Gelişim Ağrısı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve alozder tarafından 30 Mart 2006 başlatılmıştır.

1. alozder

alozder Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaslar bu spora baslayalı 7 ay oldu fakat ozellıkle gun içinde fazla kullanmadıgım dogal olarak gun ıcınde ısınmayan buyuk kaslarım özellikle göğüs kaslarım 7 aydır her bench press yaptıgım gunun bir sonrakı gunu sanki vücüd geliştirmeye yeni baslamısımda hamlamısım gıbı dokununca falan agrıyo buna gelişim agrısı dıyebılırmıyız eger oyleyse bu olayı salondakı bır kac arkadasımada sordum onlarda hıc boyle bırsey olmuyormus benım ıse 2 gun suruyo bu gogus agrılarım en cok gogus triseps ve kanatlarda oluyo

2. ahmetuygur

ahmetuygur Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    işletmeci
    aynı olay bendede mevcutt :(

3. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bende aynı dertten muzdaripim. bende sadece gögüs kaslarımda ağrı oluyo ve 2 gün falan sürüyor. bu ağrılar normal mi bilmiyorum ama göğüs kaslarımda istediğim gelişmeyi sağlayamadım. bununla ilgili olabilirmi merak ediyorum.

4. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    alozder resimdeki eğer sen isen göğüsün diğer bölgelirine nazaran çok daha gelişmiş belli oluyor
    bu ağrılar kasın iyi çalıştığının ve gelişimin göstergesidir ne kadar ağrı hissederseniz o kadar iyidir bazen 2-3
    gün boyunca sürer bu ağrıları sevmelisiniz çünkü bu ağrılar sizin iyi çalıştığınızı gösterir şahsen ben bu ağrılara
    bayılıyorum ağırsın istiyorum :lol: örneğin pazartesi bacak çalıştım bugün perşembe hala ağırıyor yarın gene
    bacak çalışacağım ama ağrıması beni mutlu ediyor ;)

5. alozder

alozder Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    oks saol

6. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    uzgunum ama "ne kadar agrirsa o kadar iyidir" diye birsey yok. fazla ve uzun sureli agrilar 'recovery'de sorun oldugunu gosterir. yani beslenmenize gore agir idman yapmissiniz ve vucut besinsiz kalmis demektir. bu durum katabolik bir etki yapabilir, kaş yapayim derken goz cikartabilirsiniz. genellemek yanlis olabilir ama bence olmasi gereken agri daha hafif, sizlar gibi birsey olmali ve en cok 2 gun surmeli, hareketleri kısıtlayacak kadar agir ya da uzun sureli olmamali.

bence kisi kendindeki adele agrisinin gelisim getirdigini mi yoksa recovery nin yetersiz mi oldugunu ayirt edebilmeli. ben idmandan birgun sonraki vucut agrilarimdan yeterince protein alip almadigimi az-cok anlayabiliyorum, bu zamanla ve deneme yanilma yontemiyle kazanilacak bir tecrube olsa gerek.

7. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    acaliss, bu agrılar beslenmeden diyosun haklı olabilirsin. bende iyi beslenemiyorum. ağır kilo kaldırıyorum( kendi kapasiteme göre) sebeb bu olabilir.

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Agrının gecmemesının beslenme , dınlenme, ve yetersız alınan vıtamın/supplement le ılgısı tartısılmaz bır gercek.
    Bırde hatırlatmak ısterım agır bır antrenmandan sonra ozellıkle vucudun alısık olmadıgı teknıklerle kası sasırtmıssanız o zaman ıyı beslensenızde agrı olabılır,bu tabıı kı gelısmeye dalallettır,ancak gelısme olması ıcın katabolık - yıkım - asaması bıttıkten sonra vucuda agrısız en az bır gun anabolık asama ıcın
    fırsat tanımak gerekır.Pazartesı calısılan bacak antrnemanından sonra persembe hala agrı varsa, cuma ustune calıstıgınızda kasınıza sadece eskı duruma gerı gelecek kadar fırsat tanımıs olursunuz, eklem ve baglarınız guclenmıs oolur ancak yenı agırlıklara ve daha buyuk eforlara dayanması ıcın kasın bır kademe buyumesıne ımkan vermemıs olursunuz. Calısıp calısıp gucu duzgun bır sekılde artan fakat o gucune orantılı olarak kas buyuklugunu bır turlu saglayamayan arkadasların hatası da budur.

9. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    masteer eksik yazdiklarimla beraber olayi cok net anlatmis, ayni durum bende de vardi, yani kutle artisi guc artisina paralel ilerlemiyordu, bunu farketmem epey zamanimi almisti, gelisim acisindan bu konu COK ONEMLI, umarim -ozellikle yeni olan- arkadaslar bu durumu dikkate alir, zira beslenme dinlenme vb. konular antreman yapmak kadar onemli, antreman+beslenme+dinlenme; hepsi bir butunun parcasi.

10. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    masteer ve acaliss e teşekkürler emeğinize sağlık gerçekten güzel yazmışsınız arkadaşlar
    ben beslenme dinlenme gibi konuları gözardı etmişim onları düzene sokamayan bir
    insanın zaten bu sporu yapmasına gerek yoktur bencede neyse
    size sorum benim genelde vücudumdaki en zayıf bölgem bacaklarımdır iyi beslenmeme ve
    dinlenmeme rağmen bu ağrı biraz fazla sürdü ama gerçekten çok ağır bir idman yapmıştım
    tabi zayıf olduğu için o bölgeyi ön planda tutuyorum sizce bacaktaki kasların zayıflığından
    bu ağrının uzun sürmüş olması olanak dışımıdır????

11. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Extensor,

Farklı bır bakıs acısından bır seyler soylemek ıstıyorum, hepımızın farklı vucud tıplerı var, ornegın ben aslında pıknık tıp bır adamım, genetık olarak genıs omuzlu degılım kalcalarım genıs ve bacaklarım kalın, vucut yapımıza gore yapacagımız antrenmanların sıstemını ayarlamamız gerekıyor, ornegın ben
    zaten kalın olan bacaklarımı agır kılo gırerek orantısız sekle gırmek yerıne 10-15 tekrarlı ve neredeyse set aralarında 25-30 sanıye dınlenerek calısıyorum.
    Ancak gogus , omuz gıbı genetık olarak avantajlı olmadıgım kaslar ıcınse mumkun mertebe dusuk tekrar yuksek kılo gırıyorum.

Eger senın genetıgın benım gıbıyse bu yoldan gıtmelısın, yok kalcaların dar bacakların ınce ıse o zaman tekrarları 8-8-6-6-4 gıbı yapmalı set araları daha uzun dınlenmelısın.Ozellıkle belırtmek ısterım kı ınce bacaklı bır yapın varsa total setın de bacak ıcın sadece 10-12 set fakat cok agır olmalı.

Pek cok salonda gercek yogunluk sıstemı uygulanmadıgını bılıyorum, ancak genetıgıme gore calısmadıgım zamanlarda sadece 8-9 set bacak gırıp -kendımce her set %90-100 agırlıklarda ve tekrarları 6-8 gıbı 3-4 gun gece bacaklarıma bır sey sarılı gıbı hıssettıgımı ve sureklı gelıstıgını hıssettıgımı bılırım.

Buyuk cogunlugun bacakları ınce olmadıgı ıcın 10-12 tekrarlarla calısır,ama ozellıkle bacaklarım ınce dersen dıger kas gruplarında defınısyon bıle calısıyor olsan bacak ıcın boyle bır yol uygulamalısın.

12. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bence olabilir, bu arada agri kotudur derken bunu genellemek de yanlis olabilir. zira senin bacak agrin girdigin agir idmanin neticesi olabilir, yani rutin antremaninin ustunde agirliklara girdiysen bana bu agri normal geliyor, bence bunda bir sorun yok.zira su satirlari yazarken ben de gogus agirsindan muzdaripim, dun idmanda fazla zorladim. bence eger her idmanin arkasindan uzun sureli agrilar varsa iste o zaman suphe edilmeli. bu arada flexorun ogrencisi oldugun icin cok sanslisin, o bu konuda ne diyor?
    selamlar..

13. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ikinizede teşekkürler
    bu konuyu pek önemli bulmadığım için flexora
    danışmadım bir ama kendisine söylerim bilgi amaçlı bir yazı yazar herhalde bizi kırmaz

Sayfayı Paylaş