Genel Postür Bozuklukları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve FLEX-POINT tarafından 30 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    KİFOZ : üst sırt kasları güçsüz, göğüs kasları kısadır. kifoz olan kişilerde rhomboid kasları birbirinden ayrıdır. rhomboid kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekmektedir.

LORDOZ: karın kasları kuvvetsiz , bel içeridedir. ön ve arka bacak kaslarının kısa olmasından kaynaklanır. erector spinae kısalmıştır. ön ve arka bacak kasları çalıştırılmalıdır.

SKOLYOZ: omurganın sağa yada sola doğru eğriliğidir. skolyoz sorunu olan kişilerde sağa ve sola esnetme hareketleri yaptırmak gerekir. ayakta yada oturarak yapılan press hareketlerinden kaçınılmalıdır.

2. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Flexpoint,bende de duruş bozukluğu vardı body e başladıktan sonra büyük ölçüde düzeldi.Ama arasıra boyun öne çıkıyor sırt hafiften kamburlaşıyor ben farkına varıp hemen düzeltiyorum.Bu hangi duruş bozukluğuna giriyor ve neler tavsiye edersin?

3. pyros

pyros Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
  4. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    zfrskr, bahsettiğin kifoza giriyor. yılların vermiş olduğu bir alışkanlık ta etkiliyor tabi duruş bozukluklarını. body ile muhtemelen bunun üstesinden gelmişsindir. açıklamada da yazdığım gibi sırt kaslarının diğer bölgelere göre güçsüz olmasından kaynaklanıyor. şimdi diyeceksin body yapıyorum güçsüz olması mümkünmü diye. ama body yapılsa bile bir kas grubun güçlü ise güçlenmeye devam eder. güçsüz olan kaslar da güçlenir fakat hep bir adım geriden gelerek. işte ben burda üyelerime pilatesi öneriyorum. çünkü pilates te güçsüz olan kaslar güçlü olmaya devam ederken zayıf kaslar güçlenir. vücut duruş bozuklukları için hep eşitlemeye çalışır pilates egzersizleri ile.

yakında resimli pilates egzersizleri ekleyeceğim foruma. umarım denemeniz kısmet olur.

5. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Evet tespitiniz kesinlikle doğru,göğüs bölgem sırt bölgeme göre oldukça ileride.Her ne kadar trapez,sırt ve boyun çalıştıysam da bu bölgelerden özellikle sırt ve dolayısıyla benim için önemli olan rhomboid kas grubum her zaman göğüsten geri kalıyor,heralde bunu yüzde 100 çözmenin yolu pilates den geçiyor,fitness&cardio çalışmalarını pek hazetmem ama bu kadar yararlıysa bi denemekte fayda var :) ,saygılar.

6. kenanc

kenanc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    skolyoz hastaları hangi hareketleri yapmalı, ameliyatlı olanlar

7. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    pilates dersi verdiğim grubumda skolyozu olanlar var. pilates egzersizlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. özellikle yana esnetme olanları. ama eğer body yapıyorsanız ayakta ve oturarak yapılan press hareketlerinden kaçınmanız gerekir diye yazmıştım yukarıda. omuriliğe bağlı problemi olanlar kesinlikle hafif kilo ile kas çalışmasının yanısıra özellikle esneme payı büyük olan egzersizleri denemeli.

8. kenanc

kenanc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    kardeşim ameliyat oldu skolyozdan, yana olan eğrilikler düzeldi ama, ameliyattan sonra üst kısımda ileri doğru bi eğrilik oldu. Biraz kamburluk oluştu

9. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    hafif kifozluk durumu yani. zaten skolyoz tek başına görülebileceği gibi arkadan öne doğru eğrilik le ( kifoz ) birlikte de görülebilir. bu yüzden antreman programında sırt kaslarına önem verilmeli. şimdi buradan da tam bişey yazamıyorum görmeden. bir eğitmen ile çalışılması çok daha iyi sonuç verir.

10. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    kifoz için hangi pilates egzersizleri işe yarar. Resimli anlatım falan var mı acaba? Pilates videolarınızı izledim. Damirkaca olduğu için anlamadım hangi egzersiz ne işe yarıyor

11. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    yakında resimli pilates egzersizleri ekleyeceğim foruma.

Sayfayı Paylaş