glikojen insulin ve icinden cikilamayan sorunlar :)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sh0ck tarafından 21 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    herkese kolay gelsin

definasyon zamanim geldi ve buyume isim bitti sukurler olsun ama daha zor bi zamana geldigimin farkindayim :)

antreman programi suplament kullanimi hersey tamam ama icinden cikamadigim bi konu var ve bunu cozmeden tam olarak bu definasyon isine baslamak istemiyorum gelelim sorulara..

simdi insulin ve glikojen depolari hakkinda soru sormak istiyorum bi kac arastirma yaptim ve insulin vucutta fazla oldugu surece yag yakiminin cok zor oldugunu kaslara amino ve proteinin cok zor ulastirildigini antreman sonrasu dustugunu okudum ancak bazi yerlerde de antreman sonrasi seker yada karbonhdratlarla cikarilmasi gerektigini de okudum ve celiskiler basladi :D birde bu glikojen depolari hakkinda sorum olacakki insulin ile ayni celiskideyim :)

konu hakkinda yardimci olabilirseniz cok memnun olurum herkese kolay gelsin

(boy 183 kilo 82 yas 21 )

2. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    Basit karbonhidrat alirsan kan şekerin yükselir kan şekerin yükselirse pankreastan insülin salgılanir o salgılanirsa kanda serbest yağ asitleri dolaşmaya başlar oldugundan fazla ve yağ yakman daha zor olur yediğin yemekler yağ olarak depolanir onlari yakıcak vaktin olmassa gece yediğini farzediyorum glikojene geleyim enerji tüketiyor orda vucut antremandan once kompleks karbonhidrat aliyosun ve 2 saat sonra ağirliğa gidiyosun glikojen depon dolu antreman sonrasi tabi calısmana baglı o bitmiş ise azıcık karbonhidrat alip onlari doldurabilirsin yoksa glikojen kendi işini kendi görür kaslarina saldirabilir
    insülini yüksek tutma antreman sıralarinda oyuzden 2 saat öncesinde kompleksi ye git idmana

3. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Glisemik İndeks (GI): Tüketilen gıdanın kan şekerini ani yükseltme oranıdır.
    Bu tür GI si yüksek gıdalar insülin seviyesini yükseltir. Bu da dediğin gibi yağ yakımını sıkıntıya sokar. Artı olarak kan şekerinin hızlı çıkması ve inmesi insanı sürekli acıktırır, tatlı krizine sokar, halsizlik ve uyku verir. Definasyon döneminde kalori yakmaya çalışan ve diyet yapmaya çalışan biri için zorlayıcı bir durum.

Bu yüzden definasyon döneminde GI si düşük karbonhidratlar tüketmelisin. İnternette Glisemik Indeks tabloları var. Diyet menüsü hazırlarken sana baya bir yardımcı olacaktır.

4. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    o zaman sadece sabah kahvaltıda antremandan 1 2 saat once ve antremandan sonra az mıktarda kalıtelı ve Gİ i düşük karbonhidrat tüketmem gerekiyor diyetin geri kalanı protein ve vitamin mi olmalı doğru anlamışmıyım :) ?

5. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Yağ yakımının devamlı olması için kan şekerini olabildiğince düşük tutman lazım bunun için de protein ve yağ ağırlıklı öğünler en iyisidir. antremandan önce karbonhidrat almamanı öneririm. karbonhidratlar, kompleks de olsa basit de olsa kan şekerini yükseltecektir. antremandan sonra ise az miktarda ihtiyacın kadar karbonhidrat almalısın. günlük karbonhidrat alımın 50-60g arası olsun, haftada 1 gün refeed yap yani karbonhidrat yüklemesi. kilonun 2 katı karbonhidrat tüket o gün. böylece hafta boyunca glikojen depolarını iyice boşaltmış ve yağ yakmış olursun. haftada bir gün karbonhidrat yüklemesi yaparak, önündeki antremanların için glikojen depolarını tekrar bir miktar doldurmuş olursun. böylece antremanlarında güçten düşmeden yağ yakımına devam edebilirsin.

6. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    İdman sonrası bir adet meyve olabilir yemek değil, onun haricinde tam olarak dediğin gibi.

7. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    tamamdir o zaman bastan asagi bi program hazirlayip basliyayim o zaman.. bilgiler icin cok tesekkur ederim.. gelismeleri paylasicam herkese tesekkurler tekrar.

8. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    basit ve kompleks karbonhidratlar kan sekerini yükseltir demişin iki arasinda fark var yalniz kompleks öyle cabukca yukseltmez kan sekerini ve glikojen depolarida o kadar kolay boşalmaz bence yani tek bi idmanda tüm glikojen deposu bosaliyomudur ki ?

9. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Hızlı veya çabuk yükseltmesinden bahsetmedim ikiside yükseltiyor dedim ve bu geçici de olsa yağ yakımını durduruyor/yavaşlatıyor. tüm glikojen depoları bir antremanda boşalmaz ama düşük karbonhidrat diyetlerinde 1 haftada boşaltmak mümkün. tabi antreman şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. karb-up gününde de dikkatli olmak gerekiyor. alınan karbonhidratın çoğu şekerden gelirse şekerden gelen karbonhidrat direk karaciğer glikojenine depolandığı için ve karaciğerdeki glikojen kapesitesinin düşük olduğu için fazlası yağ olarak depolanır. buna sadece yağ yakımında değil, bulk da da dikkat etmek gerekiyor.

10. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Aranel, glikojen depoları dolu karb alırsan yağa depolanır, yada insülini fırlatırsan anında yağa depolanır gibi canan karatay ağzıyla konuşmaktan bıkmadınız mı ? biraz daha araştırman, okuman gerekiyor.. hoş okumuşsun ancak eski yazıları okumuşsun

11. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    glikojen depoları ne kadar sürede boşalır ve tekrar dolması için ne kadar zaman geçmesi gerekir? yağ yakımına geçmek için glikojen depolarının tamamen boşalması gerekir mi yoksa glikojen stokta varken yağ yakımı gerçekleşebilir mi.benim de kafam karıştı şimdi:S

12. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123

insülini fırlatırsan anında yağa depolanır gibi birşey söylemedim, ama glikojen konusunda evet doluysa yağa dönüşür (kalori açığında değilsen). kaba olmak yerine bildiğin birşey varsa düzeltebilirsin.

13. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Vücut karbonhidrattan aldığı enerjiyi (yani glikojen) şekere dönüştürerek önce kaslardaki depolara, kaslar dolunca karaciğere, karaciğer de dolunca son olarak enerjiyi yağa çevirerek vücudun çeşitli bölgelerinde depo eder.
    Harcarken de yine aynı sırayla önce kaslardaki enerjiyi, bitince karaciğerdeki enerjiyi, oda bitince vücuttaki yağları tekrar enerjiye çevirerek kullanır. Bu da malesef depolar boşalmadan yağ yakımı olmayacağı anlamına geliyor. Dolabın ağzına kadar yumurta doluyken gidip tekrar yumurta almazsın dimi..? Bu da aynı mantık.

Kaslardaki glikojen depolarının ne kadar sürede boşalacağı tabiki de senin kaslarının büyüklüğüyle alakalı. Uzun lafın kısası sağlıklı beslenmek, gözü değil vücudu doyurmak lazım. Zevk için değil ihtiyaç için yemeliyiz. Sen vücuduna iyi bak, o zaten kendini temizler.

asude bunu beğendi.
  14. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    anladım depo doluyken yağlara geçilmez tabi mantık olarak peki kas glikojeni 24 saat içinde tamamen yenilenir diye biliyorum ben ama uzun süren egzersizlerde eğer yeterli karbonhidrat alınmazsa bu süre daha da uzuyormuş.glikojen depoları ne kadar geç dolarsa yağ yakımı o kadar çok olur gibi bir mantık kurabilir miyiz peki

15. NdmSrdr

NdmSrdr Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ayakkabı
    Yer:
    İstanbul
    Karbonhidrat dediğim gibi vücudun enerji kaynağıdır. Arabanın benzini gibi. Yeterli miktarda enerji almazsan az önce anlattığım mantık gibi vücut onuda bir tehlike olarak algılar ve vücuttaki depoları çok tasarruflu kullanmaya başlar. Yani harcama çok çok minimuma iner. Bu da yağ yakma olayının zorlaşması demek oluyor.

Hızılı ve sağlıklı yağ yakmak için metabolik hızını hesaplamalısın. Örnek olarak rutin bir günde 2500 kalori yakıyorsan en az 2000 kalori almalısın. Bu 2000 kalorinin %30-40'ı karbonhidratlardan diğer %40'ı protein geri kalanı sağlıklı yağlardan olmak zorunda.

Günlük ne kadar kalori yaktıığını hesaplamak için forumu kurcala. Burdaki arkdaşlardan biri gayet güzel formülleriyle anlatmış bir yerde okumuştum ama nerde okudum bilemiyorum.

asude bunu beğendi.
  16. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Karaciğerin glikojen kapesitesi ortalama 50-100g
    Kasların da 500g civarı (kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir bunlar)

Karaciğer glikojeni hareketli bir bireyde bir günde bile boşalabilir.
    Kas glikojeni ise ağırlık antremanlarında boşalıyor ama karaciğere göre kapesitesi yüksek olduğu için bu 5-7 gün alabilir.

Glikojen depoları doluyken de yağ yakılabilir, bunun için kan şekerinin olabildiğince düşük tutulması ve karbonhidrat alımını iyice kısmak lazım ve tabi kalori açığı verilmeli. böyle olunca vücut, depo edilmiş yağları yağ asitlerine çeviriyor ve karaciğer kandaki bu yağ asitlerini alıp glukoza çeviriyor ve glikojen depolarına gönderiyor. bu sayede karbonhidrat almadan da vücut kendi kendine depo edilmiş yağları enerjiye çevirip harcıyor. kısaca yağ yakımı gerçekleşmiş oluyor.

Barbell Training ve asude bunu beğendi.
  17. umut-

umut- Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    tasarım
    Yer:
    izmir
    her insanda şeker yani insülin farklı değerlerdedir ... bu durumda her insanın şeker insülin ihtiyacı farklıdır ... kesinlikle doktora kendinize özel olarak sormalısınız şekerinizi aç ve tok karınla ölçtürüp buna göre konuşulması gereken bir konu diye düşünüyorum

18. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    Burada kan glikoz seviyesi düşük tutuldugunda glukagon uyarilarak aminoasit ve yaglardan glikoz üretimi başliyor yani glikoneojenez gerçekleşiyor ve bunun icin kaslarda glikojen depolarinin tamamen boşalması gerekmiyor doğru anlamış miyim? Yani herhangi bir siralama yok ama bu mantığa gore yağlar yerine proteinler de tercih edilebilir yag yakımı yerine kas kaybı da olabilir

19. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Kas dokularının glukoza çevrilmesi çok kolay değil, uzun süre açlık, glikojen depolarının tamamen boşalması, çok kötü diyet, çok büyük kalori açıkları vs söz konusu olmalı.

Her zaman önce depo edilmiş yağlar kullanılıyor, yağlar bu yüzden depo ediliyor. ama evet proteinlerde glukoza çevrilebiliyor (proteinlerin glukoza çevrilmesi kas kaybı anlamına gelmiyor) definisyon dönemlerinde protein alımı normale göre biraz daha fazla olmalı. ayrıca karbonhidrat alımı azalınca, oluşan kalori açığının genişlememesi için diyette yağlar da kullanılmalı.

Ayrıca bu tüz düşük karbonhidrat diyetlerinde hiç bir zaman glikojen depolarının tamamen boşalmasına izin vermemek için haftada bir karbonhidrat yüklemesi yapılmalı.

Yani kas kaybını en aza indirmek için şunlara dikkat etmek lazım.
    Çok fazla kalori açığı vermemek, bunun için yararlı yağlara diyette bolca yer vermek.
    Protein alımını normale göre arttırmak.
    Haftada bir karbonhidrat yüklemesi yapmak.

20. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    haftada bir karbonhidrat yüklemesi yapmak ile karbonhidratı günlere bölmek arasındaki farkı nedir acaba? bir de karbonhidrat yüklemesi dinlenme gününde mi çalışma gününde mi yapılmalıdır?
    son olarak da benim aklıma takılan şöyle bir soru var insülin ile alakalı olarak
    fazla miktarda ve hızlı bir şekilde yemek yiyen bir insanda karbonhidrat tüketiminden sonra insülin seviyesinin yukselmesi için 1-2 saat süre geçmesi ve sindirimin tamamlanıp ince bağırsaktan emilimle glikozun kana geçmiş olması gerekir mi.yani beslenmeden ne kadar süre sonra insülin seviyesi yükselmeye başlar tam olarak?

Sayfayı Paylaş