Genlerdeki Kalp Atis Sayisi Sabitmidir?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve zagortenay tarafından 10 Mart 2006 başlatılmıştır.

1. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Arkadaşlar bu konularda bilgi sahibi değilim amacım tartışma açıp insanların kafasını karıştırmak ilgi çekmek. :D
    Ünlü astronot Neil ARMSTRONG diyorki.İnsan doğarken kalbinin atım sayısı bellidir.Kaza öldürücü hastalık vb devreye girmezse insan o sayıdan bir kere fazla kalbini attıramaz.Ağır idmanlarla kalp atımımızı hızlandırarak ömrümüzü kısaltmanın anlamı yoktur.N e dersiniz mantıklımı?Fikir benimmiş gibi sakın saldırmayın.sadece amaç tartışma açmak.Ha bu arada bb ağır sporlar arasına girmiyor.kontrollü rakipsiz ve sürprizsiz olduğu için.

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bir bakıma haklı, teorisi bana pek mantıklı gelmedi, cunku adamın uzmanlık alanı değil, ayrıca hangi arastirmaya dayanarak soyledigi mechul.
    Kesin olan sey, Olimpiyatlara katılan sporcuların genel olarak cok uzun süre yasamadiklari (cok uzun derken 85 yıl ve üstü)
    Sebebi ağır idmanların vücudu tahrip etmesi, eklemleri ve kalp dokusunu hırpalaması.
    Armstrong'un dedigi laf, "allahın bize verdiği kıymetli nefesi bosuna harcmayalım" gibi bir laf :D
    Şaka bir yana, ideal olan, düsük kalorili diet ve hafif egzersizlerdir, cok yasamanin sırrı budur.
    Bunu daha oncede belirttim, yüksek kilo, kas olarak bile olsa, ağır egzersiz vücuda eklenen yüklerdir ve bedeli vardır.
    120 yasayan insan gencliginde 110 olmus bir vücut gelistirmeci olmayacaktır.
    Düsük kalorili beslenmis, fazla kilosu olmayan, bol yuruyen bir insan olacaktir.
    Walla bence 80-85 yil saglikli bir yasam suresi gayet tatmin edici.
    120 yıl yasamak isteyenler bence kriket oynasin :D

3. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Bir an için teorinin doğru olduğunu düşünelim...

Daha sonra teoride geçen sabit max kalp atış sayısına x diyelim.
    Spor yapmayan bir insan için ortalama bir rakam olarak dakikada 75 kalp atışı sayısını alalım.
    Bu insan düzenli olarak hergün 1 saat spor yapsın, ve bu esnada nabız ortalama 140 olsun (abartalım)
    Düzenli spor yapan birisinde istirahat esnasındaki kalp atımı 65 veya altında olacaktır.
    Tüm bu verileri aldığımızda spor yapan kişi günlük ortalama dakika başına 68,25 kalp atışı ile ortalamasını düşürmüş ve bu teoriye göre bile x kadar kalp atışını ilave yüzde onluk bir sürede gerçekleştirecek yani özetle ömrü enaz yüzde 10 uzayacaktır. Ayrıca daha güçlü bir kalbe sahip olduğu için diğer zamanlarda da daha az kalp atımıyla günlük faaliyetlerini gerçekleyebileceğinden buradanda kazancı olacaktır.

Sanırım elimizdeki hazır bilgileri kullanarak teorinin kendisiyle çeliştiğini görebiliyoruz...

Ve bana göre ne kadar uzun yaşadığımız değil, ne kadar güzel yaşadığımız önemli. Ben spor yaptığımda kendimi çok daha dinç ve dinamik hissediyorum ve hayatdan çok daha fazla zevk aldığımı düşünüyorum.

Spor=Sağlık önermesi bence daha makul

Sağlıklı günler...

4. Bahadir

Bahadir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Winston Churchill e sormuşlar "bu kadar uzun yaşamayı neye borçlusunuz".

"Tek ile kelime spor a. Hayatımda hiç spor yapmadım" , demiş.

5. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Destronun dınlenme anındakı sporcu nabzıyla ılgılı acıklamasını cok dogru buluyorum, helal olsun.

Ayrıca tanıyanınız var mıdır bılmem , Albert Beckles adında bır adam var 50 kusur yasında Olympıada ıkıncı olmus bır kısı bu,
    30 kusur yasında bodye baslamıs ve sureklı musabakalarla dolu bır hayatı var , ınternette aratın ınanılmaz bır bodycı,
    bu adam sureklı agır sıklette yarısan bır kısı olarak , ve sureklı agır ıdmanlar cıkaran bır kısı olarak su anda 80 lerınde ve hala
    dınc bır gorunumu var, e kazık cakacak degılız ya sureklı dınc saglıklı ve guclu bır 80 sene bence harıka bır omurdur.

Ayrıca sporun stresı azaltıcı etkısının ben kesınlıkle omuru uzattıgını dusunuyorum.

Saygılar

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Beckles 1938 doğumlu Masteer, 67 yasinda, en son halini bilmiyorum ama 60 yasinda bile mükemmel göründüğünü biliyorum.
    O adamın bir özelliğide, üçlü split yapması bir gün içinde, yani günde üç kere idman yaparak çalışması, düşünün adamın vücuduna uyguladığı baskıyı.
    Yalnız Beckles'in bir avantaj, diğer vücutçulara göre nisbeten hafif çalışması, çok güçlü bir adam, gençliğinde powerlifting'de yapmış, ama bir dergide idman sistemine bakmistim, cok fazla super ve compound set yapiyordu, ağır kilo yerine (gerci hacmi onceden yapmis zaten baba) kalite calismasi yapiyordu.
    Çok ağır kilolarla devamlı çalışmanın ciddi zararları var, sanırım en güzeli, sporun ilk yıllarında cok iyi bir alt yapı oluşturup sonrasında genel olarak kalite çalışmasına yönelmek.
    Beckles bunu yapmis anladigim kadariyla.

7. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    cok amatörce bi cavap yazayım..
    BB olarak dusundugumuzzde , bize verdigi tatmin ve haz icin 5-10 sene daha az yasamayı goze alrırım ..
    Ayrıca düzenli agırlık calısmasının damarları genisleterek, kalp krizi riskini cok dusurdugu gerceginidde goz ardı etmeyelim

Saygılar

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Karasan,

Albert abımız 1930 dogumludur;

http://www.bodybuilders.com/albert.htm?femalemuscle.com

buradan bakabılırsın yanı 76 yasında oluyor 4 sene fazla demısım :lol:

ama sende cok kuculttun , bundan 10 sene kadar once 60 kusurken resmının kafasını kıvırıp ınsanlara bu adam kacındadır demıstım, herkez 35 demıstı, oyle bır vucut ve parlayan bır cılt var

Saygılar

9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    1930 diyor Masteer ama o doğru değil, kendi iddiası 1930, ama aslında 1938 doğumlu, 1960'lı yıllarında piyasaya cıkıyor Beckles o zaman ki dergilerde 1930 doğumlu, sonradan her nasılsa 1930 oluyor doğum tarihi, bir cok kaynak kabul etmez 1930 doğumlu olduğunu.
    Ne olursa olsun ister 1938 ister 1930 adam bir fenomen, cildi kagit gibi, bicepsleri bence Arnold'dan daha etkileyici, yok öyle bir peak...

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Yukardaki cümle yanlis oldu, o zaman ki dergilerde 1938 doğumlu, sonradan 1930 doğumlu oluyor diyecektim...

11. yucerxx

yucerxx Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bu bi gerçektir kalpatıp sayısılı bellidir spor yapanlar spor yaparken fazla atsada kalpleri normal zamanda normal insandan azdır atımları...

12. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hurafe bunlar. Bir tane bilimsel çalışma bulamazsınız bunu ispatlayan. Peki bilimsel bir makaleden alınmadıysa nerden alındı bu inanış? Birinin glute kaslarının ordan üretildi sanırım. Kaderci zihniyetin doruk noktasına ulaştığı an. Nasıl yaşadığımız önemli değil televizyonun karşısında patates cipsi ve birayla yaşayalım zaten birşey farketmeyecek. Ne desemki. Bu tezin doğruluğunu savunan arkadaşlar, kaynaklarınız "eş, dost, bizim bir arkadaş, yenge oğlu doktor" gibi yerlerden olmasın. Adam gibi şu üniversitede yapılan şu araştırmaya göre makale koyunda biz de aydınlanalım.

13. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Atlas, hurafe bunlar dediğin nedir? yucerxx'in söylemiş olduğu "spor yapanlar spor yaparken fazla atsada kalpleri normal zamanda normal insandan azdır atımları" sözüne bir itirazın olmadığını varsayıyorum. Eğer iitirazın bu konuda ise seni aydınlatacak dökümanlar bulup ekleyabileceğimizi düşünüyorum. Bira ve cips konusuna ise hiç girmeyelim istersen ;)

Sağlıklı Günler...

14. yucerxx

yucerxx Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bi çok insanın kalp atımı gün içinde en ufak şeyde yukarılara fırlariken spor yapanın nabzı aşşalarda kalır tabi buda onun ömrünü uzatır normal birinin nabzı 80 iken spor yapan birinin (özellikler kardio) nabzı misal 60 larda gezinebilir bu benim kendimde bile şahit olduğum bi durumdur... bu yüzden spor=sağlık

15. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hurafe: Genlerdeki kalp atışı sayısının belirli olması ve spor yapanların bu yüzden daha erken ölmesi inanışı.
    Bira ve cips örneğinde dalga geçiyordum buna inananlarla.

Sayfayı Paylaş