Gripten Korunmak İçin;

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve diego7 tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    2 yıldır küçük bir sahil kasabasında oturuyorum. Her gün 45kmlik yol gidip geliyorum..
    Her kış ayda en az 1 kez grip oluyorum ve her hastalandığımda en az 2 hafta sürüyor. Tam spora adapte oluyorum,hacim almaya başlıyorum..Bi bakmışım boğazlarım ağrımaya başlamış hasta olmuşum..Sanırım günlük hava değişimi bu kadar çok hasta olamamı tetikliyor..
    Bu durum keyfimi kaçırmaya başladı.. Hacim için en verimli zamanlarda hasta olmak istemiyorum artık:(

Sık sık hasta olmamam için küçük tavsiyelerde bulunabilir misiniz?

2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Grip ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. En önemli tedavi şekli ise yatak istirahatidir. Sık sık hasta olmanız (grip - nezle) bağışıklık sisteminizin yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Vücudunuzda ki vitamin-mineral değerlerini ölçtürerek işe başlayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzla kış aylarına girerken 2 aylık çinko kürü yapıp yapmama konusunu tartışabilirsiniz.

Ve belki de en önemlisi grip aşınızı grip sezonu başlamadan 1 ay önce mutlaka olmalısınız. Grip sezonu başladıktan sonra yapılan aşılar işe yaramayabilir.

Tekrar belirtmeliyim ki grip tedbir alınmadığı takdirde bağışıklık sistemi sorunlu olanlar açısından sonu ölümle sonuçlanabilecek düzeyde bir hastalıktır.

En sık yapılan hatalardan biri de grip olunduğunda antibiyotik içmektir. Antibiyotik kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Sonuç olarak bağışıklık sisteminizi destekleyici kuşburnu çayı (günde 1 bardaktan fazla içmeyin böbrekleri yorar) Adaçayı (haftada 2 bardaktan fazla içmeyin testosteron hormonunuzu ciddi oranda düşürür) ve doktor tavsiyesi ile (doktora danışarak) A ve D vitamini yüksek olmayan bir vitamin/mineral takviyesi kullanabilirsiniz.

Ve aslında en önemlisini atlamayalım grip sezonunda ellerimizi çok sık yıkamalıyız. Tokalaşmayı ve öpüşmeyi hastayım deyip yapmamalıyız.

Bol sağlıklı günler dilerim...

diego7 bunu beğendi.
  3. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    zaman ayırıp detaylı bir şekilde yardımcı olduğunuz için teşekür ederim..

daha önce muğla merkezde otururken hiç grip,üşütme,nezle olmazdım..
    şimdi deniz kenarında oturuyorum ve dediğim gibi hergün 45 km uzaklıktaki ilçeye gidip geliyorum.. yolda terleyip dışarıya çıkmam ve sık hava değişikliği hastalık durumumu tetikliyor diye düşünüyorum..

bunun dışında düzenli olarak Pharmaton multivitamin kullanıyorum.. daha önce çinko takviyesi alıyordum.. 2 aydır kullanmıyorum.. Zinco C kullanıyordum..

şu anda atlatmış durumdayım..bir rahatsızlığım yok.. ama yaza kadar bir daha hasta olmak istemiyorum..:)

4. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Merhaba,
    İşlerimin yoğunluğu yüzünden cevap yazamadım ancak şunu söyleyebilirim ki düzenli olarak Pharmaton kullanmayın! Pharmaton güçlü bir vitamin/mineral karışımıdır. Bir süre sonra (düzenli kullandığınız için) bazı vitaminler (örneğin A ve D) vücutta birikme yapar. Başta karaciğeri yorar ve dolayısıyla bitkinlik/yorgunluk hissetmeye başlarsınız. Bu tip güçlü vitaminler devamlı kullanılmaz. (Bağırsaklarda vitamin emilim bozukluğu varsa o ayrı...) Ayrıca aşırı D vitamini fazlalığından dolayı kabızlık da yaşayabilirsiniz...

Çinko'yu da gereğinden fazla kullanmamalısınız! Çinko bağışıklık sistemini ayakta tutan eşsiz bir mineraldir. Ancak fazla kullanıldığında tam tersi etki yapar ve bağışıklık sistemini bozar. İlk mesajımda farkındaysanız kür halinde çinko almayı doktorunuzla görüşün dedim. Yani bir veya iki ay günlük 11mcg geçmeyecek şekilde kullanıp ardından 3-4 ay ara vermelisiniz. Ama bunların hepsini doktorunuzla görüşüp bir plan dahilinde ve mutlaka kan değerlerinizi de ölçtürerek işe başlamalısınız.

Öyle kafadan ben vitamin/mineral karışımı ya da Çinko kullanacağım demekle olmaz bu işler. Tehlikelidir. Mutlaka kan değerlerinizi ölçtürüp sizde hangi vitamin veya mineralin eksik olduğunu belirleyerek işe başlamalısınız. Eksik bir vitamin bulunsa bile işe vitamin hapları ile değil hangi besinde o vitamin varsa önce onu tüketerek işe başlayabilirsiniz.

Tekrar ediyorum düzenli olarak vitamin/mineral takviyesi kullanmayın. (Yeme/içme düzeniniz yoksa o ayrı...)

Gribi atlatmanıza sevindim... Bol sağlıklı günler...

pastnova bunu beğendi.
  5. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    tekrar zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekür ederim..

2 ay çinko kullandım.. ağustostan bu yana kullanmıyorum..
    vitamin konusuna gelince önceden düzenli olarak supradyn kullanıyordum geçen marttan beri.. şu sıra sık sık hasta olunca ve beslenme düzenim bozulunca(dershananeye gidiyorum hergün 2 saatim yolda geçiyor) bazen günde 2 öğün yiyebildiğim oluyordu..bu sebepten iyi bi multivitamin ve mineral desteği alayım dedim..

şimdi hastalalığımı atlattıktan sonra bugün itibariyle spora tekrar başladım.. beslenmemi tekrar düzene oturtacağım.. ve aldığım pharmaton'nun yarısı kaldı onu da sadece spor yaptığım günlerde,spordan sonra kullanmayı düşünüyorum...

belki de bu kadar sık hasta olmamda kullandığım vitaminlerin etkisi olmuştur.. tavsiyenize uyup doktora danıştıktan sonra kullanacağım bundan sonra..

peki balık yağı omega3 kullanımı hakkında bir bilginiz var mı?

6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Omega-3 eşsiz bir "esansiyel" yani temel yağ asitidir. Vücut bu temel yağ asitini üretemez ve dolayısıyla gıdalarla bu açık kapatılmalıdır. Omega-3'ü bende kür şeklinde kullanırım. En önemli kaynağı soğuk su balıklarıdır. (somon gibi...) Normal balıklarda da mevcut ama kaliteli değil ve hatta kirlenmiş denizlerde ki balıklarda yok denecek kadar az!

Keten tohumu da bilinen en güçlü Omega-3 kaynağıdır. Ancak Keten tohumu fazla tüketildiğinde bağırsaklar da müsilaj etki yapar ve en önemlisi biz erkeklerin çok fazla tüketmemesi gerekir lakin yüksek miktarda fitoöstrojen içerir ve bu hem kadında hem de erkekte kas yıkımı yaratır. Ayrıca erkekte cinsel isteksizliğe de neden olabilir.

Omega-3'ü mutlaka takviye olarak kullanmanı öneririm. Ancak devamlı değil, belirli periyodlar da, örneğin, 2 ay kullanıp 2 ay ara vermek gibi... Veya hafta da 3 kapsül gibi... Maksat devamlı kullanmamak...

Beynimizin doğru çalışması ve hafızanın güçlenmesi için Omega-3'e kesinlikle ihtiyaç vardır. Yani bu işten en karlı çıkacak olan beynimizdir. Omega-3'ü kullanarak beynine çok büyük bir iyilik yapmış olacaksın. Çünkü Omega-3'ü beyin direkt kendine rezerve eder...

Piyasada ki her Omega-3 kapsülü kaliteli değildir. Güvenilir bir markanın ürünlerini tercih et. Pahalı bir takviyedir ama buna değer...

Son düzenleme: 7 Şubat 2011
    VENGEANCE ve diego7 bunu beğendi.
  7. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    sınavlardan önce 1 kapsül 500mg kullandığımda etkisini açıkça görebiliyorum.. yoğun ders günlerimde sabah bir adet kullanıyorum.. mart ayında ygs sınavım var.. o ay düzenli bir şekilde kullanmayı düşünüyorum.. ondan sonra da haziran ayında tekrar kullanmayı planlıyorum..

ayrıntılı cevaplarınız için tekrar teşekür ederim..

8. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Rica ederim, sınavlarında başarılar...

Sayfayı Paylaş