini, çok kullandigi için genis tuttugumuz; Grovvth ve bu konu ile ilgili DNA ve yeni gelisen diger bilim dallari, insanlarin seklini ve hücre kalitesini degistirerek kopyalamaya kadar sinir tanimadan etki ve kullanim alani bulmaktadir. Bu da; bilim adamlari, insanlarin tedavisi için sinir tanimadan, yeni buluslar yaparken, bunlarin vücudun seklinin degismesi, sporcularin kullanimi, kopyalama ve birçok konuda kullanilmakta olmasi da sinir tanimadan ilerlemektedir. Bu da hukuksal, etik ve saglik konularinda önemli paradokslar yaratmakta ve bu konular da çözüm beklemektedir.

  kaynak:sezgin saroglu ,personel trainer.
   
  Alper19891, jkdo, Bodyturkey ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. halil_61
  Offline

  halil_61 Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  hocam ben kullanıyorum yani 2 haftadır 180 boy kilom ise 96 bu sporla yaklaşık 1,5 yıldır ilğileniyorum kilom 85 ti fakat sporu 5 ay bıraktım şimdi 1 aydır gidiyorum ve GROWTH da 2 haftasındayım fakat kilo vermedim hala aynı kilodayım sizce doğru yoldamıyım
   
 3. muratcan.biceps
  Offline

  muratcan.biceps Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  539
  Ödül Puanları:
  93
  belki bu yorum bana düşmez ama.hazır 2 hafta olmuş.bence bırak ve vücudunun normal limitlerini zorla.biraz daha bilinçlen. saygılar
   
  yusufincikli ve gentleman55 bunu beğendi.
 4. gentleman55
  Offline

  gentleman55 Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  306
  Beğenileri:
  99
  Ödül Puanları:
  38
  genetropinmi kullanıyorsun kaç iu kullanıyorsun günde bunları yazarsan yardımcı olur sayın nike
   
 5. Zerk
  Offline

  Zerk Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  112
  Beğenileri:
  461
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Muhasebeciyim
  Güzel bir makale, zevkle okudum. Göz kamaştırıcı gözüküyor ancak zararlarını çoğumuz biliyoruz. Profesyonel olmadan ya da olmak haricinde kullanılmaması taraftarıyım.
   
 6. halil_61
  Offline

  halil_61 Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  konudan uzak kaldım işleirm dolayısıyla growt şu anda 0,8 den 1,0 a cıktım ama muratcan.biceps sin dediği gibi bıraktım artık çok prof bir ilaç bence ben diyetini uygulayamadım ve şu anda 98 kilo oldum.bu konuyla alakası yok ama dietimide yazmak istiyorum sabah 5 yumurta öğlen lapa ve tavuk gögsü akşamda lapa tavuk devam amacım kilo vermek ve cok hafif bir vucut kardiomuda sabah 8 ile 10 arası yapıcam akşam agırlık antremanı yapıcam sizce uygunmu ve hızlı yağ yakmam için kullanmam gerekn saplemn nedir teşekkür ederim

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:10 ----------

  bişiy daha sorcam:))kafam cok karışık WEIDER Whey Protein (çilekli) (908 gr) kullanıyırdum hoca onuda kullandırmıyo bide kilo almanın psikolojisi:))her şey karıştı ne yapamam lazım nası bi yol izlemem lazım yardımcı oloursanız çok sevinirim.
   
 7. Sevkican21
  Offline

  Sevkican21 Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  Hocam merhabalar is dolasiyla polonyaya yerlesicem is icin genetropin 3 tane kalemim daha var. ucaga binerken valize koysam bir sikinti olurmu? Yasakmidir bi bilginiz varsa paylasirsaniz cok sevinirim
   

Sayfayı Paylaş