Ginseng Hakkinda Hersey

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Despo tarafından 5 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.073
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Ginseng, batıda ilk olarak 1970’li yıllarda, Rus atletlerinin rekabet güçlerini korumak için bu bitkiyi kullandıklarının bildirilmesiyle popüler bir hale gelmeye başladı. Rus bilim insanları, Ginseng’in rekabete dayanan sporlarda başarı kazanmak için gerekli özellikler olan güç, dayanıklılık ve konsantrastonu artırabileceğini iddia ediyorlardı. Rus atletlerinin uluslar arası her yarışmada iyi performans göstermeleri ve genellikle batılı atletlere çok büyük farklar atıyor olmaları gerçeği, Ginseng’in ününü daha da pekiştirmişti. Ginseng, sağlık ve esenlik artırıcı olarak tasarlanmış, güçlendirici bir bitkidir. Bitki dilinde, Ginseng diğer şifalı bitkiler içinde en etkili adaptojendir. (vücudun en iyi performansla çalışmasını ve stresten kaynaklanan hastalıkların etkilerine karşı durmasını sağlayan bitkileri tanımlayan bir terimdir). Çok sayıda çalışma, Ginseng’in enerjiyi ve uyanıklılığı artırabildiğini, bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirebildiğini ve stresin azaltılmasına yardımcı olabildiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra hayvanlardaki kanseröz tümörlerin gelişimini de baskılayabilir. Zengin bir fitoöstrojen kaynağı olan Ginseng, pek çok kadın tarafından ateş basması gibi menapoz belirtilerine karşıda kullanılmaktadır.
  Ginseng’in botanik ismi olan "Panax", Yunanca "tam iyileşme” anlamına gelen “panacea” kelimesinden türetilmiştir. Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır. Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir. Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir. M.S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir. Kırmızı Kore Ginseng ise Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. Çoğu insan Ginseng’in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.
  Çin kaynakları; Kırmızı Kore Ginseng’inin kalp, akciğer, sindirim sistemi organları ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu yazmaktadır. O aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir. Günümüzde, Kırmızı Kore Ginseng’i sadece Uzakdoğu ülkelerinde kullanılmamakta, aynı zamanda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kırmızı Kore Ginseng’i, diğer ginsenglerden özellikle farklıdır. Kırmızı Kore Ginseng’inin üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8–9 çeşit faydalı madde içerirken, Kırmızı Kore Ginseng’i 22 çeşit faydalı madde (ginsenosides) içermektedir. Aynı zamanda Kırmızı Kore Ginseng’i, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir. Son yirmi yılda bilim adamlarınca Kırmızı Kore Ginseng’inin insan vücudu üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar, onun vücut üzerinde bir kaç değişik şekilde etki yaptığını bilimsel olarak ortaya koymuştur. Yapılan bu araştırmalara göre;
  a) Kırmızı Kore Ginseng’ inin Karaciğer Üzerindeki Etkileri:
  Kırmızı Kore Ginseng; karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. Deney ve araştırmalar; Kırmızı Kore Ginseng’inin vücudun protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir. O aynı zamanda vücut tarafından üretilen veya dışardan alınan toksik maddelerin yanmasını ve onların vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Bu yüzden Kırmızı Kore Ginseng’i, karaciğer sağlığını korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.
  b) Kırmızı Kore Ginseng’ inin Stres Üzerindeki Etkileri:
  Araştırmalar, Kırmızı Kore Ginseng’inin stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur. O, fiziksel stresi (radyasyon, soğuk ve sıcaktan kaynaklanan), kimyasal stresi (bazı kimyasal maddelerin ve alkol alımından kaynaklanan) ve biyolojik stresi (virüs veya bakterilerden kaynaklanan) gidermektedir. O, zihni güçlendirmekte, radyasyon veya radyasyon (ışın) tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu yüzden radyasyon (ışın) tedavisi gören hastalar için de oldukça faydalı olabilir.
  c) Kırmızı Kore Ginseng’ inin Diğer Etkileri:
  Stres, depresyon veya diğer sert ve olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan bir tonik etkiye sahiptir. Şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilir ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür. Tümör. Anemiye (kansızlık) karşı iyi gelir ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki bazı eksiklikleri giderebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp-damar sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır
  Ginseng adıyla satılan ve Panax Ginseng bitkisinin uzak veya yakın akrabaları olan başka bitki türleri de vardır (Amerikan ginsengi, Tienchi ginseng, Sibirya ginsengi gibi). Ancak hem geleneksel kullanımla hem de bilimsel araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış olan ve en yaygın olarak kullanılan tür Kore Ginsengi yani Panax Ginseng'dir.
  Yan Etkiler ve Toksisitesi; Hayvanlardaki toksisite çalışmaları Sibirya Ginsenginin toksik olmadığını göstermiştir. İnsanlardaki çalışmalarda Sibirya Ginsengi iyi tolere edilmiştir ve tavsiye edilen dozlarda kullanıldığında herhangi bir yan etki beklenmez. Bununla beraber yüksek dozlardaki yan etkiler uykusuzluk, sinirlilik, anksiyete ve melankoli olarak kaydedilmiştir.

  Kullanım süresi; Sağlıklı kişiler için tavsiye edilen kullanım süresi 6-8 haftadır, sonrasında 2 haftalık bir ara verilir. Bu kür ihtiyaç olduğu sürece tekrar edilebilir (veya günde 1-3 kez 60 gün sürekli kullanılıp 2-3 hafta ara verilerek kürler uygulanabilir). Akut infeksiyonlar sırasında güçlü antimikrobiyal terapi ile kombine olmadığı sürece kullanımına ara verilmesi, etkinliğinin arttırılması açısından tavsiye edilir. Spesifik bir hastalığa karşı ise sürekli kullanım tercih edilebilir.
  İlaç Etkileşimleri; Drog yüksek tansiyonlu hastalarda ve Digoxin içeren kalp ilacı kullanan hastalarda kullanılmamalıdır.
  Yan Etkiler ve Toksisitesi; Hayvanlardaki toksisite çalışmaları Sibirya Ginsenginin toksik olmadığını göstermiştir. İnsanlardaki çalışmalarda Sibirya Ginsengi iyi tolere edilmiştir ve tavsiye edilen dozlarda kullanıldığında herhangi bir yan etki beklenmez. Bununla beraber yüksek dozlardaki yan etkiler uykusuzluk, sinirlilik, anksiyete ve melankoli olarak kaydedilmiştir.
  Kullanım şekli; Çalışmalarda kullanılan yetişkin dozları günlük 1-4 g’dır, bu 2-8 ml/gün 1:2 ekstreye eşdeğerdir. Sağlıklı bireylerde idame dozları düşük olmalıdır ancak hastalıkların tedavisi ve sporcu antrenmanları için daha yüksek dozlar tercih edilebilir.
   
  fenerlilker, SForever, zhu.zhq ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. ilbilge_11
  Offline

  ilbilge_11 Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  208
  Beğenileri:
  36
  Ödül Puanları:
  38
  bu ginsengi nereden bulabiliriz
   
 3. celalcaner
  Offline

  celalcaner Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  430
  Beğenileri:
  87
  Ödül Puanları:
  38
  her yerde. aktarlarda hatta migrosta bile tabletleri var. ama ben güvenilen bir yerdfen(solgar gnc vs.) öneririm

  mesela gnc ginkgo biloba plus ın içeriğine bak derim
   
  ilbilge_11 bunu beğendi.
 4. sovalye82
  Offline

  sovalye82 Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  13
  arkadaşlar aktarlarda satılıyo geçenlerde alayım dedim ama çok pahalı 1 kutu 1 ay gidiyo 150 ytl haberiniz olsun
   
 5. victor1
  Offline

  victor1 Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2009
  Mesajlar:
  172
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Teknik SErvis Experi
  Yer:
  istanbul- BAYRAMPAŞA
  unıversal marka gain fast supplementının içeriğinde Ginseng katkısı var. urun etıketınde ayrıca bunuda belırtmişler.
   
 6. coder
  Offline

  coder Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  132
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Kullananlar gerçekten etkiyi hissediyorlar mı ? Böyle şeylere kolay inanan biri değilim. Hele böyle yüksek fiyatla satılan şeylere hiç. Klasik Amerikan pazarlama numarası gibi geliyor bana
   
 7. kenan_23
  Offline

  kenan_23 Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  242
  Beğenileri:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  ginseng yerine tribulus gibi test artırıcı takviyeler kullansak etkiler benzer olbilir mi
   
 8. Achilles1980
  Offline

  Achilles1980 Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  515
  Beğenileri:
  726
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
  Yer:
  İzmir
  Ginseng almayı düşünenlere Peru ginsengini öneririm. Şu an dünyada en fazla rağbet gören ginseng. İsmi maca. Toxiticity yoktur. Günde 5 gram maca hem antremanlarda deli güç verir hem de yatakta. Tecrübeyle sabittir:)
   
  alifurkan1 bunu beğendi.
 9. Rumi
  Offline

  Rumi Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  18
  Ben ginseng kullandığım zamanlarda cinsel olarak acayip bir hareketlilik hissediyordum kendimde kullananların bunuda göz önünde bulundurmasını isterim. İnsan yerinde duramıyor. :)
   
 10. SForever
  Offline

  SForever Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2009
  Mesajlar:
  257
  Beğenileri:
  99
  Ödül Puanları:
  38
  Yer:
  İstanbul
  Kırmızı Kore Gingseng'i sipariş ettim kullanmaya başladım bende bugün. 3 haftalık doz, içinde 200 tablet var zaten. 3 hafta sonra görüşlerimi aktarırım.
   
  mhmtdmrc bunu beğendi.
 11. rsxer
  Offline

  rsxer Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2009
  Mesajlar:
  340
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  nişantaşı veya caddede zencefil mağazasından temin edebilrisiniz ben 120tl ye aldım bir şişe içinde 200 tane var
   
  mhmtdmrc bunu beğendi.
 12. vücutcuu
  Offline

  vücutcuu Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  962
  Beğenileri:
  264
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Trabzon
  nerden bulabilirim? eczanede aktarlarda var mıdır?
   
 13. moothy
  Offline

  moothy Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.724
  Beğenileri:
  1.309
  Ödül Puanları:
  123
  genrise de var


  genriseshop a bak netten
   
  vücutcuu bunu beğendi.
 14. kovboyx5
  Offline

  kovboyx5 Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  mısır çarşısında özünü bulabilrsın..
   
 15. hallowed
  Offline

  hallowed Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  119
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  28
  nerden alcaz ?
   

Sayfayı Paylaş