Geniş Damarlar Büyük Kaslar

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Kauss tarafından 30 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Kauss
  Offline

  Kauss Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.630
  Beğenileri:
  1.410
  Ödül Puanları:
  123
  Nitrik oksidin (NO) temel faydası net olarak belgelenmiştir. Damarların genişliğini arttırarak kan dolaşımını hızlandırır ve bu da idmanlar sırasında daha yoğun bir şişme ( pump ) sağladığı gibi kaslara daha fazla amino asit, karbonhidrat, büyüme hormanı, oksijen ve testesteron taşınmasını sağlar. Kısacası NO, antrenman sırasında enerjinizi ve hipertrofiyi ( kas büyümesi ) arttırır. Bir amino asit olan arginin'in vücutta NO' ya dönüşmesi, onun neden NO arttıran pek çok ürünün temel etken maddesi olduğu sorusuna da cevap verir. Ama bilimin son keşiflerine göre aşağıdaki bu malzemeler belki de NO seviyesini arttırmada sandığımızdan daha etkili olabilirler.

  GLYCINE PROPIONYL L-CARNITINE (GPLC)

  Bu patentli bileşik, bir amino asit olan giycine ve propionyl L-carnitine olarak bilinen carnitine'in gelişmiş bir türünün kombinasyonudur ve bu nedenle de adı GPLC'dir. İçerdiği her etken maddenin, birbirinden bağımsız şekilde NO'yu arttırdığı bilinmektedir ve dolayısıyla tüm bunlar aynı takviyede bir araya getirilmiştir. Şimdilik araştırmacılar bu görüşü desteklemektedirler. Bir araştırmaya göre, dört hafta boyunca GPLC alan ağırlık çalışan deneyimli erkeklerin, egzersiz sonrası NO seviyesi plasebo ( etkisiz madde )aldıkları zamana göre yüzde 30 artmıştır. GPLC'nin arginin'i NO'ya dönüştürmekten sorumlu bir enzim olan nitric oxide synthase aktivitesini arttırarak işe yaradığı zannedilmektedir. Ayrıca GPLC, NO parçalanmasını arttıran serbest radikal üretimini azaltarak NO'ların daha uzun süre aktif kalmasını mümkün kılar.

  Kullanımı: Antrenman öncesi protein içeceğine ilave etmek için önerilen GPLC miktarı 3-4 gramdır.

  FOLATE

  Bir B vitamini olan folate, kas gelişiminden ziyade doğum öncesi sağlıkla ilgilidir, ama aynı zamanda vücudun NO'ya dönüştürülen arginin oranı üzerinde doğrudan etkisi olan reaksiyonlarını da düzenler ve sonuç olarak NO üretimini arttırırlar. Folate ayrıca, vücudun yeni hücre üretmesi ve bu hücrelerin bakımı için de önemlidir. Yeni kas kütlesi kazanımı eski hücrelerin parçalanıp yenilerinin oluşturulması içerdiğinden bu vitamin büyüme için son derece önemlidir.

  Kullanımı: 400-800 mcg folate yada folik asit içeren takviyeler tavsiye edilir.

  BETA VULGARIS ÖZÜTÜ

  Bu, kulağa yeni bir bitki takviyesi gibi gelebilir ama aslında sadece pancar özütünün bilimsel adıdır Pancar, NO seviyesini artırır. Çünkü NO üretimine katkı sağlayan nitrojen içeren bileşikler olan zengin nitrat kaynağıdır. Pancar suyunda ki nitratlar dilde yaşayan bakteriler tarafından nitrite dönüştürülür ve ardından da sindirilip NO olurlar.

  Kullanımı: 100-300 mg beta vulgaris özütü sağlayan ürünlerden kullanılabilir.

  Kaynak: MF Mart 2012
   
  kratos1, AxiboY, AkrepHan ve diğer 10 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş